Prezydencki minister: decyzja będzie podejmowana w interesie Polski

Prezydent decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o IPN na pewno podejmie w interesie państwa polskiego, jesteśmy na etapie analizy okoliczności - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Goście komentowali co powinien zrobić Andrzej Duda z ustawą o IPN. - Prezydent może tę ustawę zawetować i wysłać do Sejmu - mówił Sławomir Neumann. - Należałoby tę ustawę podpisać i wysłać do Trybunału - dodał Krzysztof Hetman.

"Wybielanie historii". Co ocalali myślą o polskim prawie

Nowe prawo jest antyhistoryczne, antyliberalne. Krytykuję to nie tylko w oparciu o emocje, ale także w oparciu o wiedzę - powiedział jeden z ocalałych z Zagłady historyk Shimon Redlich, komentując nowelizację ustawy o IPN. - Działania, które podejmują obecni politycy, nie służą Polakom - wtórował mu Szmuel Atzmon. Ocalali z Holocaustu na łamach "The Jerusalem Post" odnieśli się do dyskusji, jaką wywołała ustawa o IPN i powiedzieli co myślą "o polskich obozach śmierci".

"Specjalny film" z oświadczeniem premiera Morawieckiego

Kancelaria premiera opublikowała w sobotę wieczorem "specjalny film" zawierający oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie prawdy historycznej dotyczącej doświadczeń Polski z II wojny światowej. Zostało ono wygłoszone w języku angielskim.

Pożar magazynu z belami słomy

W Terespolu w województwie lubelskim doszło do pożaru hali magazynowej. Ogień objął składowane wewnątrz bele ze słomy. W akcji gaśniczej brało udział 11 zastępów straży pożarnej.

"Nie mam złudzeń, że to sprawa o wymiarze stricte politycznym"

W wymiarze publicznym jestem już skazany – mówił w sobotę w Koszalinie Stanisław Gawłowski (PO). Poseł spodziewa się, iż w środę sejmowa komisja regulaminowa zaopiniuje pozytywnie jego rezygnację z immunitetu i wniosek prokuratury o zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

"Polowanie" w centrum Szczecina. "Mamy ochotę postrzelać do zwierząt"

W sobotę spacerowicze byli wypraszani z Jasnych Błoni w Szczecinie. Grupa obrońców praw zwierząt postanowiła pokazać, jak w praktyce ma działać nowe prawo, dające myśliwym duże przywileje. – Mamy ochotę postrzelać do zwierząt, więc proszę opuścić teren, bo będzie grzywna – mówili zdziwionym spacerowiczom.

Prodziekan sugerował, że studenci mogą tworzyć bomby. Teraz przeprasza

Profesor Andrzej Hendrich przeprasza za pismo w sprawie "specjalnego nadzoru", jaki mieli sprawować wykładowcy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu nad studentami, zwłaszcza pochodzenia nigeryjskiego i arabskiego. Kadra naukowa miała baczniej przyglądać się cudzoziemcom w celu "zapobieżenia ewentualnemu wykorzystaniu odczynników do sporządzenia materiałów wybuchowych lub toksycznych".

"Dzięki temu, że się badałam, jestem tutaj i żyję"

Badanie cytologiczne trwa dosłownie chwilę i może uratować życie. Pomimo tego, okazuje się, że kobiety wciąż robią je za rzadko i często za późno. W sobotę rusza dziewiąta edycja kampanii "Piękna, bo zdrowa", której główną misją jest przeciwdziałanie rakowi szyjki macicy. Materiał programu "Polska i Świat".

Rząd Puigdemonta "chciał wprowadzić Katalonię do NATO"

Z prowadzonego przez hiszpański wymiar sprawiedliwości śledztwa wynika, że były rząd Katalonii planował wprowadzenie tego regionu do NATO. Kandydatura miała zostać złożona po ogłoszeniu niepodległości nowej republiki przez rząd Carlesa Puigdemonta.

Szef MSZ: jedyne co nam zostaje, to tłumaczenie jak jest naprawdę

Trzeba zachować spokój i tłumaczyć nasze racje. Nie ma żadnych wątpliwości co do interpretacji ustawy - powiedział w piątek wieczorem minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, komentując nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zaniepokojenie nowelizacją wyraził między innymi Departament Stanu USA.

"Młodych lekarzy już brakuje"

Jest to około 20 procent lekarzy, którzy są w wieku emerytalnym i nadal wykonują swój zawód - powiedział w programie "Polska i świat" Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej. Średnia wieku lekarza specjalisty w Polsce już na chwilę obecną przekracza 50 lat. To oznacza, że bez pilnych działań za około dekadę system służby zdrowia stanie się zupełnie niewydolny.

Ocalała z Holokaustu. Wstrząsająca historia Krystyny Budnickiej

Z całą pewnością życie zawdzięczam Polakom, nie miałabym żadnych szans - mówiła w programie "Piaskiem po oczach" Krystyna Budnicka, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, która w trakcie wojny straciła rodziców i siedmioro rodzeństwa. Podkreśliła, że Polska to jest jej miejsce na ziemi.

Szef gabinetu prezydenta odpowiada amerykańskim kongresmenom

"Nie możemy zgodzić się na oskarżanie państwa polskiego lub narodu polskiego jako całości o odpowiedzialność bądź współodpowiedzialność za zagładę Żydów w czasie II wojny światowej(…) Takie insynuacje są negowaniem prawdy o Holokauście" - napisał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w odpowiedzi na list amerykańskich kongresmenów do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nowelizacji ustawy o IPN.

"Celem ustawy jest pozyskanie środowisk skrajnie prawicowych"

Celem tej ustawy było zamknięcie ust ludziom, którzy jak Gross i inni badacze pokazują przypadki, kiedy Polacy mordowali Żydów bądź donosili do Niemców - stwierdził Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych, komentując spór o nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Gość "Faktów po Faktach" w TVN24 ocenił, że nowe przepisy są uchwalane na "użytek wewnętrzny". Również do tej sprawy odnieśli się kolejni goście programu - jezuita ojciec Wacław Oszajca oraz profesor Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk.

"Każdy kraj ma prawo do obrony swojej godności, państwa i narodu"

- Chcemy porozumieć się ze stroną izraelską. Trzeba doprowadzić do tego, by relacje Polski i Izraela wróciły na właściwe tory - oświadczył Bronisław Wildstein, członek zespołu do spraw dialogu z Izraelem. Według niego do porozumienia może dojść wtedy, kiedy emocje obu stron się uspokoją.