Schetyna za Sikorskiego? Jak się nieoficjalnie dowiedziały "Fakty" TVN, Grzegorz Schetyna otrzymał propozycję objęcia teki szefa MSZ w rządzie Ewy Kopacz i oferty "nie odrzucił". Jeszcze rano w "Jeden na jeden" w TVN24 polityk PO mówił: "Nieprawdą jest, że mam jakąś ofertę i wchodzę do rządu". Później przyznał jednak, że w ostatnich dniach wymieniał z marszałek Sejmu SMS-y i dodał, że "jeżeli będzie poważna oferta, to ją poważnie rozpatrzy". - Może coś jest na rzeczy - powiedział w końcu na temat swojego wejścia do rządu.

Stołeczny sąd wojskowy zdecydował w czwartek o badaniach lekarskich 95-letniego gen. Mariana R., oskarżonego o bezprawne pozbawienie wolności 17 więźniów z lat 1951-1954. Biegli mają ocenić, czy były prokurator może być sądzony w ponownym procesie.

Paweł Kukiz, artysta i były lider zespołu Piersi wystartuje w nadchodzących wyborach samorządowych. Powalczy o mandat radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego jako kandydat komitetu Bezpartyjni Samorządowcy. Już teraz zapowiada, ze ewentualną dietę przekaże na walkę o Jednomandatowe Okręgi Wyborcze.

Centralne Biuro Śledcze zatrzymało osiem osób podejrzanych o wyłudzanie kilkunastu mieszkań o wartości przekraczającej milion złotych. Zdaniem policji ofiarami oszustów padały osoby chore i w zaawansowanym wieku. Zatrzymanym grozi do 12 lat więzienia, prokuratura zawnioskowała o aresztowanie pięciorgu z nich.

Prezydent Komorowski podkreślił w czwartek, że w kontekście formowania rządu przez Ewę Kopacz chciałby, żeby ministerstwo spraw zagranicznych było "maksymalnie stabilne". - Jestem zainteresowany, by m.in. ten resort nie podlegał zmianom - zadeklarował.

Polskie miasta wydawały po kilkadziesiąt milionów złotych na promocję, ale nie sprawdzały, czy są z tego jakieś korzyści - informuje w najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Ocenia też, że pieniądze na reklamę często były wydawane z naruszeniem prawa: samorządy albo nie rozpisywały przetargów, albo naruszały zasadę uczciwej konkurencji.

W czwartek o godzinie 19 desygnowana na premiera Ewa Kopacz spotka się z Bronisławem Komorowskim, by przedstawić mu skład nowego rządu. Kopacz zapowiedziała, że prezydent będzie pierwszą osobą, która pozna nową Radę Ministrów. Opinia publiczna ma uzyskać informację o jej składzie w piątek o godz. 10.

Zgwałcił i ciężko okaleczył ośmiomiesięczne dziecko - własną siostrzenicę. Molestowana dziewczynka od miesiąca pozostawała pod opieką cioci i wujka, po tym jak jej matka wyjechała do pracy za granicę. Zwyrodnialec przyznał się do winy i usłyszał zarzut gwałtu. A ponieważ ma również dwójkę własnych dzieci - śledczy będą też sprawdzać czy i one nie były - w przeszłości - molestowane przez ojca.

Joachim Brudziński z PiS krytykuje w "Kropce nad i" decyzję o wyborze Radosława Sikorskiego na marszałka Sejmu. O tym, że szef MSZ pożegna się ze swoim resortem poinformowały w środę nieoficjalnie "Fakty" TVN. Rozmówca Moniki Olejnik powiedział, że jego zdaniem Sikorski lepiej sprawdziłby się jako sołtys w Chobielinie (minister ma tam dworek - red.).

Ewa Kopacz potrzebuje wokół siebie "zespołu doradców" i jej "psiapsiółki", które zna od lat niekoniecznie pomogą jej w sformowaniu dobrego rządu - ocenił w "Faktach po Faktach" Janusz Palikot. Zdaniem lidera Twojego Ruchu błędem byłoby przekazanie roli marszałka Sejmu Radosławowi Sikorskiemu w czasie, w którym Polska musi reagować szybko na politykę rosyjską.

Środa upływa desygnowanej na premier Ewie Kopacz na spotkaniach z dotychczasowymi ministrami. Kolejni czterej zostali zaproszeni na konsultacje w czwartek. Kto zachowa stanowisko? Kopacz zapowiedziała dziennikarzom, że do piątku tego nie zdradzi. Przyznała jednak, że nazwiska przyszłych ministrów "ma już w głowie".

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił w środę prawomocnie apelację Ryszarda Boguckiego. Domagał się on zmiany uzasadnienia wyroku uniewinnienia go od zarzutu nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały. Zdaniem Boguckiego podstawą powinno być niepopełnienie przestępstwa, a nie brak dowodów.