Najnowsze

Najnowsze

Zgrzyt nad Atlantykiem. Brytyjski ambasador "nie jest lubiany w USA"

Prezydent USA Donald Trump napisał w poniedziałek na Twitterze, że nie będzie utrzymywał kontaktów z brytyjskim ambasadorem w tym kraju Kimem Darrochem, który "nie jest lubiany w USA". W poufnych depeszach do władz w Londynie ambasador skrytykował administrację Trumpa.

"Oczekujemy konkretnej oferty". Stawiają warunek von der Leyen

Chcemy zobaczyć bardzo konkretne propozycje programowe - oświadczyła liderka Zielonych w Parlamencie Europejskim Ska Keller po spotkaniu z Ursulą von der Leyen. Było to pierwsze spotkanie von der Leyen z europosłami tej frakcji po nominacji Niemki na kandydatkę na stanowisko szefa Komisji Europejskiej.

Francja spróbuje "deeskalować" napięcie na Bliskim Wschodzie

Prezydenci USA i Francji Donald Trump i Emmanuel Macron rozmawiali w poniedziałek telefonicznie na temat polityki jądrowej Iranu - poinformował w oświadczeniu Biały Dom. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła wcześniej, że Iran wzbogaca uran powyżej limitu wyznaczonego w porozumieniu nuklearnym.

Zginęło trzech górników. Oględziny w kopalni Murcki-Staszic

Oględziny miejsca katastrofy w kopalni Murcki-Staszic, gdzie przed tygodniem silny wstrząs zabił trzech górników, potwierdziły, że są poważne uszkodzenia w rejonie tąpnięcia. Nie ucierpiały natomiast boczne chodniki. We wtorek nadzór górniczy ma wskazać, jak przywrócić funkcjonalność wyrobiska.

"Gdyby nie ta reforma, nie mielibyśmy tego chaosu, który mamy"

Wielki zawód i wielkie nerwy w Olsztynie, Białymstoku i Szczecinie - wszędzie tam są uczniowie z podwójnego rocznika, którzy nie dostali się do żadnej z wybranych szkół. Lista miast, które muszą uporać się ze skutkami reformy edukacji, jest coraz dłuższa. W poniedziałek dołączył do niej Lublin, gdzie nawet najlepsi uczniowie nie znaleźli miejsc w liceach. Materiał "Polska i Świat" TVN24.

"Tegoroczne Święto Wojska Polskiego będzie obchodzone na Górnym Śląsku"

Ze względu na setną rocznicę I powstania śląskiego i doniosłość tego wydarzenia dla historii Polski, podjęliśmy z premierem i ministrem obrony narodowej decyzję, że tegoroczne Święto Wojska Polskiego będzie obchodzone na Górnym Śląsku, w Katowicach będzie wielka defilada - zapowiedział w Chorzowie prezydent Andrzej Duda.

Chciał pobić rekord świata. Polski nurek zginął we Włoszech

Tak nurkują samotnicy. Może dlatego polski nurek Sebastian Marczewski po tym, jak zszedł na głębokość 333 metrów - już nie wypłynął. Zaplątał się w liny. Najpierw skończyło się powietrze w butli, chwile później - skończyło się życie. Chciał pobić rekord świata i okiełznać głębiny. Jemu się nie udało, ale inni będą próbować. Balansując na granicy życia i śmierci.

Unijne pieniądze na bezpieczeństwo na drogach

111 nowych urządzeń będzie pilnowało bezpieczeństwa na drodze. Unia Europejska przekaże 160 milionów złotych na nowe fotoradary, rejestratory i odcinkowe pomiary prędkości. Część z urządzeń stanie przy przejazdach kolejowo-drogowych, aby kierowcy w końcu się nauczyli, że czerwone światło przed torami to absolutny zakaz na nie wjazdu i gwarancja przeżycia.

Episkopat o zwolnionym pracowniku IKEA

Sprawą zajął się prokurator i Państwowa Inspekcja Pracy. Teraz do świeckiego grona dołącza episkopat, który zwolnionego pracownika Ikei nazywa obrońcą wiary. Bo gdy na wewnętrznej stronie firmy pojawił się tekst o tolerancji dla osób LGBT, ten opowiedział cytatem z Pisma Świętego. A że w nim było o "ukaraniu śmiercią i kamieniu u szyi", to pojawia się pytanie, kto pierwszy w tej sprawie kamieniem rzucił.

Podwójny rocznik walczy o miejsca w szkołach

Wielki zawód i wielkie nerwy w Olsztynie, Białymstoku i Szczecinie - wszędzie tam są uczniowie z podwójnego rocznika, którzy nie dostali się do żadnej z wybranych szkół. Lista miast, które muszą uporać się ze skutkami reformy edukacji jest coraz dłuższa. W poniedziałek dołączył do niej Lublin, gdzie nawet najlepsi uczniowie nie znaleźli miejsc w liceach.

Pytania o opozycyjne koalicje wyborcze

Po decyzji Polskiego Stronnictwa Ludowego, które wykluczyło możliwość koalicji z partiami lewicowymi, to do Grzegorza Schetyny należy wybór, czy postawić na sprawdzonego, lecz osłabionego koalicjanta, czy na silniejszą lewicę. Cokolwiek się stanie, to opozycja jeszcze przez wyborami o porażce może mówić, bo szeroka miała być ich koalicja, a nie uśmiech politycznych przeciwników.

Gniew i list prokuratorów

Miał tylko dwa dni, aby spakować swoje życie w Krakowie i zacząć je na nowo niemal 300 kilometrów dalej. Taką decyzję podjął Bogdan Święczkowski i to on jest adresatem listu, który w obronie prokuratora Mariusza Krasonia napisali jego koledzy po fachu. Nie przemilczymy tej sprawy - mówią - bo decyzje kadrowe nie mogą być narzędziem osobistej zemsty.

Stowarzyszenie sędziowskie o szykanach władzy

To 24 historie degradacji, przenosin do innych wydziałów, wezwań do składania wyjaśnień w trybie dyscyplinarnym. Choć różnią się miejscem i skalą kłopotów, łączy je jedno: wszystkie dotyczą tych, którzy nie są zwolennikami zmian w sądownictwie. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" publikuje raport i zapada milczenie.

Hektolitry alkoholu płyną rzeką

Hektolitry burbona Jim Beam, które wyciekły w wyniku ubiegłotygodniowego pożaru magazynu, płyną 37-kilometrową strugą w rzece Kentucky. Amerykańska whiskey zbliża się już do rzeki Ohio - podaje w poniedziałek agencja AP.

"To jest teraz nowa mantra, że jesteśmy postkomunistami"

Zmiany w sądownictwie nie przyczyniły się ani do przyspieszenia postępowań, ani do prawdziwego, porządnego ścigania zaniechań dyscyplinarnych, tylko cały czas jest presja na sędziów, żeby byli spolegliwi - podkreśliła w "Kropce nad i" Małgorzata Gersdorf. W ocenie pierwszej prezes Sądu Najwyższego mają one "służyć wymianie kadr".

Zełenski proponuje Putinowi nowy format rozmów o Donbasie

- Musimy rozmawiać, prawda? Z tymi słowami prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Władimira Putina, proponując mu nowy format rozmów w sprawie Krymu i Donbasu. Zaproponował by prezydent Rosji usiadł przy stole z nim oraz między innymi Donaldem Trumpem.

"Czego należy się spodziewać? Rozczarowań, frustracji, odwołań"

W stolicy trwa cisza przed burzą. W tej chwili brakuje 3,4 tysięcy miejsc w szkołach średnich - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Konrad Jaroszewski, dyrektor XXX LO im. Jana Śniadeckiego w Warszawie. W tym roku o miejsca w szkołach walczy podwójny rocznik. - Jeżeli dzisiaj rodzice w sposób odpowiedzialny mówią: wyrażamy zgodę na to, żebyś przez rok nic nie robił, ale nie idź do szkoły, której nie chcesz, to jest to także katastrofa edukacyjna, wychowawcza - ocenił prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Szef irańskiego MSZ: lepszego porozumienia nuklearnego nie będzie

Światowe mocarstwa nie będą w stanie wynegocjować lepszego niż historyczna umowa atomowa z 2015 roku porozumienia z Iranem - napisał w poniedziałek na Twitterze szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif. Wiceprezydent USA Mike Pence nazwał to porozumienie "katastrofalnym".

Mniej kontroli dotyczących VAT. Ministerstwo podaje dane

W latach 2017-2018 liczba kontroli skarbowych dotyczących VAT spadła z około 16,9 tysiąca do 12,8 tysiąca, a kontroli celno-skarbowych z 3,2 tysiąca do około 2 tysięcy - wynika z informacji Ministerstwa Finansów. Spadła też kwota wykrytych uszczupleń podatkowych.

Oddalona apelacja Polskiej Fundacji Narodowej. "Kampania nie była realizowana zgodnie ze statutem"

"Nowy zarząd Polskiej Fundacji Narodowej przyjął do wiadomości informacje medialne na temat postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie" oddalającego apelację PFN w sprawie wniosku prezydenta Warszawy o orzeczenie niezgodności działania fundacji z przepisami prawa i statutem - głosi poniedziałkowe oświadczenie PFN. Chodzi o apelację od wyroku w sprawie kampanii "Sprawiedliwe sądy". Posłowie opozycji tego samego dnia zaapelowali do ministra kultury Piotra Glińskiego o przeprowadzenie kontroli w PFN.

"Otwarci na wszystkie talenty". Brytyjscy żołnierze na paradzie równości w Londynie

Samoloty brytyjskiego wojskowego zespołu akrobacyjnego Red Arrows uświetniły w ten weekend londyńską paradę równości, czyli Pride in London. Defilowali w niej też żołnierze pozostałych rodzajów sił zbrojnych, które podkreślają: jesteśmy otwarci na wszystkie talenty, niezależnie od orientacji seksualnej. W Polsce drzwi do służby wojskowej pozostają zamknięte dla osób transseksualnych.