Oddział pediatryczny nie przyjmuje pacjentów. Bo brakuje lekarzy

Dyrekcja szpitala wojewódzkiego w Chełmie od piątku wstrzymała przyjmowanie pacjentów na oddział pediatryczny. Problemem jest brak lekarzy i pielęgniarek. - Jeśli nie uda nam się osiągnąć porozumienia, to pacjenci zostaną przeniesieni do innych szpitali - poinformował wicedyrektor placówki Arnold Król.

Trzech kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa z wyrokami dyscyplinarnymi

Z tysięcy sędziów zgłosiło się 18 kandydatów na 15 miejsc do Krajowej Rady Sądownictwa. Oficjalnie nie ujawniono jeszcze nazwisk zgłoszonych osób. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że w większości to sędziowie bezpośrednio podlegli ministrowi sprawiedliwości. Niektórzy z ewentualnych kandydatów na swoim koncie mają sprawy dyscyplinarne. Materiał "Czarno na białym".

Szef MSZ: stosunki między Polską a Izraelem są napięte

Polska stoi na stanowisku, że ma rację, że należy walczyć z kłamstwem oświęcimskim. Obciążanie państwa polskiego odpowiedzialnością za Holokaust jest działalnością, którą trzeba wyeliminować - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Borusewicz: konsekwencje tej ustawy będziemy odczuwać bardzo długo

Prezydent Andrzej Duda powinien zawetować nowelizację ustawy o IPN. Inaczej popsujemy stosunki z najważniejszym partnerem czyli Stanami Zjednoczonymi - w piątek w TVN24 powiedział Bogdan Borusewicz. Wicemarszałek Senatu dodał, że niezrozumiałe dla niego jest, że kierownictwo PiS zdecydowało się "iść na zderzenie".

Ukraiński parlament przygotuje stanowisko w sprawie ustawy o IPN

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij polecił w czwartek przygotowanie wspólnego stanowiska deputowanych w sprawie przyjętej przez Senat nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko zamierza poruszyć temat ustawy podczas planowanej w połowie lutego wizyty w Polsce.

Rzeczniczka Departamentu Stanu: Tillerson rozmawiał o ustawie o IPN z polskimi władzami

Śledzimy pilnie losy ustawy o IPN, ale nie komentujemy procesu legislacyjnego w Polsce - oznajmiła w czwartek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert odnosząc się do przyjęcia przez Senat nowelizacji ustawy o IPN. Przekazała, że sekretarz stanu USA Rex Tillerson poruszał kwestie ustawy o IPN podczas swoich spotkań z przedstawicielami polskich władz w czasie wizyty w zeszłym tygodniu w Warszawie.

"Czynności operacyjne oznaczają koniec tej formacji"

Biuro Ochrony Rządu zostało zastąpione przez Służbę Ochrony Państwa. Nowa formacja, nowe logo, ale najwięcej kontrowersji budzi nowy zakres kompetencji. Są też pytania o faktyczne powody powstania SOP-u. Zdaniem opozycji - po wypadkach z udziałem premier i prezydenta - są głównie wizerunkowe. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"USA zawsze stoją po stronie Izraela w tego typu sytuacjach"

Dziś świat dowiaduje się, że polska jest ksenofobiczna, że władze w Polsce próbują na siłę zatrzymać debatę o tym, co w Polsce działo się w momentach historycznych - powiedział Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier w "Faktach po Faktach" w TVN24 komentował nowelizację ustawy o IPN, która wywołała zdecydowany sprzeciw Izraela.

Rozpędzony tir wjechał w auta na A2. Jest nagranie z monitoringu

Na wysokości Konina (woj. wielkopolskie) ciężarówka wjechała w auta stojące w kolejce do punktu poboru opłat na autostradzie A2. Rannych jest 10 osób. Kierowca tira był pijany, miał 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. - To cud, że nikt nie zginął - komentuje Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Szef MSZ odwołał 10 ambasadorów. Zmiany personalne w ministerstwie

Trwają zmiany kadrowe w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jacek Czaputowicz złożył wniosek o powołanie przez premiera Mateusza Morawickiego na wiceministra dr. hab. Piotra Wawrzyka z Uniwersytetu Warszawskiego - poinformowało PAP biuro prasowe ministerstwa. Odwołanych zostało również 10 ambasadorów.

Prawnicy: zmiana ustawy o IPN nie pomoże w ściganiu kłamstw o Holokauście

Przepis wprowadzający kary za przypisywanie Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu współodpowiedzialności za nazistowskie zbrodnie nie przyniesie oczekiwanych skutków - twierdzą prawnicy, których poprosiliśmy o opinie. Ich zdaniem przepis wcale nie pomoże w zwalczaniu określenia „polskie obozy śmierci”, a może doprowadzić do ograniczenia wolności badań naukowych, czy wypowiedzi świadków ocalałych z Holocaustu. Zastrzeżenia do tej ustawy znane są już od dwóch lat, gdy tylko pojawił się jej projekt.

Sformułowanie, z którym walczymy. Teraz miliony razy w internecie

W ciągu niecałego tygodnia sformułowanie “polskie obozy śmierci” było wpisywane w internecie kilkadziesiąt milionów razy, użyte zostało w setkach artykułów na całym świecie, a nawet stało się tytułem artykułu w jednym z najbardziej wpływowych dzienników - “The Washington Post”. W dużej mierze na jego popularność wpływ mieli... Polacy.

Wiatr 120 km/h, mgła i mróz. Turyści utknęli w Karkonoszach

Dwoje turystów utknęło na zboczach Wielkiego Szyszaka w Karkonoszach. Byli nieźle przygotowani, ale pokonały ich fatalne warunki pogodowe. Niezbędna była akcja ratowników GOPR. Akcja wyjątkowo trudna, bo na domiar złego, w jej trakcie zaczęła padać marznąca mżawka.

Cichocki: jesteśmy zdeterminowani by podjąć dialog ze stroną izraelską

- Jesteśmy zdeterminowani, by podjąć ze stroną izraelską dialog o tym, czym jest, a czym nie jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - zadeklarował w czwartek wiceszef Ministerstwa Spraw Zagraniczny, Bartosz Cichocki, który stanął na czele powołanego przez premiera Mateusza Morawieckiego zespołu do spraw dialogu prawno-historycznego z Izraelem.

Szef dyplomacji Ukrainy: ustawa o IPN nie jest zwrócona ku dyskusji o prawdzie historycznej

Jesteśmy gotowi do obiektywnego dialogu i wspólnego badania faktów, a nie mitów - stwierdził szef ukraińskiego MSZ komentując przyjęcie przez polski senat ustawy o IPN. Zawarto w niej też wątki dotyczące Ukraińców. - Biorąc pod uwagę fakt, że na Ukrainie pozytywnie odbierają tę ustawę wyłącznie siły prorosyjskie, staje się jasne, kogo mają zamiar popierać polscy politycy - ocenił prezes ukraińskiego IPN, Wołodymyr Wiatrowycz.

Legutko: jeśli odwołają Czarneckiego, PiS wystawi inną osobę

Fotel wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który zajmuje obecnie europoseł Ryszard Czarnecki, jest zarezerwowany dla przedstawiciela Polski w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) - powiedział w Brukseli szef delegacji Prawa i Sprawiedliwości w PE Ryszard Legutko.