Wyspy tylko dla najlepszych

Imigranci spoza Unii Europejskiej muszą "wnieść wkład w jakość życia w Wielkiej Brytanii", a nie jedynie liczyć na to, że sami odniosą korzyści - stwierdził minister stanu ds. migracji Damian Green, zapowiadając tym samym "bardziej selektywną" politykę migracyjną rządu z Downing Street. Wyspiarze prześwietlą m.in. dochody przybywających do Zjednoczonego Królestwa osób i stały pobyt zagwarantują tylko tym, którzy zarabiają więcej niż średnia krajowa.

W Grecji gorzej niż w Europie wschodniej lat 90.

Grecja jest nawet w trudniejszej sytuacji niż kraje dawnego bloku wschodniego na początku lat 90., bo prawie wcale nie ma przemysłu - ocenia berliński Instytut Badań Gospodarczych (DIW) w swoim najnowszym raporcie na temat kryzysu greckiego.

Tarczą antyrakietową NATO mają dowodzić z Niemiec

Centrum dowodzenia systemem obrony antyrakietowej, który NATO rozmieści w krajach Europy, ulokowane będzie w Niemczech - poinformował w czwartek anonimowy dyplomata podczas spotkania ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

Rozdzielone bliźniaczki przez 28 lat żyły 60 km od siebie

Zostały rozdzielone jako niemowlęta i przez 28 lat żyły 60 kilometrów od siebie w Szwecji - w rodzinach, które je adoptowały. Dwie indonezyjskie siostry bliźniaczki - dziś nazywające się Lin Backlund i Emelie Falk - odnalazły się dzięki pewnemu taksówkarzowi, a po latach, także dzięki Facebookowi.

Jeśli broń-zabawka, to tylko rosyjska

Wicepremier Dmitrij Rogozin jest zdania, że zabawki produkowane w Rosji powinny przedstawiać modele rodzimego, a nie obcego uzbrojenia. - Dość już nasze dzieci bawiły się leopardami - oznajmił, nawiązując do zabawek przedstawiających niemiecki czołg.

Chiny mogą dołożyć więcej do ratowania euro

Chiny rozważają zwiększenie udziału w funduszu ratunkowym mającym rozwiązać kryzys zadłużeniowy strefy euro - powiedział w czwartek dziennikarzom chiński premier Wen Jiabao. W Pekinie przebywa z wizytą niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Amfetamina i naboje w polskiej furgonetce

Litewscy pogranicznicy zatrzymali dwóch Polaków, którzy w furgonetce przewozili narkotyki i naboje - poinformowała w czwartek litewska Państwowa Służba Ochrony Granicy.

Przegrana Andersa Breivika. Nie uniknie psychiatrów

Sąd apelacyjny w Oslo odrzucił w czwartek wniosek sprawcy masakry na norweskiej wyspie Utoya z lipca 2011 roku Andersa Behringa Breivika. Mężczyzna nie chciał poddać się nowym badaniom psychiatrycznym. Według pierwszej ekspertyzy Norweg jest niepoczytalny.

Komandosi o Putinie. Przebój w sieci

Kilka dni w internecie i już ponad milion odsłon. Choć to amatorzy, piosenka wpada w ucho. Na nieszczęście Władimira Putina, któremu tekst na pewno by się nie spodobał. No i wykonawcy nietypowi - weterani wojsk powietrzno-desantowych.

Scjentolodzy skazani za oszustwa finansowe

Przywódcy francuskiego odłamu Kościoła scjentologicznego zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu i grzywnę dochodzącą do 600 tys. euro za oszustwa finansowe. Paryski sąd apelacyjny potwierdził tym samym wyrok sądu pierwszej instancji.

Kamieniami, butami i kijami w szefa ONZ

Konwój sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna przy wjeździe do Strefy Gazy został zaatakowany przez tłum. Demonstranci protestowali przeciw wizycie szefa ONZ, bo nie spotka się on z rodzinami Palestyńczyków przebywających w izraelskich więzieniach.

Szukają ok. 100 rozbitków

Około 100 osób poszukują ratownicy po zatonięciu promu "Rabaul Queen", który zatonął w czwartek u wybrzeży Papui Nowej Gwinei. Do tej pory z wody wyciągnięto 238 osób - piszą australijskie media. Na pokładzie znajdowało się ponad 360 pasażerów.

Londyn: Argentyna chce odciąć Falklandy od świata

Brytyjscy dyplomaci oskarżają Argentynę o próbę odizolowania Falklandów. Rząd w Buenos Aires naciska na Chile, aby wstrzymało loty do Port Stanley, głównego ośrodka administracyjnego archipelagu - pisze "The Guardian". Zdaniem Londynu, Argentyńczycy dążą do ekonomicznej blokady wysp. To kolejne w ostatnich dniach spięcie na linii Londyn-Buenos Aires. Ostrą reakcję Argentyny wywołały informacje o wysłaniu na Falklandy niszczyciela HMS Dauntless i rozpoczęciu na wyspach służby przez księcia Williama.

"Iran 2-3 lata od broni jądrowej"

Szef wywiadu wojskowego Izraela Aviv Kochavi twierdzi, że Iran może w ciągu roku uzyskać cztery ładunki atomowe. Jeśli dodać do tego konieczność uzbrojenia nimi głowic, okazuje się, że Izrael mógłby się stać celem irańskiego ataku atomowego za 2-3 lata.

Romney: Nie martwię się o bardzo biednych

Zwycięzca ostatnich prawyborów republikanów na Florydzie Mitt Romney zaliczył poważną wpadkę medialną i znalazł się pod ostrzałem krytyków. W wywiadzie dla CNN krezus, którego majątek szacuje się na ok. 200 mln dol., powiedział, że "nie martwi się o bardzo biednych".

Zatopiony przez U-booty. Pod pokładem platyna za 3 mld dol.?

Znany amerykański poszukiwacz zatopionych skarbów twierdzi, że odkrył wrak zatopionego w czasie II wojny światowej brytyjskiego statku z ładunkiem platyny wartym obecnie 3 mld dolarów. To nic pewnego - twierdzą władze w Londynie. Z ich dotychczasowych ustaleń wynika, że na statku nie było platyny. Choć Amerykanie już zabierają się do wydobywania ładunku, wciąż nie rozstrzygnięto, kto ma do niego prawa.

"Kot w pustym mieszkaniu". Świat żegna Szymborską

Patrzyła na rzeczy z takiej perspektywy, z jakiej nie spojrzałbyś na nie nawet za milion lat - powiedziała kiedyś o Wisławie Szymborskiej dr Clare Cavanagh, która wraz ze Stanisławem Barańczakiem tłumaczyła na język angielski poezję polskiej noblistki. Słowa te przytacza "New York Times" w artykule poświęconym poetce. O śmierci Szymborskiej piszą też inne największe światowe media.

American Airlines zwolni 13 tys. osób

AMR, firma matka linii lotniczych American Airlines poinformowała, że zwolni 13 tys. osób, czyli około 15 proc. pracowników - podało BBC. Redukcje i inne działania podejmowane przez AMR mają pozwolić na oszczędności rzędu 2 miliardów dolarów i zwiększyć dochód o miliard dolarów rocznie.

USA: Koniec misji w Afganistanie w 2013 r.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy chcą zakończyć operacje bojowe w Afganistanie przed końcem 2013 r. a w roku następnym ograniczyć swoją rolę do doradztwa i szkolenia - poinformował sekretarz obrony USA Leon Panetta.

Przedmioty z Concordii trafiają na aukcje

Wielka tragedia, wielkie zainteresowanie i - najwyraźniej - wielka szansa na zarobek. Na internetowych aukcjach jak grzyby po deszczu pojawiają się pamiątki z pokładu wycieczkowca Costa Concordia, który 13 grudnia uległ katastrofie u wybrzeży Toskanii.

Wyciek w Fukushimie. Powodem mróz

Jak podaje Reuters, w elektrowni atomowej w Fukushimie doszło do wycieku skażonej wody. Powodem był mróz - pod wpływem niskiej temperatury pękła jedna z rur. Radioaktywną ciecz udało się jednak zatrzymać we wnętrzu budynku.

Mąką w kandydata na prezydenta

Francois Hollande, kandydat socjalistów, walczy o głosy we francuskich wyborach prezydenckich. Jego przeciwnicy też walczą. Tym razem popularne jako broń przeciwko politykom jajka, zostały zastąpione przez mąkę.

Interpol nie powiedział nikomu, oprócz Białorusi

Sekretariat Generalny Interpolu w Lyonie nie powiadomił Polski ani innych 186 krajów członkowskich, że białoruski wniosek o zatrzymanie Michalewicza jest polityczny i przez to nieważny – ujawniła tvn24.pl Komenda Główna Policji. Tymczasem Jacek Cichocki, szef polskiego MSW od prawie dwóch miesięcy nie spotkał się z dyrektorem generalnym Interpolu, by usprawnić procedury przekazywania takich informacji.

Pakt fiskalny jest "tragicznym błędem"

"Tragicznym błędem" nazwał czeski prezydent Vaclav Klaus pogłębienie integracji europejskiej poprzez przejście od unii walutowej do paktu fiskalnego. Klaus jest znany ze swych eurosceptycznych poglądów. Już wcześniej powiedział, że ewentualnie nie podpisze paktu fiskalnego. Między innymi z tego powodu w Brukseli czeski premier nie zadeklarował przystąpienia do umowy.

"Inteligentny" pocisk. Z każdego zrobi snajpera

Amerykanie znaleźli sposób na uczynienie snajpera z każdego człowieka. W Sandia National Labs opracowano pocisk do pistoletów i karabinów, który po wystrzeleniu kontroluje kierunek swojego lotu i z dużą precyzją zmierza do celu podświetlonego wiązką lasera. Na testach wynalazek miał się wykazać świetną celnością.

Włoski senator ukradł swojej partii 13 mln euro

Mała włoska centrowa partia Margherita przez trzy lata straciła 13 milionów euro. Kradł je jej były członek, senator Luigi Lusi. Przeciwko politykowi wszczęła śledztwo prokuratura w Rzymie. Senator przyznał się i próbuje okazać skruchę. Jak podają włoskie media, chce oddać niecałą połowę z 13 milionów euro i dobrowolnie poddać się karze.

Argentyna zirytowana księciem "konkwistadorem"

Na południowym Atlantyku rosną emocje, bowiem zbliża się 30 rocznica wybuchu wojny o Falklandy. W napiętej atmosferze, wysłanie w rejon spornych wysp przez Londyn nowoczesnego niszczyciela wywołało pomruk niezadowolenia w Argentynie. Swoje dołożył książe William, który właśnie wyruszył na Falklandy, gdzie będzie służył jako pilot śmigłowca. Argentyńskie MSZ nazwało go "konkwistadorem".

Miliony pigułek do kosza. Bo można zajść w ciążę

Największa na świecie spółka farmaceutyczna Pfizer wycofuje z amerykańskiego rynku ok. miliona opakowań pigułek antykoncepcyjnych. Wadliwe tabletki mogą doprowadzić do niechcianej ciąży. O "wpadce" poinformował sam koncern.

"Iran rozważa atak terrorystyczny w USA"

- Iran rozważa przeprowadzenie ataku terrorystycznego na terytorium USA w reakcji na amerykańskie groźby i naciski pod swoim adresem - ostrzegł krajowy szef wywiadu USA James R. Clapper.

Francuzi wygrali wielki przetarg na myśliwce

We Francji strzeliły korki szampana, bowiem koncern Dassault wygrał wielki indyjski przetarg na dostawę 126 nowoczesnych myśliwców. Francuzi mają dostarczyć 126 maszyn Rafale za około 15 miliardów dolarów. To jeden z najdroższych w historii przetargów na zakup zagranicznego uzbrojenia. Zwycięstwo ma wielkie znaczenie dla Francuzów, którzy od wielu lat bez powodzenia próbowali komuś sprzedać swoją najnowocześniejszą maszynę.