"Trudno mi wskazać inny kraj europejski, który w takim stopniu się zmienił"

Obecnie granice są wyprostowane i jesteśmy bardziej homogeniczni - stwierdził Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. W programie "Sto lat Niepodległości" w TVN24 mówił o tym, jak w 1918 roku kształtowały się granice odzyskującej niepodległość Rzeczpospolitej. Jak dodał, Polska po II wojnie światowej przeszła ogromną zmianę, o czym nie zawsze pamiętamy.

Dyskusja o sędziach. "Każdą sytuację trzeba ocenić, nie można tego robić z automatu"

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział w sobotę zmiany w przepisach dotyczących usuwania sędziów z zawodu. Dyskutowali o tym goście Piotra Marciniaka w programie "Babilon" w TVN24 BiS. - Ta ustawa jest tylko i wyłącznie po to, żeby uznaniowo można było znaleźć na każdego sędziego zarzut i usunąć go z automatu - komentowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). - Jeżeli sędzia dopuszcza się czynu zabronionego, traci kwalifikacje moralne, żeby oceniać inne osoby i wydawać wyroki - dodawała Katarzyna Piekarska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Prezydent Andrzej Duda pogratulował prezydentowi Chin

Prezydent Andrzej Duda pogratulował w sobotę przewodniczącemu Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingowi z okazji reelekcji na stanowisko prezydenta. Życzył mu tym samym pomyślności i dalszych sukcesów w wypełnianiu misji.

"Społeczeństwo wyjątkowo potrafiło się zmobilizować". Jak zmieniały się granice Polski

To była zasługa polskiej elity politycznej, ale i całego społeczeństwa polskiego, które wyjątkowo potrafiło się zmobilizować - wyjaśniał profesor Piotr Eberhardt, geograf z Polskiej Akademii Nauk, pytany o to, jak kształtowały się granice Rzeczpospolitej w 1918 roku. Wraz z reporterką TVN24 Brygidą Grysiak w kolejnej części cyklu "Sto lat Niepodległości" przedstawił ten przełomowy w polskiej historii proces.

"Komenda ma szansę wyjść z tego potwornego doświadczenia"

W wielu przypadkach człowiek po odbyciu kar pozbawienia wolności - zwłaszcza wieloletniej - trafia w pustkę - podkreśliła w "Faktach po Faktach" w TVN24 sędzia Barbara Piwnik. Była minister sprawiedliwości komentowała sprawę Tomasza Komendy, który wyszedł na wolność po 18 latach spędzonych za kratami za zbrodnię, której - co twierdzi prokuratura - nie popełnił. Jak dodał doktor Jacek Santorski, psycholog społeczny, także pod kątem psychologicznym Komenda "ma szansę wyjść z tego obronną ręką".

Kazał celować w głowę i klatkę piersiową. "Gdyby wiedział, że żyję, to by mnie dobił"

Tadeusz Grzesik, zwykły rolnik podający się za plantatora truskawek, według sądów i prokuratury był bezlitosnym mordercą, który przez kilkanaście lat swojej działalności pozbawił życia co najmniej 18 osób. Jednak podejrzenia oficerów Centralnego Biura Śledczego i policji kryminalnej sięgają 40 zabójstw. "Superwizjer" dotarł do unikatowych materiałów dokumentujących działalność "gangu kantorowców", na czele którego stał Grzesik.

"Zatrzymaliśmy rosyjskie siły, broniąc swoich i waszych granic"

Ukraińska armia to jedyne wojsko, któremu udało się zatrzymać rosyjskich żołnierzy w ostatnich kilku dekadach - podkreślał w programie "Horyzont" Arsenij Jaceniuk. Były premier Ukrainy w rozmowie z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS odniósł się również do udostępnienia Ukrainie przez USA nowoczesnego uzbrojenia. - Bardzo odważny i słuszny krok - ocenił.

Spór o KRS i prezes Gersdorf. Ziobro mówi o "odpowiedzialności", opozycja o "hochsztaplerce"

Brak zwołania KRS uniemożliwia jej reagowanie na sytuacje, które są kompromitujące dla sądownictwa - przekonywał minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. - Odpowiedzialność nakazuje, aby nie zwlekać ze zwołaniem Krajowej Rady Sądownictwa - dodał. - Czysta hochsztaplerka - komentował z kolei poseł PO Krzysztof Halicki, odnosząc się do planów znowelizowania ustawy o KRS, według których pierwsze posiedzenie Rady miałby zwoływać prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Łuna ognia i kłęby dymu. Nocny pożar w Swarzędzu

Strażacy walczyli z pożarem w Swarzędzu (woj. wielkopolskie). Płonęły budynki, w których znajdowało się drewno, książki i szmaty. Wszystko to przedmioty łatwopalne, dlatego strażacy nie mieli łatwego zadania. Akcję utrudniał też wiatr.

14 martwych kociąt w plecaku i torbie. Ukraińcy z zarzutami

Podczas kontroli na przejściu granicznym w Medyce (Podkarpacie) celnicy odkryli w bagażach trojga obywateli Ukrainy pięć żywych i kilkanaście martwych kociąt. Zwierzęta były przewożone w plecaku i skórzanej torbie. Pierwszą informacje o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt24.

Historyczny pozew. Zapisami ustawy o IPN w argentyński portal

O Polsce w Ameryce Południowej dawno nie było tak głośno. Według Reduty Dobrego Imienia argentyński portal gazety "Pagina/12" naruszył dobre imię narodu polskiego, więc po raz pierwszy powołano się na zapisy nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zapytani przez redakcję "Czarno na białym" eksperci są zgodni - takie działanie przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego.

MSWiA wycofuje się z prac nad ustawą o zbiórkach publicznych

"Po przeprowadzonych konsultacjach projektu nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych oraz po analizie uwag zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, MSWiA podjęło decyzję o zaprzestaniu prac nad nowelizacją tych przepisów" - czytamy w komunikacie wydanym przez MSWiA.

"W spółkach strategicznych mogą być politycy, nawet powinni"

To jest po prostu nieprzyzwoite - komentował poseł PSL Piotr Zgorzelski w programie "Tak jest" w TVN24. Odniósł się w ten sposób do informacji o zarobkach osób związanych z PiS i zajmujących wysokie stanowiska w PZU. - W spółkach strategicznych mogą być politycy, nawet powinni - odpowiadał na to Sylwester Chruszcz z koła poselskiego Wolni i Solidarni.

"Mogli pójść na całość i wybrać Kaczyńskiego, żeby zwołał posiedzenie KRS"

- Co ma Trybunał Konstytucyjny wspólnego z KRS-em? Tyle, ile partia PiS - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były premier Kazimierz Marcinkiewicz, komentując projekt nowelizacji ustawy o KRS. Zapowiadana zmiana w prawie przewiduje, że pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady zwoła prezes Trybunału Konstytucyjnego. - Dlaczego nie prezes partii? Uważam, że tu już mogli pójść na całość - dodał.

"Kijanka", "czajnik", "plemnik". Nieśmiertelna maszyna "made in Poland"

Najliczniej produkowany śmigłowiec w Polsce i najdłużej służący, bo mający już pół wieku na "karku". Nazywany przez wojskowych "kijanką", "czajnikiem" czy "plemnikiem" Mi-2 to maszyna legenda. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych w ramach przygotowań do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowało śmigłowce, które choć są zabytkami, do muzeum jeszcze się nie wybierają. Około 40 maszyn Mi-2 wciąż lata z biało-czerwonymi szachownicami, a ich następców na razie nie widać.

Gersdorf pisze, Ziobro odpowiada: ufam, że będzie wykonywać swoje obowiązki

Nie oczekuję, aby prezes Gersdorf zgadzała się ze wszystkimi rozwiązaniami prawnymi przegłosowanymi przez Sejm i podpisanymi przez prezydenta - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując w piątek list napisany przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. Jak dodał, ma nadzieję, iż "będzie [ona] wykonywać swoje obowiązki" w sprawie zwołania pierwszego posiedzenia nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Sprawa Tomasza Komendy. Dlaczego spędził w więzieniu 18 lat? Najważniejsze fakty

Po 18 latach więzienia Tomasz Komenda, decyzją wrocławskiego sądu, wyszedł na wolność. Prokuratura twierdzi, że ma stuprocentowe dowody świadczące o jego niewinności. Na razie jednak sąd tego jeszcze nie rozstrzygał. Prokuratora Okręgowa w Łodzi zajęła się już natomiast badaniem śledztwa sprzed lat, które doprowadziło do skazania Komendy. Zebraliśmy najważniejsze fakty, jakie dotąd poznaliśmy w tej sprawie.