Eccom, instytucja uznawana za przybudówkę KGB Białorusi, zaprasza polskich dziennikarzy na sponsorowany wyjazd do Mińska. Według "Rzeczpospolitej", zaproszenie do bezpłatnego "wyjazdu reporterskiego na Białoruś" wystosowało warszawskie Stowarzyszenie Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych, założone przez Mateusza Piskorskiego, byłego posła Samoobrony, propagującego nacjonalizm słowiański.

Żona byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'a Strauss-Kahna Anne Sinclair odwiedziła we wtorek męża w areszcie domowym. Kahn przebywa w jednym z apartamentów na Manhattanie po tym, jak w ubiegłym tygodniu został zwolniony z aresztu policyjnego za kaucją w wysokości miliona dolarów.

Co najmniej 38 osób zginęło w stolicy Jemenu, Sanie, w walkach między siłami rządowymi a zwolennikami wpływowego przywódcy plemiennego szejka Sadeka al-Ahmara. Niezależnie od źródeł oficjalnych, agencje prasowe donoszą o możliwych 60 ofiarach.

Dlaczego na królewskim bankiecie nie było Kate Middleton? Czy Obama nie lubi szparagów? Czy to prawda, że książę Karol dostał od Obamy miód? I wreszcie: co włożyła na siebie pierwsza dama USA, Michelle? Królewski bankiet na cześć prezydenckiej pary huczał od plotek. Najwięcej emocji budziła kreacja żony prezydenta USA, która wywoływała skrajne emocje - od zachwytu po zgorszenie.

Samoloty NATO zaatakowały w nocy z wtorku na środę cele w stolicy Libii, Trypolisie. Jak poinformowała arabska telewizja Al-Dżazira, przed północą w mieście było słychać co najmniej sześć silnych eksplozji.

Amerykański stan Missouri podnosi się po tornadzie, które zabiło co najmniej 122 osoby. W gruzach domów ratownicy i psy szukają ocalałych, ale wciąż za zaginionych uważa się blisko 1500 ludzi. We wtorek tornada przeszły też przez stany Oklahoma i Kansas.

Kraje Unii Europejskiej porozumiały się we wtorek w sprawie trybu testów bezpieczeństwa elektrowni jądrowych w UE w sytuacji katastrof naturalnych i spowodowanych przez człowieka - poinformowały źródła dyplomatyczne, na które powołuje się agencja AFP.

Co najmniej 2 policjantów zginęło w ataku zamachowca-samobójcy na komisariat w mieście Peszawar w północno-zachodnim Pakistanie, w pobliżu granicy z Afganistanem - poinformowała w środę rano miejscowa policja. Do zamachu przyznali się talibowie.

DNA pobrane z ubrań pokojówki z nowojorskiego hotelu należy do Dominique'a Strauss-Kahna - piszą amerykańskie media powołując się na źródła zbliżone do śledztwa ws. rzekomej próby gwałtu. Policja na razie nie potwierdziła tych doniesień.

Francuska minister finansów Christine Lagarde w środę zgłosi swą kandydaturę na stanowisko dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego - informuje Reuters. Co do jej kandydatury jest już zgoda wewnątrz Unii Europejskiej.

Pióropusz popiołów unoszący się nad wulkanem Grimsvotn znacznie się zmniejszył; sięga wysokości ok. 2000 m i erupcja powinna się zakończyć do końca weekendu - poinformowały we wtorek władze Islandii.

- Wizyta w naszym kraju przypomina o naszej wspólnej historii, języku i więziach kulturowych oraz intelektualnych - mówiła podczas inauguracji uroczystego bankietu w Pałacu Buckingham królowa Elżbieta II. Chcąc najwyraźniej zrobić przyjemność Obamie powiedziała, że Brytyjczycy lubią amerykańskie filmy. Obama wznosząc toast odpowiedział jej cytatem z Szekspira: Za tę ziemię, królestwo, za Anglię.

- Jestem gotowy do bolesnych kompromisów z Palestyńczykami - zapewnił premier Izraela Benjamin Netanjahu w przemówieniu do połączonych izb Kongresu USA. Mowa Izraelczyka została entuzjastycznie przyjęta przez amerykańskich polityków. Przerywały ją 20 razy owacje na stojąco.

Moskiewski Sąd Miejski odrzucił apelację Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa. Obaj mężczyźni pozostaną w łagrze. Jedyna korzyść dla oskarżonych, to redukcja wyroku do 13 lat, zamiast 13,5. W reakcji na wyrok Amnesty International uznała obu Rosjan za więźniów sumienia i i zaapelowała o ich uwolnienie odpowiednio 25 października i 2 lipca br., po odbyciu pierwotnie zasądzonej kary.

Pakistańskie wojsko oddało szczątki tajnego amerykańskiego helikoptera, który rozbił się podczas akcji zabicia Osamy bin Ladena. Wrak został już przetransportowany do USA. Rozbity śmigłowiec stanowił potencjalnie cenny łup dla wywiadu technicznego licznych państw, ponieważ do jego budowy wykorzystano tajne amerykańskie technologie.

W reaktorach numer dwa i trzy uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I również najprawdopodobniej doszło do stopienia rdzeni - poinformował koncern TEPCO. Wcześniej informowano tylko o takiej sytuacji w reaktorze numer jeden. Koncern udostępnił również zdjęcia ukazujące moment uderzenia fali tsunami w elektrownię.

Barack Obama powinien przeprosić Polskę za ukłon w stronę Rosji - porzucenie projektu tarczy antyrakietowej - oraz za „policzek”, czyli nie stawienie się na pogrzeb prezydenckiej pary – pisze publicysta wpływowej konserwatywnej Heritage Foundation.

Po siedmiu godzinach przesłuchania, wieczorem, była premier Ukrainy Julia Tymoszenko opuściła siedzibę Prokuratury Generalnej w Kijowie. Opozycyjna polityk uznała, że nie została aresztowana, gdyż władze ugięły się pod naciskiem opinii publicznej.

Jest "bardzo prawdopodobne", że Syria budowała tajny reaktor jądrowy - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Miejsce, w którym przy pomocy specjalistów z Korei Północnej prowadzono prace, zostało zbombardowane w 2007 r. przez Izrael. Syria nigdy nie przyznała się do zamiaru rozwoju technologii atomowych.

Operacja lotnictwa koalicji w Libii powinna osiągnąć zamierzone cele "w ciągu kilku miesięcy" - powiedział francuski minister obrony Alain Juppe. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Wielka Brytania nie wyśle w ślad Francji śmigłowców bojowych do akcji nad Libią.

Prokurator generalny Egiptu skierował do sądu sprawę przeciwko byłemu przywódcy kraju Hosniemu Mubarakowi oraz jego synom, Gamalowi i Alaa. Zarzuca się im krwawe tłumienie antyprezydenckich demonstracji. Potencjalnie grozi im kara śmierci.

Dwa loty z Gdańska (do Glasgow w Szkocji i Stavanger w Norwegii) oraz jeden Warszawa-Glasgow zostały odwołane z powodu chmury pyłów z islandzkiego wulkanu Grimsvotn. Eurocontrol, europejska agencja nadzorująca ruch lotniczy, szacuje, że we wtorek może zostać odwołanych do 500 lotów komercyjnych w Irlandii Północnej, Szkocji i niektórych państwach skandynawskich.

- Michelle Obama łączy aktywistkę z celebrytką. Wcześniej, to chyba tylko Jackie Kennedy miała taką pozycję – oceniła Katarzyna Sławińska. O tym, jaka jest Pierwsza Dama Ameryki, była korespondentka "Faktów" w USA mówiła w programie "Obama w Polsce".

Francuski myśliwiec Mirage 2000 rozbił się w zachodnim Afganistanie. Ministerstwo Obrony podało, że przyczyną katastrofy była awaria techniczna. Obaj piloci zdołali bezpiecznie opuścić maszynę.

Kate i William, a raczej książę i księżna Cambridge, powitali prezydenta USA z małżonką w Pałacu Buckingham. Nie mieli okazji spotkać się miesiąc temu na ślubie książęcej pary, bo Barack i Michelle Obama nie zostali zaproszeni.

- Jako były szef MON proszę sąd o wyrozumiałość dla żołnierzy z Nangar Khel - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Przed Wojskowym Sądem Okręgowym w Warszawie dobiegł końca proces oskarżonych w tej sprawie. Prokuratura wojskowa zażądała dla siedmiu oskarżonych żołnierzy kar od 5 do 12 lat więzienia.

Wadliwe prędkościomierze skupiły uwagę pilotów airbusa Air France i dlatego nie byli oni w stanie poradzić sobie z innymi systemami, które także zawiodły - pisze dziennik "Wall Street Journal" na podstawie zapisów z czarnych skrzynek maszyny, która dwa lata temu runęła do Atlantyku. Gazeta podaje te informacje powołując się na źródła bliskie do śledztwa badającego przyczyny katastrofy. Z kolei CNN podała we wtorek, że śledczy badający przyczyny katastrofy niebawem zidentyfikują dwa ciała wydobyte z wraku samolotu.

20 procent pieniędzy przeznaczanych co roku na zakup uzbrojenia i usług dla rosyjskich sił zbrojnych jest rozkradane - oświadczył główny prokurator wojskowy Federacji Rosyjskiej Siergiej Fridinski w wywiadzie dla rządowej "Rossijskiej Gaziety".

Samolot linii Ryanair odbył godzinny test w szkockiej przestrzeni powietrznej. Według władz lotniczych znajduje się tam wysoka koncentracja pyłu wulkanicznego znad Islandii. Zdaniem Ryanair, nie było żadnej widocznej obecności pyłu na skrzydłach lub silnikach maszyny.