O hamowaniu gospodarki mówi już nawet prezes PiS. Jak się na nie przygotować?

[object Object]
Prezes PiS Jarosław Kaczyński o "możliwym spowolnieniu gospodarczym"tvn24
wideo 2/7

- Załóż sobie, że te najbliższe dwa-trzy lata będą gorsze, niż to, co jest teraz – mówi wprost Marek Zuber, ekonomista. Czy można przygotować się na spowolnienie gospodarcze? Przygotowaliśmy cztery rady, które warto przeanalizować.

Po latach świetnej koniunktury idzie spowolnienie. To, że nadejdzie widać chociażby w danych makroekonomicznych. W połowie 2018 roku PKB Polski rosło o 5,5 proc., dziś rośnie o 4 proc.

Na spowolnienie wskazuje też np. wskaźnik PMI, badający nastroje w przemyśle spadł w październiku do poziomu najniższego od dziesięciu lat.

W ubiegłym miesiącu wskaźnik wyniósł 45,6 punktu - podała w poniedziałek firma IHS Markit. Zdaniem autorów badania wyniki sygnalizują "pogłębienie kryzysu w polskim sektorze przemysłowym".

O tym, że będzie ciężej wspominał nawet Jarosław Kaczyński zaraz po wygranych wyborach parlamentarnych. To ostrzeżenie powtórzył w piątek, podczas prezentacji składu nowego rządu. - Chcemy dokonać postępu i chcemy odeprzeć także niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić, na przykład związane z możliwym poważniejszym spowolnieniem gospodarczym, bo nie chcę używać słowa kryzys - powiedział szef PiS.

Jak zatem przygotować się na to, co niechybnie nadejdzie? Oto cztery kwestie, na które naszym zdaniem warto spojrzeć i przeanalizować:

Zbuduj poduszkę finansową

- Tak dobrze, jak jest teraz nie może być wiecznie - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. – Przede wszystkim trzeba oszczędzać. Z resztą, jak pokazują dane GUS, Polacy już to robią – dodaje.

I rzeczywiście, pierwszy raz w historii większość Polaków twierdzi, że oszczędza – wynika z badania koniunktury konsumenckiej Głównego Urzędu Statystycznego.

Od 1997 roku, gdy GUS zaczął badać koniunkturę konsumencką w Polsce, wskaźnik dotyczący oszczędzania zawsze był na minusie.

- Załóż sobie, że te najbliższe dwa-trzy lata będą gorsze, niż to, co jest teraz – mówi wprost Marek Zuber, ekonomista. - Jeżeli chcesz coś kupić i wziąć na to kredyt albo pozbyć się oszczędności, to pytanie, czy to jest na pewno najlepszy moment, by to robić. Bo jeśli coś się pogorszy, będziesz mieć niższe wynagrodzenie albo stracisz pracę, nawet na jakiś okres, i będzie trudniej ten kredyt spłacić. A jeśli nie bierzesz kredytu, a pozbywasz się oszczędności, to pozbywasz się rezerwy na ten trudniejszy okres - tłumaczy.

Zabezpiecz inwestycje

Oszczędzanie warto zacząć od razu. Nawet niewielkie, miesięczne, regularne wpłaty na lokatę czy depozyt mogą przynieść niezły zysk.

- Jeśli rodzina jest w stanie do 1000 złotych regularnie odkładać co miesiąc, to warto przyjrzeć się produktom bankowym, bo na lokatach czy depozytach można w promocyjnych ofertach zarobić nawet 4 procent w skali roku. Oprócz tego można rozważyć kupno obligacji indeksowanych inflacją – mówi Bartosz Turek.

Warto przyjrzeć się inwestycjom krótkoterminowym – akcjom czy obligacjom korporacyjnym – te papiery są bardziej podatne na kryzys niż np. obligacje skarbowe.

- Akcje i pochodne mogą być źródłem strat w najbliższych latach - ostrzega Marek Zuber. I dodaje, że nie jest to najlepszy czas by je kupować. - Moim zdaniem to nie moment na agresywne inwestowanie, oczywiście są wyjątki, spółki które mimo wszystko rosną, ale co do zasady powstrzymywałbym się od inwestowania w akcje. Raczej bezpieczne rzeczy jak obligacje skarbowe czy lokaty, które nie dają nam jakiś specjalnych odsetek w tej chwili, ale przynajmniej nie będziemy mieli strat - mówi.

A może ewentualne nadwyżki gotówki zainwestować w nieruchomości? Mieszkania w Polsce, czy to na rynku wtórnym czy pierwotnym, drożeją. Eurostat opublikował dane na temat cen mieszkań w II kwartale 2019 r., z których wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce wzrosły one o 8 proc. To dwukrotnie szybszy wzrost niż średnio w UE.

Wpływ na to mają z jednej strony rosnące koszty prac budowlanych, z drugiej wysoki popyt między innymi ze strony inwestorów prywatnych, którzy ze względu na mało atrakcyjne oprocentowanie lokat bankowych i innych instrumentów inwestycyjnych widzą w zakupie nieruchomości mieszkaniowych bezpieczny depozyt dla swojego kapitału.

W październikowym raporcie Narodowego Banku Polskiego o stanie budownictwa w Polsce czytamy, że inwestycja mieszkaniowa - nie uwzględniając kosztów transakcyjnych - nadal była krótkookresowo opłacalna.

"Przy założeniu średniej wysokości czynszu możliwego do uzyskania w Warszawie i sześciu większych miastach, rentowność inwestycji mieszkaniowej nadal była wysoka względem oprocentowania lokaty bankowej, nieco niższa względem rentowności 10-letnich obligacji skarbowych i pozostała zbliżona do stopy kapitalizacji uzyskiwanej na rynku nieruchomości komercyjnych" - wskazano.

Niektórzy ekonomiści ostrzegają, że na rynku nieruchomości może powoli urosnąć bańka, która w przypadku spowolnienia gospodarki pęknie i doprowadzi do znacznego spadku cen mieszkań. Tego zagrożenia nie widzi jednak Narodowy Bank Polski. - Żadne badania tego nie potwierdzają, żaden ośrodek, żadne bieżące dane z banków, nie mamy z niczym takim do czynienia - ocenił niedawno jego prezes Adam Glapińki. - Po stronie podaży też nie ma takich (niepokojących - red.) sygnałów, żeby była jakaś bańka - dodał.

"Najbardziej prawdopodobny scenariusz dla rynku nieruchomości na najbliższe lata, to dalsze wzrosty cen, po których w pewnym momencie przyjdzie zakończenie boomu i łagodne przejście do spowolnienia" - ocenia z kolei analityk Expandera Jarosław Sadowski. Oznacza to, że nawet jeśli ceny mieszkań spadną, to nie powinny to być spadki znaczące.

Przejrzyj wydatki i spłać długi

Wydatki - te stałe są zazwyczaj nie do ruszenia – czynsz, rata kredytu czy opłaty za wodę i prąd trudno obniżyć. Ale można przyjrzeć się innym wydatkom. Czy muszę zamawiać jedzenie cztery razy w tygodniu zamiast ugotować raz na dwa dni coś w domu? Może umowa z kablówką jest przepłacona, a w szufladzie kurzy się karnet na siłownię, na którą przestałeś chodzić pół roku temu? A może już czas rzucić palenie? Drobne kwoty w sumie mogą dać spore oszczędności.

Warto też spłacić część zobowiązań. Z kredytem hipotecznym będzie ciężej, ale prowizja za niespłacenie na czas karty kredytowej może być kilkuprocentowa.

Podnieś kwalifikacje, zmień pracę, negocjuj podwyżkę

Dużo mówi się ostatnio rynku pracownika, oprócz rosnących pensji oznacza to także stabilność zatrudnienia i łatwość z znalezieniu nowej pracy.

Najnowsze, październikowe dane, przedstawione w raporcie Instytutu Badawczego Randstad pokazują, że średni czas szukania pracy to 3 miesiące. To niewiele, choć dłużej niż kwartał temu, gdy było to 2,5 miesiąca.

- Teraz jest doskonały moment, aby skorzystać z szans rozwojowych, które oferują nam pracodawcy - mówi Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy Randstad Polska.

- W ostatnim czasie polscy pracownicy, dostrzegając korzystną dla siebie koniunkturę, przede wszystkim wywierali na pracodawcach presję płacową. Natomiast wobec coraz mniejszych budżetowych rezerw na ewentualne podwyżki pracodawcy szukali innych sposobów na to, by doceniać pracowników – byli otwarci na organizowanie szkoleń, wspieranie edukacji, poszerzanie kompetencji swoich zespołów, finansowanie nauki, w tym studiów podyplomowych. Firmy nadal są do tego skłonne, więc może to ostatni moment, aby z ich otwartości skorzystać - dodaje.

Czasem drobna zmiana może istotnie wpłynąć na naszą sytuację zawodową w przyszłości. Pracownik produkcji, który odbędzie kurs operatora wózka widłowego lub zdobędzie uprawnienia elektryczne ma szansę na większy poziom wynagrodzenia i lepsze warunki zatrudnienia, a w przyszłości może zapewnić sobie miejsce pracy w zakładzie, bo te kompetencje w firmach produkcyjnych prawdopodobnie nadal będą miały znaczenie.

Autor: Marta Malinowska-Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bardzo się cieszę, że dzisiaj będziemy mogli przyjąć decyzję o tym, że zamrozimy ceny energii dla gospodarstw domowych na przyszły rok. Prąd w polskich domach nie podrożeje w roku 2025. Zamrażamy ceny energii na 9 miesięcy - powiedział premier Donald Tusk przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Ministrów. Dodał też, że dzisiaj rząd przyjmie decyzje, które obniżą składkę zdrowotną dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.

Premier: zamrażamy ceny energii

Premier: zamrażamy ceny energii

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa o mrożeniu cen energii może być uchwalona w następną środę - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak dodał, tego samego dnia mogłoby odbyć się głosowanie w sprawie ustawy o wolnej Wigilii.

To może być kluczowy dzień dla milionów Polaków. Marszałek Sejmu wyjaśnia

To może być kluczowy dzień dla milionów Polaków. Marszałek Sejmu wyjaśnia

Źródło:
PAP

Bez suwerenności Unii Europejskiej w produkcji chipów, europejski, w tym polski sektor motoryzacyjny, narażony będzie na przerwanie dostaw, co oznacza kryzys na wielką skalę - wskazał prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Tomasz Bęben. Branża liczy na realizację Europejskiego aktu w sprawie chipów.

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Źródło:
PAP

Polscy przedsiębiorcy będą musieli w bardzo krótkim czasie dostosować się do nowych przepisów. Nie powinniśmy być zaskakiwani - argumentowali przedstawiciele pracodawców w trakcie posiedzenia komisji sejmowej dotyczącego wolnej Wigilii. Rozwiązanie popierają natomiast przedstawiciele pracowników, podkreślając, że okres świąteczny w wielu branżach wiąże się z przepracowaniem.

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak podał we wtorek NIK, chodzi o organizację importu i dystrybucji węgla kamiennego w związku z wprowadzeniem embarga na dostawy tego surowca z Rosji.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

Źródło:
PAP

Będą nowe wytyczne dla organizacji ruchu drogowego z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej. Przygotowuje je Instytut Badawczy Dróg i Mostów - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Analizie poddane będą również tak zwane sekundniki - dodało.

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w mniejszych miastach coraz częściej dorównują największym polskim rynkom, a nawet je przewyższają - wynika z raportu Otodom Analytics. Na podwyżki wpływają nie tylko rosnące koszty budowy, ale także ograniczona dostępność gruntów i dynamiczny rozwój mniejszych ośrodków.

Coraz drożej w mniejszych miastach

Coraz drożej w mniejszych miastach

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w partii boczku wędzonego. Spożycie skażonego produktu może wywołać listeriozę, niebezpieczną chorobę zakaźną, która stanowi szczególne zagrożenie u dzieci, kobiet w ciąży, a także osób starszych.

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Źródło:
PAP

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP