Najnowsze

Najnowsze

Trzylatek wyskoczył z okna. Złapał go sześciolatek

Trzyletni chłopiec wspiął się na parapet, zobaczył przez okno bawiące się dzieci i postanowił się do nich przyłączyć. Był w mieszkaniu na pierwszym piętrze, na wysokości trzech metrów. Gdy w oknie zobaczył go z podwórka chłopiec, lat sześć, podbiegł do budynku i złapał spadającego trzylatka.

Bajeczne zarobki dyrektora Opery Wrocławskiej. Zarząd chce go odwołać, wojewoda wstrzymuje decyzję

Kontrola Najwyżeszej Izby Kontroli wykazała, że dyrektor Opery Wrocławskiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski w 2017 roku zarobił ponad pół miliona złotych. Według kontrolerów, tylko za same dodatki do pensji za dyrygowanie, można było zatrudnić czterech dyrygentów. Zarząd województwa dolnośląskiego chciał odwołać dyrektora, ale stosowną uchwałę, z rekomendacji ministra kultury, wstrzymał wojewoda dolnośląski.

Kolejny blackout w Wenezueli. Większość kraju bez prądu

W Wenezueli ponownie dochodzi do przerw w dostawach energii elektrycznej. Dłuższymi blackoutami dotknięte jest od poniedziałku Caracas i co najmniej 14 z 23 stanów. Według organizacji pozarządowej Netblocks załamało się 88 procent zaopatrzenia w energię.

Biskupi wzywają do rozmów. List o "głębokich podziałach społecznych" wśród Polaków

Potrzebujemy debaty o Polsce z udziałem polityków, samorządowców i przedstawicieli klubów parlamentarnych, dzięki której opadłyby emocje, które często przeważają w debacie publicznej - powiedział metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc podczas prezentacji listu społecznego Konferencji Episkopatu Polski. Hierarchowie w liście zwracają uwagę między innymi na "problem głębokich podziałów społecznych, które podzieliły Polaków".

10 osób zmarło z powodu grypy w tydzień. 118 od początku roku

W sezonie grypowym 2018/2019 od początku roku z powodu grypy i powikłań pogrypowych zmarło do tej pory 118 osób - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Tylko w trzecim tygodniu marca odnotowano 10 zgonów, od początku miesiąca na grypę zmarło 29 osób.

Oszustwo "na Elżbietę II". Policja szuka tego mężczyzny

Poznańscy policjanci poszukują mężczyzny, który oferował monety z wizerunkiem królowej Elżbiety II i przekonywał o ich wielkiej wartości. W ten sposób udało mu się od kilku osób otrzymać łącznie około 40 tysięcy złotych. Monety okazały się bezwartościowe. Wizerunek mężczyzny zarejestrowały kamery monitoringu.

Jadł surowe mięso z głowy świni podczas wegańskiego festiwalu. Pokazał nagranie

Niektórzy z nas byli kiedyś weganami i zachorowali z tego powodu - powiedział mężczyzna nazywający siebie w internecie Sv3rige, tłumacząc, dlaczego protestował w czasie wegańskiego festiwalu w Wielkiej Brytanii, jedząc surowe mięso z głowy świni. - Ludzie, którzy na co dzień jedzą mięso, mówili, że ten oburzający spektakl zachęcił ich do rezygnacji z niego - komentuje akcję szef festiwalu Tim Barford.

Europosłowie przyjęli dyrektywę o prawie autorskim

Parlament Europejski w Strasburgu poparł unijną dyrektywę o prawach autorskich bez poprawek. 348 europosłów było za, 274 przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Dyrektywa ma zabezpieczyć interesy twórców treści w internecie i wzmocnić ich pozycję wobec gigantów takich jak Google czy Facebook. Jej przeciwnicy wskazują jednak, że może prowadzić do cenzury w sieci.

Sędzia skomentowała decyzję nowej izby Sądu Najwyższego. Zajął się nią rzecznik dyscypliny

"Klasyczna ustawka" - te między innymi słowa sędzi Aliny Czubieniak dotyczące upomnienia przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego wzbudziły zastrzeżenia rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Podjęto czynności w sprawie możliwego dopuszczenia się przez nią "przewinień dyscyplinarnych polegających na uchybieniu godności zawodu". Reprezentująca Czubieniak przed Izbą sędzia Olimpia Barańska-Małuszek oceniła, że jej komentarz "był po prostu prawdziwy".

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Rząd przyjął projekt

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o świadczeniu Emerytura plus. W ramach nowego programu emeryci i renciści mają otrzymać jednorazowo 1100 złotych brutto, czyli 888 złotych "na rękę". - Terminy wypłaty będą tożsame z tymi świadczeniami, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc - powiedziała minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Jak wyjaśniła, nie będzie trzeba składać żadnego wniosku, by otrzymać pieniądze.

"Wygrana nie za każdą cenę". Ostrzeżenie przed "greckim scenariuszem" w Polsce

Ekonomiści zwrócili się z apelem do polityków i obywateli o rozwagę oraz poszanowanie stabilizacji w finansach publicznych. "Wygrana nie za każdą cenę" - podkreślili w tytule listu. Zdaniem autorów ostatnie propozycje rządowe łamią podstawowe wymogi gwarantujące stabilność finansów publicznych i zabezpieczające kraj przed wejściem na drogę znaną jako "scenariusz grecki".

Broniarz: oczekiwanie pani Szydło jest graniem na czas tudzież na podzielenie środowiska

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych spisały wspólne stanowisko, które prześlą do wicepremier Beaty Szydło, aby uniknąć posądzenia o "torpedowanie" porozumienia z rządem - oświadczył we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz. To odpowiedź na apel, by "centrale związkowe uzgodniły stanowiska". Broniarz ocenił przy tym, że nie można uzależniać rozmów od faktu, "czy nastąpi konsensus trzech organizacji".

Pentagon znalazł miliard na ogrodzenie z Meksykiem

Departament Stanu USA w ramach przesunięć w swoim budżecie wyasygnował miliard dolarów na budowę 91-kilometrowego muru wzdłuż granicy z Meksykiem. Na wybranych terenach powstaną też drogi dojazdowe i oświetlenie.

Arabscy sojusznicy USA potępiają decyzję Trumpa w sprawie Wzgórz Golan

Próba prowadzenia polityki faktów dokonanych nie zmienia samych faktów - głosi oświadczenie Arabii Saudyjskiej, w którym potępia ona uznanie przez Donalda Trumpa suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. Decyzja amerykańskiego prezydenta spotkała się z szeroką międzynarodową krytyką, między innymi ze strony sojuszniczych wobec USA państw regionu.

Nowe wyposażenie obowiązkowe w autach. Jest porozumienie

Przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej porozumieli się w sprawie przepisów mających poprawić bezpieczeństwo na drogach. Przewidują one, że od 2022 roku w europejskich pojazdach obowiązkowo będą instalowane dodatkowe technologie bezpieczeństwa, niezależnie od wersji wyposażenia.