140 zatrzymanych w Moskwie. W tym 30 obcokrajowców

FSB nie informuje kiedy dokładnie doszło do zatrzymańsxc.hu

Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) w piątek poinformowała o zatrzymaniu w Moskwie 140 osób - w tym 30 obywateli innych państw - podejrzanych o związki z islamistycznymi organizacjami ekstremistycznymi i terrorystycznymi.

02.05 | Zginął jeden z najgroźniejszych i najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. Osama bin Laden urodził się w 1957 r. w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, w bogatej rodzinie przedsiębiorców budowlanych. Był dwunastym dzieckiem spośród 58 potomków swego ojca. Studiował inżynierię lądową i handel na prestiżowym uniwersytecie Króla Abdula Aziza w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej. Kim jeszcze był najbardziej poszukiwany terrorysta świata? (Studio 3D)
Twarz światowego terroryzmu nie żyje02.05 | Zginął jeden z najgroźniejszych i najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. Osama bin Laden urodził się w 1957 r. w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, w bogatej rodzinie przedsiębiorców budowlanych. Był dwunastym dzieckiem spośród 58 potomków swego ojca. Studiował inżynierię lądową i handel na prestiżowym uniwersytecie Króla Abdula Aziza w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej. Kim jeszcze był najbardziej poszukiwany terrorysta świata? (Studio 3D)

FSB nie podało, kiedy miały miejsce zatrzymania. Przekazało jedynie, że doszło do nich w wyniku operacji przeprowadzonej w muzułmańskim domu modlitw na Bulwarze Daniłowskim, w południowo-wschodniej części stolicy Rosji. Według FSB wspomniany dom modlitw niejednokrotnie odwiedzały osoby, które później "przeszły na pozycje skrajnego radykalizmu, zasilając szeregi formacji bandyckich działających na Północnym Kaukazie". FSB dodała, że osoby te uczestniczyły w akcjach ekstremistycznych i terrorystycznych na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Wcześniejsze zatrzymania nie odstraszyły naśladowców

W marcu FSB zatrzymała w Petersburgu 10 osób podejrzanych o założenie w tym mieście komórki zakazanej w Rosji międzynarodowej ekstremistycznej organizacji religijnej Nurdżular. Wśród zatrzymanych było pięciu obywateli Federacji Rosyjskiej, czterech - Azerbejdżanu i jeden - Turkmenistanu. W czasie rewizji w zajmowanych przez nich mieszkaniach znaleziono ekstremistyczną literaturę w języku rosyjskim i tureckim.

Zakazana organizacja Nurdżular wciąż ma zwolenników

Nurdżular zakazano w Rosji w 2008 roku. Rok wcześniej za ekstremistyczne uznane zostały rosyjskie przekłady prac założyciela tego nurtu Saida Nursiego. Wcześniej FSB oskarżyła członków organizacji o prowadzenie działalności szpiegowskiej na terytorium FR i werbowanie agentów wśród urzędników państwowych. Natomiast w lutym podczas wspólnej operacji rosyjskiej policji, FSB i Federalnej Służby Migracyjnej, wymierzonej w środowiska podejrzane o związki z ekstremistami i terrorystami, w Petersburgu zatrzymano około 700 osób. Byli to muzułmanie uczestniczący w modlitwie w meczecie, który nieoficjalnie działał na terenie targu Apraksin Dwor. Po sprawdzeniu dokumentów większość spośród zatrzymanych wtedy zwolniono. Około 300 osób pozostawiono jednak w areszcie do dalszych wyjaśnień. Większość z nich została później deportowana z Rosji. W Rosji mieszka około 20 mln muzułmanów. Dominującym nurtem w rosyjskim islamie jest sunnizm. Bogate tradycje ma także sufizm.

Autor: kr//kdj

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu