Ta personalna decyzja w świecie kultury wstrząsnęła Rosją niczym ważny polityczny news. Po serii skandali obyczajowo-kryminalnych cierpliwość władz się skończyła - dyrektor Teatru Bolszoj stracił posadę. Ministerstwo kultury uznało, że jedynie zmiana personalna może uzdrowić atmosferę w teatrze. Dotychczasowy dyrektor trafi na inny odcinek - będzie doradzał ministrowi kultury ws. teatru.

Biały Dom poinformował, że w interesie USA nie leży natychmiastowe obcięcie wartej ponad miliard dolarów pomocy finansowej dla Egiptu. Waszyngton nadal "ustala" czy w Kairze doszło do przewrotu. Gdyby tak uznano, to formalnie władze USA musiałby wstrzymać wsparcie. W zmian zaapelowały do armii egipskiej o umiar.

Tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur wydał w poniedziałek deklarację stwierdzającą, że wybory parlamentarne odbędą się po opracowaniu poprawek do obecnej konstytucji i ich przyjęciu, lub odrzuceniu w referendum, które ma odbyć się w ciągu 5-6 miesięcy.

Czy Lee Harvey Oswald, zabójca Johna F. Kennedy'ego, był powiązany z wywiadem kubańskim i działał z chęci zaimponowania Kubańczykom? Jak pisze były analityk CIA Brian Latell w książce "Castro's Secrets: Cuban Intelligence, the CIA, & the Assassination of John F. Kennedy", wskazują na to dokumenty CIA.

Przemysł zbrojeniowy Izraela stał się jednym z dwóch globalnych potentatów w dziedzinie samolotów bezzałogowych. Jest to bardzo intratne zajęcie. W ostatnich latach izraelskie firmy zarobiły na ich sprzedaży ponad 4,5 miliarda dolarów.

Jak ustalili pakistańscy śledczy, podczas lat ukrywania się Osamy bin Ladena w Pakistanie był szereg okazji, kiedy służby powinny wpaść na jego ślad. Prawdopodobnie najbliżej było, gdy policjant zatrzymał samochód najbardziej poszukiwanego człowieka świata za przekroczenie prędkości.

Podczas lądowania w San Francisco boeing 777 leciał o 60 km/h za wolno - poinformowała badająca sprawę katastrofy koreańskiej maszyny Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Transportu (NTSB). Przed uderzeniem o płytę lotniska, wszystkie systemy pokładowe były sprawne i nie alarmowały o żadnych problemach.

Synod Generalny Kościoła anglikańskiego opowiedział się za wyświęcaniem kobiet na biskupów, czemu sprzeciwia się tradycjonalistyczna mniejszość. Miną jednak co najmniej dwa lata zanim będą mogły zapaść finalne decyzje w tej sprawie - pisze Reuters.

Nasza współpraca z NSA odbywa się w ramach ścisle określonego prawa - zapewnił rzecznik Angeli Merkel Steffen Seibert. W ten sposób odniósł się do doniesień tygodnika "Der Spiegel", który napisał, że wymiana danych między wywiadami opiera się na milczącej zgodzie państw na łamanie prawa i naruszanie prywatności obywateli.

Polskie MSZ ponawia apel do Polaków przebywających w Egipcie o nieopuszczanie ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym, które są względnie bezpieczne i unikanie wyjazdów do dużych miast. Resort ostrzega też przed odwiedzaniem popularnych wśród turystów miejsc, takich jak piramidy.

Kanadyjska policja kontynuuje poszukiwania ofiar sobotniego wybuchu kolejowych cystern z ropą naftową w mieście Lac-Megantic w prowincji Quebec. Dotychczasowy bilans katastrofy to pięć osób zabitych i 40 zaginionych. Państwowy Urząd Bezpieczeństwa Transportu rozpoczął badanie "czarnej skrzynki" pociągu.

Czeska prokuratura zwróciła się do Izby Poselskiej o uchylenie immunitetu byłemu premierowi Petrowi Neczasowi. Polityk w czerwcu zrezygnował ze stanowiska szefa rządu w następstwie afery korupcyjnej z udziałem osób z jego najbliższego otoczenia.