Czarnecki dla TVN24: ja nie odwołam swoich krytycznych opinii

Mając do wyboru pomiędzy lojalnością wobec swojego kraju, a zachowaniem stanowiska, zawsze będę wybierał to pierwsze - powiedział Ryszard Czarnecki dla TVN24. W ten sposób odniósł się do decyzji o skierowaniu we czwartek wniosku o odwołanie go z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

MSZ: nowelizacja ustawy o IPN nie ogranicza wolności słowa

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało na komunikat Departamentu Stanu USA w sprawie noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W oświadczeniu MSZ podkreśliło, że "uchwalone zmiany nie ograniczają wolności słowa, pełnej swobody prowadzenia badań naukowych".

TVN24: głosowanie w sprawie odwołania Czarneckiego 7 lutego

Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego zdecydowała w czwartek o skierowaniu wniosku o odwołanie z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w przyszłym tygodniu - dowiedział się korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski.

Ustawa o IPN "to negowanie Holokaustu". Ostre słowa izraelskich ministrów

Izraelski minister do spraw służb specjalnych, transportu i energii atomowej Israel Kac skrytykował przyjęcie przez polski Senat noweli o IPN. To "odrzucanie odpowiedzialności i zakłamywanie polskiego udziału w Zagładzie" - ocenił. Zaapelował też o odwołanie do kraju na konsultacje ambasador Izraela w Warszawie.

"Przeszła mimo obietnicy". Światowe media o ustawie o IPN

Nocne głosowanie w Senacie nad projektem nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadza kary więzienia za przypisywanie narodowi polskiemu zbrodni popełnianych przez III Rzeszę, zostało odnotowane w czwartkowy poranek przez szereg mediów na całym świecie. Izraelski dziennik "Haaretz" napisał, że ustawa przeszła "mimo obietnicy" strony polskiej, że prace nad nią będą jeszcze trwały. Reuters pisze o "bolesnej" prawdzie, której wielu Polaków nie potrafi zaakceptować, a "Washington Post" o ustawie, która może być sygnałem dla najbardziej skrajnego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. #PisząoPolsce

Poroszenko: prawda historyczna wymaga dialogu, a nie zakazów

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował w czwartek do Polski o obiektywność i dialog w związku z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która ma umożliwić wszczynanie postępowań karnych między innymi za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Siemoniak: stanowisko USA to niesłychanie poważny sygnał

Apelowaliśmy o to, żeby odłożyć pracę, dać sobie czas, dać sobie dwa tygodnie co najmniej na to, żeby spokojnie porozmawiać i też wziąć pod uwagę ogromne zainteresowanie zagranicy - komentował w RMF FM prace nad nowelizacją ustawy o IPN Tomasz Siemoniak (PO).

"Straty są, nie zaprzeczam temu"

Zrobimy wszystko, żeby to się skończyło zminimalizowaniem strat. Dobrego wyjścia nie ma, są złe i mniej złe. Trzeba pracować nad tymi mniej złymi - komentował w internetowej części programu "Jeden na jeden" kontrowersje wokół nowelizacji ustawy o IPN Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Gowin: Trzeba zachować zimną krew. Przyjmujemy do wiadomości stanowisko USA

Zostaliśmy uwikłani w duży konflikt międzynarodowy. Uznaliśmy, że racją podstawową jest ochrona dobrego imienia Polski - tak wicepremier Jarosław Gowin tłumaczył fakt przyjęcia przez Sejm i Senat nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Mimo protestów środowisk żydowskich na świecie i oświadczenia Departamentu Stanu USA.