Decyzja, od której zależy, czy prezydent będzie "pozytywnym czy negatywnym bohaterem historii"

Przejdzie pan do kart historii albo jako człowiek, który stanął w obronie konstytucji i tę konstytucję, trójpodział władzy i prawdziwą demokrację w Polsce uratował albo znajdzie się pan na kartach historii jako pierwszy prezydent w wolnej Polsce, który pozwolił na złamanie konstytucji w wielu miejscach i sam się do tego przyczynił - zwrócił się profesor Adam Strzembosz w apelu do prezydenta Andrzeja Dudy.

"Imperium Tadeusza Rydzyka". Miliony płyną z publicznych pieniędzy

Finansowanie działalności Tadeusza Rydzyka z państwowych pieniędzy na wielką skalę trwa od dwóch lat, czyli odkąd władzę w Polsce objęło Prawo i Sprawiedliwość. Do tej pory wpłaty przekazane księdzu z Torunia z ministerstw i podległych im instytucji przekroczyły już niebagatelną sumę 73 milionów złotych. Dziennikarz "Czarno na białym" sprawdza, kto się dokłada do interesów Rydzyka.

Całe expose Mateusza Morawieckiego

Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek został powołany na urząd premiera, we wtorek wygłosił w Sejmie swoje expose. Publikujemy całość jego przemówienia.

"Polska" i "gospodarka". Najczęściej używane słowa z expose premiera

Premier Mateusz Morawiecki przez ponad godzinę przedstawiał we wtorek w Sejmie swoje expose. Mówił między innymi o zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia, środowisku, gospodarce, czy nowych inwestycjach. Jednymi z najczęściej używanych przez niego słów były między innymi: "Polska, "gospodarka", "państwo", czy "praca".

Departament Stanu USA: wolne i niezależne media są filarem demokracji

Jesteśmy ogromnie zaniepokojeni kierunkiem, w jakim zdaje się zmierzać Polska - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. - Wolne i niezależne media są jednym z głównych filarów demokratycznego państwa - oświadczyła, komentując decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie relacjonowania przez TVN24 kryzysu politycznego w grudniu ubiegłego roku. Departament Stanu USA wydał też oświadczenie w tej sprawie.

Jury Grand Press apeluje o poszanowanie niezależności mediów

Jury Grand Press wyraziło "zdecydowany protest" przeciwko decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie relacjonowania przez TVN24 kryzysu politycznego w grudniu ubiegłego roku. Wezwało KRRiT do "poszanowania dla niezależności mediów w Polsce" i cofnięcia decyzji.

Wojciech Bojanowski Dziennikarzem Roku

Wojciech Bojanowski, dziennikarz "Faktów" TVN otrzymał we wtorek nagrodę Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press. Zdobył też nagrodę w kategorii "Dziennikarstwo śledcze". Dziennikarze "Superwizjera" Anna Barańska-Całek i Michał Fuja zostali wyróżnieni w kategorii "Reportaż telewizyjny".

Morawiecki: całym sercem wspieram reformę sądownictwa

Czy was nie kłuje w oczy to, że jeszcze dzisiaj w Sądzie Najwyższym jest kilku sędziów, którzy byli sędziami stanu wojennego? - pytał we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do posłów opozycji. Oświadczył, że całym sercem wspiera reformę wymiaru sprawiedliwości.

"Miałem takie poczucie, jakbym słuchał syntezatora mowy"

Jak można zacząć swoje expose od powiedzenia że będą te same priorytety, te same cele? To po co jest tak naprawdę ta zmiana? - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Rafał Trzaskowski (PO), komentując wygłoszone we wtorek expose nowego premiera Mateusza Morawieckiego.

Byli premierzy o expose. "Taki ładny esej"

Dobrze mieć marzenia i ambicje, tylko tutaj mamy polityka, który z tych marzeń będzie musiał składać sprawozdania - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller, komentując expose nowego szefa rządu Mateusza Morawieckiego. - To było takie prezentowanie kawałek po kawałku różnych, często bardzo nierówno przygotowanych przez resorty propozycji - ocenił z kolei inny były premier Waldemar Pawlak.

"Świat wie, że wszystko to jest szopką". Debata nad expose nowego premiera

- Przecięliście stoły świąteczne piłą mechaniczną nienawiści na pół - stwierdził w czasie debaty nad expose premiera Mateusza Morawieckiego lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, dodając, że rząd PiS dzieli Polaków i skłóca rodziny. Poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi zauważył z kolei, że w mowie Morawieckiego "nie padło słowo Rosja, nie padło słowo Niemcy". Z kolei przedstawiciel PiS Ryszard Terlecki ocenił, że rząd PiS będzie "rządem kontynuacji".

Orban życzy Morawieckiemu "wielu sukcesów"

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował we wtorek Mateuszowi Morawieckiemu nominacji na stanowisko premiera – poinformowała węgierska agencja MTI. Treść listu gratulacyjnego przekazał rzecznik premiera Bertalan Havasi.

Reporterzy bez Granic o relacjonowaniu protestów w Polsce

W opublikowanym we wtorek oświadczeniu Reporterzy bez Granic (RSF) - międzynarodowa organizacja pozarządowa monitorująca wolność prasy na świecie - odnieśli się do decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie relacjonowania protestów w Sejmie i przed Sejmem w grudniu 2016 roku.

70 minut o Polsce. Co obiecał premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki przez ponad godzinę przedstawiał we wtorek w Sejmie swoje expose. Mówił między innymi o zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia, walce ze smogiem, nowych inwestycjach. Oto najważniejsze punkty z jego przemówienia.

#PisząoPolsce. Zachodnie media o wolności słowa

Od poniedziałkowego wieczora światowe media - między innymi dzienniki "Washington Post" i "Financial Times" - informują w swoich serwisach o decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie relacjonowania wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 roku.

Prezes ma wydać opinię, choć nie może. Eksperci Senatu wytykają błędy w ustawach

Sędzia kandydujący do Krajowej Rady Sądownictwa ma przedstawić ocenę swojej pracy dokonaną przez prezesa sądu - tyle że prezesi sądów nie mają możliwości oceny pracy sędziów. Zostali pozbawieni jej pół roku temu. To tylko jedna z kilkunastu uwag do rozpatrywanych przez senatorów ustaw sądowych, jakie zgłosiło Biuro Legislacyjne Senatu. Żadna nie została uwzględniona.

Z gabinetu prezydenta na szefa MSZ? "Ta propozycja jest na stole"

Polska dyplomacja musi być bardziej efektywna, jestem gotowy podjąć się jakiejś innej misji - tak szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski odniósł się do doniesień o tym, że miałby objąć funkcję szefa MSZ. Jak podkreślił, nie chodzi tu tylko o zmianę personalną, ale przede wszystkim o reorganizację polityki zagranicznej.

Tusk ma zeznawać jako świadek w procesie Arabskiego

Na 23 kwietnia 2018, na godzinę 10, wezwano byłego premiera Donalda Tuska jako świadka w procesie Tomasza Arabskiego - byłego szefa kancelarii premiera, sądzonego za niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku.

HRW: kolejny atak polskiego rządu na państwo prawa

"Nowy atak na zasadę praworządności w Polsce" - alarmuje Human Rights Watch, pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka. Zwraca uwagę, że Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu dwa projekty ustaw dotyczących sądownictwa, które godzą w zasadę państwa prawa.