Dwa samobójcze zamachy. Celem służby specjalne i starszyzna

Czterech agentów afgańskich służb specjalnych, jeden żołnierz i jeden cywilny pracownik sił koalicyjnych w Afganistanie zginęło w zamachu samobójczym w prowincji Kandahar na południu kraju - podały władze lokalne. Do ataku przyznali się talibowie. Z kolei w północno-zachodnim Pakistanie w wybuchu samochodu-pułapki zginęło co najmniej 15 osób. 30 zostało rannych.

11 zostało, czterech uciekło. Kubańscy piłkarze w Kanadzie

Tylko 11 piłkarzy miał do swojej dyspozycji selekcjoner reprezentacji Kuby Alexander Gonzalez podczas meczu eliminacji MŚ w Brazylii z Kanadą. Na mecz do Toronto wyjechało co prawda 15 zawodników, ale czterech uciekło tuż po wyjściu z samolotu. Opuszczeni przez nich koledzy przegrali 0:3. Uciekinierzy do ojczyzny nie wracają.

Niemiecka prasa: "Tusk złamał obietnicę"

Premier Donald Tusk zapowiedział w Polsce rewolucję w polityce prorodzinnej i tym samym złamał daną kiedyś obietnicę, że nie zaproponuje Polakom żadnych rewolucji - pisze w sobotę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" o exspose Tuska.

Ostatnia podróż wahadłowca. Ulicami Los Angeles

Amerykański wahadłowiec Endeavour rozpoczął swą ostatnią podróż. Jest przewożony ulicami Los Angeles, na specjalnej platformie, do podmiejskiego Centrum Nauki, gdzie przejdzie na zasłużoną "emeryturę".

Indianie znów w orlich piórach

Amerykański rząd zamierza zezwolić Indianom na posiadanie orlich piór, choć - w świetle prawa federalnego - to przestępstwo. Orzeł dla plemion indiańskich jest ptakiem kultowym, a jego pióra i inne części są elementami sakralnymi ich tradycji religijnych i kulturowych.

Biznes w służbie wywiadu. Rosja Putina korzysta z eurokryzysu

Korzystając z kryzysu w eurolandzie, Rosja dąży do zwiększenia swych wpływów w UE i w krajach z nią sąsiadujących. Jednak osiągane sukcesy są na razie skromne, a największą siłą Rosji pozostaje obstrukcja - uważa James Sherr z brytyjskiego ośrodka badawczego Chatham House.

Clinton popiera Arabską Wiosnę, choć "brak pełnego obrazu"

- Przemoc i ekstremizm, jakie ujawniły się po rewolucyjnych zmianach Arabskiej Wiosny, nie powinny zniechęcać USA do wspierania młodych demokracji w regionie, co będzie sprzyjać długoterminowemu bezpieczeństwu - oświadczyła w piątek sekretarz stanu Hillary Clinton.

Syn obalonego prezydenta aresztowany w Londynie

Maksim Bakijew, syn obalonego ponad dwa lata temu przez społeczną rewoltę prezydenta Kirgistanu, został w piątek aresztowany w Londynie na żądanie Kirgistanu i USA, które ścigają go za "ciężkie przestępstwa" - poinformowały władze kirgiskie i brytyjska policja.

Strzał w stronę biura wyborczego Obamy

Incydent w Denver w stanie Kolorado. Do biura wyborczego prezydenta Baracka Obamy oddano strzał, ale żadna ze znajdujących się wewnątrz osób nie odniosła obrażeń - poinformowała policja.

Rosyjski samolot rozbił się na Ukrainie

Samolot amfibia Be-12 należący do rosyjskiej marynarki wojennej rozbił się w piątek na Ukrainie - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. W katastrofie zginęło trzech członków załogi samolotu, a jeden odniósł obrażenia.

Clinton gratuluje Unii Nobla. Nagroda "dzięki wytężonej pracy"

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton pogratulowała w piątek Pokojowej Nagrody Nobla Unii Europejskiej - "zjednoczonej i zapewniającej pokój". - UE otrzymała nagrodę dzięki wytężonej pracy i oddaniu przywódców oraz obywateli całej Europy - podkreśliła.

Ławrow: na pokładzie samolotu do Damaszku nie było broni

Na pokładzie syryjskiego samolotu, który w środę został zmuszony przez Turcję do lądowania w Ankarze, nie było broni - oświadczył w piątek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Jak dodał, maszyna transportowała "legalny ładunek" w postaci sprzętu do instalacji radarów

Polacy chcą rządzić w Belgii. Jest ok. 20 kandydatów

W kampanii przed niedzielnymi wyborami gminnymi w Belgii po raz pierwszy aktywni są Polacy. Kandyduje w nich ok. 20 przedstawicieli Polonii. - Będą mieli szanse zadbać o interesy Polaków - mówi szef wydziału konsularnego w Brukseli Piotr Wojtczak.

NATO gratuluje Gruzinom. "To historyczna chwila"

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen pogratulował zarówno prezydentowi Gruzji Micheilowi Saakaszwilemu, jak i szefowi zwycięskiej koalicji Bidzinie Iwaniszwilemu, a także całemu narodowi Gruzji przeprowadzenia wolnych wyborów.

Rzucili fatwę za zamach na 14-latkę

Ponad 50 duchownych islamskich z Sunnickiej Rady Jedności wydało fatwę (dekret religijny), w którym potępiło pakistańskich talibów, stojących za zamachem na 14-letnią Malalę Yousufzai, walczącą o prawa kobiet w Pakistanie - podała agencja PTI.

"Przyznanie Nobla Unii jest niepoważne"

Decyzja o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla Unii Europejskiej świadczy o bezsilności Komitetu Noblowskiego - uważa rosyjska obrończyni praw człowieka i jedna z rywalek UE do tego wyróżnienia, Swietłana Gannuszkina.

"Chciałbym pogratulować także nam wszystkim"

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski uważa, że przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Unii Europejskiej to wielki dzień dla UE, a dla Polski powód do determinacji, aby być wśród decydentów we wspólnocie.

Wałęsa: Nobel dla UE to "zaskoczenie na minus"

Lech Wałęsa powiedział, że jest "zaskoczony na minus" przyznaniem w tym roku pokojowego Nobla Unii Europejskiej. Były prezydent, laureat tej nagrody z 1983 r., przyznał, że decyzja Komitetu Noblowskiego jest dla niego niejasna. Wałęsa nie był jedynym nią zdziwionym.

Castro prosił ZSRR o pozostawienie głowic. Mikojan odmówił

Po zakończeniu tzw. kryzysu kubańskiego w 1962 roku Fidel Castro prosił ZSRR o pozostawienie taktycznych głowic jądrowych na Kubie, jednak Rosjanie odmówili powołując się na nieistniejące prawo - donosi na swoich stronach "Foreign Policy", powołując się na dokument z 1962 roku.

Unijni politycy cieszą się z Nobla. "Uznanie za pracę"

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana Unii Europejskiej to dowód uznania dla roli UE jako "największego rozjemcy w historii" - ocenił w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Entuzjastyczne głosy dotarły też z Niemiec, Francji i od unijnych polityków. Jak powiedziała szefowa unijnej dyplomacji, "ucieszyła ją wiadomość o przyznaniu pokojowego Nobla Unii Europejskiej w uznaniu za tę pracę".

Chiński noblista liczy na uwolnienie rodaka

Chiński pisarz Mo Yan, który został laureatem tegorocznej literackiej Nagrody Nobla, wyraził nadzieję, że jego przebywający w więzieniu rodak, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2010 r., Liu Xiaobo "jak najszybciej" wyjdzie na wolność.

Unia Europejska dostała Nobla

Laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska. UE uhonorowano za długoletnią rolę w jednoczeniu kontynentu. - Stabilizująca rola odegrana przez UE pomogła przekształcić większość Europy z kontynentu wojen w kontynent pokoju - napisano w komunikacie uzasadniającym przyznanie lauru.