Najnowsze

Najnowsze

Równość wobec prawa

W najbliższym czasie prawdopodobnie nie zapadnie decyzja, czy prokurator rozpocznie śledztwo w sprawie domniemanego oszustwa jakiego mógł dopuścić się prezes PiS w sprawie budowy wieżowców w centrum Warszawy. Prokuratura twierdzi, że zanim coś postanowi, musi przetłumaczyć z niemieckiego dostarczone przez austriackiego biznesmena dokumenty. Pełnomocnicy Geralda Birgfellnera zapowiedzieli złożenie skargi na opieszałość do prokuratury. Opozycja twierdzi, że śledczy robią wszystko, by nie przesłuchać w tej sprawie Jarosława Kaczyńskiego w trakcie kampanii wyborczej. O sprawie rozmawiali rzecznik Ministra Sprawiedliwości Jan Kanthak i poseł PO Krzysztof Brejza.

"To jak naplucie w twarz ofiarom"

Konferencja prasowa Konferencji Episkopatu Polski na temat pedofilii w polskim Kościele jest jak naplucie w twarz ofiarom księży. Episkopat nie stanął po stronie ofiar, tylko bronił Kościoła jako instytucji oraz sprawców nadużyć seksualnych - powiedziała w czwartek posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!).

Szef MSZ: uzależnianie środków z UE od oceny stanu praworządności jest nie do przyjęcia

Nie do przyjęcia jest propozycja Komisji Europejskiej uzależnienia wypłaty środków z budżetu Wspólnot od aktualnie ocenianego stanu praworządności w państwach, którym środki te są przyznawane - mówił w czwartek w Sejmie szef resortu spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, nakreślając przed posłami kierunki polityki zagranicznej w 2019 roku. Minister powiedział, że "wypłata tych środków jest traktatowym zobowiązaniem".

"Odruch bronienia Kościoła spalił tę konferencję"

Opracowanie episkopatu to nieporozumienie. Z czym my tu mamy do czynienia? Z jakąś ankietą rozesłaną po diecezjach i zakonach, dobrowolną, która w żaden sposób nie była weryfikowana - mówił w TVN24 Tomasz Stawiszyński z radia TOK FM, komentując przedstawione w czwartek przez Episkopat dane dotyczące pedofilii w polskim Kościele. Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego" ocenił, że "konferencja była spóźnionym o ładnych parę lat sprawdzianem dla Kościoła". - Jeżeli po pięciu latach duży Kościół europejski potrafi przedstawić pobieżną statystykę, jest to egzamin zdany bardzo słabo - dodał.

Koniec poszukiwań w gruzach zawalonej szkoły

Nigeryjskie władze poinformowały w czwartek o wstrzymaniu akcji poszukiwawczej na miejscu środowej katastrofy budowlanej w Lagos w Nigerii. W środę wieczorem podano, że spod gruzów wydobyto osiem ciał i 37 żywych osób, ale ostateczny bilans ofiar nie jest jeszcze znany. Nie wiadomo też, ile osób jest uznawanych za zaginione.

"Cyrk trwa, akrobaci wydają się jednak wyczerpani". Media o brexicie

Wynik głosowań w sprawie bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej udowodnił, że rząd utracił kontrolę nad tym procesem - oceniły w czwartek brytyjskie media. Prasa skrytykowała też eurosceptycznych posłów za przedstawianie nierealnych rozwiązań obecnego kryzysu. Do sytuacji wokół brexitu odniosła się także włoska "Corriere della Sera", określając ją jako "tragikomiczną".

Jest podejrzany o dwa gwałty, ukrywał się 11 lat

Jest podejrzany o dwa gwałty i pobicie. Kiedy w 2008 roku miał usłyszeć zarzuty, Bogusław K. uciekł z Polski. Po prawie 11 latach lęborska policja zatrzymała mężczyznę, gdy ten wrócił do kraju. 41-latek usłyszał już zarzuty.

"Nauczyciele religii nie powinni angażować się w tego rodzaju akcje strajkowe"

"W naszej opinii nauczyciele religii nie powinni angażować się w tego rodzaju akcje strajkowe. Ponadto statut katechety jasno precyzuje, że katecheci nie angażują się w działalność związków zawodowych, szczególnie wrogo nastawionego do Kościoła ZNP" - taką wiadomość od szczecińskiej kurii otrzymali katecheci w Zachodniopomorskiem. - To są normalni ludzie. Buntują się, bo oni też mają żołądki i chcą zarabiać godnie - komentuje Adam Zygmunt, prezes ZNP w Zachodniopomorskiem.

Za prawie 3,8 miliona złotych można zostać sąsiadem królowej

Na sprzedaż wystawiono szkocką posiadłość, znajdującą się niedaleko rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej. Osoba, która będzie chciała zostać sąsiadem królowej Elżbiety II będzie musiała wydać "zaledwie" 750 tysięcy funtów (prawie 3,8 miliona złotych).

Fidesz w tarapatach. Orban przeprasza za "napastliwy język"

Premier Węgier Viktor Orban w liście do przywódców partii należących do Europejskiej Partii Ludowej (EPL), które chciały wykluczenia z tej grupy rządzącego na Węgrzech Fideszu, apeluje o zrewidowanie tego stanowiska i przeprasza za "napastliwy język".

Episkopat przedstawił dane o pedofilii w polskim Kościele

Od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku zgłoszenia wykorzystywania seksualnego małoletnich dotyczyły 382 duchownych - poinformowała w czwartek Konferencja Episkopatu Polski. Z przedstawionych danych wynika, że łącznie - we wszystkich, również niepotwierdzonych przypadkach - było 625 ofiar wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

Brejza o Bochenku: trzy dni po moim piśmie został odwołany i trafił do PGNiG

Rafał Bochenek jeszcze do końca lutego pełnił funkcję pełnomocnika ministra do spraw organizacji COP24, mimo że szczyt klimatyczny w Katowicach zakończył się w grudniu - wynika z dokumentów, które ujawnił poseł PO Krzysztof Brejza. Dzień po odejściu z resortu środowiska Bochenek rozpoczął pracę na dyrektorskim stanowisku w PGNiG. - Przecież to jest patologia - ocenia Brejza. Nic złego nie widzi w tym minister środowiska Henryk Kowalczyk.