Dębno stolicą polskiego maratonu. Po raz 44!

Maraton w Dębnie to najdłużej organizowana impreza tego typu w Polsce. W tym roku wystartowało 2,5 tysiąca uczestników. Stanisław Lenkiewicz, dyrektor imprezy, mówi, że chętnych jest kilka razy więcej, ale niestety maraton ma limit uczestników. – Trasa jest szybka, tu praktycznie każdy robi życiówkę – zachwala Lenkiewicz.

"Obrona narodowa to nie jest miejsce na ekstrawagancję"

- W tych sprawach, w których pan prezydent był zaniepokojony, jest usatysfakcjonowany informacjami uzyskanymi na spotkaniu z Antonim Macierewiczem - komentował w "Kawie na ławę" rozmowę Andrzeja Dudy z szefem MON prezydencki minister Paweł Mucha. W ocenie Sławomira Neumanna (PO) "mieliśmy do czynienia z teatrem i odegraną rolą prezydenta". Adam Szłapka (Nowoczesna) stwierdził z kolei, że Antoni Macierewicz konsekwentnie obniża zdolności bojowe polskiej armii.

"Trzeba do niego wracać". Dwanaście lat temu zmarł Jan Paweł II

W niedzielę mija 12 lat od śmierci Jana Pawła II. W rocznicę przy grobie polskiego papieża w bazylice Świętego Piotra odprawiona zostanie msza. Przez cały dzień pielgrzymi będą oddawać hołd papieżowi, ogłoszonemu świętym w 2014 roku. W Warszawie zaplanowano wieczór skupienia i modlitwy, a w Krakowie - Akademicką Drogę Krzyżową, która zakończy się pod Oknem Papieskim.

"Mamy prima aprilis codziennie. Granica obciachu została przekroczona"

- Ludzie niechętni Polsce musieliby się bardzo napracować, żeby doprowadzić do sytuacji, którą my zrobiliśmy sami w bardzo krótkim czasie - powiedziała prof. Monika Płatek z Instytutu Prawa Karnego UW w programie "Babilon" TVN24 BiS. - Mamy prima aprilis codziennie. Granica obciachu została przekroczona i stąd skutek widoczny w sondażach - orzekła Justyna Sobolewska z „Polityki”. W programie o działaniach polskiego rządu rozmawiały również socjolog Ludwika Włodek i dr Katarzyna Kasia z "Kultury Liberalnej".

Uratują bezcenne plany historycznych okrętów

Oryginalna dokumentacja okrętów ORP Wicher i ORP Burza przejdzie konserwację. W sumie dwanaście ksiąg z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zostanie uratowanych przed zniszczeniem. Placówkę wspomógł prywatny inwestor.

Ojciec: usłyszeliśmy, że trzeba rodzić, a nie ciąć. Szpital: nic nie zapowiadało tragedii

- Co ty, nie wiesz, że jak się w ciążę zachodzi, to trzeba rodzić, a nie ciąć - cytuje lekarza świebodzińskiego szpitala mąż kobiety, której odmówiono cesarskiego cięcia. Rodziła 14 godzin i kilka razy prosiła o zabieg, którego ostatecznie się nie doczekała. Chłopiec opuścił łono matki, ale porodu nie przeżył. - Nic nie wskazywało, że taka tragedia nastąpi. Przebieg porodu oceniany jest przez lekarza, który go prowadził, jako prawidłowy. Co było przyczyną zgonu dziecka, musi wyjaśnić prokuratura - mówi prezes szpitala.

"Ryzyko ucieczki lub ukrycia się". Irakijczyk nie wyjdzie z aresztu

Do 17 maja łódzki sąd przedłużył areszt Irakijczyka podejrzanego o posiadanie śladowych ilości materiałów wybuchowych. Śledztwo przeciwko obywatelowi Iraku Sinanowi A.H. prowadzi Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi.

"Niektórzy ministrowie powinni poprawić swoją pracę"

Nie ma konfliktu między szefem MON Antonim Macierewiczem a prezydentem Andrzejem Dudą - powiedziała w Toruniu premier Beata Szydło, dodając, że "niektórzy ministrowie powinni poprawić swoją pracę". Szefowa rządu mówiła również, że jej obozowi politycznemu przez ostatnie miesiące przypisywano wiele konfliktów.

Poszukiwani świadkowie zachowania agresywnego kierowcy

Najpierw prawie potrącił mężczyznę, cofając na pasach, a potem wybiegł z auta i ruszył na poszkodowanego. Uderzył go i odjechał. Policja prosi świadków zachowania agresywnego kierowcy w Szczecinie o zgłaszanie się na komendę. Poszukują także poszkodowanego w tej sytuacji pieszego.

Światowa premiera nowej technologii w Polsce

Światowa premiera nowego systemu implantów ucha środkowego w Polsce. Na sympozjum odbywającym się w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach wszczepiono nowy rodzaj urządzenia poprawiającego słuch, który pozwala na znacznie bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych narzędzi, które dotychczas u pacjentów nie mogły mieć zastosowania z powodu chorób wrodzonych i nabytych. O przełomowym dokonaniu opowiadał we "Wstajesz i wiesz" profesor Henryk Skarżyński, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

"Zasady państwa prawa mogą być zagrożone". Gersdorf i Łętowska o zmianach Ziobry

Zasady państwa prawa mogą być zagrożone, jeśli zrealizowane będą wszystkie postulaty ministra Zbigniewa Ziobry - mówiła podczas X Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Naukowych Prawa Konstytucyjnego na Uniwersytecie Warszawskim profesor Małgorzata Gersdorf, I Prezes Sądu Najwyższego. Zmiany w prawie krytykowała też podczas zjazdu sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku profesor Ewa Łętowska.

Amerykanie zadowoleni z polskiej decyzji w sprawie systemu Patriot

Stany Zjednoczone cieszą się polskiej decyzji o zainwestowaniu w system obrony rakietowej Patriot - oświadczył ambasador USA w Polsce Paul Jones. W piątek Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wysłaniu zaktualizowanego zapytania ofertowego w sprawie zestawów obrony powietrznej.

Operator Biełsatu wyszedł z aresztu. Zarzut chuligaństwa

Operator Biełsatu Aleś Lubianczuk, zatrzymany w piątek podczas przeszukania w biurze redakcji, został wypuszczony z aresztu. Wcześniej informował, że pozostanie w areszcie do poniedziałku. Milicja zarzuciła mu "drobne chuligaństwo", twierdząc, że przeklinał.

Burmistrz kontra reforma. "Mam bardzo wielki żal, pani minister"

Samotny bunt partyjnego działacza. Chodzi o burmistrza Błaszek w województwie łódzkim, który został nawet okrzyknięty twarzą walki z polityką oświatową PiS-u. Mimo że jest z PiS-u. A ściślej to był, bo właśnie został wyrzucony z partii. Dlaczego i co nie podobało mu się w reformie minister Zalewskiej? Materiał programu "Czarno na białym".

Polska ich potrzebuje, ale urzędnicy każą im wracać na Ukrainę

Historii pani Ludmiły skończyła się szczęśliwie. Po tym jak uciekła z dziećmi z ogarniętego wojną Mariupola i przyjechała do Polski, groziła jej deportacja, do której ostatecznie nie dojdzie. Reporter programu "Polska i Świat" sprawdził, ilu uchodźców z Ukrainy przyjęła Polska i ilu z nich znalazło się w podobnej sytuacji jak pani Ludmiła. Premier Beata Szydło mówiła nawet o milionie Ukraińców i choć nie sprecyzowała swojej wypowiedzi, to i tak statystyki mówią co innego.

"Publika wyje, bo Kamiński zaiwania w rajtuzach na scenie"

- Ja nie idę do baletu i nie tłumaczę się później, że miałem trudne dzieciństwo i nie nauczyłem się tańczyć - tak Michał Kamiński w "Piaskiem po oczach" odniósł się do umiejętności językowych Antoniego Macierewicza, który zwrócił się ostatnio po angielsku, witając amerykańskich żołnierzy.