Po słowach radnej artystka zamieszkała w kontenerze w centrum miasta

Szczecińska radna zaproponowała, by "patologię" wysiedlić z centrum miasta do kontenerowych osiedli "pod ścisłą ochroną i nadzorem". W ich miejsce do lokali zaprosiłaby artystów. – Takie kolonie karne to niefortunny pomysł – uważa studentka Akademii Sztuki i w proteście sama wprowadza się do kontenera.

"Zaproponujmy pasażera zamiast drugiego pilota". Budka o propozycji prezydenta

Borys Budka nie pozostawia suchej nitki na zgłoszonej przez prezydenta propozycji ławników w Sądzie Najwyższym. - To może zaproponujmy na przykład czynnik ludowy podczas lotu samolotem, żeby zamiast drugiego pilota usiadł któryś z pasażerów. To jest dokładnie taka mentalność. Zaproponujmy, jak jest konsylium lekarskie, żeby dobrać ze dwóch pacjentów ze szpitala, by oni się wypowiedzieli i może przegłosują jakąś inną metodę leczenia - wskazywał były minister sprawiedliwości na antenie radia TOK FM.

"Dwie wątpliwości". Współpracownik Ziobry po raz pierwszy o propozycji prezydenta

Wiceminister sprawiedliwości zgłasza własne - jak podkreśla - zastrzeżenia do projektów ustaw o sądownictwie przedstawionych przez prezydenta. - Nie wiem, jakie tutaj będą decyzje moich przełożonych, natomiast moje wątpliwości prywatne są dwie. Pierwsza konstytucyjna, druga praktyczna. Nie konsultowałem tego jeszcze z ministrem Ziobro - zaznaczył Marcin Warchoł.

"Nie dostrzegamy żadnej zmiany, którą należałoby ocenić pozytywnie"

- To tylko fasadowe próby zmiany czegokolwiek w ramach funkcjonowania Sądu Najwyższego, w miejsce tych, które są rzeczywiście konieczne - mówiła we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, dziekan warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej. Skomentowała w ten sposób propozycje ustaw, które w poniedziałek przedstawił prezydent Andrzej Duda.

Prezydenckie ustawy jednoczą opozycję. Powstał specjalny zespół

Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe zawiązały zespół koordynacyjny, który będzie na bieżąco koordynował pracę części opozycji - poinformował we wtorek Andrzej Halicki (PO) na konferencji prasowej. - Należy współpracować, powinniśmy koordynować naszą pracę i powinniśmy się regularnie spotykać - stwierdziła Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

"Przepraszam, muszę wracać do pracy". Politycy PiS o propozycjach prezydenta

Zaledwie kilka godzin po ogłoszeniu pierwszej propozycji prezydent wprowadził korektę do zgłoszonego przez siebie projektu zmian w wyborze sędziów Krajowej Rady Sądownictwa. Według pierwszej wersji w krytycznym momencie, kiedy wyłonienie sędziów okazywałoby się niemożliwe, wkraczałby prezydent. Po spotkaniu z przedstawicielami partii Andrzej Duda zmienił zdanie i postanowił oddać ten wybór w ręce posłów. Opozycja szeroko komentowała propozycje i zmiany przedstawiane przez prezydenta, za to w partii rządzącej niewielu było chętnych, by rozmawiać o projektach.

Schetyna: Prezydent zaprasza SMS-em. To jest niepoważne

- Nie przyjmujemy zaproszenia do zmiany konstytucji ani od prezydenta, ani od nikogo innego - wyjaśniał w RMF FM Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, pytany dlaczego PO nie skorzystała z zaproszenia Andrzeja Dudy do konsultacji w sprawie prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Rzecznik prezydenta: Projekty są gotowe. Dziś trafią do Sejmu

Projekty prezydenckich ustaw o Krajowej Radzie Sądowniczej i Sądzie Najwyższym są w zasadzie gotowe - zapewnił rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński w porannej rozmowie radiowej. Jak dodał, oba dokumenty będą liczyć ponad 100 stron i jeszcze we wtorek zostaną złożone w Sejmie.

Zespół szybkiego reagowania w ramach Grupy Wyszehradzkiej coraz bliżej

Wypracowywanie wspólnych stanowisk i koordynacja działań państw Grupy Wyszehradzkiej - takie zadania miałyby stanąć przed zespołem szybkiego reagowania powołanym przez członków V4. Pomysł utworzenia zespołu, który miałby zająć się odpowiadaniem na propozycje Unii Europejskiej, poparł szef węgierskiego parlamentu Laszlo Koever.

Piotr Jacoń Mistrzem Mowy Polskiej

Kinga Baranowska, Krzysztof Gosztyła, Jarosław Gugała i Piotr Jacoń zostali tegorocznymi Mistrzami Mowy Polskiej. Nagrody przyznano po raz 17. Gala odbyła się w poniedziałek w Wejherowskim Centrum Kultury.

"Projekty prezydenta to pudrowanie niekonstytucyjności"

Nie może być tak, że politycy wybierają sędziów. To jest niezgodne z konstytucją i to jest grzech pierworodny całej tej reformy, którą pan prezydent próbuje nieudolnie niestety naprawiać - komentował w "Tak jest" prezydenckie projekty zmian w sądownictwie profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. - Rozpatrujemy propozycję prezydenta w kontraście do propozycji PiS. Ponieważ tamte były straszne, to te się wydają całkiem niezłe. Pamiętajmy natomiast, że ta zmiana ciągle dotyczy rozwiązania niekonstytucyjnego - podkreślał.

"Nie można w kwestiach ustrojowych domniemywać uprawnienia jakiegoś organu"

Krajowa Rada Sądownictwa została powołana po to, żeby stać na straży niezależności władzy sądowniczej - podkreślał w TVN24 Dariusz Zawistowski, przewodniczący KRS. - Jeżeli więc przyjmiemy takie rozwiązanie, że władza ustawodawcza, przed której działaniami ewentualnie KRS miałaby chronić, będzie wybierała sędziów do Rady, to założenie nie będzie już realizowane - dodał.

"To, co zaproponował pan Ziobro było dramatyczne, a to, co prezydent tylko złe"

- To jest pomysł zupełnie nie do utrzymania z punktu widzenia konstytucji - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego. W ten sposób odniósł się propozycji prezydenta, aby kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa mieliby wybierać posłowie w przypadku, gdy Sejm nie wybierze ich większością 3/5 głosów. Podkreślił, że "rolą prezydenta jest przestrzeganie konstytucji i jej bronienie".

"Przechodzenie w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat niekonstytucyjne"

Nie powinniśmy porównywać tych propozycji z poprzednią ustawą, bo jeśli tak będziemy robić, to ona oczywiście wygląda lepiej - powiedział w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24 rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Sędzia odniósł się w ten sposób do przedstawionego w poniedziałek prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Zestawił go z poprzednią ustawą, proponowaną przez PiS.

Sądowe projekty prezydenta. Wpływ polityków utrzymany, ale na innych warunkach

Ławnicy w Sądzie Najwyższym, nadzwyczajna skarga na prawomocne wyroki, koniec orzekania w wieku 65 lat i wybór sędziów do KRS polityczną większością 3/5 głosów. To najważniejsze rozwiązania w ustawach o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, które ogłosił dziś prezydent. Propozycje prezydenta porównujemy z obecnym stanem prawnym i poddajemy ocenie znawców prawa.

"Konstytucja to nie jest regulamin obozu harcerskiego"

- Nie będzie naszej zgody na gmeranie w konstytucji - zapowiedział przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru po konsultacjach z Andrzejem Dudą. - Prezydent przedstawi inną propozycję rozwiązania problemu 3/5 wyboru KRS - mówił z kolei Ryszard Terlecki (PiS). Tak przedstawiciele klubów parlamentarnych komentowali poniedziałkowe konsultacje z głową państwa.

Co chce zmienić prezydent? Przedstawiamy w punktach

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował w Pałacu Prezydenckim swoje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Po konsultacjach z przedstawicielami klubów parlamentarnych - z wyjątkiem PO - prezydent poinformował, że ponieważ nie ma zgody na zmianę konstytucji związaną z jego dotychczasową propozycją w sprawie wyboru członków KRS, jego propozycja będzie inna. Co ma się zmienić? Przedstawiamy w punktach.