Przegląd prasy: Walka z terroryzmem w rękach ABW. Z dostępem do danych wrażliwych

Więcej uprawnień dla ABW ma dać nowa ustawa antyterrorystyczna. Ogłosić ma ją dziś szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Do projektu dotarli dziennikarze "Gazety Wyborczej". Według nich ABW otrzyma między innymi dostęp do informacji objętych tajemnicą bankową. Agencja będzie też prowadziła wykaz osób mogących mieć związek z terroryzmem.

Tyszka: czy przypadkiem rząd nie przyjął już jakiejś grupy uchodźców?

Naszym zdaniem bezpieczeństwo Polaków stoi ponad jakimikolwiek zobowiązaniami - powiedział w "Jeden na jeden" Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Wicemarszałek Sejmu przekonywał, że Beata Szydło powinna natychmiast wycofać się z planów przyjmowania uchodźców, do czego zobowiązał się jeszcze poprzedni rząd pod przewodnictwem Ewy Kopacz.

Waszczykowski zdradza, o czym rozmawiał z Łukaszenką

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ocenił swą środową rozmowę z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką w Mińsku jako dość otwartą, a nawet miejscami dość przyjazną. Powiedział, że poruszył w jej trakcie m.in. temat małego ruchu granicznego oraz historii.

Ziobro straszy TK. Konstytucjonaliści bronią sędziów

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zarzucił sędziom Trybunału Konstytucyjnego łamanie prawa. Według niego ten nie może rozpatrywać ustaw według poprzedniego sposobu działania. W obronie sędziów stają jednak konstytucjonaliści. Materiał "Polska i Świat".

Eksperci ministra Ziobry. Zdziwieni

"Ośmiu wybitnych konstytucjonalistów" - to na ich opinię powoływał się 9 marca minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro twierdząc, że zgadzają się ze stroną rządową ws. sporu o Trybunał Konstytucyjny. Wśród nich jest prof. Lech Garlicki, który nie kryje zdziwienia, że znalazł się w tym gronie. Podobnie inna z ekspertek, która twierdzi, że nie przesyłała do ministerstwa swojej opinii. Swoje ekspertyzy przygotowali za to wykładowcy zajmujący się prawem gospodarczym i bezpieczeństwem. Materiał "Czarno na białym"

"Łatwo jest szantażować cierpieniem"

- Premier musi podejmować decyzje, które są odpowiedzialne - tymi słowami w programie "Kropka nad i" wicepremier i minister kultury Piotr Gliński skomentował decyzję rządu, aby w tej chwili nie przyjmować do Polski imigrantów. Dodał, iż "to jest przerażające, że struktury europejskie, urzędnicy europejscy nie przygotowali nas na tę sytuację".

"Europejskie służby przespały 20 lat"

- Amerykanie przespali lata 90. Od tamtego czasu wyciągnęli jednak właściwe wnioski. Jeśli Europa w znacznie przyspieszonym czasie nie zacznie wyciągać takich wniosków, to będzie tutaj tragedia - podkreślił w "Faktach po Faktach" Aleksander Makowski, były oficer wywiadu. Z jego diagnozą, że w walce terroryzmem Europa "przespała" ostatnich 20 lat zgodził się były wiceszef UOP Piotr Niemczyk.

Zamachy nie odstraszają Polaków. Wciąż chcą podróżować

Ponad połowa ankietowanych nie planuje ograniczać zagranicznych wyjazdów w związku z zagrożeniem terrorystycznym w Europie. 25 proc. badanych zamierza natomiast podróżować za granicę mniej niż obecnie - wynika z sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24.

Macierewicz: Polska być może najlepiej przygotowana do zagwarantowania bezpieczeństwa

- Wszyscy mamy w pamięci wydarzenia ostatnich dni i mamy w pamięci to, że ciosy terroryzmu spadają na różne kraje. Dlatego podjęliśmy nadzwyczajne wysiłki i decyzje gwarantujące bezpieczeństwo naszemu narodowi - powiedział podczas środowej konferencji ws. szczytu NATO w Warszawie Antoni Macierewicz. Szef MON zapewnił, że Polska jest krajem bezpiecznym i gwarantującym bezpieczeństwo.

Rzecznik rządu: Polska nie jest w stanie przyjąć w tej chwili imigrantów

Nie możemy doprowadzić do sytuacji, żeby wydarzenia, które mają teraz miejsce w krajach Europy Zachodniej, przeniosły się na terytorium Polski - oświadczył rzecznik rządu Rafał Bochenek. Poinformował również, że w tej chwili Polska nie jest w stanie przyjąć imigrantów. - To jest zdumiewające stanowisko - skomentował Jan Grabiec, rzecznik PO.

Polacy w Brukseli: poszłam do pracy, by myślami być gdzie indziej

- Zadzwoniliśmy najpierw do siebie z mężem, by sprawdzić, czy jesteśmy cali. Później dzwoniliśmy do rodziny, by wszystkich uspokoić - wspomina pierwsze chwile po wtorkowym zamachu Polka mieszkająca w Brukseli, która rozmawiała z korespondentem TVN24 Tomaszem Mildynem. W zamachach w stolicy Belgii rannych zostało troje Polaków.

"Pozbyć się tego szkodnika". Zieliński w ogniu krytyki

We wtorek rano wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński poinformował, że likwidacja BOR jest niewykluczona. Jego słowa spotkały się z falą krytyki. - To prezenty, które dajemy terrorystom - mówił w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski.

"Stwierdzam, że prawa Sejmu zostały naruszone"

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zdecydował się powołać w najbliższym czasie zespół ekspertów, który wypracuje rozwiązanie służące osiągnięciu możliwie szerokiego i szybkiego porozumienia politycznego ws. TK.

Polska "obsesja niewinności"? #PisząoPolsce i polityce historycznej

"Partia rządząca chce ukształtować przyszłość Polski, kontrolując postrzeganie przeszłości". Niektórzy historycy martwią się, że dojdzie w ten sposób do fałszowania najtrudniejszych kart jej historii, w imię głoszenia chwały polskiego heroizmu. Tak za oceanem #PisząoPolsce.

Krytyka spada na Belgów. "Nadmiar demokracji przeszkadza"

Od wielu miesięcy wielu radykałów było w zainteresowaniu służb, ale nie podjęto zdecydowanych działań. Zbyt duże przestrzeganie praw człowieka powoduje, że Belgowie działali tak, a nie inaczej - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 były szef Urzędu Ochrony Państwa Gromosław Czempiński.