Juncker obserwuje z "z najwyższą sympatią" propozycje zmian w ustawach o sądownictwie

Zależało mi, żeby najważniejsze elementy reformy sądownictwa zostały nienaruszone, żeby druga strona mogła powiedzieć: "O, z Polską można się dogadać" - oświadczył w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że propozycje PiS "spotkały się z bardzo pozytywnym zainteresowaniem" ze strony Jean-Claude'a Junckera - przewodniczącego Komisji Europejskiej. Ten powiedział, że obserwuje inicjatywy polskiego parlamentu "z najwyższą sympatią".

Prezydent Duda na Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył w piątek do Budapesztu. Para prezydencka weźmie udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem. Prezydent Duda ma też rozmawiać z prezydentem Janosem Aderem m.in. o szczycie NATO i Trójmorzu.

"Ktoś musi odpowiedzieć za wojnę hybrydową przeciw wymiarowi sprawiedliwości"

- To jest krok w dobrym kierunku. Ale to nie jest tak, że jest krok w dobrym kierunku i nic się nie stało. Stało się bardzo dużo. Ktoś musi odpowiedzieć za wojnę hybrydową przeciw wymiarowi sprawiedliwości - ocenił prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Komentował w ten sposób złożone w czwartek projekty PiS w sprawie zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym, oraz projekt dotyczący orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

"Pudrowanie rzeczywistości". Chmaj o zapowiedzi publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Trzy wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które teraz mają zostać opublikowane, nie wywołują już teraz żadnych skutków prawnych. Rząd Beaty Szydło odmawiając publikacji wyroku, odmawiał jednocześnie wprowadzenia do obrotu prawnego skutku tego wyroku - powiedział w TVN24 konstytucjonalista Marek Chmaj. - Publikacja wyroków ma znaczenie bardziej porządkujące i jest taką bardzo mocno spóźnioną próbą wskazania, że jednak wyroki zostały opublikowane - dodał.

"Notatka ze wskazaniem mordercy"

Tadeusz Grzesik to jeden z najbardziej bezwzględnych morderców w historii polskiej kryminalistyki. Kierowana przez niego grupa specjalizowała się w brutalnych napadach na właścicieli kantorów. Grzesik odsiaduje dożywocie, ale za kraty mógł trafić już w latach 90., gdyby nie to, że śledczy zignorowali wtedy ważną policyjną notatkę. Co znajdowało się w dokumencie i czy mógł on zapobiec kilkunastu kolejnym zabójstwom? O tym w reportażu Macieja Kuciela - "Notatka ze wskazaniem mordercy" - w sobotę w "Superwizjerze", o godzinie 20 w TVN24.

"Rzecz niesamowita. Sejm uznaje, że kontroluje Trybunał Konstytucyjny"

Nie ma większego znaczenia, jaką nowomową określimy to, co teraz się dzieje. Fakty, jeżeli chodzi o stronę prawną, są takie same, czyli to, że mamy Trybunał Konstytucyjny funkcjonujący niezgodnie z konstytucją - ocenił w "Kropce nad i" doktor Łukasz Chojniak z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując złożone w czwartek w Sejmie projekty PiS dotyczące ustaw o sądach i Trybunale Konstytucyjnym. Jak dodał, "to jest rzecz niesamowita", że "ustawodawca - czyli Sejm - uznaje, że kontroluje Trybunał".

Szef MSZ o projektach PiS: wyjście naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej

Rząd poszukuje i chce kompromisu z Komisją Europejską, nie jesteśmy zamknięci na argumenty - oświadczył w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem projekty PiS dotyczące zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym oraz Trybunale Konstytucyjnym są wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej.

Proboszcz na "podwójnym gazie". Kuria skierowała go na odwyk

Chcieli go tylko wylegitymować, skończyło się na badaniu alkomatem. Szybko okazało się, że kierowca hondy jest pod wpływem alkoholu. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Okazało się, że to proboszcz jednej z wielkopolskich parafii. Decyzją prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka, został przeniesiony w stan spoczynku. Ma także podjąć terapię odwykową.

Prawniczka o projektach PiS: wprowadzana jest pseudoochrona dla praworządności

Argumentacja, że jest to pewien gest w kierunku Brukseli, wyjście naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, dialog z sądami, jest niedopuszczalnym uzasadnieniem - argumentowała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 adwokat Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej. Komentowała w ten sposób złożone w czwartek projekty PiS w sprawie zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym oraz projekt dotyczący orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

"Wychodzimy z hasłem o zatrzymanie fanatyzmu"

Prawo i Sprawiedliwość wraca do sprawy aborcji, bo ma olbrzymie długi w stosunku do Kościoła katolickiego. Nie można dopuścić do tego, żeby Polska udawała, że jest państwem świeckim - podkreślała we "Wstajesz i wiesz" Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska). - Ostrzegamy PiS, dlatego że mamy świadomość, jak wielkie będą konsekwencje wprowadzenia tak drastycznej ustawy, w szczególności dla osób najuboższych - dodała, odnosząc się do piątkowych protestów przeciwko zaostrzaniu przepisów aborcyjnych.

Jakub i Dawid walczą o rejestrację własnego ślubu

Jakub Kwieciński i Dawid Mycek formalnie są małżeństwem od ponad ośmiu miesięcy. Związek zawarli w Portugalii. Ale dopiero teraz postanowili zarejestrować go również w Polsce. Nie wykluczają, że w razie odmowy złożą sprawę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Ukraińscy lekarze mile widziani w Polsce. Ma być taniej i łatwiej

Polskie władze przyznają chcą się otworzyć na lekarzy z tak zwanych krajów trzecich, także ze Wschodu. Magazyn "Polska i Świat" donosi, że są plany, by zamiast nostryfikacji dyplomów lekarzy między innymi z Ukrainy objął tak zwany ogólny system uznawania kwalifikacji, który stosuje się dla obywateli Unii Europejskiej.

Poseł PiS: jeśli Petru przeprosi, Wąsik wycofa akt oskarżenia

Jeśli były lider Nowoczesnej Ryszard Petru przeprosi z sejmowej mównicy zastępcę koordynatora służb specjalnych Macieja Wąsika, Wąsik wycofa skierowany przeciwko Petru akt oskarżenia i wezwie klub PiS do głosowania przeciwko uchyleniu mu immunitetu - ogłosił poseł PiS Piotr Uruski.

"Uchylenie mi immunitetu będzie próbą zamknięcia ust całej opozycji"

Nie dam się zastraszyć pozwami na wysokie kwoty i zawsze będę zadawała trudne pytania w interesie publicznym - oświadczyła w czwartek Kamila Gasiuk-Pihowicz, szefowa klubu Nowoczesnej, odnosząc się do sprawy sądowej wytoczonej jej przez Dawida Jackiewicza, byłego ministra skarbu w rządzie PiS. - Próbę uchylenia mi immunitetu traktuję jako próbę zamknięcia ust całej opozycji - dodała.

Prezydent powołał 29 sędziów i trzech asesorów

Prezydent Andrzej Duda wręczył w czwartek akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego oraz na stanowisku asesora sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Nowo powołani sędziowie i asesorzy złożyli wobec prezydenta ślubowanie.