10 lat od inwazji na Afganistan. Co dalej?

Perspektywa wycofania z Afganistanu części kontyngentu USA i zredukowany budżet wojenny zmuszają Waszyngton do znacznego ograniczenia politycznych celów, jakie Ameryka zamierzała tam zrealizować - uważa redakcja "Washington Post".

Pokojowe Noble dla kobiet

Trzy kobiety: Liberyjki Ellen Johnson-Sirleaf i Leymah Gbowee oraz Jemenka Tawakkul Karman zostały laureatkami tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla - ogłosił Komitet Noblowski w Oslo.

Rosyjskie media: Tusk może nie utrzymać władzy

- Donald Tusk może nie utrzymać władzy - piszą rosyjskie "Wiedomosti" zapowiadając niedzielne wybory w Polsce. Rządowa "Rossijskaja Gazieta" dodaje natomiast, że "sytuacja przedwyborcza nie wróży łatwego zwycięstwa partii rządzącej". Zaznacza jednak, że nawet jeśli Donald Tusk przegra z Jarosławem Kaczyńskim, to i tak będzie miał szansę utrzymanie władzy. - Jeśli Kaczyński nie stworzy koalicji, to mimo formalnej porażki (Tusk-red.), będzie mógł pozostać szefem rządu - podkreśla gazeta.

Sarkozy pogania Turcję

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy oczekuje, że Turcja w "dość krótkim" czasie, przed końcem jego kadencji w maju 2012 r., uzna masakry Ormian w czasie I wojny światowej za ludobójstwo. Piątek jest drugim dniem wizyty Sarkozy'ego w Armenii.

Rosjanie zostają na 49 lat

Prezydent Rosji ratyfikował w czwartek umowy z Abchazją i Osetią Południową, na mocy których na terytorium tych separatystycznych republik przez następne co najmniej 49 lat stacjonować będą rosyjscy żołnierze.

Modelki odziane w wełnę wśród owiec

W Madrycie, w ekskluzywnej dzielnicy Serrano odbył się nietypowy pokaz mody. Ubrane w wełniane kreacje modelki promowały ekologiczne podejście do zakupów.

Nadgryzione jabłka dla Jobsa

Od wczoraj pod jednym z prestiżowych salonów Apple w Nowym Jorku, mieszkańcy miasta zostawiają kwiaty, znicze i nadgryzione jabłka. Współzałożyciel firmy Steve Jobs, twórca i szef Apple'a zmarł wczoraj w nocy. Jego śmierć zamknęła całą epokę w wirtualnym i komputerowym świecie.

Berlusconi "pogrąża planetarną gospodarkę"

Amerykański ekonomista Edward Luttwak uważa, że premier Włoch Silvio Berlusconi "pogrąża planetarną gospodarkę". Szefowi włoskiego rządu wytknął, że nie chce podnieść podatków dla najbogatszych.

Śmierć Jobsa przyspiesza wydanie biografii

Biografia współzałożyciela Apple, Steve'a Jobsa, ukaże się szybciej niż planowano - poinformowało przygotowujące książkę wydawnictwo Simon&Schuster. Jak dotąd dostępna jest komiksowa wersja życia Jobsa - na razie w wersji elektronicznej. Do sklepów ma trafić za kilka tygodni.

27-letnia blogerka z Tunezji dostanie pokojowego Nobla?

Dziś o godz. 11 Norweski Komitet Noblowski ogłosi tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Wśród kandydatów wymienia się przede wszystkim działaczy tzw. arabskiej wiosny - 33-letnią Egipcjankę Esreę Abdel Fattah czy 27-letnią blogerkę Linę Ben Mhenni, która relacjonowała przebieg protestów w Tunezji w internecie.

Putin dobry dla USA?

Ponowna prezydentura Władimira Putina wcale nie rokuje źle dla Rosji, a tym bardziej dla USA - argumentuje na łamach czwartkowego "Washington Post" dwoje publicystów, idąc pod prąd dominujących opinii.

"Zbyt wielu ludzi cierpi". Obama ostrzega

Prezydent Barack Obama wezwał Kongres do niezwłocznego uchwalenia jego planu zmniejszenia bezrobocia, ostrzegając, że w przeciwnym razie grozi USA recesja. Poparł też forsowaną przez demokratów propozycję wprowadzenia dodatkowego podatku dochodowego dla najbogatszych.

Koniec akcji w Libii, gdy "zniknie opór"

Decyzja o zakończeniu trwającej od siedmiu miesięcy operacji NATO w Libii jest uzależniona od czterech czynników, głównie likwidacji zagrożenia ze strony sił Muammara Kaddafiego i poprawy sytuacji w Syrcie - powiedział w czwartek szef Pentagonu Leon Panetta.

Volkswagen boi się pożarów. Wycofuje 168 tys. aut

Volkswagen odwołuje w USA do naprawy ponad 168 tys. samochodów z silnikami typu diesel ze względu na wadę systemu wtrysku paliwa, która może powodować wycieki i pożary w pojazdach - poinformowała amerykańska administracja bezpieczeństwa ruchu drogowego NHTSA.

Kaddafi ostrzega: Skończycie jak Libia

Dyktator Libii ostrzegł w przemówieniu audio przywódców krajów Trzeciego Świata, którzy uznali Narodową Radę Libijską, że może ich czekać taki sam los, jak jego.

17 mld dol. zniknęło. Jest komisja

Władze Iraku powołały w czwartek specjalną komisję, która ma odnaleźć 17 mld dol., stanowiących dochód ze sprzedaży ropy, zanim zniknęły w 2004 roku, gdy Irak kontrolowany był przez okupacyjne siły amerykańskie.

"Naprzód, lasko". Premier chce zmienić nazwę partii

Konsternację części klasy politycznej we Włoszech, zwłaszcza kobiet, wywołał w czwartek kolejny żart Silvio Berlusconiego. Premier, mówiąc o planach zmiany nazwy swej partii, Lud Wolności, powiedział, że mogłaby się nazywać "Naprzód, lasko".

"Nadeszła wiosna palestyńska, która żąda wolności"

- Wsparliście wiosnę arabską, która poszukiwała wolności i demokracji. Teraz nadeszła wiosna palestyńska, która żąda wolności i zakończenia okupacji. Zasługujemy na wasze poparcie - powiedział w czwartek prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu.

Rosja skazana na rewolucję, elity uciekną za granicę?

Rządzący Rosją klan byłych funkcjonariuszy KGB, mimo spodziewanego powrotu Władimira Putina na Kreml, może sobie nie poradzić z gospodarczą stagnacją i rosnącym społecznym niezadowoleniem - uważa Lilia Szewcowa z moskiewskiego centrum Carnegie. "Przyszła transformacja w Rosji może dokonać się tylko w wyniku rewolucji" - pisze ekspertka w opiniotwórczym magazynie "Foreign Affairs".

Włoski strajk na lotnisku w Kairze

Komunikacja lotnicza w Egipcie jest w czwartek zakłócona z powodu włoskiego strajku kontrolerów ruchu lotniczego w Kairze. Spowolnili oni wykonywanie swych czynności, by zaprotestować przeciwko wycofaniu się rządu z obiecanych im premii.

"Nie dla okupacji!", "Amerykanie precz!"

Setki osób przemaszerowały w czwartek ulicami Kabulu, żądając natychmiastowego wycofania wojsk NATO z Afganistanu. Pokojową demonstrację zorganizowano w przeddzień 10. rocznicy amerykańskiej inwazji.

Marihuana będzie legalna w celach leczniczych

Marihuana w Czechach będzie legalna w celach leczniczych, a wytwarzane z niej lekarstwa będzie można kupić na receptę w aptekach - pisze w czwartek praski dziennik "Mlada fronta Dnes". Od nowego roku narkotyk zniknie ze spisu substancji zakazanych.

Rosja bez Sił Powietrznych, bo zagrożenie widzi w kosmosie

Siły Powietrzne Rosji już niebawem przestaną istnieć jako samodzielny rodzaj wojsk - informuje "Moskowskij Komsomolec". Według informatorów gazety, dowództwo rosyjskiej armii rozpoczęło rozformowywanie wojskowego lotnictwa. W zamian powstaną Wojska Powietrzno-Kosmicznej Obrony (WKO) i to na bazie nie lotnictwa, a funkcjonujących dotąd Wojsk Kosmicznych (KS).

Fotyga nie chciała przyjąć zwolnionych z Guantanamo

USA chciały wiosną 2007 roku, żeby Polska przyjęła na swym terytorium grupę więźniów, którzy mieli być zwolnieni z Guantanamo. Ówczesna szefowa MSZ Anna Fotyga odrzuciła jednak wniosek Stanów Zjednoczonych. Depesze dotyczące tej sprawy ujawnił Wikileaks.

Cook: Straciliśmy mentora. Gates: Będę bardzo tęsknił

"Apple stracił wizjonera i geniusza, a świat stracił niesamowitego człowieka. Ci z nas, którzy mieli szczęście poznać i pracować ze Stevem, straciły drogiego przyjaciela i inspirującego mentora" - napisał obecny szef Apple Tim Cook w mailu do pracowników po śmierci współzałożyciela firmy Steve'a Jobsa.

Rząd Rosji: Katyń poza kompetencją Strasburga

Sprawa katyńska nie mieści się w kompetencji czasowej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - oświadczyli przedstawiciele Rosji. Argument przedawnienia odrzucają przedstawiciele polskiego MSZ. Według strony polskiej, zbrodnia katyńska jest zbrodnią wojenną w świetle prawa międzynarodowego. Trybunał w Strasburgu rozpoczął dziś rozpatrywanie skarg przedstawicieli rodzin ofiar zbrodni NKWD. Zarzucają oni Rosji poniżające traktowanie oraz nierzetelne śledztwo ws. zbrodni katyńskiej.