Prawie 7 miliardów hrywien (ok. 2,1 mld złotych) przyznał w niedzielę rząd Ukrainy na wydatki na obronność państwa w związku z kryzysem między Kijowem a Moskwą wokół zajętego przez Rosję Krymu.

Władimir Putin zgodził się na rozszerzenie misji obserwatorów OBWE na Ukrainie. W rozmowie telefonicznej kanclerz Niemiec Angela Merkel zaproponowała mu rozmieszczenie ich zwłaszcza we wchodnim rejonie kraju. Putin odniósł się również do dzisiejszego referendum na Krymie i podkreślił, że uszanuje wybór głosujących tam ludzi.

- Jack wszedł do piekła, kiedy wziął udział w wojnie w Wietnamie. Ponownie stanął w obliczu zła, kiedy spotkał seryjnego mordercę Gary'ego Heidnika. Zło zebrało swoje żniwo dwa razy, ale Jack wyszedł z tego obronną ręką. Opowieść o tym, jak to zrobił, jest wstrząsająca i inspirująca - tak producenci, którzy chcą nakręcić film o amerykańskim psychologu Jacku Apsche'u, tłumaczą zainteresowanie jego osobą. Tytuł, nazwiska aktorów ani data premiery nie są na razie znane.

Ukraina domaga się od Rosji zwrotu jej mienia, które Moskwa przejęła po ZSRR. Premier Arsenij Jaceniuk polecił opracowanie dokumentacji w sprawie "ochrony interesów narodowych przy podziale mienia po ZSRR", w skład którego Ukraina wchodziła do 1991 r.

W Charkowie, Doniecku i Ługańsku na wschodniej Ukrainie oraz w Odessie na południu trwają w niedzielę wiece prorosyjskie, których uczestnicy domagają się federalizacji kraju, ustąpienia władz w Kijowie i popierają referendum ws.przyłączenia Krymu do Rosji. W Charkowie do prorosyjskiego wiecu doszło przed polskim konsulatem, gdzie zebrało się kilkaset osób.

Obywatele Federacji Rosyjskiej też mogą wrzucać swoje głosy do urn - poinformowała w piątek ukraińska telewizja Espreso.tv, powołując się słowa najwyraźniej dobrze poinformowanej rosyjskiej dziennikarki, która ukraińskiego paszportu nie ma, a mimo to oddała swój głos w Symferopolu. Dlaczego? Bo jest zameldowana w tym mieście.

Władze Indii poinformowały w niedzielę, że zawiesiły poszukiwania w rejonie Morza Andamańskiego i Zatoki Bengalskiej zaginionego przed ponad tygodniem samolotu malezyjskich linii lotniczych. Tymczasem władze Malezji poprosiły o międzynarodową pomoc w poszukiwaniach maszyny. Na pokładzie samolotu było 239 osób.

Robert Fico wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich na Słowacji i w drugiej zmierzy się z miliarderem Andrejem Kiską. Jak podał w niedzielę nad ranem na swej stronie internetowej dziennik "SME", powołując się dane z Państwowej Komisji Wyborczej, obecny premier otrzymał 28 proc. głosów.

135 obserwatorów z 21 krajów przyjechało do Symferopolu, żeby przyglądać się przebiegowi referendum na Krymie. Zjawili się tam na życzenie Rosji, rosyjskich organizacji pozarządowych i krymskich władz. Jest wśród nich były poseł Samoobrony Mateusz Piskorski.

Według wstępnych wyników podanych po podliczeniu połowy głosów, 95,5 proc. wyborców opowiedziało się za przyłączeniem Krymu do Rosji. Nieuznawany przez władze w Kijowie wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew oświadczył, że w poniedziałek Rada Najwyższa Krymu przyjmie w poniedziałek oficjalny wniosek o wstąpienie w skład Federacji Rosyjskiej.