W kazaniu podczas mszy w watykańskim Domu świętej Marty w sobotę papież Franciszek mówił o potrzebie otwierania drzwi Kościoła i napiętnował przykład odmowy ochrzczenia dziecka niezamężnej młodej matki. Podkreślił, że księża nie mogą być "kontrolerami wiary".

- Dla nich to był sukces. Dla mnie, jako dla kierownika, to była porażka - mówi w reportażu Dariusza Kmiecika, "Broad Peak, zdobywcy historii", Krzysztof Wielicki - kierownik zimowej wyprawy na Broad Peak. Wszyscy Polacy 5 marca zdobyli szczyt, ale wróciła tylko połowa z nich. O tym, jak wyglądała wyprawa, w rozmowach i nagraniach z tamtych dni opowiedzieli reporterowi "Faktów" TVN jej uczestnicy i bliscy tych, którzy nie wrócili - Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego.

Awaryjne lądowanie Boeinga 777 na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Samolot rosyjskich linii lotniczych Transaero lądował z powodu pożaru silnika. Na pokładzie było 221 pasażerów. Nikt nie doznał obrażeń.

O ukraińskim Czarnobylu pamiętają wszyscy, a rosyjskim Czelabińsku mało kto. A to właśnie tam, 56 lat temu doszło do pierwszej katastrofy jądrowej. Zginęło 200 osób, 10 tysięcy ewakuowano, a 470 tysięcy narażono na chorobę popromienną. Duża część to dzieci, które wykorzystywano przy usuwaniu skutków awarii. Ci, którzy przeżyli po latach walczą o sprawiedliwość.

Turcja zbuduje 2,5 kilometrowy mur na przejściu granicznym z Syrią w Cilvegozu, gdzie doszło w tym roku do trzech eksplozji ładunków wybuchowych - poinformowało w piątek ministerstwo ceł i handlu w oficjalnym komunikacie.

Syryjska Koalicja Narodowa żąda od prezydenta Baszara el-Asada "gestów dobrej woli". Tym warunkuje swój udział w międzynarodowej konferencji pokojowej nazywanej "Genewą 2" - powiedział w piątek rzecznik koalicji Chaled Saleh.

Główny irański negocjator w sprawach nuklearnych Said Dżalili, który ubiega się o urząd prezydenta Iranu w czerwcowych wyborach, oświadczył w piątek, że w razie objęcia tego stanowiska będzie realizował politykę przeciwstawiania się Zachodowi.

Były prezydent Gwatemali Alfonso Portillo został w piątek wydany władzom USA, które od lat domagały się jego ekstradycji. Portillo oskarżony jest o pranie w bankach USA zdefraudowanych środków publicznych.

Francuski sąd zadecydował w piątek, że nie postawi zarzutów karnych szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde. Chodzi o jej udział w zawarciu ugody finansowej na korzyść biznesmena i byłego socjalistycznego ministra Bernarda Tapie.

W najbliższych miesiącach papież Franciszek ogłosi dwie encykliki. Najpierw napisaną przez Benedykta XVI na temat wiary, a następnie swoją - podano w piątek nieoficjalnie. Encyklika Franciszka będzie mieć zapewne tytuł "Beati pauperes" (Błogosławieni ubodzy).

Szefowie dyplomacji Francji i Niemiec, Laurent Fabius i Guido Westerwelle, oświadczyli po piątkowym spotkaniu w Paryżu, że liczą na europejski konsensus ws. dostarczania broni syryjskim powstańcom. Paryż chce zniesienia embarga na broń, Berlin jest przeciwny.