Sarkisjan wygrywa wybory, rywal nie uznaje wyników

Wstępne, cząstkowe wyniki wyborów prezydenckich w Armenii potwierdzają zwycięstwo 59-letniego Serża Sarkisjana. Jak poinformowała we wtorek Centralna Komisja Wyborcza, zdobył on 58,46 proc. głosów. Zwycięstwa urzędującego szefa państwa nie uznał jednak jego główny rywal.

Przemycała ponad 40 tysięcy euro w biustonoszu

Ponad 40 tysięcy euro ukryte w biustonoszu usiłowała wywieźć z Lwowa do Wiednia pewna 47-letnia Ukrainka. Celnicy zainteresowali się nią jednak na lwowskim lotnisku - informują w poniedziałek ukraińskie media.

200 tys. za kąpiel w brudnej rzece

Przedsiębiorca z prowincji Zhejiang na wschodzie Chin ogłosił, że wynagrodzi szefa lokalnego urzędu ochrony środowiska kwotą 200 tys. juanów (ok. 100 tys. zł), jeżeli ten wskoczy do zanieczyszczonej rzeki i pozostanie w niej przez 20 minut.

Chcą tańszej energii. Rozruchy

W Bułgarii w poniedziałek kolejny dzień trwały protesty przeciwko wysokim cenom energii. Oprócz nasilenia państwowej kontroli nad jej dystrybutorami i nacjonalizacji tych przedsiębiorstw protestujący domagają się również dymisji rządu.

Zakłócenia w nadawaniu. Dziennikarze BBC protestują

Rozpoczęty o północy z niedzieli na poniedziałek 24-godzinny strajk, w którym uczestniczyło ok. 4 tys. dziennikarzy BBC sprzeciwiających się zwolnieniom, spowodował zakłócenia w poniedziałkowych flagowych programach radiowych i telewizyjnych brytyjskiego nadawcy.

"Politycy to handlarze dywanów". Zmasowany atak na projekt budżetu UE

Szefowie frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim ostro skrytykowali uzgodniony przez przywódców UE budżet na lata 2014-2020, nazywając ich m.in. "handlarzami dywanów". Większość ugrupowań zapowiedziała odrzucenie dokumentu w tym kształcie. - Jeśli chcemy, żeby Europa umarła z głodu, to mamy dobry budżet - stwierdził szef socjalistów, Hannes Swoboda.

Rosjanie lecą z namiotami do Syrii. Z powrotem zabiorą "swoich"

Rosja wysyła do Syrii samoloty, które mają dostarczyć pomoc humanitarną do tego kraju, a w drodze powrotnej zabrać Rosjan, którzy zechcą opuścić ten kraj - poinformowały w poniedziałek rosyjskie władze. W Syrii od marca 2011 roku trwa antyprezydencka rewolta.

Drugie wybory, ten sam prezydent w Armenii

Urzędujący prezydent Armenii Serż Sarkisjan został wybrany w poniedziałek na drugą pięcioletnią kadencję - wynika z sondażu powyborczego, tzw. exit poll. Według szacunków sondażowych Sarkisjan uzyskał ok. 58 proc. głosów.

Chińczycy i Rosjanie werbują żołnierzy Bundeswehry

Szef niemieckiego kontrwywiadu wojskowego MAD, Ulrich Birkenheier, ujawnił w rozmowie z dziennikiem "Die Welt", że największy kłopot jego służbom sprawiają rosyjscy i chińscy szpiedzy, którzy usiłują werbować żołnierzy Bundeswehry jako agentów. Wywiad jest historyczny, bo pierwszy w historii agencji.

Dutroux, "koszmar Belgów", nie wyjdzie na wolność. "On nie jest gotowy"

Belgijski sąd odrzucił wniosek Marca Dutroux o przedterminowe zwolnienie z więzienia. Matka mężczyzny, który porwał i zgwałcił sześć dziewczynek, po czym cztery zamordował, zaapelowała, aby nie uwalniać jej syna. - Jestem pewna, że znów by zaczął to robić - stwierdziła w wywiadzie 78-letnia kobieta.

Zignorował systemy i zapobiegł III Wojnie Światowej. Doceniony

26 września 1983 roku pułkownik wojsk kosmicznych ZSRR Stanisław Pietrow pełnił nudny dyżur w centrum wczesnego ostrzegania pod Moskwą. W środku nocy systemy niespodziewanie zaalarmowały o starcie rakiet balistycznych z USA. Późniejsze czyny pułkownika prawdopodobnie zapobiegły III Wojnie Światowej. W niedzielę został uhonorowany za swoją postawę.

"Polski obóz zagłady" w mediach. Niemiecka agencja DPA przeprasza

Polski obóz zagłady Sobibór - takie sformułowanie pojawiło się w depeszy niemieckiej agencji prasowej DPA. Powieliła ją część mediów. Po interwencji polskiej ambasady w Berlinie agencja wystosowała oficjalne przeprosiny i skorygowała: "To był oczywiście niemiecki obóz zagłady zbudowany w Polsce".

Kolonia karna za przepuszczenie "pluszowego desantu"

Białoruski żołnierz wojsk pogranicza został skazany na dwa lata kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, ponieważ nie zareagował na przelot nad granicą szwedzkiej awionetki. Z samolotu zrzucono następnie nad Białorusią pluszowe misie z przymocowanymi apelami o wolność słowa, zawstydzając białoruskie władze.

Media: Benedykt XVI z emeryturą 2,5 tys. euro i "lekką walizką"

Emerytura abdykującego papieża Benedykta XVI będzie najpewniej wynosić 2,5 tysiąca euro - pisze "La Stampa". Włoski dziennik zwraca uwagę na surowe przepisy, których będzie musiał przestrzegać były papież podczas wyprowadzki ze swego apartamentu. Benedykt XVI ma opuścić Watykan z "lekką walizką".

Wielki strajk w Iberii. W obronie "narodowego przewoźnika"

20 tys. członków personelu latającego i naziemnego Iberii rozpoczyna od poniedziałku rano największy w historii, pięciodniowy strajk tego wielkiego hiszpańskiego towarzystwa lotniczego. To tylko początek protestów "w obronie historycznego przewoźnika".

Włoski kardynał o przyszłości papieża: taka, jak Mojżesza

Do Mojżesza porównał Benedykta XVI przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi. Kardynał wygłasza w Watykanie rekolekcje wielkopostne, które w niedzielę rozpoczęły się dla papieża i jego współpracowników z Kurii Rzymskiej.

Cypr: druga tura wyborów za tydzień

W niedzielnych wyborach prezydenckich na Cyprze najwięcej głosów - 45,46 proc. - zdobył Nikos Anastasiadis, przywódca głównej partii opozycyjnej DISY - poinformowało MSW. Ponieważ nie jest to większość absolutna, za tydzień odbędzie się druga tura wyborów.

Benedykt XVI będzie patrzył na ręce następcy?

Szwajcarski teolog Hans Kueng - jeden z krytyków pontyfikatu Benedykta XVI - nie wyklucza, że papież po swojej abdykacji, pozostając na terenie Watykanu, może chcieć wpływać pośrednimi metodami na nowego papieża.

Kard. Sodano: Przeżywamy czarne godziny

- Przeżywamy czarne godziny - powiedział w wywiadzie prasowym w związku z zapowiedzianą na 28 lutego abdykacją Benedykta XVI kard. Angelo Sodano, dziekan kolegium kardynalskiego i były watykański sekretarz stanu. Dodał jednak, że "Kościół je przezwycięży".

Kuchnia polska dla Brytyjczyka? Taka jak prowansalska, ale z burakiem

Rosnąca obecność Polaków w Wielkiej Brytanii, gdzie język polski stał się drugim po angielskim, nieuchronnie prowadzi do zetknięcia się Brytyjczyków z polską kuchnią. Próbując opisać swoim krajanom, czym jest polska kuchnia, krytyk kulinarna z tygodnika "The Observer", stwierdza krótko: to tak jakby wziąć kuchnię prowansalską i dodać do niej buraki.