NATO trzyma Francję za słowo ws. Afganistanu

NATO oświadczyło w poniedziałek, iż oczekuje, że Francja dotrzyma swych zobowiązań w sprawie Afganistanu, mimo obietnicy przyspieszenia wycofania francuskich wojsk, jaką w trakcie kampanii przedwyborczej złożył prezydent-elekt Francois Hollande.

Putin żąda od Ameryki gwarancji w sprawie tarczy

Nowo zaprzysiężony prezydent Rosji Władimir Putin, zaledwie kilka godzin po ceremonii Kremlu wydał dekret ws. polityki zagranicznej, w którym żąda od USA trwałych gwarancji, że tarcza antyrakietowa nie będzie skierowana przeciwko Moskwie.

Premier złamał jej serce. Wstąpiła do zakonu

Nie mogła być żoną premiera Wielkiej Brytanii, została zakonnicą. Laura Adshead przed laty spotykała się z Davidem Cameronem, ale gdy ten złamał jej serce, depresja popchnęła ją do nadużywania alkoholu i narkotyków. Dopiero teraz jest szczęśliwa - jako siostra John Mary, zakonnica czekająca na złożenie ślubów wieczystych. O swojej przemianie opowiada w filmie dokumentalnym "God is the Bigger Elvis", który pokazywany jest na całym świecie. Jej historią zainteresował się nawet Watykan.

Oskarżony o "polowanie" na imigrantów

40-letni Peter Mangs został oskarżony przez szwedzką prokuraturę w Malmoe o trzy zabójstwa i 12 usiłowań zabójstwa na tle rasistowskim. W sumie postawiono mu 20 zarzutów.

Niemowlę w torbie i notatka po polsku

Policja w Reading (hrabstwo Berkshire) w Wielkiej Brytanii poszukuje kobiety, która w czwartek przed Centrum Polskim porzuciła 2-3 tygodniową dziewczynkę - pisze BBC.

"Bojkot nam się nie przysłuży"

- Dla Ukraińców te mistrzostwa są bardzo ważne, bojkot nam się nie przysłuży - powiedział w rozmowie z TVN24 jeden z liderów ukraińskiej opozycji Arsenij Jaceniuk. Były minister spraw zagranicznych i były przewodniczący Rady Najwyższej nie wierzy, by Julia Tymoszenko znalazła się na wolności przed zaplanowanymi na październik wyborami parlamentarnymi.

Merkel przyjmie Hollande'a "z otwartymi ramionami"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel już w niedzielę wieczorem rozmawiała telefonicznie z nowym prezydentem Francji Francois Hollande'em. - Uzgodniliśmy, że będziemy dobrze i intensywnie współpracować i szybko się spotkamy - powiedziała Merkel na konferencji prasowej w Berlinie.

Hollande, "normalny przywódca bez charyzmy"

Francuzi wybrali "normalnego przywódcę bez charyzmy", bo chcieli się rozstać z "rozczarowującym Sarkozym" - pisze największy włoski dziennik "Corriere della Sera", który dzień po wygraniu przez socjalistę wyborów prezydenckich zwiastuje epokę nowych relacji w Europie. "La Repubblica" cieszy się tymczasem z odejścia "aroganckiego Sarkozy'ego", a francuskie tytuły "Le Point" i "Le Nouvel Observateur" stwierdzają, że Hollande ma już zapełniony kalendarz i terminy szczytów wyznaczą kolejność podejmowania przez niego decyzji.

Konkubina, nie żona. Rewolucja wizerunku pierwszej damy

Zwycięstwo Françoisa Hollande'a oznacza, że po raz pierwszy prezydent Francji nie będzie miał żony, ale konkubinę. Poza tym, jego partnerka nadal zachowa pracę i własne wynagrodzenie. Valérie Trierweiler już zapowiedziała, że nie planuje małżeństwa z Hollandem i nie rzuci posady dziennikarki politycznej w "Paris Matchu". Tym samym ma szansę zrewolucjonizować rolę pierwszej damy Francji.

"Poparcie naszego narodu dodaje mi skrzydeł"

- Poparcie naszego narodu dodaje mi skrzydeł i sił do rozwiązywania najtrudniejszych problemów - powiedział w trakcie inauguracyjnego przemówienia Władimir Putin, który w poniedziałek po raz trzeci został prezydentem Rosji. Nowy gospodarz Kremla uznał, że stoi przed nim i obywatelami zadanie stworzenia z Rosji "centrum całej Eurazji". - To człowiek doświadczony i silny lider. Życzę mu powodzenia - powiedział ustępujący prezydent Dmitrij Miedwiediew, który sam siebie pochwalił za "uczciwość" ostatnich czterech lat rządów.

Policja pałuje za białe wstążki. Ponad 100 zatrzymanych

Ok. 120 osób zatrzymała moskiewska policja za zorganizowanie protestu przeciwko zaprzysiężeniu Władimira Putina na prezydenta. - Policja działa bardzo brutalnie, doszło do pałowania. Wystarczy krzyknąć czy po prostu mieć białą wstążkę, by zostać zatrzymanym - relacjonował korespondent "Faktów" TVN Andrzej Zaucha.

Następca Osamy "jest gdzieś w Pakistanie"

Osama bin Laden był w Pakistanie i według Hillary Clinton jego następca również ukrywa się w tym kraju. Podczas wizyty w Indiach amerykańska sekretarz stanu powiedziała, iż USA sądzą, że Ajman al-Zawahiri znajduje się na terytorium sąsiada.

Wszystkie głosy przeliczone. Hollande zdobył 51,62 proc.

Zwycięzca wyborów prezydenckich we Francji socjalista Francois Hollande uzyskał 51,62 proc. głosów, a jego rywal, ustępujący prezydent Nicolas Sarkozy - 48,38 proc. - poinformowało francuskie MSW po przeliczeniu wszystkich kart do głosowania. Pałac Elizejski podał, że inauguracja nowego prezydenta odbędzie się 15 maja.

Putin znów prezydentem. Jak zawsze z przepychem

W kapiącej złotem Sali Andriejewskiej na Kremlu, z niemalże bizantyńskim przepychem Władimir Putin został po raz trzeci prezydentem Rosji, przysięgając dbanie o porządek w Rosji i bezpieczeństwo swoich obywateli. Dotychczasowy prezydent Dmitrij Miedwiediew przedstawił go jako "silnego polityka" i stwierdził, że jest dumny, przekazując mu władzę.

Clinton ma nadzieję na kobietę - prezydenta

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton oświadczyła, że nie zamierza ponownie startować w wyścigu do Białego Domu, ale ma nadzieję, że jeszcze za jej życia prezydentem Stanów Zjednoczonych zostanie kobieta.

Wieś woli Sarko, młodzi za Hollande'em. Wybór Francji

Młodzi byli za Hollande'em, emeryci - za Sarkozym. Kandydat lewicy wygrał w miastach, ale przegrał z kretesem wśród przedsiębiorców i szefów firm. Tak wynika z sondażu, którego wyniki opublikował dziennik Le Monde. Gazeta zauważa, że wynik tegorocznych wyborów jest w części wynikiem "przeciw" Sarkozy'emu niż "za" Hollande'em.

Po przeliczeniu 99 proc. bez zmian

Po podliczeniu 99 proc. głosów oddanych w niedzielnych wyborach w Grecji obie partie koalicji rządzącej, która zatwierdziła program oszczędności w zamian za zagraniczne pakiety ratunkowe, nie uzyskały większości parlamentarnej - podało greckie MSW.

Amerykanie dadzą dysydentowi wizę "od ręki"

Oczekuję, że władze chińskie nie będą robiły mi przeszkód w drodze do uzyskania wizy wyjazdowej do USA. Obiecały mi to wcześniej, więc gdyby mi teraz odmówiły, same sobie wymierzyłyby policzek - stwierdził w rozmowie telefonicznej z reporterem agencji Reutera chiński dysydent, Chen Guangcheng, który od miesięcy stara się o opuszczenie Państwa Środka. Wiceprezydent USA Joe Biden stwierdził natomiast, że niewidomy mężczyzna dostanie wizę "od ręki", jak tylko pojawi się o nią wniosek.

Polski Boeing utknął w Nowym Jorku

240 pasażerów Boeinga 767 LOT-u od kilku godzin nie może się doczekać odlotu z Nowego Jorku do Warszawy. - Załoga wykryła usterkę silnika. Po dwóch godzinach trzymania pasażerów na pokładzie zarządzono opuszczenie maszyny - poinformowała TVN24 jedna z pasażerek.

Kolejny cios dla prawicy

Koalicja niemieckich chadeków i liberałów straciła władzę w niemieckim kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Obie partie rządziły tam od wielu lat. Jak wynika z prognoz telewizji ZDF, CDU zdobyła 30,8 proc., lekko wyprzedzając socjaldemokratów, którzy uzyskali 30,3 proc. To kolejne zmartwienie dla Angeli Merkel, która dopiero co straciła sojusznika w postaci Nicolasa Sarkozy'ego.

Serbia trzyma kurs

Serbska rządząca Partia Demokratyczna (DS) Borisa Tadicia prowadzi w wyborach parlamentarnych - podała serbska telewizja B92, powołując się na nieoficjalne wyniki wstępne. Na Partię Demokratyczną oddano 24,7 proc. głosów. Na konserwatywną prorosyjską Serbska Partię Postępową (SNS) Tomislava Nikolicia głosowało 23,5 proc. wyborców.

Armenia wybrała stare

Republikańska Partia Armenii prezydenta Serża Sarkisjana wygrała niedzielne wybory parlamentarne, uzyskując 44,4 proc. głosów - wynika z sondaży exit poll zrealizowanych przez instytut Gallupa. Drugie miejsce - 28,8 proc. głosów - uzyskała Dostatnia Armenia.

"To ostatnie ostrzeżenie"

- Nie chcemy izolacji naszego kraju. Ukraińcy nigdy nie chcieli żadnego bojkotu - mówi w rozmowie z TVN24 Jewhenija Tymoszenko, córka byłej ukraińskiej premier, pytana o opinię na temat wezwań do bojkotu Euro 2012 na Ukrainie. - Jej stan zdrowia naprawdę się pogarsza - zapewnia kobieta i opisuje, jak doszło do pobicia jej matki w więzieniu.

"Zwycięstwo zbawienne dla Europy. Czy też dla Francuzów?"

Światowi przywódcy gratulują Francois Hollande'owi i komentują jego wybór na nowego prezydenta Francji. Z telefonem pośpieszył już Barack Obama, a depeszę wysłał prezydent Niemiec Joachim Gauck. Angela Merkel zaprosiła Francuza do Berlina. Włoscy politycy nie silą się natomiast na dyplomatyczne uprzejmości. Lider Unii Centrum Pier Ferdinando Casini ocenił, że zwycięstwo Hollande'a może być "zbawienne dla Europy". - Mam wątpliwości co do tego, czy będzie też takie dla Francuzów - zauważył Włoch.

"Nadszedł wreszcie dzień lewicy"

Po latach klęsk i rozbicia lewica powraca do władzy we Francji - podkreślają media nad Sekwaną w swoich pierwszych reakcjach na zwycięstwo Francois Hollande'a. Prasa zastanawia się też, co stanie się z pokonanym szefem państwa Nicolasem Sarkozym. Jak twierdzi agencja AFP powołując się na swoje źródła, ustępujący prezydent oznajmił swoim współpracownikom, że rezygnuje z wielkiej polityki.

Sarkozy żegna się z pałacem. "Ponoszę odpowiedzialność"

- Francja ma nowego prezydenta, to jest demokratyczny wybór. Hollande jest prezydentem i należy mu się szacunek - powiedział w przemówieniu zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników Nicolas Sarkozy. I podziękował wszystkim "za zaszczyt kierowania Francją". - Nigdy tego nie zapomnę - mówił Sarkozy.

Francuzi wybrali. Hollande za Sarkozy'ego

Socjalista Francois Hollande wygrał w niedzielę wybory prezydenckie we Francji, uzyskując blisko 51,3 proc. poparcia - wynika z danych MSW, po obliczeniu blisko 84 proc. oddanych głosów. Według tych samych danych, rywal socjalisty obecny szef państwa Nicolas Sarkozy dostał 48,7 proc. głosów.