Najnowsze

Najnowsze

Melania Trump w Egipcie: nie zawsze zgadzam się z tweetami męża

Melania Trump zakończyła w sobotę w Egipcie swoją podróż do państw afrykańskich. Przed odlotem poinformowała, że przesłaniem jej wizyty w Ghanie, Malawi, Kenii i Egipcie było pokazanie światu, że USA troszczą się o te państwa. Pierwsza dama przyznała również, że nie zawsze zgadza się z tweetami swojego męża, Donalda Trumpa. Zapewniła, że bezpośrednio przekazuje mu swoje opinie, mimo że on niekoniecznie ich słucha.

"To jest ohydne". Na drzwiach kościołów powiesili "listę pedofilii"

- Pedofile w Kościele? Jestem osobą wierzącą, praktykującą, to jest dla mnie nie do pomyślenia - mówiła jedna z uczestniczek marszu. Przez Poznań przeszedł pochód osób oburzonych przypadkami pedofilii wśród polskich duchownych. Odwiedzili kilka świątyń, a na drzwiach każdej z nich zostawili po sobie ślad - listę czterdziestu księży z opisami przestępstw seksualnych, o które byli oskarżeni.

Papież: populizm jest w modzie i zamyka drzwi przed innymi

Papież Franciszek przestrzegł w sobotę przed populizmem, który - jak tłumaczył podczas spotkania z młodzieżą - nie ma nic wspólnego z ludem, do którego się odwołuje. Wzorem w populizmie jest "zamknięcie", a przy takiej postawie donikąd się nie dojdzie - zauważył.

"W drodze do Rosji na urodziny mojego przyjaciela". Berlusconi z wizytą u Putina

7 października 66 lat kończy Władimir Putin. Jednym z jego gości będzie były włoski premier Silvio Berlusconi. Włoch, który pod koniec września skończył 82 lata, zamieścił w sobotę na portalu społecznościowym zdjęcie w prywatnym samolocie wraz z podpisem: "W drodze do Rosji na urodziny mojego przyjaciela". Obaj politycy mają dobre relacje już od ponad dekady.

Kopnął, zwyzywał i uciekł. Incydent po Marszu Równości

Jedna z uczestniczek sobotniego Marszu Równości we Wrocławiu została napadnięta w drodze powrotnej przez kilku zamaskowanych napastników. Jak opowiada, niespodziewanie poczuła mocne szarpnięcie, po czym jeden z napastników zabrał jej sześć flag, baner oraz megafon. Doszło do szarpaniny, po czym sprawcy - "sześciu, może ośmiu", jak relacjonowała - uciekli.

Jego sprawą żyła cała Polska. Teraz nikt go nie chce

Zmiażdżony kręgosłup, połamane żebra, stłuczona szczęka, wybite zęby - tak został skatowany szczeniak Fijo. Jego były opiekun usłyszał zarzut znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem, a niebawem stanie przed sądem. Sprawą żył cały kraj, jednak dziś telefony fundacji, która opiekuje się psem, milczą, a Fijo wciąż czeka na odpowiedni dom.

Partia premiera zwycięża w Czechach, w Pradze notuje wynik najsłabszy od lat

Ruch ANO premiera Andreja Babisza, partia z największym poparciem w Czechach, w zakończonych w sobotę wyborach komunalnych zdobyła poparcie większości dużych miast w kraju - za wyjątkiem stolicy. Dopiero nad ranem wyjaśniła się sytuacja w Pradze, gdzie do podziału było 65 mandatów. W mniejszych gminach zwyciężali kandydaci niezależni oraz chadecy.

"Na skraju pomiędzy przestępstwem a dobrymi chęciami". Politycy o taśmach z Morawieckim

Powrót afery taśmowej z nagraniami, których bohaterem jest Mateusz Morawiecki, rozgrzał dyskusję w "Kawie na ławę" w TVN24. - Premier nie został nagrany, tylko został nagrany prezes BZ WBK, który dzisiaj jest premierem - komentował prezydencki minister Andrzej Dera. Jacek Sasin z kancelarii premiera przekonywał, że jest to afera Platformy Obywatelskiej. Marek Jakubiak z Kukiz'15 zastanawiał się, czy "nie jesteśmy gdzieś na skraju pomiędzy przestępstwem a dobrymi chęciami". - Kto podsłuchami wojuje, ten od posłuchów ginie - dodał poseł PO Bartosz Arłukowicz.

"Na skraju pomiędzy przestępstwem a dobrymi chęciami". Politycy o taśmach z Morawieckim

Powrót afery taśmowej z nagraniami, których bohaterem jest Mateusz Morawiecki, rozgrzał dyskusję w "Kawie na ławę" w TVN24. - Premier nie został nagrany, tylko został nagrany prezes BZ WBK, który dzisiaj jest premierem - komentował prezydencki minister Andrzej Dera. Jacek Sasin z kancelarii premiera przekonywał, że jest to afera Platformy Obywatelskiej. Marek Jakubiak z Kukiz'15 zastanawiał się, czy "nie jesteśmy gdzieś na skraju pomiędzy przestępstwem a dobrymi chęciami". - Kto podsłuchami wojuje, ten od posłuchów ginie - dodał poseł PO Bartosz Arłukowicz.

Popis siły i pracy zespołowej. Ludzkie wieże wyrosły w hiszpańskiej Tarragonie

Od Barcelony, przez Valls, Tarragonę aż po Walencję. Tradycja budowania ludzkich wież (castelli) w katalońskich miastach sięga XVIII wieku, a osiem lat temu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako przykład niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Budowana przez Hiszpanów wieża jest symbolem jednoczenia się ludzi mimo różnych wyznań i pochodzenia. Najpierw ustawiają się najsilniejsi uczestnicy, później lżejsi, a na sam szczyt wieży wdrapuje się dziecko - według mieszkańców to symbol odwagi. Mottem całej zabawy jest "força, equilibri, valor y seny", czyli "siła, równowaga, odwaga i zdrowy rozsądek", który jest szczególnie istotny przy "rozmontowywaniu" ludzkiej wieży, co również jest częścią widowiska.

Zgubił się na polowaniu, odnalazł dzięki odblaskom

Był potulny i spokojny, pozwolił do siebie podejść. Policjanci z zielonogórskiej drogówki znaleźli w lesie błąkającego się czarnego psa. Możliwe, że nie dostrzegliby by go, gdyby nie odblaskowa kamizelka, w którą ubrał go wcześniej właściciel.

Biskup Czaja prosi o wybaczenie za przestępstwa popełnione przez księży

Przepraszamy was i prosimy o wybaczenie ciężkich grzechów naszych - napisał w liście do wiernych biskup ordynariusz diecezji opolskiej ksiądz Andrzej Czaja. Zwracając się do ofiar przestępstw seksualnych popełnianych przez księży, dodał, że "w szeregach duchowieństwa Kościoła opolskiego znaleźli się kapłani, którzy się sprzeniewierzyli swojemu powołaniu". List pasterski biskupa jest odczytywany w niedzielę we wszystkich kościołach diecezji.

Profesor Gut o skutkach nieszczepienia: masa krytyczna i wybuch jak w bombie atomowej

Każde szczepienie musi osiągnąć określony poziom, żeby zabezpieczać populację, to jest zależne od każdego patogenu z osobna, ale przyjmujemy przy najgorszym 95 procent. Jeżeli odsetek liczby osób zaszczepionych spadnie poniżej - a pamiętajmy, że są grupy, których nie możemy zaszczepić - to mamy do czynienia tak jak w bombie atomowej, z masą krytyczną i wybuchem - tak we "Wstajesz i weekend" w TVN24 profesor Włodzimierz Gut opowiadał o skutkach nieszczepienia.

Arcybiskup Skworc o walce z "Wielkim Oskarżycielem": tylko modlitwa może go pokonać

O powołaniu każdego człowieka do świętości oraz znaczeniu modlitwy różańcowej mówił w sobotę w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Podkreślił, że świat oczekuje od wspólnoty Kościoła świętości, dlatego wypomina jej grzechy. Przypomniał słowa papieża Franciszka, który odniósł się do problemów Kościoła i podkreślał, że "modlitwa jest bronią w walce z Wielkim Oskarżycielem, który krąży po świecie, próbując oskarżać".

Prezydent: ustawowy zakaz aborcji eugenicznej uzyskałby moją akceptację

Deklaruję, iż ustawowy zakaz aborcji eugenicznej w Polsce uzyskałby moją akceptację - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników 39. Pielgrzymki Prawników na Jasną Górę. Jak dodał, zwracając się do przedstawicieli zawodów prawniczych, warto podejmować kwestię dążenia "do prawnej ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci".

Nowa prezes: nie chcielibyśmy, żeby Szlachetna Paczka zgasiła światło

Tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki odbędzie się zgodnie z planem - mówiła we "Wstajesz i weekend" w TVN24 nowa prezes organizacji Joanna Sadzik. - Mam nadzieję, że odbędzie się dokładnie tak, jak w ciągu ostatnich 17 lat, bo to już 18. edycja Szlachetnej Paczki i 16. edycja Akademii Przyszłości. Szukamy jeszcze trzech tysięcy wolontariuszy. Ani przez chwilę nie chcielibyśmy, żeby Paczka zgasiła światło, bo jest bardzo potrzebna Polsce i Polakom - przekonywała nowa prezes, która zastąpiła na tym stanowisku księdza Jacka Stryczka.

Tajemnicze zaginięcie dziennikarza. Turecka policja: zamordowany w saudyjskim konsulacie

Według wstępnych ustaleń tureckiej policji w saudyjskim konsulacie doszło do zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - podała w sobotę agencja Reutera. Przedstawiciel Konsulatu Generalnego Arabii Saudyjskiej w Stambule uznał te sugestie za bezpodstawne i poinformował, że na miejscu jest już grupa saudyjskich śledczych, która będzie brać udział w dochodzeniu mającym na celu wyjaśnić losy zaginionego dziennikarza.

Socjaldemokraci wygrywają wybory na Łotwie

Po przeliczeniu 80 procent głosów z 856 na 1078 komisji wyborczych w sobotnich wyborach do parlamentu Łotwy prowadzi prorosyjska, Socjaldemokratyczna Partia "Zgoda". Uzyskała ona 20,59 procenta oddanych głosów - podała w niedzielę w nocy Centralna Komisja Wyborcza.

Zaprzysiężenie w cieniu protestów. Kavanaugh został sędzią Sądu Najwyższego

Nominowany przez prezydenta Donalda Trumpa na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego Brett Kavanaugh został zaprzysiężony na to stanowisko bezpośrednio po zatwierdzeniu jego nominacji przez Senat. Historyczne głosowanie w tej sprawie odbyło się w sobotę. Przed siedzibą Sądu Najwyższego nie ustają protesty przeciwko zaprzysiężeniu Kavanaugh. Demonstranci wznosili między innymi okrzyki: "hańba, hańba, hańba".

Dyskusja o "Klerze" Smarzowskiego. "Film, który na ten sukces zasłużył"

Może nie jest tak dobry jak "Dom Zły" jako robota filmowa, ale to naprawdę dobrze zrobiony film. To przyzwoicie napisany scenariusz, z dialogami, które się zapamiętuje - mówiła Ilona Łepkowska w programie "Babilon" w TVN24 BiS. Zdaniem scenarzystki filmowej i serialowej, jeśli film trwający ponad dwie godziny utrzymuje uwagę widza, to jest to "film, który na ten sukces zasłużył".

Senat USA zatwierdził Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego

Po burzliwej debacie, mocno podzielony Senat USA zatwierdził w sobotę Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego. Republikanie odrzucili oskarżenia o napaść na tle seksualnym wobec konserwatywnego kandydata. To wielkie zwycięstwo dla prezydenta Donalda Trumpa - ocenia Reuters.