"Ideologia bierze górę nad prawem". Ordo Iuris - kim są?

Twórcy skrajnie antyaborcyjnej ustawy, która przewidywała więzienie dla kobiet przerywających ciąże - tak radykalny nie jest nawet Kościół. Ordo Iuris - to prężnie działająca organizacja młodych prawników o konserwatywnych poglądach. Czym dokładnie się zajmują i jaki mają związek z kontrowersyjnym na świecie ruchem, który przyrównywany jest do sekty? Materiał "Czarno na białym".

"Mamy jajko, mamy plemnik. Ten lek służy temu, żeby jajko nie spotkało się z plemnikiem"

Nie macie grama litości dla zgwałconej 12-latki, a pochylacie się z kołtunerią nad komórką jajową - mówił w "Faktach po Faktach" były minister zdrowia, obecnie przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO). - Zapłodniona komórka jajowa jest człowiekiem w pierwszym stadium rozwojowym, trwają spory o to, czy tabletka "dzień po" może doprowadzić do poronienia - mówił wiceszef tej komisji Tomasz Latos (PiS).

Nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: historię pisze się wiele razy

Nie ma chyba na świecie muzeum, które nie zmieniło swojego kształtu – powiedział w dniu mianowania pełniący obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki pytany o ewentualną zmianę ekspozycji. Jak dowiedziała się TVN 24, podjął on już decyzję o wstrzymaniu internetowej sprzedaży biletów.

Obrona terytorialna się zbroi. Macierewicz podaje terminy

Zakłady przemysłu obronnego, z którymi MON negocjuje kontrakty na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej, stawiają jasny próg czasowy: do czerwca mają być zamówienia, wtedy dostawy będą w tym i w przyszłym roku – powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.

Premiera Syrenki i błysk oka na auta z Zachodu. Motor Show sprzed lat

Swojskie syreny i warszawy, ale i zachodnie jaguary i mercedesy. Te wszystkie auta można było zobaczyć przez lata na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Zachwyt budziły przede wszystkim te zza żelaznej kurtyny, niedostępne dla przeciętnego Polaka, których próżno było szukać na ulicach w czasach PRL-u.

38 ran kłutych i ciętych. Podejrzany o zabójstwo jednak wróci za kraty

Prokuratorzy prowadzą śledztwo w sprawie zabójstwa i usiłowania zabójstwa. Minęły trzy miesiące, a podejrzany mężczyzna opuścił areszt. Wszystko dlatego, że sąd nie zgodził się na jego przedłużenie. Śledczy złożyli zażalenie na taką decyzję, a Sąd Apelacyjny we Wrocławiu potwierdził, że wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu powinien być podtrzymany.

Wszystkie wpisy nauczyciela. Za nie odpowie. Starosta, który dostał donos: przerażające

Kilka żartów rysunkowych, wpisy w obronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, satyra polityczna. Dotarliśmy do wpisów z tablicy portalu społecznościowego nauczyciela z Żagania (woj. lubuskie), które znalazły się w donosie, jaki trafił do starosty. Ten uznał je za bulwersujące i interweniował u dyrektora szkoły. Jak mówi w rozmowie z tvn24.pl nie lubi, jak ktoś nabija się z Kościoła. Teraz wuefista będzie się z nich tłumaczył przed komisją dyscyplinarną.

Staranował 23 osoby na Monciaku. Opuścił już szpital

Pędził przez Monciak na oślep. Po kolei taranował ludzi, którzy pojawiali się na jego drodze. Michał L. uniknął kary, bo biegli stwierdzili, że był niepoczytalny. Po ponad 2 latach terapii w zamkniętym ośrodku 35-latek chce się leczyć na wolności. Sąd właśnie pozwolił mu wyjść na wolność.

Trzylatek błąkał się po ulicy i wołał mamę, jego brat stał na klatce. "Nie jestem złą matką, nie potępiajcie mnie!"

- Nie jestem alkoholiczką, po prostu sobie nie radzę - mówi 44-letnia kobieta, która zostawiła bez opieki dwoje swoich dzieci. Trzyletni synek błąkał się po ulicach, szukał matki, wołał jej. Jego młodszy, półtoraroczny brat stał boso na schodach. Kobieta wróciła do domu, kiedy w jej mieszkaniu była już policja. Była pijana. Straciła prawo do opieki nad synami, podobnie jak wcześniej nad szóstką starszych dzieci.

Doktorant UJ deportowany do Iraku. "Nie zagrażał bezpieczeństwu kraju"

Ameer Alkhawlany, pochodzący z Iraku doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego, został deportowany. Jego adwokat zapowiada jednak odwołanie się od tej decyzji. Zdaniem Straży Granicznej Irakijczyk mógł przebywać w Polsce nielegalnie. Był też podejrzewany o kontakty z islamskimi radykałami. Naukowiec ubiegał się o status uchodźcy. Nie otrzymał go.

Bochenek: nie ma żadnej decyzji premier w sprawie rekonstrukcji rządu

Jeżeli jakikolwiek minister nie realizowałby zadań, które na niego są nakładane, na pewno pani premier nie zawahałaby się podjąć decyzji o zmianach w składzie rady ministrów - powiedział w czwartek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Według niego u podłoża medialnych spekulacji w sprawie rekonstrukcji leży wniosek PO o wotum nieufności dla rządu.

Proces o zakłócenie wystawy o Andersie. Uniewinnienia uchylone

Sąd rejonowy naruszył zasady oceny zgromadzonych dowodów - tak Sąd Okręgowy w Suwałkach uzasadnił wyrok uchylający zapadłe w I instancji uniewinnienia w sprawie zakłócenia wystawy poświęconej generałowi Andersowi. Sąd postanowił przekazać sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji.

Protesty nic nie zmieniły. Minister powołuje nowe muzeum i wskazuje nowego dyrektora

Dziś podjąłem decyzję o połączeniu muzeów II Wojny Światowej i Westerplatte, w związku tym powstało nowe Muzeum II Wojny Światowej - powiedział w czwartek Piotr Gliński wicepremier, minister kultury. Dodał, że p.o. dyrektora placówki został dr Karol Nawrocki, który do tej pory pracował w Instytucie Pamięci Narodowej w Gdańsku. Nawrocki podjął decyzję o wstrzymaniu internetowej sprzedaży biletów.

Limuzyna wicepremiera na miejscu dla niepełnosprawnych. "To jest czepianie się"

Minister nauki i szkolnictwa wyższego przyjechał do stolicy Dolnego Śląska z okazji przekazania udziałów Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ państwu. Jarosław Gowin nocował w hotelu. Jego kierowca zaparkował limuzynę na miejscu dla niepełnosprawnych. I rozpętał burzę. - Koperta jest dla niepełnosprawnych, ale jest jeszcze zdrowy rozsądek - mówi minister.