Najnowsze

Najnowsze

O szóstej rano, w kajdankach. Kto decydował o przebiegu zatrzymania Frasyniuka

Były opozycjonista z czasów PRL, który nie stawiał się na wezwania prokuratury, został zakuty w kajdanki i wyprowadzony z domu przez pięciu policjantów. Dwa tygodnie po zdarzeniu policja i prokuratura mają duży kłopot z odpowiedzią na pytanie, kto zdecydował o takim przebiegu zatrzymania. Adwokat i rzecznik praw obywatelskich czekają na wyjaśnienia w tej sprawie. Materiał "Czarno na białym".

Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie

W czwartek weszły w życie przepisy ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, które wprowadzają karę więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy. Nowela ustawy wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela. W środę po południu zespół pod przewodnictwem wiceszefa MSZ Bartosza Cichockiego udał się do Jerozolimy, gdzie w czwartek spotka się ze swoim odpowiednikiem w celu podjęcia dialogu.

Prezes wręcza kwiaty, czyli "Człowiek Wolności" w Trybunale. "I nikt się tym nie oburza"

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska została "Człowiekiem Wolności". Tytuł ten przyznał tygodnik wydawany przez senatora klubu PiS, a kwiaty wręczył sam szef partii, która powierzyła jej stanowisko. "Nikt się tym nie przejmuje, nikt nie jest tym oburzony" - ocenia tę sytuację polski korespondent brytyjskiej prasy. Sama Przyłębska nic złego w tym nie widzi, ale gdy jej poprzednik już w stanie spoczynku bierze udział w Marszu Wolności, jest to dla niej powodem do wytoczenia postępowania dyscyplinarnego. Materiał "Czarno na białym".

Partia Orbana "zmienia strategię"

Porażka Fideszu w wyborach burmistrza miasta Hodmezoevasarhely na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech (8 kwietnia), bardzo zabolała partię premiera Viktora Orbana i skłoniła ją do zmiany strategii - pisze agencja dpa.

Ugotowany

Podajemy przepis na ugotowanie redaktora: wystarczy jeden Kamil Dąbrowa, prokurator Piotrowicz, Indianie oraz fajka. Opcjonalnie można do tego dorzucić wigwam. Całość daje ciekawe efekty.

W imię wolności

Jan Piotrowski o tym, kto zdecydował, żeby dawnego opozycjonistę, który nie stawiał się na wezwanie do prokuratury, doprowadzić do niej tak, jak doprowadza się bandytów. Dwa tygodnie po zdarzeniu policja i prokuratura mają duży kłopot z odpowiedzią na to - wydaje się - proste pytanie.

Represje cykliczne

Po tym, jak prezes Julia Przyłębska ostatecznie uznała prawo do specjalnej ochrony dla cyklicznych zgromadzeń, teraz za udział w kontrdemonstracji do takiego zgromadzenia, czyli smoleńskiej miesięcznicy ścigany jest Władysław Frasyniuk. Według policji, kontrdemonstracja była nielegalna. Według adwokata Frasyniuka, nielegalne były działania policji. Co dokładnie wydarzyło się 10 czerwca ubiegłego roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie? O tym Dariusz Kubik.

Radom sfinansuje szczepienia 13-latek przeciw wirusowi HPV

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV kosztuje nawet 400 złotych, a żeby była skuteczna trzeba ją przyjąć trzy razy. Nie wszystkich na to stać, a ci, którzy finansowo by sobie poradzili, czasem nie zdają sobie sprawy, jak bardzo może pomóc małym dziewczynkom w przyszłości i uchronić je przed rakiem szyjki macicy. Radom organizuje bezpłatne szczepienia dla 13-latek.

Gliński odpowiada na interpelację w sprawie ONR

Piotr Gliński, zapytany o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego, odpowiedział, że rząd się tym nie zajmuje ani zajmować nie będzie. Nie tylko ONR, ale też żadną inną organizacją o charakterze narodowym. To komentarz po słowach innych członków rządu, którzy tę delegalizację dopuszczają.

Śledztwo w sprawie wypadku Szydło zakończone

Po roku od wypadku limuzyny, którą jechała premier Beata Szydło, prokuratura kończy śledztwo. Nie ma podstawowych informacji, dlatego niewykluczone, że śledztwo będzie umorzone. Jak ustalił portal tvn24.pl, wcześniej trzej prokuratorzy złożyli wniosek o wyłączenie ich od prowadzenia tej sprawy.

Tomczyk: ministrowie dostali nagrody, bo nie starczało im do pierwszego

Minister Gowin rozwiał jedną zagadkę, o której mówiliśmy w Polsce od kilku tygodni. Dowiedzieliśmy się, jakie jest tło tych wszystkich premii, które dostali ministrowie w Polsce. Mianowicie dostali je dlatego, że nie starczało im do pierwszego - mówił poseł PO Cezary Tomczyk w "Kropce nad i". - My, politycy, rzeczywiście powinniśmy być pokorni - stwierdził Zbigniew Gryglas z Porozumienia Jarosława Gowina.

Jarosław Gowin żali się na zarobki

Wicepremier Jarosław Gowin chciał podwyżek dla ministrów i pożalił się na niską pensję, kiedy sam był ministrem. Najpierw powiedział, że ledwo wiązał koniec z końcem, potem przeprosił, ale było już za późno, bo polityczna burza rozpętała się na dobre. Są kpiny, dobre rady i pytanie, jak budżetem ministerstwa może kierować osoba, która swojego budżetu domowego nie potrafiła dopiąć.

Człowiek władzy

Gdy Władysław Frasyniuk - człowiek walczący kiedyś o wolną Polskę - znów jest ścigany po antyrządowych protestach, "Człowiekiem Wolności" zostaje Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Tytuł przyznaje gazeta wydawana przez senatora klubu PiS, a kwiaty wręcza szef partii, która powierzyła jej stanowisko. Sędzia Przyłębska nic złego nie widzi, ale gdy jej poprzednik - już w stanie spoczynku - bierze udział w Marszu Wolności, wytacza mu dyscyplinarkę.

Tomczyk: ministrowie dostali nagrody, bo nie starczało im do pierwszego

Minister Gowin rozwiał jedną zagadkę, o której mówiliśmy w Polsce od kilku tygodni. Dowiedzieliśmy się, jakie jest tło tych wszystkich premii, które dostali ministrowie w Polsce. Mianowicie dostali je dlatego, że nie starczało im do pierwszego - mówił poseł PO Cezary Tomczyk w "Kropce nad i". - My, politycy, rzeczywiście powinniśmy być pokorni - stwierdził Zbigniew Gryglas z Porozumienia Jarosława Gowina.

"Nagrody nie są wymysłem rządu Prawa i Sprawiedliwości"

Nagrody przyznawane są na podstawie regulaminu wynagradzania, który obowiązuje od wielu lat. Również w rządzie Donalda Tuska wypłacano je urzędnikom - mówił w "Faktach po Faktach" poseł PiS Marcin Horała. Skomentował w ten sposób fakt przyznania sobie nagrody przez Beatę Szydło w czasie, kiedy była premierem. Borys Budka z PO odpowiedział mu, że Szydło wielokrotnie mówiła o pracy i pokorze, a jednocześnie "w niespotykany dotąd sposób sama siebie nagrodziła". Gościem drugiej części programu był Ludwik Dorn.

Olszewski pokazuje zdjęcie: może wywoływać podatność na szantaż

Zdjęcia z 2004 roku, na których ma być Maciej Wąsik, były jednym z tematów środowej debaty w Sejmie. Mówił o nich Paweł Olszewski z Platformy Obywatelskiej. Jak stwierdził, pokazując jedną z fotografii, przedstawia ona przyszłego zastępcę koordynatora służb specjalnych całującego innego mężczyznę. Zdaniem posła opozycji tego typu zdjęcia mogą być podstawą do szantażu ze strony obcych wywiadów i grup przestępczych wobec Wąsika.

"Nagrody nie są wymysłem rządu Prawa i Sprawiedliwości"

Nagrody przyznawane są na podstawie regulaminu wynagradzania, który obowiązuje od wielu lat. Również w rządzie Donalda Tuska wypłacano je urzędnikom - mówił w "Faktach po Faktach" poseł PiS Marcin Horała. Skomentował w ten sposób fakt przyznania sobie nagrody przez Beatę Szydło w czasie, kiedy była premierem. Poseł Borys Budka (PO) odpowiedział mu, że Szydło wielokrotnie mówiła o pracy i pokorze, a jednocześnie "w niespotykany dotąd sposób sama siebie nagrodziła".

Trzy Polki zginęły w wypadku samochodowym na wschodzie Anglii

Trzy Polki zginęły w środę rano w wypadku z udziałem samochodu osobowego i ciężarówki w pobliżu miejscowości Baston na wschodzie Anglii - podała lokalna policja. Czwarta osoba jest poważnie ranna i przebywa w szpitalu. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

"Przypomną mi się te wszystkie wydarzenia. Musimy jednak spróbować się uczyć"

Uczniowie liceum Marjory Stoneman Douglas w Portland na Florydzie powrócili do zajęć szkolnych, które przerwali dwa tygodnie temu po strzelaninie. 14 lutego były uczeń - Nikolas Cruz - rozstrzelał 17 osób. - Boję się trochę, ale cieszę się, że mogę zobaczyć swoich przyjaciół i nauczycieli. Nie jestem w stanie dłużej siedzieć bezczynnie w domu - mówiła jedna z uczennic.

Czy ministrowie zarabiają za mało?

Komentując w programie „Tak Jest” słowa Jarosława Gowina o zarobkach w rządzie wiceprezes partii Porozumienie Karol Rabenda zwrócił uwagę na sytuację, w której ministrowie zarabiają mniej niż ich podwładni. Krzysztof Gawkowski z SLD nazwał natomiast opowiadaniem ludziom głupot twierdzenia, że takie premie jakie dostali członkowie rządu to w Polsce coś normalnego.

Timmermans w europarlamencie: polskie władze znowu zaczęły z nami rozmawiać

Po raz pierwszy w ciągu dwóch lat między polskim władzami i Komisją Europejską naprawdę doszło do dialogu - mówił w środę w Parlamencie Europejskim Frans Timmermans. Zastrzegł jednocześnie, że "dialog jest pożyteczny tylko wtedy, jeżeli w jego wyniku coś się zmienia". Dodał, że liczy na konkretną reakcję ze strony polskich władz i rozwiązania do końca marca.