O godzinie 5 czasu polskiego (godz. 6 czasu lokalnego) w Syrii powinny umilknąć strzały. Reżim prezydenta Asada zgodził się wcześniej, że o tej właśnie porze wstrzyma działania zbrojne. Ten sam warunek w ciągu kolejnych 48 godzin ma spełnić opozycja. Jeszcze kilkanaście godzin wcześniej do zbrojnych incydentów doszło na granicy Syrii z Turcją i Libanem. Armia syryjska nie zaprzestała w poniedziałek ataków; zginęło w nich według źródeł opozycji nie mniej niż 100 osób.

W razie ewentualnego ataku na Iran Izrael nie musiałby dokonywać go ze swego terytorium, lecz mógłby skorzystać z wysuniętych baz w państwach wrogo nastawionych do Iranu - Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanie, irackim Kurdystanie - uważa Paul Rogers. Profesor uniwersytetu w Bradford, konsultant grupy badawczej ORG (Oxford Research Group), w publikacji "International Security Monthly Briefing" polemizuje z teoriami bagatelizującymi możliwość izraelskiego ataku na Iran i uwypuklającymi potencjalne trudności.

USA wyraziły w poniedziałek oburzenie z powodu ostrzelania położonego w Turcji przygranicznego obozu dla syryjskich uchodźców. W następstwie syryjskiego ostrzału rannych zostało sześć osób. Wcześniejsze doniesienia mówiły o trzech poszkodowanych.

44 osoby, wśród nich 24 bojowników Al-Kaidy zginęło w starciu, do którego doszło po ataku tych ostatnich na koszary wojskowe w Loder na południu Jemenu. W walce zginęło też 14 wojskowych i sześciu cywilów, którzy chwycili za broń, by odeprzeć atak terrorystów mających władzę nad tą częścią kraju od ubiegłego roku.

Karę półtora roku kolonii o zaostrzonym rygorze wymierzył sąd w Żodzinie (50 km na wschód od Mińska) opozycjoniście Alaksandrowi Małczanauowi. Uznano go za winnego kradzieży złomu o wartości 737 tys. rubli białoruskich (290 zł). Drugi oskarżony dostał wyrok w zawieszeniu.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej bada metalowe części, które w marcu zabezpieczono u jednego z mieszkańców Smoleńska, a które - jak się przypuszcza - są szczątkami polskiego TU-154M. Poinformowało o tym w poniedziałek źródło w Komitecie Śledczym FR, cytowane przez agencje ITAR-TASS i RIA-Nowosti. Mieszkańcowi zarekwirowano też fragmenty odzieży. Wcześniej swoją "zdobycz" pokazał on polskim samorządowcom z Ursynowa, którzy od razu zgłosili to polskiej i rosyjskiej prokuraturze.

Co najmniej 12 osób zostało zabitych i ponad 30 ciężko rannych w wyniku wybuchu bomby w centralnej części somalijskiego miasta Baidowa. Gubernator regionu, Abdifitah Mohamed Gesey, potwierdził, że większość ofiar to kobiety i dzieci.

Smoleńsk przygotowuje się do przyjęcia polskiej delegacji polityków i rodzin ofiar katastrofy lotniczej sprzed dwóch lat. Wśród gęstych opadów śniegu żołnierze przygotowują trybuny i plac w okolicach lotniska Siewiernyj, gdzie we wtorek o 8:41 - równo dwa lata po tragicznym wypadku prezydenckiego TU-154, rozpoczną się obchody rocznicy wypadku, w którym zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Iran nie chce zawierać z mocarstwami zachodnimi porozumienia o wymianie paliwa jądrowego, ale może zmniejszyć produkcję wzbogaconego uranu, gdy uzyska go tyle, ile potrzebuje - oświadczył szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ferejdun Abbasi-Dawani. Negocjacje sześciu mocarstw z Iranem na temat irańskiego programu nuklearnego zostaną wznowione w sobotę 14 kwietnia w Stambule. Ostatnie spotkanie strony irańskiej z grupą 5+1 odbyło się ponad rok temu i zakończyło kompletnym fiaskiem.

Tydzień po katastrofie samolotu ATR-72 w Tiumenie na Syberii doszło do niesamowitego odkrycia. Jedna z 31 ofiar katastrofy została odnaleziona na... intensywnej terapii w pobliskim szpitalu. Okazało się, że ranny mężczyzna trafił tam omyłkowo pod nazwiskiem innej ofiary. Lekarze przepraszają, ale tłumaczą, że są od leczenia, a do pomyłki doszło "prawdopodobnie w czasie transportu".

Dwaj syryjscy uchodźcy i turecki tłumacz zostali ranni w poniedziałek wskutek ostrzelania z terytorium Syrii obozu uchodźców położonego tuż przy granicy na południu Turcji - poinformował przedstawiciel tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jest to pierwszy tego typu atak, od kiedy w lecie ubiegłego roku Ankara zdecydowała się dać schronienie tysiącom syryjskich uchodźców.

Były szef KGB Leonid Tibiłow wygrał drugą turę powtarzanych wyborów prezydenckich w Osetii Południowej, uzyskując 54,12 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza w tej separatystycznej republice na terytorium Gruzji.

Nie ma czegoś takiego jak niedyskretne pytanie - między innymi z tego stwierdzenia znany był Mike Wallace, gwiazda amerykańskiej telewizji CBS. Dziennikarz od dawna chorował na serce. Zmarł w nocy z soboty na niedzielę.

Konstytucja równo traktująca kobiety i mężczyzn, nowe prawo rozwodowe oraz poprawa systemu edukacji - m.in. takie zmiany chciałaby wprowadzić w w Arabii Saudyjskiej księżniczka Basma bint Saud bin Abd Al-Aziz. W artykule dla BBC pisze, że opowiada się również za tym, by kobiety w jej kraju mogły prowadzić samochód, ale najpierw - jak zastrzega - musi się zmienić stosunek do kobiet w ogóle.

Naukowcy o krok od opóźnienia menopauzy? Uczeni po raz pierwszy wyhodowali w laboratorium ludzką komórkę jajową w oparciu o komórki macierzyste. Następnym etapem będzie jej laboratoryjne zapłodnienie, jeśli naukowcy uzyskają na to zgodę. Eksperyment może spowodować, że kobieta będzie płodna także w późniejszych latach życia.

W pobliżu kościołów w mieście Kaduna, w północnej Nigerii, wybuch samochodu-pułapki zabił co najmniej 38 osób, kilkadziesiąt zostało rannych. Eksplozja uszkodziła też same kościoły, w których przebywali uczestniczący w wielkanocnych nabożeństwach wierni. Z kolei w miejscowości Adamgbe, w środkowej Nigerii, po długotrwałych opadach deszczu i ataku burzy, kościół zawalił się samoistnie, grzebiąc co najmniej 22 osoby, ponad 30 odniosło rany.

Nicolas Sarkozy w wywiadzie opublikowanym w "Le Journal du dimanche" deklaruje przekonanie w zwycięstwo w wyborach prezydenckich. - Czuję wznoszącą falę - powiedział prezydent i zaproponował zorganizowanie dwóch telewizyjnych debat kandydatów między pierwszą a drugą turą głosowania we Francji.