Senna turecka wioska oblężona na "koniec świata"

Senna turecka wioska Sirince, położona opodal starożytnego Efezu, przeżywa prawdziwe oblężenie. Ludzie z całego świata zjeżdżają do miejascowości, przekonani, że energia tego miejsca zapewni im przetrwanie apokalipsy, rzekomo przewidzianej w kalendarzu Majów na 21. grudnia.

Rosja straciła potężny radar na południu

Rosja chwilowo straciła możliwość wczesnego ostrzegania przed atakiem rakietowym z południa. Z dniem dziewiątego grudnia wyłączono dużą poradziecką stację radiolokacjną w azerbejdżańskim Gabali. Rosja nie chciała zgodzić się na płacenie za jej dzierżawę władzom Azerbejdżanu kilkadziesiąt razy większych sum niż dotychczas.

Bomba w rzymskim banku. Pracownik zgasił lont

W jednym z rzymskich oddziałów banku UniCredit nieznani sprawcy podłożyli we wtorek ładunek wybuchowy. Na szczęście jeden z pracowników zauważył bombę i unieszkodliwił wygaszając lont.

Radio przekaże wpływy z reklam rodzinie zmarłej pielęgniarki

Australijska stacji radiowa 2DayFM przeznaczy całość uzyskanych do końca roku wpływów z reklam na pomoc dla rodziny nie żyjącej brytyjskiej pielęgniarki. Kobieta prawdopodobnie popełniła samobójstwo, po tym jak została wprowadzona w błąd przez dziennikarzy rozgłośni dopytujących się o zdrowie księżnej Kate.

Tajemniczy wahadłowiec Pentagonu znów leci w kosmos

X-37B, tajemniczy wahadłowiec amerykańskiego wojska szykuje się do kolejnego lotu w kosmos. Maszyna załadowana na rakietę Atlas 5 stoi już na wyrzutni gotowa do startu. Jest to trzeci lot X-37B i tak jak poprzednio, to co ma robić na orbicie, jest ścisłą tajemnicą.

"Iskra Mandeli gaśnie"

Były prezydent RPA, 94-letni Nelson Mandela, ma zapalenie płuc. - Jego organizm reaguje na kurację antybiotykową - poinformował rzecznik prezydenta Jacoba Zumy. Żona Mandeli stwierdziła natomiast, że jego "iskra gaśnie".

"Silny wiatr od ogona" czy błąd załogi? O włos od katastrofy boeinga

Samolot Ryanair lądujący na niemieckim lotnisku był bliski katastrofy. Niemiecka komisja badająca wypadki lotnicze zakwalifikowała zdarzenie jako "poważny incydent". B737 z 141 osobami na pokładzie niebezpiecznie szybko opadał i zbliżył się do ziemi, zanim załoga poderwała maszynę do góry.

Pracował dla narkokarteli, uciekł z więzienia, wpadł w Odessie

W latach 90-tych pracował dla największych karteli w Ekwadorze, w Polsce rozprowadzał narkotyki w Trójmieście i zbiegł z więzienia, aby ostatecznie wpaść na Ukrainie. Adam F., 42-letni Polak, oraz jego żona, zostali zatrzymani w Odessie, gdzie ukrywali się przed wyrokami w Polsce.

MSZ Izraela: Europa prowadzi politykę jak przed Holokaustem

Minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman oskarżył Europę o prowadzenie polityki wrogiej wobec Żydów, tak jak "pod koniec lat 30." XX wieku. Była to reakcja na potępienie przez UE izraelskich planów rozbudowy osiedli na Zachodnim Brzegu.

Protest w Budapeszcie. Nie chcą płatnych studiów

Ponad 2 tys. studentów wyższych uczelni protestowało w poniedziałek wieczorem w Budapeszcie przeciw nowej ustawie o szkolnictwie wyższym, która wprowadza częściową odpłatność za studia na niektórych kierunkach.

Zuckerberg wygrał, będą kontrowersyjne zmiany w Facebooku

Zakończyło się głosowanie użytkowników Facebooka w sprawie zmian zasad funkcjonowania portalu. Zdecydowana większość była przeciwna ich wprowadzeniu. Ale frekwencja była zdecydowanie za niska, by zablokować propozycje Marka Zuckerberga.

Rada Praw Człowieka ONZ z polskim dyplomatą na czele

Stały Przedstawiciel Polski przy Biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie ambasador Remigiusz Henczel został w poniedziałek wybrany na Przewodniczącego Rady Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych - poinformowało w poniedziałek Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

Kiedyś mniejszość narodowa, dziś grupa etniczna. Polacy w Niemczech

Mogą być ich nawet dwa miliony. Ale statusu mniejszości narodowej i tak nie mają. Mieli kiedyś, przed wojną. Umowa z 1991 r. daje Polakom status "tylko" grupy etnicznej. Dlaczego? Bo zdecydowana większość z nich to imigranci stosunkowo świeżej daty, w przeciwieństwie do Niemców mieszkających w Polsce od wielu pokoleń. "Polska i Świat" o Polakach w Niemczech.

Chcieli wysadzić pociąg. Czeka ich kolonia karna

Na kary więzienia od 15 do 18 lat skazał w poniedziałek moskiewski sąd czterech domniemanych islamistów oskarżonych o próbę wysadzenia latem 2011 roku pociągu dużych prędkości Sapsan w obwodzie moskiewskim, między Moskwą a Petersburgiem.

Raport wywiadu USA. Koniec hegemonii

W 2030 roku Stany Zjednoczone przestaną być jedynym supermocarstwem i żadne państwo nie zastąpi ich w tej roli - przewiduje wywiad amerykański w ogłoszonym w poniedziałek raporcie. Dominującym regionem na świecie stanie się Azja.

Dwa supertajne samoloty. Owoc "czarnego budżetu" Pentagonu?

Na potrzeby amerykańskiego lotnictwa są budowane dwie nowe, ściśle tajne, "niewidzialne" maszyny - pisze na łamach "Aviation Week" jeden z czołowych amerykańskich ekspertów ds. lotnictwa, Bill Sweetman. Jak twierdzi, jedna z nich jest już najprawdopodobniej testowana w Strefie 51.

Mapy Apple'a wysyłają ludzi w australijską głuszę

Policja z małego miasta na południu Australii wzywa kierowców, aby "ostrożnie" podchodzili do wskazań ich najnowszych map na urządzeniach Apple. Z powodu błędu miasto Mildura zostało umieszczone w środku pobliskiego parku narodowego. Kilka osób miało spędzić w głuszy nawet dobę, zanim odnalazła ich policja.

Sikorski poprosił UE o interwencję ws. wraku

- Na forum Rady ds. zagranicznych UE skierowałem prośbę do wysokiej przedstawiciel UE (Catherine Ashton - red.), aby podczas szczytu z Rosją podnieść formalnie kwestię potrzeby zwrotu wraku prezydenckiego Tu-154 - poinformował minister sparw zagranicznych Radosław Sikorski.

Gruzja i Rosja zaczną rozmawiać?

Nowy specjalny przedstawiciel Gruzji ds. stosunków z Rosją, Zurab Abaszydze, spotka się najpewniej "w tym tygodniu w Europie" z rosyjskimi dyplomatami - poinformowała szefowa MSZ Gruzji Maja Pandżikidze. Będzie to pierwszy oficjalny kontakt Moskwy i Tibilisi od czasu wojny w 2008 r..