Zakaz spożywania dużych ilości alkoholu podczas wyjazdów służbowych i przyprowadzania obywateli innych krajów do pokoi hotelowych dostali agenci Secret Service. To pokłosie skandalu z prostytutkami.

Rok po śmierci Osamy bin Ladena główny rdzeń założonej przez niego Al-Kaidy prawie zniknął, a ta organizacja terrorystyczna najpewniej nie jest w stanie powtórzyć ataków podobnych do tych z 11 września 2001 r. - ocenili w piątek przedstawiciele wywiadu USA.

Centroprawicowy czeski rząd premiera Petra Neczasa otrzymał w piątek wotum zaufania w izbie niższej parlamentu. - Cieszę się, że znalazła się dostateczna liczba posłów, którzy chcą poprzeć rządowy program reform - oświadczył po głosowaniu Neczas.

Wybuch i silny wstrząs, który zachwiał samochodem. Ogromne korki, unikający wyjaśnień milicjanci, zablokowane komórki i przerażająca świadomość, że byliśmy tuż obok bomby - tak wydarzenia w Dniepropietrowsku na Ukrainie relacjonuje Polka Dagmara Gregorowicz.

W całej Syrii odbywały się w piątek demonstracje antyrządowe, w których mimo ostrzeliwania ich uczestników przez wojsko uczestniczyły dziesiątki tysięcy ludzi - oświadczyło Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Także w piątek UNHCR ogłosiło, że ponad 65 tys. mieszkańców Syrii uciekło z kraju w ciągu ostatnich 13 miesięcy. A sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych mianował nowego szefa zagranicznych obserwatorów w tym kraju.

Adwokat Julii Tymoszenko Serhij Własenko pokazał zdjęcia swojej posiniaczonej klientki. Była premier, skazana na siedem lat więzienia, miała zostać pobita przez strażników więziennych w nocy z piątku na sobotę.

- Każdy zamach w naszym regionie jest czymś wyjątkowym - powiedział na wieść o eksplozjach w Dniepropietrowsku na wschodzie Ukrainy premier Donald Tusk. Jak powiedział, "kontekst Euro 2012 czyni nas szczególnie wrażliwymi na tego typu zdarzenia". W tym kontekście zamachy budzą także niepokój prezydenta Bronisława Komorowskiego, który ocenił, że mogą być one oceniane "w perspektywie tego piłkarskiego święta". Tymczasem władze ukraińskie w oficjalnym oświadczeniu poinformowały, że "zapewnią gościom bezpieczeństwo" w trakcie turnieju.

Londyńska policja aresztowała mężczyznę, który w piątek po południu wziął zakładników w biurze przy Tottenham Court Road - donosi Sky News. 50-letni Michael Green wtargnął do budynku, wziął jako zakładników trzy osoby i zagroził wysadzeniem w powietrze biura, w którym się znalazł.

Sprawcy zamachu w Dniepropietrowsku nie byli zainteresowani potęgowaniem ofiar w ludziach - uważa dr Krzysztof Kubiak, ekspert ds. terroryzmu, komentując na antenie TVN24 eksplozje w ukraińskim mieście. Kubiak zwrócił uwagę na fakt zdetonowania przez sprawców tzw. ładunków czystych, a więc pozbawionych "elementów zwiększających siłę rażenia, jak gwoździe czy szkło". Zdaniem eksperta, "każda hipoteza dotycząca zamachowców jest prawdopodobna".

Członek elitarnych afgańskich oddziałów sił specjalnych zastrzelił swojego amerykańskiego instruktora i tłumacza. Inni żołnierze USA natychmiast odpowiedzieli ogniem, zabijając na miejscu prowodyra i kilku jego kolegów, którzy na swoje nieszczęście stali w pobliżu. Wymiana ognia miała zostać zapoczątkowana ostrą wymianą zdań i kłótnią.

Po raz trzeci w ciągu mniej niż roku hakerzy zaatakowali główną stronę afgańskich talibów. Ich rzecznik oskarżył o atak zachodnie agencje wywiadowcze.

Znana sieć fast-foodów KFC musi zapłacić 8,3 miliona dolarów odszkodowania australijskiej rodzinie. Kilku jej członków poważnie zatruło się salmonellą w jednej z restauracji. Mająca wówczas siedem lat dziewczynka doznała znacznych uszkodzeń mózgu i do końca życia jest skazana na poruszanie się na wózku.

- Nowy egipski parlament, zdominowany przez islamistów, chce zalegalizować seks męża z zmarłą żoną - podała jedna z egipskich gazet. Na dokładkę politycy mieliby chcieć ostro ograniczyć prawa kobiet, między innymi odmówić im możliwości nauki. Informacja szybko rozeszła się w internecie i bezkrytycznie podchwyciły ją liczne media. W rzeczywistości jest to tylko czarny PR zwolenników obalonego Hosniego Mubaraka, zwalczających islamistów.

Kolizja dwóch superszybkich pociągów na stacji w Rzymie. Jeden ze składów wypadł z toru i otarł się o drugi, przejeżdżający obok. Oba pociągi jechały wolno i nie doszło do poważnego wypadku. Sześć osób zostało lekko rannych.

Republikańscy członkowie Kongresu planują zmusić Pentagon do zbudowania trzeciej bazy z wyrzutniami bardzo kosztownych antyrakiet. Pociski miałyby chronić wschodnie wybrzeże USA przed rakietami z Iranu. Jednak, jak wskazują przeciwnicy pomysłodawców projektu, jest bardzo wątpliwe, aby w dającej się przewidzieć przyszłości Teheran dysponował na tyle zaawansowaną technologią, aby zbudować rakiety o tak dalekim zasięgu.

Mieszkanka północnego Meksyku jest w ciąży z dziewięciorgiem dzieci - poinformowały meksykańskie media. Kobieta nosi w sobie szóstkę dziewczynek i trójkę chłopców. Gdyby udało się szczęśliwie urodzić wszystkie dzieci, byłby to prawdopodobnie rekord świata.

Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng, który dokumentował przymusowe aborcje i inne przypadki łamania praw człowieka w Chinach, uciekł ze swego domu, w którym od ponad 1,5 roku przebywał w areszcie domowym - poinformowali obrońcy praw człowieka.

Silny wiatr wiejący nad północną Hiszpanią zmusił pilotów do lądowań w skrajnie trudnych warunkach. Samoloty próbujące dotrzeć na lotnisko w Bilbao musiały walczyć z podmuchami o sile ponad 60 km/h. Maszynami ostro rzucało, a lądowania zdecydowanie nie należały do delikatnych. Skończyło się tylko na strachu.