Po 16 latach rządzenia Poznaniem, z urzędem prezydenta żegna się Ryszard Grobelny. Według sondażu IPSOS dla TVN24, w drugiej turze wyborów zdobył 40,5 proc. głosów, przegrywając z kandydatem PO Jackiem Jaśkowiakiem, który uzyskał wynik 59,5 proc. Z urzędującym jeszcze prezydentem porozmawiał na stronie reporter TVN24 Aleksander Przybylski.

Ryszard Grobelny ustępuje z fotela prezydenta Poznania. Według sondażu IPSOS dla TVN24 zdobył 40,5 proc. głosów, przegrywając z kandydatem PO Jackiem Jaśkowiakiem, który uzyskał 59,5 proc. Miewał wzloty i upadki, kochano go i nienawidzono, ale nigdy nie pozostawał poznaniakom obojętny.

- Dzisiaj to była walka o Polskę, o polską demokrację. I ta demokracja zwyciężyła - mówiła Ewa Kopacz krótko po ogłoszeniu sondażowych wyników drugiej tury wyborów na prezydenta Warszawy sporządzonych przez IPSOS dla TVN24. Premier określiła wygraną Hanny Gronkiewicz-Waltz jako "wygraną z klasą", która daje jej "bardzo mocny mandat". Kopacz doceniła "niezły wynik" kontrkandydata starej-nowej prezydent stolicy, ale dodała, że odbiór Jacka Sasina byłby lepszy, gdyby nie jego "brzydkie chwyty" podczas kampanii.

Sytuacja, w której dwie trzecie obywateli nie idą do wyborów, jest przerażająca - stwierdził w wieczorze wyborczym w TVN24 Witold Waszczykowski (PiS). Krzysztof Gawkowski (SLD) stwierdził, że wynika to z problemów związanych z liczeniem głosów w pierwszej turze.

We Wrocławiu drugą turę wyborów samorządowych wygrał Rafał Dutkiewicz, dotychczasowy prezydent stolicy Dolnego Śląska. To będzie jego czwarta kadencja. Sondażowe wyniki (IPSOS dla TVN24) dają włodarzowi miasta popieranemu przez Platformę Obywatelską 52,7 proc. głosów. Jego wyborcza rywalka uzyskała 47,3 proc. Błąd statystyczny to 3 punkty procentowe - wynik może się jeszcze zmieniać.

Jacek Jaśkowiak zostanie nowym prezydentem Poznania. Kandydat PO pokonał w drugiej turze rządzącego od 16 lat Ryszarda Grobelnego. Według sondaży (IPSOS dla TVN24) zagłosowało na niego 59,5 proc. głosujących. Na Grobelnego oddano 40,5 proc. głosów. To klęska obecnego prezydenta i czerwona kartka od wyborców. Porażka wydawała się możliwa, ale nie aż taka. Wygrana Jaśkowiaka 20 punktami procentowych to jedna z największych wyborczych sensacji.

Są dowody na sfałszowanie wyborów - stwierdził Antoni Macierewicz z PiS. - Ja sam dokładnie analizowałem protokoły z wyborów do sejmiku katowickiego. One są antydatowane i różnią się 130 tysiącami głosów. One zostały sfałszowane z pewnością - zapewnił.

Więzienie było w środku lasu, namioty zrobione były z plandeki, mężczyźni leżeli na karimatach, byli skuci łańcuchami po dwóch - wspominał warunki w niewoli w Republice Środkowej Afryki polski misjonarz ks. Mateusz Dziedzic. Ksiądz kilka dni temu został uwolniony, w niedzielę wrócił do Warszawy.

O tym, jak nieszczęśliwie może zakończyć się nieznajomość rozkładu mieszkania przekonał się 35-letni mieszkaniec gminy Iława. Mężczyzna, chcąc skorzystać z łazienki w mieszkaniu siostry, pomylił ją z balkonem i wypadł z trzeciego piętra. Trafił do szpitala.

Oryginalne mundury z serialu "Stawka większa niż życie" czekają na odświeżenie. Po tym, jak we Wrocławiu powstawały zdjęcia do serialu ze Stanisławem Mikulskim, w Wytwórni Filmów Fabularnych zachowały się kostiumy i rekwizyty. Od ponad 40 lat nikt ich nie ruszał i dopiero na przyszły rok planowana jest ich renowacja w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

Berenika Nienadowska i Adrian Lipiński "Lipskee" dołączyli do grona finalistów siódmej edycji "Mam Talent!". Zwycięzcy już 6 grudnia powalczą o nagrodę główną - 300 tys. zł. - W czwartek straciłam kogoś bardzo bliskiego i tańczyłam z myślą, że ten występ dedykuję tej osobie. To jest wszystko dla babci - powiedziała po ogłoszeniu wyników wzruszona Berenika.

W Krakowie lekarze przeprowadzili nowatorską operację wszczepienia zastawki płucnej serca przeznaczonej dla dorosłego dziecku ważącemu zaledwie 12 kg. Operacja się powiodła, 5-letnia Wiktoria wraca do zdrowia, a z całego świata popłynęły gratulacje dla zespołu, który - jak podkreślał w rozmowie z TVN24 Janusz Skalski, szef Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - zdecydował się na ten zabieg "będąc bez wyjścia".

W Polsce przebywa prokurator generalny Dominikany. Francisco Dominquez Brito będzie w poniedziałek rozmawiać ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Seremetem o śledztwie ws. księdza Wojciecha G., oskarżonego o molestowanie nieletnich m.in. na Dominikanie. - Deklaruję zobowiązanie przedstawienia polskim władzom dokumentów, które mogłyby ułatwić im zadanie, aby w tego typu sytuacjach nie było mowy o bezkarności - powiedział w wywiadzie udzielonym TVN24.