Berlin, Paryż i Warszawa chcą konferencji ws. Ukrainy. "Docenilibyśmy udział Rosji"

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji - Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius - zaapelowali o zwołanie międzynarodowej konferencji w sprawie Ukrainy i wezwali Rosję, by wzięła w niej udział. Ministrowie zapowiedzieli też w Weimarze, że na spotkaniu rady NATO we wtorek będą zabiegać o rewizję przez sojusz stosunków z Rosją.

Był doradcą Putina. Wieszczy, że Moskwa sięgnie po Finlandię

Andriej Iłłarionow, doradca ekonomiczny Władimira Putina w latach 2000-2005, uważa, że rosyjski prezydent nie spocznie, dopóki nie przywróci "historycznej sprawiedliwości". Według Rosjanina ma to oznaczać podporządkowanie Rosji nie tylko Białorusi i państw bałtyckich, ale i Finlandii, która niegdyś podlegała rosyjskim carom.

Rosjanie wycofują się znad ukraińskiej granicy? Waszyngton nie potwierdza

Biały Dom zna doniesienia o prawdopodobnym zmniejszeniu liczby rosyjskich żołnierzy nad ukraińską granicą. Waszyngton podkreśla jednak, że nic takiego na razie nie odnotował. Jak podało w komunikacie rosyjskie MSZ w poniedziałek szefowie dyplomacji USA John Kerry i Rosji Siergiej Ławrow rozmawiali telefonicznie o drogach wyjścia z kryzysu na Ukrainie.

"Nowa Turcja zwyciężyła, stara Turcja przegrała"

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił po miażdżącym zwycięstwie swojej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w niedzielnych wyborach samorządowych, że wygrała "nowa Turcja". Ostrzegł swych przeciwników, że nadszedł czas wyrównania rachunków.

Kongresmeni apelują do Obamy: Przekazać Ukrainie dane wywiadu, wzmocnić wojsko w Europie

Komitet Kongresu ds. Sił Zbrojnych wzywa do silniejszego wsparcia Ukrainy, wobec "agresywnej postawy Rosjan". Politycy mają być w posiadaniu "nowych" niejawnych informacji, które zmuszają ich do działania "pilnie i w stanie zaniepokojenia". Kongresmeni wzywają też Baracka Obamę, aby podzielił się z Ukraińcami danymi wywiadowczym na temat ruchów rosyjskich wojsk.

Niemcy: Putin "częściowo wycofuje" wojsko znad granicy

Władimir Putin wydał rozkaz wycofania części żołnierzy zgromadzonych na granicy z Ukrainą - powiedział rzecznik Angeli Merkel, która rozmawiała telefonicznie z prezydentem Rosji. Wcześniej doniesienia o wycofaniu się Rosjan szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier nazwał "małym sygnałem wskazującym na zmniejszenie napięcia". Według rosyjskich mediów wycofywany jest batalion piechoty, czyli mniej niż tysiąc żołnierzy.

Nigel Farage ceni Putina "jako gracza"

Zapytany o to, którego polityka ceni najbardziej, szef antyeuropejskiej brytyjskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage odpowiedział, że Władimira Putina. Brytyjczyk zaznaczył jednak, że Putina ceni nie jako człowieka, lecz jako gracza (w ang. oryginale "operator").

Po pół roku niewoli wrócili do domu. Wzruszające powitanie na lotnisku

Javier Espinosa i Ricardo Garcia Vilanova spędzili w syryjskiej niewoli niemal pół roku. We wrześniu, gdy pracowali nad materiałem dziennikarskim na temat konfliktu w Syrii, zostali porwani przez członków organizacji Islamskie Państwo Iraku i Lewantu. W niedzielę obaj Hiszpanie wrócili do domu, a wzruszające zdjęcia z lotniska, gdzie oczekiwali ich stęsknieni bliscy obiegły cały świat.

Niemcy oddali Polsce obraz zrabowany przez nazistów

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier przekazał szefowi polskiej dyplomacji Radosławowi Sikorskiemu w poniedziałek w Berlinie obraz weneckiego malarza Francesco Guardiego. Płótno zrabowano z Muzeum Narodowego w Warszawie podczas okupacji hitlerowskiej.

Duma wypowiedziała Kijowowi umowę o Flocie Czarnomorskiej

Zgodnie z przewidywaniami Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, jednomyślnie uchwaliła ustawę o wypowiedzeniu Ukrainie dwustronnych umów o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej na Krymie. Po aneksji pólwyspu Rosjanie nie widzieli potrzeby podtrzymywania swoich zobowiązań.

Japonia ma zaprzestać połowów wielorybów "w celach naukowych"

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Tokio powinno cofnąć pozwolenia na połów wielorybów w celach naukowych na wodach antarktycznych. Japonia, choć "głęboko rozczarowana", podporządkuje się decyzji najwyższego organu sądowego ONZ.

Miedwiediew obiecuje Krymowi pieniądze. Ukraina protestuje: poważne naruszenie zasad

Podniesienie emerytur i pensji pracowników budżetowych do średniej rosyjskiej zapowiedział w poniedziałek w Symferopolu premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew. Wzrosną też żołnierski żołd i pensje służb ochrony porządku. - Mieszkańcy Krymu powinni tylko wygrać na przyłączeniu do Rosji - powiedział premier. Jak zaznaczył, Krym będzie miał status specjalnej strefy ekonomicznej. Ukraina potępiła wizytę Miedwiediewa na Krymie nazywając to poważnym pogwałceniem zasad obowiązujących w stosunkach międzynarodowych.

NATO na zakręcie. Czy Norweg uratuje Sojusz?

NATO będzie miało nie tylko nowego sekretarza generalnego. W najbliższych miesiącach sojusz militarny Zachodu czekają radykalne decyzje w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainie i wycofanie misji ISAF z Afganistanu. Kulminacją powinien być wrześniowy szczyt w Walii, ale jego agenda właśnie się załamała. Wypracowanie nowej zaczyna się już w tym tygodniu. Analiza dziennikarza TVN24 Marka Świerczyńskiego.

Kolejny fałszywy trop. Obiekty na wodzie okazały się sprzętem wędkarskim

Grupa obiektów znalezionych na Oceanie Indyjskim okazała się unoszącym się na wodzie sprzętem wędkarskim, a nie - jak liczono - szczątkami zaginionego samolotu malezyjskich linii lotniczych - podała w poniedziałek Australijska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego. Poszukiwania maszyny przerwano do wtorku.

Król czekolady, żelazna dama, lekarka z Majdanu. Kim są kandydaci na prezydenta Ukrainy?

"Król czekolady", "żelazna dama", lider Prawego Sektora, czy lekarka z Majdanu - kto zostanie prezydentem Ukrainy? W sumie startuje 24 kandydatów, wygrany będzie tylko jeden i to on zostanie wyłoniony w wyborach 25 maja. Za niektórymi kandydatami stoją ogromne pieniądze, za innymi rewolucyjna historia z Euromajdanu. Kim są i jakie mają szansę na najwyższy urząd w państwie?

Na Krymie wydano już 15 tys. rosyjskich paszportów

Około 15 tys. paszportów rosyjskich zostało jak dotąd wydanych na Krymie i w Sewastopolu, a przyjęto 60 tys. wniosków o ich wydanie – poinformował w Symferopolu przedstawiciel rosyjskiej Federalnej Służby Migracyjnej.