Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze egzaminacyjne dzisiejszego testu dla gimnazjalistów. Na polskim była "Zemsta" i Krasicki, a na historii genealogiczne zawiłości europejskich dynastii. Sam egzamin przebiegł spokojnie, wszystko odbyło się zgodnie z procedurami - poinformowała rzeczniczka Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mariola Konopka.
W teście z polskiego gimnazjaliści mieli do rozwiązania 20 zadań zamkniętych, czyli takich gdzie uczeń musi wskazać odpowiedź właściwą spośród podanych. Odnosiły się one m.in. do cytowanego w arkuszu fragmentu "Zemsty", w którym Papkin stara się nakłonić Podstolinę do małżeństwa z Cześnikiem. Zadania odnosiły się też m.in. do fragmentu "Obrachunków Fredrowskich" Tadeusza Boya Żeleńskiego na temat "Zemsty" wystawionej w Teatrze Rozmaitości przez Juliusza Osterwę.
Część zadań wiązała się z bajką Ignacego Krasickiego "Podróżny" i tekstem prof. Jana Miodka na temat funkcjonowania zapożyczeń w polszczyźnie. Gimnazjaliści mieli też napisać rozprawkę na temat "Literatura pozwala lepiej poznawać i zrozumieć minione wieki".
W teście z historii i wiedzy o społeczeństwie do rozwiązania były 24 zadania, wszystkie były zadaniami zamkniętymi. Dotyczyły one m.in. początków rolnictwa, Zjazdu Gnieźnieńskiego, zaborów, dokonań Marii Skłodowskiej-Curie oraz zadań Trybunału Konstytucyjnego.
W jednym z zadań gimnazjaliści musieli uporządkować chronologicznie wydarzenia dotyczące wielkich odkryć geograficznych. Z kolei w innym z analizy map historycznych mieli odpowiedzieć, jakie ziemie pozostały poza granicami państwa polskiego w chwili śmierci Kazimierza Wielkiego.
Aby rozwiązać jeszcze inne zadania uczniowie musieli m.in. umieć odczytywać informacje z drzewa genealogicznego Jagiellonów i wykresu kołowego dotyczącego wyników badań opinii publicznej, a także rozpoznawania stylów architektonicznych.
Najpierw historia i WOS, potem j. polski
Egzamin rozpoczął się o 9. Uczniowie najpierw dostali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie (mieli godzinę na jego rozwiązanie). Następnie była przerwa, po której przystąpili do bloku zadań z języka polskiego (ta część egzaminu trwała półtorej godziny). Uczniowie z dysfunkcjami mogli mieć przedłużony czas na rozwiązanie obu bloków.
Wszyscy uczniowie w Polsce pisali taki sam test. Prace zostały zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu.
To dopiero początek
Test z wiedzy humanistycznej jest jedną z trzech części egzaminu gimnazjalnego. W środę uczniowie będą pisać drugą jego część - test z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, w czwartek trzecią - test ze znajomości języka obcego.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisać w drugim terminie - 4, 5 i 6 czerwca.
Wynik egzaminu z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Uczeń gimnazjum może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół ponadgimnazjalnych jednocześnie.
Źródło: tvn24.pl, PAP