Najkrwawszy rok koalicji w Afganistanie

Już 701 żołnierzy zachodniej koalicji zginęło w Afganistanie 2010 roku. To najkrwawszy rok dla sił NATO w tym kraju od początku inwazji w 2001 roku. Zdecydowaną większość ofiar stanowią Amerykanie i Brytyjczycy.

Białorusini skazują. Blisko 600 osób za kratki

Na od 5 do 15 dni więzienia zostali skazani opozycjoniści, którzy w niedzielę wieczorem demonstrowali swój sprzeciw wobec reelekcji prezydenta Alaksandra Łukaszenki - poinformował we wtorek szef policji w Mińsku Leanid Farmahiej. Spośród 20 tys. manifestantów aresztowanych zostało prawie 600 osób.

Korea Północna "robi postęp"

- Wykonano krok we właściwym kierunku. Korea Północna robi postęp - stwierdził Bill Richardson, amerykański polityk, który odbył nieoficjalną wizytę w Phenianie. Gubernator stanu Nowy Meksyk oświadczył, że władze Północy zgodziły się na powrót inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i że teraz "może być czas", aby wznowić rozmowy na temat programu atomowego Phenianu.

Mniej egzekucji. Z oszczędności

W USA wykonano w tym roku mniej kar śmierci niż w latach ubiegłych. Nie jest to jednak skutek odchodzenia od stosowania najwyższego wymiaru kary. Amerykanom po prostu zaczęło brakować substancji stosowanej do zabijania skazańców. Ponadto egzekucje są drogie i władze stanowe postanowiły w czasach kryzysu zaoszczędzić.

Szturm na budynek rządu "prowokacją"

Jeden z opozycyjnych kandydatów na prezydenta, Ryhor Kastusiou, po wypuszczeniu aresztu oświadczył, że atak na budynek rządu w Mińsku był prowokacją. W poniedziałek późnym wieczorem białoruska milicja szybko zdusiła małą demonstrację zwolenników opozycji w stolicy kraju. Kilka osób zatrzymano.

Ziemia zatrzęsła się w Iranie

Co najmniej siedem osób zginęło, a setki są rannych w wyniku trzęsienia ziemi, które w poniedziałek nawiedziło południowo-wschodni Iran. Wstrząsy miały siłę 6,5 stopnia w skali Richtera.

"Polska zrozumiała, co to Białoruś"

- To, co ostatnio Polska zrobiła dla Białorusi, warte jest każdych pieniędzy - tymi słowami prezydent Alaksandr Łukaszenka skomentował wzajemne relacje naszych państw. Zdaniem białoruskiego lidera, "stosunki polsko-białoruskie czeka świetlana przyszłość".

Areszt i grzywna dla zatrzymanych w Mińsku

10-15 dni aresztu bądź grzywna - takie kary otrzymywała większość osób zatrzymanych po niedzielnej demonstracji, które w poniedziałek stanęły przed sądem. Poinformowała o tym kampania obrońców praw człowieka "O sprawiedliwe wybory".

Premier odchodzi po 20 latach

Premier Czarnogóry Milo Djukanović, od dwóch dziesięcioleci dominująca postać tamtejszej sceny politycznej, ustąpi we wtorek ze stanowiska, by kontynuować karierę biznesową - poinformowała w poniedziałek czarnogórska agencja Mina.

Thaci pozywa za "handel organami"

Premier Kosowa Hashim Thaci chce pozwać za zniesławienie sprawozdawcę Rady Europy Dicka Marty'ego. Szwajcar zarzucił mu, że był przywódcą organizacji przestępczej zajmującej się handlem narkotykami i ludzkimi organami.

Atomowa duma rosyjskiej floty się zepsuła

Nowa duma rosyjskiej floty, najnowocześniejszy okręt podwodny - nosiciel rakiet balistycznych "Jurij Dołgoruki" - zawiódł. Według agencji Reutera, podczas ostatecznych testów przed włączeniem jednostki w szeregi marynarki, na pokładzie doszło do poważnej awarii. Okręt ma spędzić najbliższe pół roku w stoczni.

Przepraszamy - nie latamy. Pogoda blokuje Europę

Przez ostatnie dni dziesiątki tysięcy pasażerów przeżywa horror na europejskich lotniskach. Z powodu pogody loty albo są opóźnione, albo w ogóle odwołane. Niestety, podróżni będą musieli uzbroić się w cierpliwość, bo sytuacja w najbliższym czasie może niewiele się zmienić.

MSZ Polski i Niemiec: "Ustalimy konsekwencje"

"Z całą mocą potępiamy przemoc na ulicach Mińska po wyborach prezydenckich na Białorusi", napisali we wspólnym oświadczeniu szefowie dyplomacji Polski i Niemiec Radosław Sikorski i Guido Westerwelle. Jak napisali, "wspólnie z europejskimi partnerami ustalią teraz konsekwencje dla przyszłej polityki wobec tego kraju".

Zabrakło płynu, lotnisko zamknięte

Do środy rano nie wystartuje żaden samolot z brukselskiego lotniska - poinformowały władze tego portu lotniczego. Powód? Brak płynu do odladzania samolotów.

Pobity opozycjonista odnalazł się w areszcie

Uładzimir Niaklaeju, którego w nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani mężczyźni porwali z oddziału intensywnej terapii szpitala w Mińsku, jest w areszcie. Opozycyjny kandydat w prezydenckich wyborach na Białorusi, został ciężko pobity podczas starć milicji z zwolennikami opozycji po wyborach.

Tymoszenko oskarżona. Nie chce uciekać z Ukrainy

Była ukraińska premier, Julia Tymoszenko, została oficjalnie oskarżona przez prokuraturę o "niecelowe wykorzystanie pieniędzy budżetowych" i otrzymała zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Polityk zapowiada, że nie ucieknie z kraju, a w jej ocenie, działania prokuratury to prześladowanie opozycji przez obecne władze. Polityk twierdzi, że pozostanie nieugięta.

Gruzińska opozycja jedzie do Moskwy

Przywódcy gruzińskiej opozycji polecieli do Moskwy, by wziąć udział w uroczystości odsłonięcia kopii pomnika, który w Gruzji nakazał zburzyć gruziński prezydent Michaił Saakaszwili. Nino Burdżanadze i Zurab Nogaideli zapowiadają, że celem każdego gruzińskiego polityka powinno być załagodzenie sporów z Kremlem i temu służy ich wyprawa.

"Nie będzie rewolucji, ani kryminalistów na Białorusi"

Alaksandr Łukaszenka pochwalił działania milicji, która brutalnie rozpędziła protesty opozycji po wyborach prezydenckich. - To, co usiłowano zrobić wczoraj w Mińsku, to nie demokracja, to bandytyzm. To są wandale spuszczeni z łańcucha - oświadczył białoruski prezydent, oficjalnie wybrany na czwartą kadencję.

Phenian: Jesteśmy obrońcami pokoju

Phenian nie odpowie ogniem na "oburzającą prowokację" Seulu, który w poniedziałek przeprowadził ćwiczenia artyleryjskie z użyciem ostrej amunicji na wyspie Yeonpyeong, w pobliżu granicy z Koreą Północną.

8 tys. milicjantów rezygnuje z pracy

Aż osiem tysięcy ukraińskich milicjantów złożyło wnioski o zwolnienie z pracy w obawie przed reformą systemu emerytalnego - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Wasyl Farynnyk.

Kandydat opozycji oskarża organizatorów demonstracji

Jeden z dwóch niezatrzymanych ostatniej nocy rywali Łukaszenki w wyborach prezydenckich potępia działania innych opozycyjnych liderów. Jarosław Romańczuk, kandydat z ramienia Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, wydał oświadczenie krytykujące m.in. Sannikaua i Statkiewicza za "narażenie zdrowia i życia" tysięcy zwolenników opozycji.

Szturm na budynek rządu prowokacją KGB?

Szturm na budynek rządu w Mińsku wyglądał jak prowokacja - mówi wielu świadków niedzielnych wydarzeń w Mińsku. OMON był zabarykadowany wewnątrz i gotowy do odparcia ataku, atak skrupulatnie rejestrowali "ludzie z antenkami w uszach", a odsiecz przyszła dokładnie w momencie, gdy linia obrony wewnątrz budynku zaczęła ulegać naporowi tłumu. Jedno jest pewne - atak na budynki rządowe dał OMON-owi pretekst do brutalnego spacyfikowania zgromadzonych na Placu Niepodległości.

Udaremniony spisek terrorystów

Brytyjska policja aresztowała 12 mężczyzn w ramach prowadzonej na Wyspach operacji antyterrorystycznej. Wszyscy podejrzani są o udział w przygotowaniach do aktu terroru, bądź podżeganie do takiego aktu - poinformowała policja.

Europa nie może wylecieć spod śniegu

Londyn, Paryż i Frankfurt - największe lotniska w Europie wciąż zmagają się z zimą. - Samoloty na razie stoją na Heathrow - mówił w poniedziałek rano reporter TVN24 Maciej Woroch. Z kolei w Paryżu ruch lotniczy jest nadal zakłócony wskutek gwałtownych opadów śniegu. Setki lotów odwołano we Frankfurcie.

"O 20 twarz zmieniła się z dr Jekylla w mr Hyde'a"

Głosowanie przebiegło prawidłowo - ocenił Andrzej Lepper, który obserwował niedzielne wybory prezydenckie na Białorusi. Podobną ocenę wydała zdominowana przez Rosjan misja obserwacyjna WNP. Odmiennego zdania jest Paweł Poncyljusz, który przyznaje, że jego obawy, co do udziału obserwatorów w liczeniu głosów, się potwierdziły. - Po 20.00 odwrócili się do nas plecami - powiedział polityk o członkach komisji wyborczych.

Ostrzał zakończony, Phenian nie spełnił gróźb

Koreańskie ministerstwo obrony poinformowało o zakończeniu ćwiczeń artyleryjskich z wykorzystaniem ostrej amunicji na wyspie Yeonpyeong. Zaczęły się one o 6:30 czasu polskiego. Seul wysłał w ten rejon myśliwce na wypadek możliwego ataku Korei Północnej. Phenian zapowiadał wcześniej, że na ćwiczenia Południa odpowie "druzgocącym" atakiem. W sprawie napięć pomiędzy zwaśnionymi Koreami obradowała na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Bezpieczeństwa ONZ. Przez 8,5 godziny nie udało jej się zająć wspólnego stanowiska.

Morze ognia w Meksyku. Rośnie liczba ofiar

Do dwudziestu siedmiu osób wzrosła liczba ofiar gwałtownej eksplozji rurociągu naftowego należącego do koncernu Pemex w San MartinTexmelucan w środkowym Meksyku. Ranne zostały co najmniej 52 osoby. W wyniku wybuchu zniszczone zostały również 32 domy, a kilkadziesiąt innych uległo uszkodzeniu.

Dowódca ISAF: Polacy spisują się znakomicie

Polscy żołnierze prowadzą kampanię w Afganistanie w "znakomity sposób" - oświadczył dowódca Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie gen. David Petraeus. To kolejna amerykańska reakcja na artykuł opublikowany w tygodniku "Time", w którym krytycznie oceniono polski kontyngent w prowincji Ghazni.

Europa gotowa na święta. I wszystko jasne

Wielka choinka pod paryską katedrą Notre Dame, iluminacje świetlne na rynku w szwedzkim Helsingborgu i bogato przystrojone domy na Wyspach. Reporterzy 24 zamieszczają w serwisie zdjęcia świątecznych przygotowań z różnych krajów Europy.