Najnowsze

Najnowsze

Służby nie widziały dramatu dzieci. Raport obnażył skalę zaniedbań

Sześć miesięcy temu, po odnalezieniu 12-letniego Daniela z Izdebek, odkryto koszmarne warunki, w jakich wychowywał się chłopiec i dziewięcioro jego rodzeństwa – mimo że rodzina miała założoną Niebieską Kartę i była odwiedzana przez asystenta rodziny, pracownika socjalnego i kuratora. Dzieci były bite, zaniedbane i molestowane. Artur Warcholiński wrócił do Izdebek, żeby sprawdzić, co od tamtej pory się wydarzyło w tej głośnej sprawie. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Są nazywani adwokatami diabłów. Dlaczego bronią okrutnych zbrodniarzy

Gdy społeczeństwo już wydało wyrok, adwokaci muszą dalej wykonywać swój zawód i bronić człowieka, póki wina nie zostanie mu udowodniona. Tak jest też w przypadku Jakuba A., podejrzanego o zamordowanie 10-letniej Kristiny z Mrowin. - Adwokat nigdy nie broni przestępstwa. Zawsze broni człowieka, a obrona człowieka nie może być identyfikowana z akceptacją przestępstwa – mówi mecenas Katarzyna Bórawska. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Osłabienie Wiosny Biedronia. Wiceprezes zrezygnował

Z przyczyn osobistych Marcin Anaszewicz zrezygnował z funkcji wiceprezesa zarządu Wiosny - poinformował sekretarz generalny partii Krzysztof Gawkowski. Jak zaznaczył, Anaszewicz pozostanie w Wiośnie i będzie aktywnie działał w kampanii wyborczej do parlamentu.

USA nakładają sankcje na syna Maduro

Ministerstwo skarbu USA w piątek ogłosiło sankcje wobec syna nieuznawanego przez Waszyngton prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Zarzuca mu się między innymi udział w rządowej propagandzie i cenzurze oraz niedopuszczenie pomocy humanitarnej do mieszkańców kraju.

Zderzenie dwóch aut. Sześć osób zostało rannych

Sześć osób zostało rannych w zderzeniu dwóch samochodów osobowych w pobliżu miejscowości Dobiegniew w województwie lubuskim. Jak podała policja, kierowca jednego z pojazdów nie ustąpił pierwszeństwa, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej. Miał półtora promila alkoholu we krwi.

Sri Lanka wznawia wykonywanie kary śmierci

Prezydent Sri Lanki Maithripala Sirisena podpisał nakaz wykonania kary śmierci dla czterech skazanych za przestępstwa narkotykowe. Będą to pierwsze egzekucje od 43 lat. W rozmowie z szefem ONZ wyjaśnił, że podjął decyzję, by chronić naród i przyszłe pokolenia.

Trump: mógłbym spotkać się z Kimem na granicy

Donald Trump powiedział w sobotę podczas szczytu G20, że chętnie spotkałby się w ten weekend z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei. Amerykański prezydent po zakończeniu szczytu w japońskiej Osace wybiera się do Seulu.

Statek z migrantami zacumował na Lampedusie. Bez pozwolenia

Statek niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3 z 40 migrantami, który od środy czekał na zgodę na zacumowanie na Lampedusie, a wcześniej od 12 czerwca stał na morzu, w nocy z piątku na sobotę wpłynął do portu na wyspie, nie mając na to zgody. Kapitan statku Carola Rackete została aresztowana.

Przystankowy absurd

Mieszkańcy gminy Wąwóz łapią się za głowę, a radni biją w pierś. W dolnośląskim mieście znajduje się przystanek, który obowiązuje tylko w jedną stronę. - Być może to jest moja wina – przyznaje radny Grzegorz Arciński.

Młodzi walczą o klimat

13-letnia Inga Zasowska dalej protestuje pod Sejmem i chce od polityków prawdziwych działań. Nastolatka rozpoczęła strajk w ubiegły piątek i nie poddaje się - zamierza przed Sejmem zostać do końca lipca i trudno ją już przegapić, bo do jej apelu o walkę o klimat przyłączają się inni, nie tylko młodzi ludzie.

W roli adwokata

Gdy społeczeństwo już wydało wyrok, adwokaci muszą dalej wykonywać swój zawód i bronić człowieka, póki wina nie zostanie mu udowodniona. Tak jest też w przypadku Jakuba A., podejrzanego o zamordowanie 10-letniej Kristiny z Mrowin. - Adwokat nigdy nie broni przestępstwa. Zawsze broni człowieka, a obrona człowieka nie może być identyfikowana z akceptacją przestępstwa – powiedziała mecenas Katarzyna Bórawska, broniąca A.

Izdebki sześć miesięcy po tragedii

Po śmierci dziewięciomiesięcznej Blanki z Olecka pada mnóstwo pytań o działania służb - jak kontrolują rodziny objęte nadzorem, jakie wykonują czynności i co się dzieje, jeśli wykryto nieprawidłowości, a także czy wdrożono później odpowiednie rekomendacje i zalecenia? Artur Warcholiński wrócił do głośnej sprawy rodziny z Izdebek na Podkarpaciu, gdzie dzieci były bite, zaniedbane i molestowane.

IKEA zwolniła pracownika. Sprawę zbada Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przyjrzy się sprawie pana Tomasza, którego zwolnili szefowie jednego ze sklepów IKEA za komentarz niepasujący do polityki firmy. Mężczyzna twierdzi, że stracił pracę w związku z wyznawaną przez niego wiarą. Przedstawiciele IKEI, że jego wpis obrażał osoby LGBT.

Minister edukacji i centrale związkowe prowadzą negocjacje

Nowy minister edukacji Dariusz Piontkowski usiadł do stołu, a razem z nim przedstawiciele wszystkich central związkowych. To ważny krok, bo za poprzedniej minister Anny Zalewskiej, był on niewykonalny. Kolejne rozmowy nauczycieli z rządem planowane są na sierpień. Dopiero po nich ma zapaść decyzja, co dalej ze strajkiem.

Szef Polskiej Fundacji Narodowej zrezygnował

Filip Rdesiński, prezes Prezes Polskiej Fundacji Narodowej, składa rezygnację po niespełna roku od objęcia tej funkcji. Tłumaczy, że czekają go nowe, interesujące zadania. Barbara Sobska podsumowała, jak wywiązał się z powierzonych mu zadań.

Prokuratura nie przeszuka poznańskiej kurii

Nie będzie przeszukania poznańskiej kurii w związku z dokumentami dotyczącymi oskarżonego o molestowanie byłego księdza z Chodzieży. Poznańska prokuratura uwierzyła arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu i o dokumenty będzie prosić Watykan.

Minister Dworczyk tłumaczy się z oświadczenia majątkowego

Portal oko.press poinformował, że Michał Dworczyk nie uwzględnił w oświadczeniu majątkowym dochodów ze sprzedaży domu oraz udziałów w nieruchomości. Dlaczego tego nie zrobił? Szef kancelarii Mateusza Morawieckiego wydał w tej sprawie oświadczenie. To nie pierwsza nieścisłość w oświadczeniu Michała Dworczyka.

Pierwsza czarnoskóra kobieta biskupem w Kościele Anglikańskim

Urodzona na Jamajce Rose Hudson-Wilkin otrzymała w piątek nominację na biskupa Dover, stając się pierwszą czarnoskórą kobietą w tej randze w historii Kościoła Anglikańskiego. 58-letnia duchowna będzie pracować z arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym, który określił, że należy ona do "najbardziej wpływowych i skutecznych duchownych w przestrzeni publicznej".

"Nie rozumiem, ile państwo się jeszcze musicie nachapać, żebyście powiedzieli dosyć"

Pan rzecznik popada w sprzeczności. Opinia nie jest oparta na źródłach prawa - mówił w "Faktach po Faktach" rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera, odnosząc się do opinii Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie KRS oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Za chaos prawny to wy odpowiadacie - ocenił Krystian Markiewicz, prezes 
Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", zwracając się do Mitery.

Wicepremier Włoch zapowiada zamknięcie granicy ze Słowenią

Wicepremier Włoch, szef MSW Matteo Salvini zapowiedział zamknięcie granicy ze Słowenią, aby powstrzymać napływ migrantów. Od poniedziałku włosko-słoweńskie patrole mają pilnować granicy o długości 232 kilometrów, gdzie ostatnio zwiększyła się fala migracyjna.

Wicerzecznik PiS widzi "plus" w decyzji prezydenta. Tomczyk: tak się kończy zabawa prawem

Ostrzeżenia szły ze wszystkich stron, może raz na jakiś czas warto posłuchać merytorycznych argumentów. Wtedy nie byłoby tego chaosu - powiedział poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk. Komentował decyzję prezydenta o skierowaniu nowelizacji Kodeksu karnego do Trybunału Konstytucyjnego w związku z wątpliwościami "co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego". - Plusem jest to, że prezydent nie neguje merytoryki - stwierdził wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

"Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest od tego, żeby podobać się rządzącym"

Jeżeli władza mnie atakuje, a media publiczne starają się mnie poniżyć i ograniczyć moje możliwości działania poprzez ograniczenie mojej wiarygodności, to jest tak, jakby uderzali w samych obywateli - powiedział w "Tak jest" w TVN24 Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Odniósł się do sporu, który wybuchł wokół jego oświadczenia dotyczącego sposobu zatrzymania podejrzanego o zabójstwo dziewczynki z Mrowin. - Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest od tego, by podobać się rządzącym - dodał.