"Nie sądzę, żeby Izrael chciał swoimi nerwowymi reakcjami stracić sojusznika"

To są rzeczy, które między przyjaciółmi mogą się zdarzać. (...) My nie zrobiliśmy niczego innego, jak tylko przepisaliśmy, przekopiowaliśmy rozwiązania obowiązujące w Izraelu - powiedział przebywający w USA Adam Bielan z partii Porozumienie, komentując spór Polski z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, dotyczący nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

"Miałem cię za przyjaciela i lekarza, a okazałeś się potworem"

Doktor Romuald Ś. z listy stu najbogatszych Polaków trafił prosto do aresztu. Oskarżony o wyłudzenie mienia, pranie brudnych pieniędzy oraz oszukanie prawie 600 osób. Medyczny gigant, który miał obsługiwać milion pacjentów, upadł, a sprawa wciąż czeka na swój finał w sądzie. W cieniu tej afery rozegrała się inna tragedia. Właściciel cennych działek we Wrocławiu zmarł w tajemniczych okolicznościach. Zostawił po sobie notatki. Reportaż "Superwizjera" TVN.

"To są sprawy zbyt poważne, żebyśmy je zostawili tylko politykom"

- Przez dwa lata, kiedy ten projekt [ustawy o IPN - red.] gdzieś krążył pomiędzy komisjami sejmowymi i ministerstwami, nikt nie spytał historyków, co oni na ten temat sądzą - zauważył w programie "Horyzont" prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. - To tak, jakby pan robił reformę szpitali i zapomniał spytać lekarzy, czy to jest dobra metoda do leczenia - dodał.

"Byłem zaskoczony tym apelem". Polski ambasador odpowiada na list o ustawie o IPN

"Jest haniebne, że polscy więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau, którzy zwalczali pojęcie 'polskich obozów' w zagranicznych mediach musieli to robić indywidualnie, w ramach cywilnych pozwów, aby chronić dobre imię narodu" - napisał ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. Odpowiedział w ten sposób na list 88 polskich intelektualistów, ludzi kultury i sztuki oraz byłych polityków o nowelizacji ustawy o IPN, opublikowany we wtorek w brytyjskim dzienniku "Guardian".

"Jeśli Tillerson wypowiada się o Polsce, to mamy poważny problem"

Amerykanie mieli nadzieję, że prezydent Andrzej Duda nie podpisze tej ustawy - stwierdziła senator PiS Anna Maria Anders w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną. - Jeżeli Ameryka będzie uważała nas za kraj, gdzie nie ma wolności słowa, nie ma demokracji, to ludzie nie będą się Polską interesować - wskazała. Jak dodawał analityk i ekspert od polityki międzynarodowej Ian Brzezinski z Atlantic Council, prawo, jakie wprowadziła Polska w noweli ustawy o IPN, "pokazuje słabość, nie pewność siebie".

Premier Morawiecki poleci do Berlina

Premier Mateusz Morawiecki złoży w piątek 16 lutego wizytę w Berlinie i spotka się z kanclerz Angelą Merkel - poinformowała rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Jak dodała, główne tematy rozmów, to przyszłość Unii Europejskiej oraz relacje polsko-niemieckie.

"Niedouczenie historyczne jest ogromne, ale nie załatwi się tego prawem karnym"

- Ten termin fatalny "polskie obozy śmierci" bierze się z określenia geograficznego. W języku angielskim to jest zupełnie normalne, że używa się tego przymiotnika, żeby powiedzieć, że to były obozy, które znajdowały się w Polsce - mówiła w "Piaskiem po oczach" w TVN24 reżyserka Agnieszka Holland. Dodała, że ma "absolutne przekonanie", że nie chodzi w tym sformułowaniu o przypisywanie Polakom odpowiedzialności za Holokaust.

"Kalkulowano małą wojenkę o honor Polaków, a wyszła wojna atomowa"

To dotyka interesów strategicznych państwa polskiego i jednak bym zastosował weto - tak Bronisław Komorowski, były prezydent, komentuje spór o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zdaniem gościa "Faktów po Faktach" w TVN24 jej zapisy zostaną zmienione bez względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Kto stoi za kandydatami sędziów do KRS? Opozycja apeluje do marszałka

Posłowie opozycji zapowiadają interwencje u marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS). Domagają się, by ujawnił, kto zgłosił kandydatury sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Nie jest pewne, czy marszałek ugnie się przed żądaniami opozycji, bo przepisy o wyborze członków KRS nie wymagają, by przekazywać do wiadomości publicznej dokumenty zawierające nazwiska osób popierających sędziowskie kandydatury.

"Nikt nie czyta uzasadnienia. Wszyscy skupili się na jednym artykule"

- W każdej ustawie, w każdej nowej legislacji, ważne są intencje. Nasze intencje są bardzo dobrze opisane w uzasadnieniu, którego nikt nie czyta. Wszyscy skupili się na artykule 55a - przekonywał w piątek w "Tak jest" w TVN24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Nam chodzi o walkę z fałszywymi kodami pamięci, które się w ostatnich kilkudziesięciu latach rozlewają w całym świecie, bardzo niesprawiedliwe, piętnujące Polskę i Polaków - dodał polityk.

Większe zaangażowanie NATO na wschodzie. Tego chcą Polska i Estonia

Szefowie polskiej i estońskiej dyplomacji po wspólnych rozmowach podkreślili potrzebę "umocnienia postanowień" po szczytach NATO w sprawie obecności wojsk Sojuszu na jego wschodniej flance. Wśród tematów wizyty szefa estońskiej dyplomacji Svena Miksera w Warszawie pojawiło się również bezpieczeństwo energetyczne.

Poprawka posła Budy. Jak utajniono, kto popiera kandydatów do KRS

Prezydent chciał, żeby obywatele wiedzieli, kto zgłasza kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Posłowie jednak ukrócili plany Andrzeja Dudy. Zakazali publikowania nazwisk. Dlatego teraz informacja, kto popiera sędziów kandydujących do rady, pozostanie tajemnicą marszałka Sejmu.

"Problem z polską ustawą"

Tekst jest tłumaczeniem artykułu opublikowanego 8 lutego tego roku przez tygodnik "The Jewish Chronicle" wydawany w Londynie. Jego autorem jest profesor Jehuda Bauer z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.