Najnowsze

Najnowsze

Na dachu wieżowca wybuchła bomba, zginął monter anten. Dwie osoby idą do więzienia

Ponad 17 lat temu na dachu jednego z wrocławskich wieżowców doszło do eksplozji bomby. W wybuchu zginął 40-letni monter anten. W sprawie oskarżono trzech mężczyzn. Jeden z nich współpracował ze śledczymi i już wcześniej został skazany na pięć lat więzienia w zawieszeniu na 10 lat. Dwóch pozostałych Sąd Apelacyjny we Wrocławiu skazał teraz na trzy lata pozbawienia wolności. Bez zawieszenia.

"Świat stracił dziś odrobinę swojego blasku". Żegnają Stephena Hawkinga

Brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł w środę w wieku 76 lat. Jego śmierć wywołała poruszenie na całym świecie, wśród naukowców, polityków, gwiazd popkultury. "Najzabawniejszy człowiek, jakiego miałem przyjemność poznać" - napisał o profesorze odtwórca roli Hawkinga w filmie "Teoria wszystkiego", Eddie Redmayne.

Eksplozja w bułgarskich w zakładach zbrojeniowych

Co najmniej jedna osoba zginęła w środę w eksplozji, do której doszło w zakładach zbrojeniowych Arsenał w mieście Kazanłyk w środkowej Bułgarii - poinformowało radio publiczne. Według wstępnych doniesień są też ranni, w tym jedna osoba ciężko.

Incydent na Cmentarzu Orląt we Lwowie

Polskie MSZ potwierdziło w środę doniesienia o wybuchu na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Jak zaznaczył resort, w wyniku eksplozji nikt nie został poszkodowany. Wybuch nie spowodował też "uszkodzeń mogił ani elementów architektonicznych". Miejscowe władze niezwłocznie podjęły działania wyjaśniające - dodano.

Miał zawał, uratowali go koledzy z pracy

Miał tylko oddać klucze w portierni i iść do domu. Otworzył drzwi i nagle osunął się na ziemię. Gdyby pan Adam był wtedy sam, ta historia mogłaby się skończyć tragicznie. Miał szczęście. W bazie MZK w Gorzowie Wielkopolskim był jeszcze ochroniarz i jeden z pracowników. Na nagraniu z monitoringu widać, jak rzucili się z pomocą koledze.

Szef PKW: kamery nie będą dowodem decydującym o ważności wyborów

Czasu nie jest dużo. Jeżeli systemu internetowych transmisji z lokali wyborczych nie uda się stworzyć do wyborów, to mamy plan rezerwowy - powiedział w TVN24 Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Wymóg stworzenia takiego systemu wprowadziła nowelizacja Kodeksu wyborczego.

Angela Merkel złożyła przysięgę. Jest kanclerzem po raz czwarty

Niemiecki parlament wybrał w środę Angelę Merkel na czwartą kadencję na stanowisku kanclerza Niemiec. Za kandydaturą przewodniczącej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) zagłosowało 364 deputowanych Bundestagu, przeciw było 315. Następnie Merkel została zaprzysiężona przez prezydenta i wróciła do parlamentu, by złożyć przysięgę.

Widowiskowy pościg ulicami Seattle

Policjanci przez pół godziny ścigali kierowcę skradzionej, czarnej półciężarówki uciekającego we wtorek wczesnym popołudniem ulicami Seattle w stanie Waszyngton na zachodzie USA. W pościgu wzięło udział kilka radiowozów i śmigłowiec. Po drodze doszło do kilku kolizji. Przestępca został schwytany.

Minęło ultimatum dla Rosji, co dalej? "To poważne wyzwanie"

Próba otrucia byłego agenta GRU Siergieja Skripala w Salisbury stanowi poważne wyzwanie dla brytyjskiego rządu, który nie dysponuje prostą odpowiedzią dyplomatyczną wobec Rosji, zwłaszcza w obliczu planowanego wyjścia z Unii Europejskiej - mówi brytyjski analityk Alex Nice.

"Groteska, że ciężko komentować". Jaki o wstrzymaniu ekstradycji Polaka

Problem polega na tym, że Polska zaczęła walczyć o swoje sprawy, zaczęła się stawiać. Ludzie w Unii Europejskiej nie byli do tego przyzwyczajeni - powiedział w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. W ten sposób komentował w programie "Jeden na jeden" wstrzymanie przez sąd w Irlandii ekstradycji przestępcy do Polski.

"Groteska, że ciężko komentować". Jaki o wstrzymaniu ekstradycji Polaka

Problem polega na tym, że Polska zaczęła walczyć o swoje sprawy, zaczęła się stawiać. Ludzie w Unii Europejskiej nie byli do tego przyzwyczajeni - powiedział w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. W ten sposób komentował w programie "Jeden na jeden" wstrzymanie przez sąd w Irlandii ekstradycji przestępcy do Polski.

Chciał wytłumaczyć wszystko. Swoje książki testował na pielęgniarkach

- Nie musiałem dawać wykładów, prowadzić zajęć czy siedzieć na nudnych spotkaniach. Mogłem całkowicie poświęcić się badaniom - mówił Stephen Hawking, tłumacząc, co dobrego wynikło z jego choroby, która ostatecznie doprowadziła do jego śmierci. Mając ten dodatkowy czas, poświęcił się głównie mechanice kwantowej i astrofizyce. Stworzył między innymi koncept "czasu urojonego", który może być tym, na którym tak naprawdę opiera się Wszechświat.

Ziobro pisze do Gersdorf. Apeluje o "niezwłoczne" zwołanie posiedzenia KRS

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do prof. Małgorzaty Gersdorf, pierwszej prezes Sądu Najwyższego o "niezwłoczne" zwołanie pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. Jej nowy skład powołał Sejm według znowelizowanych przepisów. Ziobro podkreślił, że 25 marca mija dwumiesięczny termin na dokonanie przez KRS oceny kwalifikacji 86 nowo powołanych asesorów.

"Niszczył pan Polskę? Wykonywałem swoje zadania"

- Zło trzeba złem nazywać, a dobro dobrem - tak stanowczo bronił ustawy degradacyjnej minister Mariusz Błaszczak. Tymczasem twarzą ustawy odbierającej stopnie komunistycznym generałom jest były oficer PRL-owskiej armii, dziś poseł PiS - Michał Jach. Partyjni koledzy bronią go, twierdząc, że "był dobrym żołnierzem". Co zatem poseł Jach robił 13 grudnia 1981 roku, gdy generał Jaruzelski ogłaszał stan wojenny? - Pewnie bym się czuł lepiej, gdybym działał w opozycji - mówił w rozmowie z reporterem TVN24. Materiał programu "Czarno na białym".

Cztery minuty w stanie nieważkości. "Profesor świetnie się spisał"

Większość życia spędził na wózku inwalidzkim z powodu stwardnienia zanikowego bocznego. Stephen Hawking należał do światowej elity akademickiej. Zajmował się między innymi lotami w kosmos i teorią stanu nieważkości. Sprzedał setki tysięcy książek. W 2007 roku został zabrany na pokład specjalnego samolotu, gdzie przez cztery minuty przebywał w stanie nieważkości. Jeden z organizatorów lotu opowiedział o szczegółach lotu. Materiał Marcina Wrony z 2007 roku.

Obronił Hindusa, poleci do Indii

Wrocławianin, który stanął w obronie Hindusa, w nagrodę poleci do Indii. Bilet lotniczy wręczył mu konsul honorowy Indii. Gdyby nie interwencja młodego Polaka, styczniowa awantura na jednym z przystanków mogłaby zakończyć się tragedią. On sam twierdzi, że nie czuje się bohaterem, zrobił to, co każdy powinien.

Irlandia wstrzymuje ekstradycję Polaka

Irlandzki sąd chce oceny polskiej praworządności. Irlandia wstrzymuje ekstradycję Polaka podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, bo ma wątpliwości, czy może on liczyć w Polsce na sprawiedliwy proces. Decyzja o ewentualnej ekstradycji zapadnie dopiero wtedy, kiedy na zapytanie o stan sądownictwa w Polsce odpowie Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

"Zdrada Kremla jest zgubna"

Atak na byłego podwójnego szpiega Siergieja Skripala, którego dokonano tak, jakby sprawcy chcieli zostawić wizytówkę, to ostrzeżenie, jakie Kreml wysłał swym agentom. W znacznie większym stopniu niż akt zemsty - pisze analityk ośrodka Stratfor Scott Stewart.

Koszt wyborczy

Czy będzie kłopot z wyborami samorządowymi? Krajowe Biuro Wyborcze nie jest pełne optymizmu. Czasu jest coraz mniej, a wiele rzeczy, które już dawno powinny być określone i załatwione wciąż nie są gotowe. Problem dotyczy nie tylko zakupu kamer, monitoringu w lokalach wyborczych, ale i brakujących urzędników, którzy mieli nad wszystkim czuwać.

"Marcin P. nie był słupem". Funkcjonariusze ABW przed komisją Amber Gold

Przed sejmową komisją śledczą w sprawie afery Amber Gold zeznawali we wtorek były funkcjonariusze ABW. - Nie było sugestii, aby funkcjonariusze ABW nie zajmowali się niektórymi wątkami Amber Gold, między innymi sprawą Michała Tuska - zeznał Jarosław Dąbrowski, zastępca dyrektora gdańskiej delegatury ABW. Jego zdaniem Marcin P., samodzielnie prowadził działalność piramidy finansowej Amber Gold.