O hamowaniu gospodarki mówi już nawet prezes PiS. Jak się na nie przygotować?

[object Object]
Prezes PiS Jarosław Kaczyński o "możliwym spowolnieniu gospodarczym"tvn24
wideo 2/7

- Załóż sobie, że te najbliższe dwa-trzy lata będą gorsze, niż to, co jest teraz – mówi wprost Marek Zuber, ekonomista. Czy można przygotować się na spowolnienie gospodarcze? Przygotowaliśmy cztery rady, które warto przeanalizować.

Po latach świetnej koniunktury idzie spowolnienie. To, że nadejdzie widać chociażby w danych makroekonomicznych. W połowie 2018 roku PKB Polski rosło o 5,5 proc., dziś rośnie o 4 proc.

Na spowolnienie wskazuje też np. wskaźnik PMI, badający nastroje w przemyśle spadł w październiku do poziomu najniższego od dziesięciu lat.

W ubiegłym miesiącu wskaźnik wyniósł 45,6 punktu - podała w poniedziałek firma IHS Markit. Zdaniem autorów badania wyniki sygnalizują "pogłębienie kryzysu w polskim sektorze przemysłowym".

O tym, że będzie ciężej wspominał nawet Jarosław Kaczyński zaraz po wygranych wyborach parlamentarnych. To ostrzeżenie powtórzył w piątek, podczas prezentacji składu nowego rządu. - Chcemy dokonać postępu i chcemy odeprzeć także niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić, na przykład związane z możliwym poważniejszym spowolnieniem gospodarczym, bo nie chcę używać słowa kryzys - powiedział szef PiS.

Jak zatem przygotować się na to, co niechybnie nadejdzie? Oto cztery kwestie, na które naszym zdaniem warto spojrzeć i przeanalizować:

Zbuduj poduszkę finansową

- Tak dobrze, jak jest teraz nie może być wiecznie - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. – Przede wszystkim trzeba oszczędzać. Z resztą, jak pokazują dane GUS, Polacy już to robią – dodaje.

I rzeczywiście, pierwszy raz w historii większość Polaków twierdzi, że oszczędza – wynika z badania koniunktury konsumenckiej Głównego Urzędu Statystycznego.

Od 1997 roku, gdy GUS zaczął badać koniunkturę konsumencką w Polsce, wskaźnik dotyczący oszczędzania zawsze był na minusie.

- Załóż sobie, że te najbliższe dwa-trzy lata będą gorsze, niż to, co jest teraz – mówi wprost Marek Zuber, ekonomista. - Jeżeli chcesz coś kupić i wziąć na to kredyt albo pozbyć się oszczędności, to pytanie, czy to jest na pewno najlepszy moment, by to robić. Bo jeśli coś się pogorszy, będziesz mieć niższe wynagrodzenie albo stracisz pracę, nawet na jakiś okres, i będzie trudniej ten kredyt spłacić. A jeśli nie bierzesz kredytu, a pozbywasz się oszczędności, to pozbywasz się rezerwy na ten trudniejszy okres - tłumaczy.

Zabezpiecz inwestycje

Oszczędzanie warto zacząć od razu. Nawet niewielkie, miesięczne, regularne wpłaty na lokatę czy depozyt mogą przynieść niezły zysk.

- Jeśli rodzina jest w stanie do 1000 złotych regularnie odkładać co miesiąc, to warto przyjrzeć się produktom bankowym, bo na lokatach czy depozytach można w promocyjnych ofertach zarobić nawet 4 procent w skali roku. Oprócz tego można rozważyć kupno obligacji indeksowanych inflacją – mówi Bartosz Turek.

Warto przyjrzeć się inwestycjom krótkoterminowym – akcjom czy obligacjom korporacyjnym – te papiery są bardziej podatne na kryzys niż np. obligacje skarbowe.

- Akcje i pochodne mogą być źródłem strat w najbliższych latach - ostrzega Marek Zuber. I dodaje, że nie jest to najlepszy czas by je kupować. - Moim zdaniem to nie moment na agresywne inwestowanie, oczywiście są wyjątki, spółki które mimo wszystko rosną, ale co do zasady powstrzymywałbym się od inwestowania w akcje. Raczej bezpieczne rzeczy jak obligacje skarbowe czy lokaty, które nie dają nam jakiś specjalnych odsetek w tej chwili, ale przynajmniej nie będziemy mieli strat - mówi.

A może ewentualne nadwyżki gotówki zainwestować w nieruchomości? Mieszkania w Polsce, czy to na rynku wtórnym czy pierwotnym, drożeją. Eurostat opublikował dane na temat cen mieszkań w II kwartale 2019 r., z których wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce wzrosły one o 8 proc. To dwukrotnie szybszy wzrost niż średnio w UE.

Wpływ na to mają z jednej strony rosnące koszty prac budowlanych, z drugiej wysoki popyt między innymi ze strony inwestorów prywatnych, którzy ze względu na mało atrakcyjne oprocentowanie lokat bankowych i innych instrumentów inwestycyjnych widzą w zakupie nieruchomości mieszkaniowych bezpieczny depozyt dla swojego kapitału.

W październikowym raporcie Narodowego Banku Polskiego o stanie budownictwa w Polsce czytamy, że inwestycja mieszkaniowa - nie uwzględniając kosztów transakcyjnych - nadal była krótkookresowo opłacalna.

"Przy założeniu średniej wysokości czynszu możliwego do uzyskania w Warszawie i sześciu większych miastach, rentowność inwestycji mieszkaniowej nadal była wysoka względem oprocentowania lokaty bankowej, nieco niższa względem rentowności 10-letnich obligacji skarbowych i pozostała zbliżona do stopy kapitalizacji uzyskiwanej na rynku nieruchomości komercyjnych" - wskazano.

Niektórzy ekonomiści ostrzegają, że na rynku nieruchomości może powoli urosnąć bańka, która w przypadku spowolnienia gospodarki pęknie i doprowadzi do znacznego spadku cen mieszkań. Tego zagrożenia nie widzi jednak Narodowy Bank Polski. - Żadne badania tego nie potwierdzają, żaden ośrodek, żadne bieżące dane z banków, nie mamy z niczym takim do czynienia - ocenił niedawno jego prezes Adam Glapińki. - Po stronie podaży też nie ma takich (niepokojących - red.) sygnałów, żeby była jakaś bańka - dodał.

"Najbardziej prawdopodobny scenariusz dla rynku nieruchomości na najbliższe lata, to dalsze wzrosty cen, po których w pewnym momencie przyjdzie zakończenie boomu i łagodne przejście do spowolnienia" - ocenia z kolei analityk Expandera Jarosław Sadowski. Oznacza to, że nawet jeśli ceny mieszkań spadną, to nie powinny to być spadki znaczące.

Przejrzyj wydatki i spłać długi

Wydatki - te stałe są zazwyczaj nie do ruszenia – czynsz, rata kredytu czy opłaty za wodę i prąd trudno obniżyć. Ale można przyjrzeć się innym wydatkom. Czy muszę zamawiać jedzenie cztery razy w tygodniu zamiast ugotować raz na dwa dni coś w domu? Może umowa z kablówką jest przepłacona, a w szufladzie kurzy się karnet na siłownię, na którą przestałeś chodzić pół roku temu? A może już czas rzucić palenie? Drobne kwoty w sumie mogą dać spore oszczędności.

Warto też spłacić część zobowiązań. Z kredytem hipotecznym będzie ciężej, ale prowizja za niespłacenie na czas karty kredytowej może być kilkuprocentowa.

Podnieś kwalifikacje, zmień pracę, negocjuj podwyżkę

Dużo mówi się ostatnio rynku pracownika, oprócz rosnących pensji oznacza to także stabilność zatrudnienia i łatwość z znalezieniu nowej pracy.

Najnowsze, październikowe dane, przedstawione w raporcie Instytutu Badawczego Randstad pokazują, że średni czas szukania pracy to 3 miesiące. To niewiele, choć dłużej niż kwartał temu, gdy było to 2,5 miesiąca.

- Teraz jest doskonały moment, aby skorzystać z szans rozwojowych, które oferują nam pracodawcy - mówi Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy Randstad Polska.

- W ostatnim czasie polscy pracownicy, dostrzegając korzystną dla siebie koniunkturę, przede wszystkim wywierali na pracodawcach presję płacową. Natomiast wobec coraz mniejszych budżetowych rezerw na ewentualne podwyżki pracodawcy szukali innych sposobów na to, by doceniać pracowników – byli otwarci na organizowanie szkoleń, wspieranie edukacji, poszerzanie kompetencji swoich zespołów, finansowanie nauki, w tym studiów podyplomowych. Firmy nadal są do tego skłonne, więc może to ostatni moment, aby z ich otwartości skorzystać - dodaje.

Czasem drobna zmiana może istotnie wpłynąć na naszą sytuację zawodową w przyszłości. Pracownik produkcji, który odbędzie kurs operatora wózka widłowego lub zdobędzie uprawnienia elektryczne ma szansę na większy poziom wynagrodzenia i lepsze warunki zatrudnienia, a w przyszłości może zapewnić sobie miejsce pracy w zakładzie, bo te kompetencje w firmach produkcyjnych prawdopodobnie nadal będą miały znaczenie.

Autor: Marta Malinowska-Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

We Francji mocno spadła sprzedaż aut Tesli. W kwietniu liczba rejestracji nowych samochodów tego producenta była mniejsza o 59 procent w porównaniu z tym samym okresem 2024 roku.

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

Źródło:
PAP

Proponowane przez rząd zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przewidują wprowadzenie możliwości rozwodu pozasądowego, czyli rozwiązania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Warunkiem skorzystania z takiej procedury jest między innymi brak małoletniego potomstwa.

Rewolucja w rozwodach

Rewolucja w rozwodach

Źródło:
PAP

Jawność wynagrodzeń, zwiększenie ochrony przed mobbingiem, a także zaliczenie umowy zlecenia i działalności gospodarczej do stażu pracy - to priorytety resortu, które wskazała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Źródło:
PAP

Ruszyły poszukiwania następcy Elona Muska na stanowisku szefa Tesli - napisał w środę "Wall Street Journal". Dziennik poinformował, że odbyły się już pierwsze rozmowy z przedstawicielami firm rekrutacyjnych. Informacjom zaprzeczyła Robyn Denholm, szefowa rady dyrektorów spółki.

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

Źródło:
tvn24.pl

Czas pracy waha się na świecie od 35 godzin tygodniowo we Francji, przez 40 godzin w Polsce, po 45 godzin w Turcji. W kilku państwach dyskutowane było wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w niektórych przeprowadzane były nawet eksperymenty w tej sprawie.

Eksperymenty z czasem pracy

Eksperymenty z czasem pracy

Źródło:
PAP

Polacy są zachwyceni, że Ameryka wróciła i że reszta Europy może odejść od rosyjskiej energii - powiedział sekretarz energii USA Chris Wright, relacjonując swoją wizytę w Polsce. Zapewniał też, że powstająca w Polsce elektrownia atomowa oparta na amerykańskiej technologii będzie "jedną z wielu".

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Źródło:
PAP

Wyższy podatek turystyczny w Katalonii, który zgodnie z pierwotnymi planami miał wejść w życie w czwartek, zostanie wprowadzony dopiero jesienią. Zwiększając opłaty, lokalna administracja chce ograniczyć masową turystykę i walczyć z kryzysem mieszkaniowym.

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Źródło:
PAP

TikTok szykuje się do wybudowania w Finlandii dużego centrum przetwarzania danych. Inwestycja ma kosztować blisko miliard euro – podała agencja Reutera.

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o dostępie do zasobów naturalnych Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Departament skarbu USA przekazał, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały dokument o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.

Jest umowa Ukraina-USA

Jest umowa Ukraina-USA

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Brytyjska sieć Marks & Spencer padła ofiarą ataku hakerskiego. Wstrzymano wszelkie zamówienia internetowe, a pracownicy głównego magazynu w Wielkiej Brytanii zostali odesłani do domów.

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat popiera obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Z kolei kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uważa, że takie rozwiązanie skutkowałoby niższymi świadczeniami; proponuje więc nagradzać tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Walka z drożyzną czasów PiS przynosi efekty. Najwyższy czas na obniżenie stóp procentowych - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Apel skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP