Sąd Najwyższy ma 100 lat

1 września 1917 Warszawa była jeszcze zajęta przez wojska niemieckie, ale tworzono już zręby polskich instytucji. Wówczas nastąpiła uroczysta inauguracja działalności sądów królewsko-polskich, rozpoczynająca zarazem istnienie Sądu Najwyższego.

Marzyła o miłości, znalazła śmierć. "Mówili, że Kaja poszła w melanż"

Ta informacja wstrząsnęła kilka dni temu Polską. Ciało 20-letniej, poszukiwanej przez policję i rodzinę kobiety przez blisko dwa tygodnie leżało w mieszkaniu, wcześniej rzekomo dwukrotnie sprawdzonym przez funkcjonariuszy. Jak to się stało i dlaczego policjanci zlekceważyli kierowane przez rodzinę zamordowanej błagania o pomoc? Materiał "UWAGI!" TVN.

"Mamy przyrodzone prawo, aby patrzeć naszym polskim spojrzeniem"

Brak jasnej preambuły konstytucji z odniesieniem do Boga wytknął polskiej ustawie zasadniczej metropolita gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź podczas czwartkowej mszy świętej z okazji 37. rocznicy Sierpnia '80. Apelował o ustawowy zakaz handlu w niedzielę. Wezwał do modlitwy o "wyciszenie polskich serc".

Wałęsa w rocznicę Sierpnia: to, co się dzieje dzisiaj, niszczy nasze zwycięstwo

Oddaliśmy wolność nie do końca przygotowanej demokracji. Teraz musimy się porozumieć, co zrobić, bo polskie zwycięstwo jest niszczone - powiedział Lech Wałęsa podczas uroczystości w Gdańsku w 37. rocznicę Sierpnia '80. W tym samym czasie we Wrocławiu na wiecu występował inny z przywódców Solidarności, Władysław Frasyniuk.

Człowiek, który "lubił ludzi". Wspomnienie Grzegorza Miecugowa

Od kilku lat walczył z poważną chorobą, ale mówił, że nie będzie robił z tego tragedii. I tak nas z tym oswoił, że jego śmierć była szokiem. Dziś na warszawskich Powązkach pogrzeb Grzegorza Miecugowa. Przy tej okazji przypominamy go nie tylko jako znanego dziennikarza, radiowca i współtwórcę telewizji TVN i TVN24, ale przede wszystkim jako człowieka, który "lubił ludzi". Materiał "Czarno na białym" TVN24.

"W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. To wszystko kłamstwo"

Oni nie mogą uwierzyć, że elektryk mógł tego dokonać, że mógł załatwić sprawę do końca. A jednak dokonałem - mówił były prezydent Lech Wałęsa w programie „Kropka nad i” TVN24 o wydarzeniach sprzed 37 lat. Podkreślił, że oskarżenia padające z ust jego przeciwników politycznych "to wszystko kłamstwo".

Podzielona rocznica. "Historia jest wykorzystywana do bieżącej polityki"

Bardzo trudno się spotkać, bo podziały polityczne zawsze są dużo głębsze niż podziały historyczne - powiedział w "Faktach po Faktach" działacz opozycji w czasach PRL Zbigniew Janas. Odniósł się do podzielonych obchodów 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. - Im więcej czasu upłynęło, tym więcej jest sporów o interpretacje okresu solidarnościowego - dodał były opozycjonista Zbigniew Bujak.

Wujec: Wałęsa nie jest święty, ale jest bohaterem

Nie można tak ścigać Lecha Wałęsy. Czy jest idealny? Nie. Czy jest święty? Nie jest. Czy jest bohaterem? Jest. Bez niego nie byłoby tej wolnej Polski. To trzeba uczcić, że to jest nasz skarb narodowy - ocenił w programie "Tak jest" TVN24 Henryk Wujec, były działacz opozycyjny w czasach PRL-u.

Dostają kieliszki zamiast wypłat. Prezes się skarży: "Ten protest ma fatalny wpływ na wizerunek huty i miasta"

Pracownicy Huty Szkła w Zawierciu protestowali, bo od pół roku dostają tylko cząstkowe wypłaty. Albo zapłatę w naturze, dokładniej w szkle: karafki, kieliszki, które mogą potem sprzedać. - Ten protest będzie mieć fatalny wpływ na wizerunek huty. Klienci już teraz dzwonią i nie chcą współpracować z zakładem, który nie płaci swoim pracownikom - powiedział prezes huty.

Pociąg wykoleił się po wypadku. "Jest wiele procedur, których trzeba dopilnować"

Nie powinno go tam być, a jednak się pojawił. Pociąg towarowy wjechał na tor główny i zderzył się z pociągiem pasażerskim.Co zadziałało nie tak jak powinno? - Nie to pytanie, nawet po kilku godzinach nikt nie odpowie. W sam proces przewozu kolejowego zaangażowane jest bardzo dużo ludzi i wiele różnych mechanizmów - mówi Igor Sokołowski, dziennikarz i ekspert w sprawach kolei.

Zrównała zabytkowy cmentarz z ziemią. Będzie musiała go odtworzyć na własny koszt?

Cokolwiek planowała postawić na tej ziemi, raczej już na niej nie powstanie. Zrównany z ziemią żydowski cmentarz z XVIII wieku ma zostać odtworzony - zapowiedział konserwator zabytków. Jak wynika z naszych informacji właścicielka terenu nie miała zgody na jakiekolwiek prace na tym terenie, a za znieważenia spoczynku zmarłego, bądź zniszczenie zabytku może jej grozić nawet więzienie.