Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ostrzegł w wywiadzie dla niedzielnego wydania "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że Rosja nie ogranicza swoich roszczeń tylko do Krymu i Ukrainy, lecz dąży do odbudowy strefy wpływów. Zaapelował do krajów Sojuszu o zwiększenie wydatków na obronę.

Milicja w Odessie zwolniła w niedzielę z aresztu 67 prorosyjskich separatystów zatrzymanych po piątkowych zamieszkach, w których zginęło ponad 40 osób. Domagało się tego ponad 2 tys. demonstrantów, którzy okrążyli komendę miejską milicji w Odessie.

Co zrobić, by na pustyniach Kataru w 2022 r. rozegrać mundial na klimatyzowanych stadionach, a turystów przyjąć w bajecznych hotelach? Zatrudnić kilka milionów ludzi i niezbyt przejmować się tym, że kilka tysięcy z nich zginie. FIFA po trzech latach zorientowała się, że w Katarze coś dzieje się nie tak, gdy problem jej pokazano. Czy teraz zacznie działać?

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk w wywiadzie dla BBC obwinił za tragiczny bilans starć w Odessie oddziały milicji. - Osobiście obarczam odpowiedzialnością służby bezpieczeństwa i oficerów, którzy nie zrobili niczego, by zapobiec tym rozruchom - powiedział. Dodał jednak, że zajścia sprowokowali separatyści.

Czy na Ukrainie czeka nas wojna? - Putin nie zdecyduje się na otwartą inwazję, na otwarte wejście - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Marek Sawicki z PSL. Włodzimierz Czarzasty z SLD z kolei zwracał uwagę, że od początku wiadomo było, że Moskwa "maczała w tym palce".

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że ma "niepodważalne dowody" na bezpośrednie zaangażowanie Kremla w porwanie obserwatorów OBWE w Słowiańsku. Ukraińskie służby upubliczniły - jak twierdzą - rozmowy pomiędzy wysłannikiem Władimira Putina a liderem separatystów na Ukrainie. Mężczyźni omawiają kwestię uwolnienia przetrzymywanych obserwatorów, gdy Rosjanin przyjedzie do Słowiańska.

X-15 miał dać początek erze lotów z wielkimi prędkościami. Ustanowił do dzisiaj nie pobity rekord szybkości dla samolotów załogowych – 7274 km/h, a zastosowane w nim technologie okazały się jednak wyprzedzać swój czas. X-15 okazał się łabędzim śpiewem ambitnego amerykańskiego programu eksperymentów lotniczych, który sprowadzał się do "szybciej i wyżej". Dopiero teraz, po pół wieku, powoli zbliżamy się do jego możliwości.

Dotychczasowy model państwa ukraińskiego nie sprawdził się. Rosja próbuje narzucić ustrój federalny, choć w moskiewskim wydaniu bardziej przypomina to demontaż państwa. Kijów przygotowuje własną odpowiedź: decentralizację, która umożliwi reformy i przyspieszy modernizację kraju. Jakie są argumenty za i przeciw "federalizacji" (projekt Rosji) i "decentralizacji" (projekt Ukrainy)?