Z kraju

Zmiany dla podróżnych. Korekta rozkładu jazdy weszła w życie

Z kraju

PKP IntercityDart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt Pesy

W niedzielę zmienił się rozkład jazdy na kolei. Pasażerowie mogą skorzystać między innymi z większej liczby połączeń z Kielc i Radomia do Warszawy. Do użytku zostały również oddane zmodernizowane perony w Szczecinie, czy Częstochowie. Nie zabraknie jednak także utrudnień, na części tras została bowiem wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa.

Wprowadzana 1 września korekta rozkładu jazdy pociągów będzie obowiązywała do 19 października.

"Korekta pozwala na sprawne przejazdy pociągów oraz kontynuowanie na torach wartych ponad 70 miliardów złotych inwestycji Krajowego Programu Kolejowego" - podkreślono w komunikacie PKP PLK.

Nowe perony

Jak czytamy, od września na linii z Częstochowy do Zawiercia, podróżni skorzystają z wygodnych peronów w Częstochowie Raków i w Korwinowie. Zakończyła się także przebudowa przystanków Radziechowy Wieprz, Cięcina Dolna i Cięcina między Żywcem a Węgierską Górką w województwie śląskim.

W październiku, z komfortowych platform z wiatami i ławkami skorzystają pasażerowie w Dąbrowie Górniczej Wschodniej i Dąbrowie Górniczej Strzemieszycach. Ułatwi to podróż między innymi do Sosnowca. Wygodniejszy peron będzie na przystanku Łaziska Górne Brada.

W Wielkopolsce na linii Poznań - Szczecin, przebudowany jest peron na stacji Wronki. Wkrótce podobnie będzie w Kiekrzu i na przystanku Poznań Wola.

Na Pomorzu Zachodnim w wakacje oddane zostały po przebudowie perony w Drawsku Pomorskim i Silnowie na linii Szczecinek - Runowo Pomorskie. Na stacji Szczecin Główny, od września podróżni mogą korzystać z nowego peronu numer 3 oraz z zadaszonej części kładki.

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego dzięki modernizacji korzystają z przebudowanych peronów na przystankach Skarżysko Kościelne, Marcinków i Starachowice na trasie ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza.

Na Opolszczyźnie wróciło bezpośrednie połączenie z Opola do Wrocławia przez Jelcz. Podróżni korzystają z nowego peronu na stacji Opole Wschodnie.

Zastępcza komunikacja autobusowa

We wrześniu rozpoczną się prace na trasie Gutkowo - Olsztyn. Jak wskazano w komunikacie, efektem będzie krótszy czas przejazdu i lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców regionu. Na razie pasażerowie muszą się jednak przygotować na utrudnienia.

Od 13 września pociągi dalekobieżne TLK Rybak, IC Żuławy, TLK Gryf, TLK Branicki pojadą trasą zmienioną na odcinku Malbork - Olsztyn przez Iławę. Do stacji, Elbląg, Morąg i Pasłęk zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Pociąg TLK Stańczyk będzie kursował w skróconej relacji Szczecin Główny - Gutkowo - Szczecin Główny. W zamian na odcinku Gutkowo - Olsztyn Główny - Gutkowo zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Od września za pociągi regionalne na odcinku Olsztyn - Gutkowo oraz Olsztyn - Braniewo także pojadą autobusy.

Kontynuacja prac na linii do Zakopanego

Po wakacyjnej przerwie, kontynuowane będą prace na linii do Zakopanego.

Na trasie Nowy Targ – Zakopane utrzymany zostanie ruch pociągów regionalnych. Od września na odcinkach Kraków Płaszów - Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona oraz Kraków Płaszów - Nowy Targ za pociągi regionalne będą kursować autobusy.

Od 2 września pociągi EIC Tatry jako EIC Kościuszko, IC Witkacy, TLK Karpaty, TLK Wit Stwosz pojadą w skróconej relacji z i do Krakowa. Ze względu na przebudowę torów na stacji Kraków Główny i Kraków Płaszów wystąpi przerwa w ruchu w dni robocze w godzinach 9.40-14.15 na trasie Kraków Główny - Podłęże. Niektóre pociągi regionalne pojadą zmienionymi trasami przez Kraków Olszę lub Nową Hutę lub będą zastąpione autobusami. Zmienią się godziny odjazdów pociągów kategorii Express InterCity Premium (EIP) i Express InterCity (EIC). Wybrane składy PKP Intercity będą kursowały objazdem przez Nową Hutę, pomijając stację Kraków Płaszów lub Kraków Główny. Pomiędzy tymi stacjami wprowadzono honorowane biletów w komunikacji miejskiej ZTP w Krakowie.

Więcej połączeń

Od 1 września podróżni z Kielc i Radomia będą mogli ponownie korzystać z pociągów IC Morcinek, TLK Sztygar i IC Bolko w całej relacji Warszawa - Wrocław - Warszawa, które czasowo kursowały w skróconej relacji do Radomia.

"Dzięki temu znacząco poprawi się oferta połączeń Warszawy z Kielcami, która wzrośnie z 4 do 7 par, a także stolicy z Radomiem, gdzie na trasę ruszy już nie 6, a 9 par pociągów" - czytamy w komunikacie PKP PLK. Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach oraz na stronach przewoźników. Ponadto, na dziesięciu dworcach w największych miastach Polski do dyspozycji pasażerów są informatorzy mobilni.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: plk-sa.pl