Kto najczęściej narażony jest na hipotermię? Turyści zagubieni w górach, dzieci pozostawione na mrozie bez opieki, bezdomni, nietrzeźwi. W Krakowie skrajnie wychłodzonych ratuje pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej. To właśnie dzięki procedurom stworzonym przez lekarzy z tego Centrum - a zastosowanym w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym na krakowskim Prokocimiu, gdzie trafił Adaś - życie dwulatka zostało uratowane.

Zbigniew Girzyński, tłumacząc się w "Jeden na jeden" z budzącej kontrowersje podróży do Paryża, przekonywał, że miał prawo lecieć samolotem, na który sam kupił sobie bilet. "Newsweek" uważa, że były polityk PiS albo kłamie, albo nie zna przepisów. Tygodnik powołuje się na wyjaśnienia Kancelarii Sejmu ws. wojaży parlamentarzysty.

Trwa obława na Marcina Wojciechowskiego, 25-latka z Łowicza, który zbiegł z sądu. Na nagraniu, do którego dotarł tvn24.pl widać, że kilka sekund przed ucieczką towarzyszyło mu dwóch funkcjonariuszy. Mężczyzna potem odepchnął jednego z nich i uciekł. - Coś mu musiało odbić, to pewnie był moment głupoty - mówią znajomi uciekiniera.

- Po powiadomieniu nas o zaginięciu dziecka, podjęto wiele działań poszukiwawczych, ale większość koncentrowała się wokół miejsca, z którego Adaś zniknął. Podkomisarz Michał Godyń ruszył inną trasą, w kierunku domu chłopca - mówił we "Wstajesz i wiesz" komendant główny policji Marek Działoszyński.

Obowiązek meldunkowy nie zostanie szybko zlikwidowany, mimo że od czterech lat zakłada to ustawa o ewidencji ludności - dowiedział się portal tvn24.pl. Dopiero teraz konsekwencje rządowej obietnicy analizuje specjalny “międzyresortowy zespół”. Nieoficjalnie wiadomo, że urzędnicy obawiają się chaosu, który może zapanować po likwidacji meldunku w niemal każdym obszarze państwa.

Domowe porody są popularne a nawet zalecane na zachodzie. Tymczasem u nas nadal traktowane są przez lekarzy położników z ostrożnością. W Wielkiej Brytanii kobiety słyszą, że dom jest lepszy od szpitala, bo szpital to obce, często nieprzyjemne środowisko. W Polsce jest odwrotnie, a domowe porody to wciąż margines. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Krajowa Rada Sądownictwa apeluje o "odpowiedzialne i rozważne" relacjonowanie wypowiedzi polityków dot. pracy sądów rozpoznających protesty wyborcze. Chodzi o sugestie, jakoby mogły rozstrzygać je pod wpływem różnych nacisków. "Sądy stoją na straży demokracji, są niezależne, a sędziowie niezawiśli i niepodatni na jakiekolwiek naciski czy wpływy, w tym polityczne" - podkreślił w piśmie przekazanym mediom sędzia Waldemar Żurek, rzecznik KRS.

- Dotychczasowe wypowiedzi o fałszowaniu wyborów doprowadziły już do wtargnięcia do siedziby PKW. Można sobie wyobrazić, że dalsze tego typu huśtanie emocjami społecznymi wymknie się spod kontroli - ocenił w "Kropce nad i" Janusz Palikot (Twój Ruch). Nie zgodził się z nim Jarosław Gowin (Polska Razem), który mimo iż - jak przyznaje - nie ma na to dowodów, uważa, że w czasie tegorocznych wyborów samorządowych doszło do fałszerstw.

Prokurator generalny Dominikany Francisco Rodriguez Brito zdradził po spotkaniu z promotorem sprawiedliwości Watykanu, że dochodzenie w sprawie oskarżonego o pedofilię abp. Józefa Wesołowskiego jest na bardzo wstępnym etapie. Jak wyjaśnił, nie jest jeszcze jasne, czy i kiedy ruszy proces byłego nuncjusza. - To logika śledztwa zadecyduje o terminie - wyjaśnił w rozmowie z dominikańską telewizją SIN.