Najnowsze

Najnowsze

"Dziś ważna rocznica". Premier o roku 1989 i 1992

W 1989 roku zbojkotowane przez wielu Polaków wybory, tylko częściowo wolne, z zasadami zmienionymi w trakcie, by ratować listę krajową i kandydatów PZPR - tak premier Mateusz Morawiecki skomentował 29. rocznicę wyborów do Sejmu Kontraktowego.

"Pozostaliśmy dokładnie w takim samym ustroju, w jakim żyliśmy w roku 1980"

Uważam, że naród, obywatele, dali się zapędzić w kozi róg. Dali się uwłaszczyć poprzedniej ekipie na majątku narodowym. Protest solidarnościowy mógł zakończyć się zupełnie inaczej - mówił w "Kropce nad i" poseł Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz’15. Komentował rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

Hongkong uczcił pamięć ofiar masakry

Dziesiątki tysięcy osób zapaliły świece w centrum Hongkongu, by uczcić pamięć ofiar masakry na placu Tiananmen. 29 lat temu, w nocy z 3 na 4 czerwca, chińskie wojsko otworzyło w Pekinie ogień do demonstrantów domagających się reform politycznych.

Inne życie

Historia człowieka, który mawiał, że woli żyć 5 minut jak lew, niż 10 lat jak mucha. I jak lew właśnie walczył o to, żeby zdobyć jedną z najwyższych i najtrudniejszych gór świata - Nanga Parbat. W końcu zdobył... i już na niej został. Blisko pół roku po śmierci Tomasza Mackiewicza pokażemy reportaż o jego drodze na szczyt - tej życiowej, która była kręta i wyboista, bo zanim pokonał górę, musiał pokonać uzależnienie od heroiny. Być może z tego też wzięła się jego nietypowa już dla współczesnego himalaizmu idea wspinania się - bez asekuracji, bez wsparcia i bez sponsorów. W ogóle podejście Mackiewicza do życia wymykało się utartym schematom, co podkreślają wszyscy, którzy go znali. O tym, co to oznaczało, Magdalenie Raczkowskiej-Kazek opowiedzieli najbliżsi - ojciec, żona oraz przyjaciele m.in. z Irlandii, gdzie Tomasz Mackiewicz zarabiał na swoje wyprawy remontując zabytkowe auta.

"Iran odpowie dziesięć razy mocniej, jeśli zostanie zaatakowany"

Irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei powiedział w poniedziałek, że arabska młodzież powinna przeciwstawić się USA i przejąć inicjatywę, aby móc kontrolować swą przyszłość. Ostrzegł, że na każdy atak Iran "odpowie dziesięć razy mocniej".

Klaps - metoda wychowawcza czy przemoc?

Niemal połowa Polaków akceptuje stosowanie klapsów wobec dzieci - wynika z sondażu SW Research na portalu rp.pl. Choć kolejne badania wskazują, że odsetek zwolenników kar cielesnych dla najmłodszych od lat maleje, wciąż nie brakuje tych, którzy uważają, że klaps to dobra metoda wychowawcza. O tym, czy klaps oznacza bicie dyskutowali Krzysztof Gawkowski (SLD) i Jan Klawiter (PRAWICA RP).

"Pozostaliśmy dokładnie w takim samym ustroju, w jakim żyliśmy w roku 1980"

Uważam, że naród, obywatele, dali się zapędzić w kozi róg. Dali się uwłaszczyć poprzedniej ekipie na majątku narodowym. Protest solidarnościowy mógł zakończyć się zupełnie inaczej - mówił w "Kropce nad i" poseł Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz’15. Komentował rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

Lewandowski: Celem wyjście z grupy. Sami nie wiemy, co się może później zdarzyć

- Nie ma co się oszukiwać. Nie jesteśmy faworytem grupy. Raczej powoli będziemy chcieli zrobić to, co sobie założyliśmy. Nie wybiegamy za daleko w przyszłość. Nie jesteśmy reprezentacją, która co cztery lata gra na mistrzostwach świata i walczy o medale - powiedział w "Faktach po Faktach" kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski. Gośćmi pierwszej części programu byli Tomasz Nałęcz i Ludwik Dorn.

Bill Clinton debiutuje thrillerem. Będzie też serial

Były prezydent USA Bill Clinton debiutuje jako autor powieści. Wspólnie z Jamesem Pattersonem - jednym z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy - stworzyli thriller "The President Is Missing". Serial na nim oparty zapowiadany jest na przyszły rok.

Katastrofa myśliwca w pierwszym dniu wielkich ćwiczeń

Tajwański myśliwiec F-16 rozbił się w poniedziałek w górach w pobliżu Nowego Tajpej – podała tajwańska agencja CNA. Zginął pilot. Samolot brał udział w rozpoczętych tego dnia manewrach, w których wojsko wyspy ćwiczy obronę przed atakiem Chin.

"Rosnące zaniepokojenie". Europejska Sieć Rad Sądownictwa o zmianach w Polsce

Polska i Turcja to dwa kraje w Europie, w których zagrożona jest niezależność sądów - oceniła Europejska Sieć Rad Sądownictwa. - Porównanie Polski z Turcją totalnie nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości - zapewnia rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa. Rzecznik stowarzyszenia "Iustitia" stwierdza natomiast, iż to wskazanie, że "Polska odchodzi od standardów" europejskich.

"Mam całkowite prawo ułaskawić sam siebie"

Prezydent USA Donald Trump napisał w poniedziałek na Twitterze, odnosząc się do śledztwa specjalnego prokuratora Roberta Muellera w sprawie ingerencji Rosji w wybory, że mógłby ułaskawić sam siebie. Dodał jednak, że "nie zrobił nic złego".

Komisji Europejskiej "podoba się" to, co w kwestii Unii proponuje Merkel

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował, że Komisja popiera stanowisko kanclerz Niemiec Angeli Merkel w sprawie reform w Unii Europejskiej przedstawione w wywiadzie dla niemieckiego "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". Dodał, że Komisji podobają się jej propozycje, które zmierzają do "zwiększenia jedności" Wspólnoty.

Pierwsze zdjęcia "żniwiarzy" w Polsce. Dwa drony w Mirosławcu

Po zdawkowym oświadczeniu amerykańskiego wojska, że po raz pierwszy rozmieściło swoje duże drony w Polsce, opublikowano ich zdjęcia. Umieściła je w mediach społecznościowych 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Na fotografiach widać dwie maszyny MQ-9 Reaper (po angielsku "żniwiarz").

Filipiny żyją pocałunkiem prezydenta. Duterte zszokował

Pocałunek prosto w usta wzbudził kontrowersje na Filipinach. Prezydent Rodrigo Duterte w czasie oficjalnej wizyty w Korei Południowej zawołał na scenę jedną z kobiet, która przyszła na spotkanie z nim i pocałował ją w zamian za książkę.