O hamowaniu gospodarki mówi już nawet prezes PiS. Jak się na nie przygotować?

[object Object]
Prezes PiS Jarosław Kaczyński o "możliwym spowolnieniu gospodarczym"tvn24
wideo 2/7

- Załóż sobie, że te najbliższe dwa-trzy lata będą gorsze, niż to, co jest teraz – mówi wprost Marek Zuber, ekonomista. Czy można przygotować się na spowolnienie gospodarcze? Przygotowaliśmy cztery rady, które warto przeanalizować.

Po latach świetnej koniunktury idzie spowolnienie. To, że nadejdzie widać chociażby w danych makroekonomicznych. W połowie 2018 roku PKB Polski rosło o 5,5 proc., dziś rośnie o 4 proc.

Na spowolnienie wskazuje też np. wskaźnik PMI, badający nastroje w przemyśle spadł w październiku do poziomu najniższego od dziesięciu lat.

W ubiegłym miesiącu wskaźnik wyniósł 45,6 punktu - podała w poniedziałek firma IHS Markit. Zdaniem autorów badania wyniki sygnalizują "pogłębienie kryzysu w polskim sektorze przemysłowym".

O tym, że będzie ciężej wspominał nawet Jarosław Kaczyński zaraz po wygranych wyborach parlamentarnych. To ostrzeżenie powtórzył w piątek, podczas prezentacji składu nowego rządu. - Chcemy dokonać postępu i chcemy odeprzeć także niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić, na przykład związane z możliwym poważniejszym spowolnieniem gospodarczym, bo nie chcę używać słowa kryzys - powiedział szef PiS.

Jak zatem przygotować się na to, co niechybnie nadejdzie? Oto cztery kwestie, na które naszym zdaniem warto spojrzeć i przeanalizować:

Zbuduj poduszkę finansową

- Tak dobrze, jak jest teraz nie może być wiecznie - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. – Przede wszystkim trzeba oszczędzać. Z resztą, jak pokazują dane GUS, Polacy już to robią – dodaje.

I rzeczywiście, pierwszy raz w historii większość Polaków twierdzi, że oszczędza – wynika z badania koniunktury konsumenckiej Głównego Urzędu Statystycznego.

Od 1997 roku, gdy GUS zaczął badać koniunkturę konsumencką w Polsce, wskaźnik dotyczący oszczędzania zawsze był na minusie.

- Załóż sobie, że te najbliższe dwa-trzy lata będą gorsze, niż to, co jest teraz – mówi wprost Marek Zuber, ekonomista. - Jeżeli chcesz coś kupić i wziąć na to kredyt albo pozbyć się oszczędności, to pytanie, czy to jest na pewno najlepszy moment, by to robić. Bo jeśli coś się pogorszy, będziesz mieć niższe wynagrodzenie albo stracisz pracę, nawet na jakiś okres, i będzie trudniej ten kredyt spłacić. A jeśli nie bierzesz kredytu, a pozbywasz się oszczędności, to pozbywasz się rezerwy na ten trudniejszy okres - tłumaczy.

Zabezpiecz inwestycje

Oszczędzanie warto zacząć od razu. Nawet niewielkie, miesięczne, regularne wpłaty na lokatę czy depozyt mogą przynieść niezły zysk.

- Jeśli rodzina jest w stanie do 1000 złotych regularnie odkładać co miesiąc, to warto przyjrzeć się produktom bankowym, bo na lokatach czy depozytach można w promocyjnych ofertach zarobić nawet 4 procent w skali roku. Oprócz tego można rozważyć kupno obligacji indeksowanych inflacją – mówi Bartosz Turek.

Warto przyjrzeć się inwestycjom krótkoterminowym – akcjom czy obligacjom korporacyjnym – te papiery są bardziej podatne na kryzys niż np. obligacje skarbowe.

- Akcje i pochodne mogą być źródłem strat w najbliższych latach - ostrzega Marek Zuber. I dodaje, że nie jest to najlepszy czas by je kupować. - Moim zdaniem to nie moment na agresywne inwestowanie, oczywiście są wyjątki, spółki które mimo wszystko rosną, ale co do zasady powstrzymywałbym się od inwestowania w akcje. Raczej bezpieczne rzeczy jak obligacje skarbowe czy lokaty, które nie dają nam jakiś specjalnych odsetek w tej chwili, ale przynajmniej nie będziemy mieli strat - mówi.

A może ewentualne nadwyżki gotówki zainwestować w nieruchomości? Mieszkania w Polsce, czy to na rynku wtórnym czy pierwotnym, drożeją. Eurostat opublikował dane na temat cen mieszkań w II kwartale 2019 r., z których wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce wzrosły one o 8 proc. To dwukrotnie szybszy wzrost niż średnio w UE.

Wpływ na to mają z jednej strony rosnące koszty prac budowlanych, z drugiej wysoki popyt między innymi ze strony inwestorów prywatnych, którzy ze względu na mało atrakcyjne oprocentowanie lokat bankowych i innych instrumentów inwestycyjnych widzą w zakupie nieruchomości mieszkaniowych bezpieczny depozyt dla swojego kapitału.

W październikowym raporcie Narodowego Banku Polskiego o stanie budownictwa w Polsce czytamy, że inwestycja mieszkaniowa - nie uwzględniając kosztów transakcyjnych - nadal była krótkookresowo opłacalna.

"Przy założeniu średniej wysokości czynszu możliwego do uzyskania w Warszawie i sześciu większych miastach, rentowność inwestycji mieszkaniowej nadal była wysoka względem oprocentowania lokaty bankowej, nieco niższa względem rentowności 10-letnich obligacji skarbowych i pozostała zbliżona do stopy kapitalizacji uzyskiwanej na rynku nieruchomości komercyjnych" - wskazano.

Niektórzy ekonomiści ostrzegają, że na rynku nieruchomości może powoli urosnąć bańka, która w przypadku spowolnienia gospodarki pęknie i doprowadzi do znacznego spadku cen mieszkań. Tego zagrożenia nie widzi jednak Narodowy Bank Polski. - Żadne badania tego nie potwierdzają, żaden ośrodek, żadne bieżące dane z banków, nie mamy z niczym takim do czynienia - ocenił niedawno jego prezes Adam Glapińki. - Po stronie podaży też nie ma takich (niepokojących - red.) sygnałów, żeby była jakaś bańka - dodał.

"Najbardziej prawdopodobny scenariusz dla rynku nieruchomości na najbliższe lata, to dalsze wzrosty cen, po których w pewnym momencie przyjdzie zakończenie boomu i łagodne przejście do spowolnienia" - ocenia z kolei analityk Expandera Jarosław Sadowski. Oznacza to, że nawet jeśli ceny mieszkań spadną, to nie powinny to być spadki znaczące.

Przejrzyj wydatki i spłać długi

Wydatki - te stałe są zazwyczaj nie do ruszenia – czynsz, rata kredytu czy opłaty za wodę i prąd trudno obniżyć. Ale można przyjrzeć się innym wydatkom. Czy muszę zamawiać jedzenie cztery razy w tygodniu zamiast ugotować raz na dwa dni coś w domu? Może umowa z kablówką jest przepłacona, a w szufladzie kurzy się karnet na siłownię, na którą przestałeś chodzić pół roku temu? A może już czas rzucić palenie? Drobne kwoty w sumie mogą dać spore oszczędności.

Warto też spłacić część zobowiązań. Z kredytem hipotecznym będzie ciężej, ale prowizja za niespłacenie na czas karty kredytowej może być kilkuprocentowa.

Podnieś kwalifikacje, zmień pracę, negocjuj podwyżkę

Dużo mówi się ostatnio rynku pracownika, oprócz rosnących pensji oznacza to także stabilność zatrudnienia i łatwość z znalezieniu nowej pracy.

Najnowsze, październikowe dane, przedstawione w raporcie Instytutu Badawczego Randstad pokazują, że średni czas szukania pracy to 3 miesiące. To niewiele, choć dłużej niż kwartał temu, gdy było to 2,5 miesiąca.

- Teraz jest doskonały moment, aby skorzystać z szans rozwojowych, które oferują nam pracodawcy - mówi Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy Randstad Polska.

- W ostatnim czasie polscy pracownicy, dostrzegając korzystną dla siebie koniunkturę, przede wszystkim wywierali na pracodawcach presję płacową. Natomiast wobec coraz mniejszych budżetowych rezerw na ewentualne podwyżki pracodawcy szukali innych sposobów na to, by doceniać pracowników – byli otwarci na organizowanie szkoleń, wspieranie edukacji, poszerzanie kompetencji swoich zespołów, finansowanie nauki, w tym studiów podyplomowych. Firmy nadal są do tego skłonne, więc może to ostatni moment, aby z ich otwartości skorzystać - dodaje.

Czasem drobna zmiana może istotnie wpłynąć na naszą sytuację zawodową w przyszłości. Pracownik produkcji, który odbędzie kurs operatora wózka widłowego lub zdobędzie uprawnienia elektryczne ma szansę na większy poziom wynagrodzenia i lepsze warunki zatrudnienia, a w przyszłości może zapewnić sobie miejsce pracy w zakładzie, bo te kompetencje w firmach produkcyjnych prawdopodobnie nadal będą miały znaczenie.

Autor: Marta Malinowska-Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Telewizja N1 zwróciła uwagę, że są sposoby, aby Chorwację zwiedzać "bez problemu nadmiernych tłumów". To odpowiedź na krytyczne komentarze pod adresem Dubrownika, określanego często jako "perła Adriatyku".

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Źródło:
PAP

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk obiecał, że na 25. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. "Lepiej być w Unii" - dodał szef rządu.

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP