Zmarł legendarny architekt Oscar Niemeyer

W sędziwym wieku 104 lat zmarł światowej sławy brazylijski architekt Oscar Niemeyer. Był czołowym przedstawicielem architektury modernistycznej i głównym projektantem założeń urbanistyczno-architektonicznych stolicy Brazylii, Brasilii.

Polacy wyburzyli pałacyk z XVIII w. Przez pomyłkę

Robotnicy z polskiej firmy źle zrozumieli plany i omyłkowo wyburzyli zabytkowy francuski pałacyk z XVIII wieku. Lokalne władze z Yvrac niedaleko Bordeaux wszczęły śledztwo, mające wyjaśnić jak doszło do tak kosztownej pomyłki.

Siedziby partii islamistów płoną. Egipt wrze

W Egipcie trwają gwałtowne protesty przeciwników prezydenta Mohammeda Mursiego. Demonstranci starli się w szeregu miast z zwolennikami polityka, wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzłmańskiego. W dwóch miastach podpalono siedziby partii Mursiego. Kilkadziesiąt osób jest rannych.

Nie będzie śledztwa ws. akcji na Dubrowce

Moskiewski Sąd Miejski uchylił w środę orzeczenie sądu pierwszej instancji nakazujące Komitetowi Śledczemu Rosji wszczęcie śledztwa przeciwko osobom, które w październiku 2002 roku kierowały operacją odbijania zakładników w moskiewskim Teatrze na Dubrowce.

Ceremonia noblowska "po kosztach"

Uroczystości wręczenia Nagród Nobla, które odbędą się 10 grudnia w Sztokholmie i Oslo oraz rozpoczynający się w czwartek Tydzień Noblowski, mają w tym roku kosztować mniej. Fundacja Noblowska poinformowała, że wynegocjowała z organizatorami tych wydarzeń niższe stawki.

29 litewskich celników zatrzymanych za korupcję

Na największym litewsko-białoruskim przejściu granicznym w Miednikach zatrzymano 29 litewskich celników podejrzanych o korupcję i nadużycie stanowiska służbowego - poinformowała w środę prokuratura.

ONZ bez pieniędzy. Mniejsza pomoc dla Syryjczyków

Organizacji Narodów Zjednoczonych brakuje gotówki, by móc dostarczać Syryjczykom cierpiącym wskutek twającej wojny domowej żywność. - Miesięcznie potrzeba nam 15 tys. ton produktów, co przekłada się na 22 mln dolarów - powiedziała rzeczniczka ONZ, Bettina Luescher.

Ambasador Serbii przy NATO popełnił samobójstwo

Ambasador Serbii przy NATO Branislav Milinković popełnił samobójstwo w nocy z wtorku na środę. Tuż przed spotkaniem z delegacją serbskiego MSZ rzucił się z parkingu na międzynarodowym lotnisku w Brukseli - podała gazeta "Blic", a za nią inne serbskie media.

Chiny na morzu wejdą na każdy statek. USA chcą wyjaśnień

USA domagają się wyjaśnień w sprawie nowej polityki Chin, która zezwala policji na wchodzenie na pokład jednostek na Morzu Południowochińskim - oświadczył w środę ambasador USA w Chinach. Akwen ten jest przedmiotem sporu między kilkoma państwami. Chiny twierdzą, że prawie w całości należy do nich.

Kosowo wyznaczyło "granicę". Serbia tylko "punkty policyjne"

Serbia i Kosowo porozumiały się w sprawie wspólnych punktów granicznych - poinformowała w nocy z wtorku na środę w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. W wielogodzinnych negocjacjach z udziałem szefów obu rządów pośredniczyła Unia Europejska.

Mursi wrócił do pałacu. Pod bramą obóz demonstrantów

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi wrócił do swojego pałacu po prawie dobie spędzonej poza nim. We wtorkowe popołudnie szturm na siedzibę głowy państwa przypuścił tłum demonstrantów domagający się "upadku reżimu" Mursiego popieranego przez egipskich islamistów.

Polska w korupcyjnym rankingu na 41. miejscu. Najwyższa nota w historii

Polska zajęła 41. miejsce na świecie w najnowszym rankingu Transparency International pokazującym poziom korupcji. Nasz kraj jest wyżej m.in. niż Grecja i Włochy, kraje ze strefy euro, które mocno ucierpiały z powodu kryzysu finansowego. Wciąż jednak daleko nam do takich krajów, jak Dania, Finlandia czy Szwecja, gdzie korupcja jest najmniejsza.

NASA szykuje następcę Curiosity. Kolejny krok w kierunku misji załogowej na Marsa

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że planuje wysłać w 2020 roku na Marsa kolejny łazik i że będzie on wzorowany na obecnie pracującym na planecie Curiosity. NASA nie określiła jeszcze, co byłoby celem następnej misji. Według agencji byłby to jednak kolejny krok w kierunku ewentualnej misji załogowej na Marsa po roku 2030 r.

NATO będzie bronić Turcji. Jest zgoda na obronę przeciwrakietową

Ministrowie spraw zagranicznych NATO zgodzili się na wysłanie baterii przeciwrakietowych Patrior w Turcji, by chronić ją przed atakiem powietrznym z Syrii. Decyzji tej sprzeciwiała się Rosja, która twierdzi, że spowoduje to eskalację krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii.

Namalował obraz popiołem z pieców Majdanka

Szwedzki artysta Carl Michael von Hausswolff namalował obraz popiołem zebranym z pieców krematoryjnych byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Akwarela została wystawiona w jednej z galerii w szwedzkim mieście Lund.