"Gdzieś na wschodzie wojna, ciemna to godzina". "Jezus Malusieńki" z nowym tekstem

Jedna z najbardziej znanych polskich kolęd "Jezus Malusieńki" w wykonaniu Violetty Brzezińskiej otrzymała nowy tekst, nawiązujący do dramatu setek tysięcy syryjskich rodzin. Ta wersja kolędy towarzyszy programowi Caritas "Rodzina rodzinie", dzięki któremu można pomóc osoby poszkodowane w konflikcie. Caritas zachęca parafie w całej Polsce do śpiewania kolędy z nowym tekstem w czasie pasterki.

Nowy Trybunał Konstytucyjny. Jak doszło do jego powstania?

Dwa nieopublikowane od miesięcy wyroki, niejasny status sześciorga sędziów, gąszcz przepisów rozproszonych w czterech ustawach i niegasnący konflikt polityczny. W takich okolicznościach rozpoczyna pracę nowy, stworzony przez PiS Trybunał Konstytucyjny. Nowy, bo regulowany trzema zupełnie nowymi ustawami i z nową prezes.

Sąd: IPN nie musi przepraszać Celińskiego

Instytut Pamięci Narodowej nie musi przepraszać Andrzeja Celińskiego za ujawnienie w dokumentach znalezionych w domu Czesława Kiszczaka jego domniemanego listu z 1989 r. do ówczesnego szefa MSW. W środę sąd oddalił pozew byłego senatora i opozycjonisty z PRL wobec IPN.

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. wydarzeń przed Sejmem

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie m.in. blokowania wyjazdu posłów z Sejmu przez manifestujących przed budynkiem. Dotyczy ono "szeregu zdarzeń mających miejsce na terenie Sejmu i w jego najbliższej okolicy w dniach 16-17 grudnia 2016 r. związanych ze stosowaniem przemocy wobec posłów oraz innych osób" - informuje prokuratura.

Sylwester odwołany, bo boją się o nowy dworzec

Miał być koncert, dobra zabawa i pokaz fajerwerków. Nie będzie niczego, bo plany miejskiego sylwestra przed nowym, łódzkim superdworcem zostały właśnie skreślone przez PKP. Dlaczego? Bo koleje boją się o inwestycję. - Wcześniej się zgadzali, nic nie rozumiemy - podkreślają łódzcy urzędnicy.

"Brak pomocy i milczenie". Ambasada w Berlinie tłumaczy się po zamachu

Firma spedycyjna Ariela Żurawskiego, której ciężarówka została uprowadzona i wykorzystana do zamachu terrorystycznego w Berlinie, we wpisie na Facebooku skrytykowała polskie władze za "brak pomocy i milczenie". Potem wpis zniknął. Do sprawy odniosły się: ambasada RP w Niemczech, polskie MSZ i kancelaria premier Beaty Szydło.

Bez zmian na stanowisku dyrektora Teatru Polskiego. "Jest szansa na kompromis"

Zarząd województwa dolnośląskiego poinformował, że Cezary Morawski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu nie zostanie odwołany ze swojego stanowiska. Tego domaga się część zespołu artystycznego, który jest skonfliktowany z nowymi władzami. - Jest szansa na kompromis, którym może być powołanie dyrektora artystycznego - przekazał marszałek Cezary Przybylski.

Dodatkowe rekomendacje z Brukseli. Dwa miesiące na odpowiedź

- Komisja Europejska prześle do Polski dodatkowe rekomendacje w sprawie rządów prawa - oznajmił wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Polski rząd będzie miał dwa miesiące na ustosunkowanie się do nich. Wcześniej KE już wydała jedne rekomendacje, które zostały w praktyce zignorowane przez Warszawę.

Schetyna: twardo oczekujemy od PiS wyciągnięcia wniosków

Platforma Obywatelska "twardo" oczekuje od PiS wyciągnięcia wniosków z tego, co się stało w piątek w Sejmie. Uznanie piątkowego spotkania klubu PiS za zgromadzenie Sejmu jest czymś "absurdalnym, nieprawdziwym i nieprzyzwoitym" - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna po wystąpieniu liderów PiS. - Jeśli prezes PiS Jarosław Kaczyński wyciąga rękę i chce zażegnania konfliktu, to oczekuję, że jeszcze w środę spotka się ze mną - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Po "powitaniu" minister edukacji prokuratura wszczęła dwa postępowania

Po incydencie, do jakiego doszło w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie) po spotkaniu z udziałem minister edukacji narodowej miejscowa prokuratura wszczęła dwa postępowania. Sprawdzi czy doszło do czynnej napaści na minister Annę Zalewską i towarzyszące jej osoby, a także czy policjanci nie przekroczyli swoich uprawnień.

"Opcja nuklearna" wobec Polski? "Albo to, albo nic"

Komisja Europejska rozmawia w środę o najnowszym kryzysie politycznym w Polsce. Według profesora prawa Laurenta Pecha z Uniwersytetu Middlesex w Londynie, urzędnicy nie będą mieli specjalnego wyboru i zainicjują działania zmierzające ku ukaraniu Polski. - Mogą zrobić albo to, albo nic - twierdzi specjalista. Jest jednak mało prawdopodobne, aby faktycznie Polska została obłożona sankcjami za działania rządu PiS.

Justyna dusiła się w karetce. "Wypadła jej rurka intubacyjna, lekarka wyszła"

Justyna przewożona była z jednego szpitala do drugiego. Cały czas była zaintubowana. Już pod szpitalem z karetki wyszła opiekującą się 32-latką lekarka, rurka intubacyjna się wysunęła, kobieta zaczęła się dusić - ustalili śledczy. Jak dowiedział się portal tvn24.pl lekarka właśnie usłyszała zarzuty, grozi jej 5 lat więzienia. Jej pacjentka zmarła.

"Pani nie ogarnia logicznie tego procesu". Poseł do sędzi podczas rozprawy

Janusz Sanocki, poseł niezrzeszony, podczas rozprawy w Sądzie Rejonowym w Nysie powiedział do sędzi, że "nie ogarnia logicznie procesu" i że "popełnia błąd". Swoich słów się nie wypiera. Jego zdaniem wymiar sprawiedliwości marnuje czas i pieniądze, bo oskarża nie tego człowieka, którego należy.

Kaczyński krytykuje media

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zwrócił się w środę do mediów, aby opisywały wydarzenia zgodnie z istniejącym stanem prawnym. - Informowanie, że jakaś działalność, ma charakter przestępczy, to jest informowanie o bardzo ważnym aspekcie sprawy - dodał.

Prezes PiS: chcemy zgody. Ale ostrzega opozycję i media

- Mamy pełne podstawy, żeby powiedzieć, że opozycja uznała, iż prawo jej nie obowiązuje - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że jego propozycje dotyczące wzmocnienia opozycji w Polsce "pozostają aktualne". - Mamy nadzieję, że ta ręka nie zostanie odtrącona - mówił.

Płacili składki i sądzili, że są w PiS. Nie byli

Leszek Grzelaczyk z Kalisza podpisał w 2008 roku deklarację przystąpienia do PiS. Od tego momentu płacił na rzecz partii 10 złotych miesięcznie. Po sześciu latach dowiedział się, że nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Działacze tej partii mówią o "bałaganie", a pan Leszek zapowiada zawiadomienie prokuratury.

Degradacja za służbę w PRL. Pilne prace MON nad projektem ustawy

Odbieranie stopni wojskowych m.in. "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" w okresie PRL - to jedno z założeń projektu ustawy, nad którym w trybie pilnym trwają prace w Ministerstwie Obrony Narodowej. W projekcie jest również zapis umożliwiający degradację już nieżyjących wojskowych.