"Nie róbcie nam piekła na wsi". Mieszkańcy Glinek protestują przeciwko autostradzie w ich miejscowości

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Poseł Olszewski: obiecuję, że przez Glinki nic nie przejdzie
Poseł Olszewski: obiecuję, że przez Glinki nic nie przejdzieMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Glinki protestują przeciwko autostradzie A50

Glinki, to jedna z kilkudziesięciu mazowieckich miejscowości protestujących przeciwko wytyczonym przez GDDKiA wariantom autostrady A50. Na środowym spotkaniu w wiejskiej świetlicy przedstawiciele władz lokalnych oraz poseł partii rządzącej przekonywali mieszkańców, że nie muszą obawiać się o swoje domy, bo to "bardzo wstępny etap konsultacji".

Nastroje we wsi są bojowe. Już przy wjeździe do Glinek trudno nie zauważyć przewieszonych przez płoty transparentów z hasłami: "Nie róbcie nam piekła na wsi", "Nie dla obwodnicy w naszej okolicy", "Protestujemy przeciwko autostradzie A50".  W miejscowości zawiązał się nawet 15-osobowy komitet protestacyjny, który przygotował petycję do prezydenta, premiera oraz ministrów: infrastruktury i rolnictwa. 

"Jak grom z jasnego nieba"

Poprzez petycję mieszkańcy niewielkich Glinek w powiecie otwockim zaprotestowali przeciwko planowanej autostradzie A50, która według niektórych wariantów, miałaby przebiegać przez sam środek wsi.

- Wieść o tym, że przez naszą wieś ma przejść autostrada spadła jak grom z jasnego nieba. Dla mieszkańców, którzy głównie utrzymują się z ziemi i sadów, to jest totalna katastrofa - mówiła tvnwarszawa.pl Iwona Sieczka, sołtys Glinek.

Przez środek Glinek przechodzą dwa warianty autostrady A50tvnwarszawa.pl

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej, na którą składają się autostrada A50 od południa oraz droga ekspresowa S50 od północy, wschodu i zachodu ma być połączona z planowanym przez rząd PiS Centralnym Portem Komunikacyjnym w Baranowie.

Zaplanowano ją w kilku wariantach, a ich przebiegi naniesiono na mapę. Z ich pobieżnej analizy wynika, że nowa droga, w zależności od wariantu przecinałaby nie tylko wsie, ale i chronione parki krajobrazowe, bagna czy torfowiska. Jednak, jak podkreślają przedstawiciele GDDKiA oraz wiceminister Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, zaproponowane przebiegi to tylko "osie korytarzy wariantów". Natomiast możliwość składania uwag za pośrednictwem strony CPK do 10 marca jest wstępem do pogłębionych konsultacji społecznych. 

Rządowe zapewnienia nie uspokoiły jednak mieszkańców pociętych na mapach wsi, bo nawet o możliwości składania uwag, często dowiadywali się z mediów. O planach nie wiedzieli również samorządowcy. Jeszcze przed upływem terminu składania uwag do strategicznego studium lokalizacyjnego w wielu podwarszawskich gminach organizowane są spotkania z lokalnymi władzami.

"Obiecuję, że przez Glinki nic nie przejdzie"

Nie inaczej było w środę w Glinkach, gdzie na spotkaniu z ponad setką mieszkańców, oprócz sołtys pojawili się burmistrz Karczewa Michał Rudzki, radni oraz poseł Dariusz Olszewski z Solidarnej Polski. Choć zostali zaproszeni, w świetlicy w Glinkach nie stawili się ani przedstawiciele CPK, ani GDDKiA. Jak przekazali w odpowiedzi na zaproszenie "ze względu na to, że konsultacje mają zasięg ogólnopolski, nie przewidują na obecnym etapie udziału w spotkaniach w poszczególnych gminach". 

- Nie ukrywam, że jako samorząd Karczewa byliśmy mocno zaskoczeni procedurą konsultacyjną. Ale widzimy, że są możliwości, aby korytarz autostrady przebiegał nie w taki sposób, jak zostało nam to wstępnie zaproponowane - mówił na wstępie burmistrz Rudzki.

Po szczegółowej prezentacji proponowanych przebiegów trasy A50, głos zabrał poseł Dariusz Olszewski. - To jeszcze nawet nie są konsultacje. To jest tylko propozycja, do której mamy się odnieść. Ale ja państwu obiecuje, że przez Glinki nic nie przejdzie - zapowiedział poseł, za co zebrał oklaski od zgromadzonych.

Olszewski zapewnił również, że w sprawie obwodnicy złożył interpelację, w której pyta ministrów Adamczyka i Horałę oraz dyrektora GDDKiA między innymi o to, czy tylko zaproponowane warianty są jedynymi możliwymi opcjami przebiegu trasy, a także czy jest możliwość wytyczenia autostrady w śladzie sąsiadującej z miejscowością drogi krajowej nr 50. Poseł mówił, że odpowiedź powinien otrzymać w przyszłym tygodniu.

"Nie możemy dzielić sołectw"

Dla mieszkańców Glinek puszczenie autostrady w śladzie "pięćdziesiątki" byłoby optymalnym kompromisem. - Nie jesteśmy przeciwni autostradzie, bo wiemy, że jest ona bardzo potrzebna. Nie zgadzamy się na tę lokalizację. Jednym głosem wskazujemy lokalizację w drodze DK 50. Od zawsze było mówione, że ta droga będzie rozbudowywana. Poruszymy niebo i ziemię, żeby ta autostrada nie przecięła naszej miejscowości - mówiła Iwona Sieczka.

Nawet jeśli autostrada zostałaby poprowadzona zgodnie z propozycją mieszkańców oraz karczewskiego samorządu, nie obędzie się bez wyburzeń. Mieszkańcy zwracali również uwagę, że takie rozwiązanie może spowodować odseparowanie ich od pozostałych części gminy.

- Najważniejsze jest to, aby nie dzielić sołectw. Jeśli obwodnica miałaby przebiegać w śladzie drogi krajowej nr 50, dołożę wszelkich starań, żeby powstał tunel, który ułatwi przedostanie się na jej drugą stronę. Nie chcemy, aby autostrady dzieliły nasze społeczności lokalne - dodał burmistrz Karczewa.

Dyskusja w Glinkach przebiegła spokojnie. Można było odnieść wrażenie, że zapewnienia przedstawiciela parlamentu, jak i władz gminy nieco ostudziły nastroje. Jednak przygotowana przez komitet protestacyjny petycja wędrowała z rąk do rąk praktycznie przez całe spotkanie i kolejni mieszkańcy składali pod nią podpisy.

Warianty nowej obwodnicy WarszawyCPK / Google Maps / tvn24.pl

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na terenie zespołu szkół w Przasnyszu (Mazowieckie) doszło do rozpylenia gazu. Jego pochodzenie jest na razie nieznane. Uczniowie oraz personel zostali ewakuowani. Sześć osób przetransportowano do szpitala, ale poszkodowanych może być więcej.

W szkole rozpylono gaz. Ewakuowano ponad 300 uczniów

W szkole rozpylono gaz. Ewakuowano ponad 300 uczniów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek późnym wieczorem w warszawskich Włochach doszło do pożaru miejskiego autobusu. Żaden pasażer nie ucierpiał, ale pojazd spłonął doszczętnie. Zdjęcia z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Spłonął miejski autobus

Spłonął miejski autobus

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano na oddanym dwa tygodnie temu moście pieszo-rowerowym w Warszawie pojawili się pracownicy wykonawcy. Jego część została wygrodzona barierkami. W Zarządzie Dróg Miejskich usłyszeliśmy, że trwają drobne prace związane z regulacją śrub w barierkach.

Robotnicy i barierki na nowym moście

Robotnicy i barierki na nowym moście

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leżący od miesiąca na wawerskich mokradłach mały samolot przyciąga gapiów. Bezradność służb i śledczych irytuje właścicielkę maszyny. Zwraca uwagę, że dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. W czwartek utknął tam nastolatek, któremu musieli pomóc strażacy.

Chciał zobaczyć z bliska rozbity samolot. Ewakuowali go strażacy

Chciał zobaczyć z bliska rozbity samolot. Ewakuowali go strażacy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niedoświadczony kierowca fiata nadto zaufał nawigacji. Nie patrząc na znaki ruszył pod prąd w stronę drogi krajowej numer 50. Jednak na swoje szczęście "nadział się" nad patrol policji. - Gdyby nie spotkał na swojej drodze policyjnego radiowozu, ta historia mogłaby się skończyć tragicznie - informuje Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie.

Zaufał nawigacji, ruszył pod prąd w stronę drogi krajowej. Zablokowała go policja

Zaufał nawigacji, ruszył pod prąd w stronę drogi krajowej. Zablokowała go policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w piątek rano na trasie S2. Jedna osoba jest pod opieką ratowników. Są utrudnienia w ruchu w kierunku Ursynowa.

Kraksa na Południowej Obwodnicy Warszawy. Są utrudnienia

Kraksa na Południowej Obwodnicy Warszawy. Są utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Profesor Tomasz Nałęcz, były poseł, wicemarszałek Sejmu i doradca prezydenta RP został wybrany na radnego dzielnicy Wawer. - Mam nadzieję, że wykorzystam moje dotychczasowe doświadczenie, pełniąc tę funkcję - mówi tvnwarszawa.pl radny elekt.

Był popularnym posłem, wicemarszałkiem Sejmu. Sąsiedzi wybrali go na radnego dzielnicy

Był popularnym posłem, wicemarszałkiem Sejmu. Sąsiedzi wybrali go na radnego dzielnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa placu Na Rozdrożu. Na swoje miejsce wróciły dwa przystanki autobusowe. Zostały poszerzone i zyskały nową nawierzchnię. Można zejść na nie nowymi schodami. W dalszym ciągu trwają prace przy windach, czy wytyczaniu przejść naziemnych.

Korzysta z nich 13 linii autobusowych. Wróciły na swoje miejsce

Korzysta z nich 13 linii autobusowych. Wróciły na swoje miejsce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja wyjaśnia sprawę starszego mężczyzny, który siedział w aucie przy ulicy Pawińskiego na Ochocie z nożem wbitym w klatkę piersiową. Senior trafił do szpitala, gdzie zmarł.

Siedział w samochodzie z nożem w klatce piersiowej. Zmarł w szpitalu

Siedział w samochodzie z nożem w klatce piersiowej. Zmarł w szpitalu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura zmieniła treść zarzutu wobec Doriana S., który - zdaniem śledczych - zgwałcił i zabił młodą kobietę w centrum Warszawy. Mężczyzna już oficjalnie jest podejrzany o zabójstwo.

Gwałt i morderstwo w centrum Warszawy. Prokuratura zmienia zarzut

Gwałt i morderstwo w centrum Warszawy. Prokuratura zmienia zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia, w dniu rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim wolontariusze będą wręczać na ulicach stolicy papierowe żonkile. W czyjeś ręce trafi dwumilionowy kwiat. - Żółty papierowy żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu - powiedziała Łucja Koch, zastępczyni dyrektora Muzeum POLIN. Dlaczego akurat żonkile? Ma to związek z pewnym bukietem kwiatów.

"Żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu"

"Żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu"

Źródło:
PAP

W najbliższy weekend, sobotę i niedzielę, 13 i 14 kwietnia, tramwaje nie będą jeździły Marszałkowską i Puławską, na odcinku pomiędzy placem Zbawiciela, a Jana Pawła Woronicza. Tramwaje linii 4, 10, 18 i 31 zmienią trasę. Objazdem pojadą także autobusy linii 218. W związku z pracami uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa.

Puławska i Marszałkowska bez tramwajów

Puławska i Marszałkowska bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zimie w Warszawie znów zatańczą fontanny. Tym razem przeniosą do czasów, gdy stolicę odwiedził szwedzki zespół ABBA. Inauguracyjny pokaz "Dancing Queen" zaplanowano 1 maja w Multimedialnym Parku Fontann.

Podróż do roku 1976. Fontanny zatańczą w rytm przebojów zespołu ABBA

Podróż do roku 1976. Fontanny zatańczą w rytm przebojów zespołu ABBA

Źródło:
PAP

W czwartek po południu na Powązkowskiej zderzyły się dwa pojazdy. Aby uniknąć uderzenia w rozbite samochody, gwałtownie hamował kierowca autobusu miejskiego. Trzy osoby trafiły do szpitala. Były utrudnienia w ruchu.

Karawan zderzył się z autem dostawczym, autobus gwałtownie hamował

Karawan zderzył się z autem dostawczym, autobus gwałtownie hamował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Makowa Mazowieckiego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o uderzenie swojego kolegi cegłą w głowę. Skutek ciosu był tragiczny - poszkodowany zmarł, mimo reanimacji. 44-latek usłyszał zarzut zabójstwa.

"Uderzył cegłówką w głowę kolegi". Zarzut zabójstwa i areszt dla 44-latka

"Uderzył cegłówką w głowę kolegi". Zarzut zabójstwa i areszt dla 44-latka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali trzy osoby w sprawie rozboju. Napastnicy zaatakowali w mieszkaniu mężczyznę, zabrali mu pieniądze. Jak podała policja, wśród trojga zatrzymanych jest córka pokrzywdzonego.

Zaatakowali 65-latka w mieszkaniu, pobili i okradli. Wśród podejrzanych jest jego córka

Zaatakowali 65-latka w mieszkaniu, pobili i okradli. Wśród podejrzanych jest jego córka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Profesor Jan Żaryn został odwołany z funkcji dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. To jeden z czterech dyrektorów odwołanych w czwartek przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza.

Dyrektor Instytutu Dmowskiego odwołany. Minister wskazał jego następcę

Dyrektor Instytutu Dmowskiego odwołany. Minister wskazał jego następcę

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, w której jednoznacznie stwierdza, że kupcy roszczeń reprywatyzowanych nieruchomości w Warszawie nie mogą być stroną postępowania. - Stanowisko NSA skutkuje wykluczeniem handlu roszczeniami - twierdzi wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Ważna decyzja w sprawie reprywatyzacji. NSA: kupcy roszczeń nie są stroną

Ważna decyzja w sprawie reprywatyzacji. NSA: kupcy roszczeń nie są stroną

Źródło:
PAP, "Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Tuż przed wyborami samorządowymi na placu Wileńskim, na betonowym postumencie z napisem "Ofiarom Rzezi Pragi" pojawiła się socmodernistyczna rzeźba. "Granitowe spojrzenie" nie ma związku z bitwą insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku. Inicjatywę jednego z wiceburmistrzów dzielnicy ratusz nazywa "nadużyciem". Ten zapewnia, że wszystko jest zgodne z prawem.

Miał być pomnik ofiar Rzezi Pragi. Jest rzeźba bez związku wydarzeniem

Miał być pomnik ofiar Rzezi Pragi. Jest rzeźba bez związku wydarzeniem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Sierpca (Mazowieckie) zatrzymali mężczyznę, który miał grozić kierowcy autobusu szkolnego, bo kilka dni wcześniej zwrócił mu uwagę. Mundurowi zatrzymali podejrzanego 30-latka.

"Przedmiotem przypominającym broń" groził kierowcy szkolnego autobusu

"Przedmiotem przypominającym broń" groził kierowcy szkolnego autobusu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Reklamówka "z niewidoczną zawartością" była przyczyną środowego alarmu na lotnisku w podwarszawskim Modlinie. Ewakuowano 200 osób z hali przylotów terminala, zablokowano drogi dojazdowe do portu lotniczego. Po sprawdzeniu okazało się, że porzucony bagaż nie stanowi zagrożenia.

Porzucona reklamówka postawiła służby na nogi. Z lotniska ewakuowano 200 osób

Porzucona reklamówka postawiła służby na nogi. Z lotniska ewakuowano 200 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dobiega końca budowa kolektora i trasy tramwajowej na ulicy Jurija Gagarina. Będą zmiany w organizacji ruchu. Południowa jezdnia ulicy Gagarina będzie zamknięta w dwóch etapach. Pierwszy w piątkowy wieczór 12 kwietnia. Wtedy prowadzone tam będą ostatnie prace asfaltowe. Zwężona zostanie również sama Czerniakowska. Po weekendzie prace przeniosą się w pobliże Belwederskiej.

Ostatnie prace na Gagarina. W weekend zamkną południową jezdnię

Ostatnie prace na Gagarina. W weekend zamkną południową jezdnię

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Andrij S., 34-latek, który ma postawione zarzuty dokonania trzech zabójstw, spędzi najbliższe trzy miesiące w areszcie. Pozostałe osoby, które usłyszały zarzuty niezawiadomienia o przestępstwie zabójstwa, też zostały aresztowane. Makabrycznego odkrycia dokonano w kamienicy na warszawskiej Woli. Odnaleziono tam cztery ciała.

Cztery okaleczone ciała w opuszczonej kamienicy. Sześć osób aresztowanych

Cztery okaleczone ciała w opuszczonej kamienicy. Sześć osób aresztowanych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Zgłoszenie dotyczyło śmierci dwóch osób, ale policjanci wiedzieli, że ofiar może być więcej. Były cztery. - Jedno ciało było zakopane w piwnicy, drugie ukryte na strychu. Pozostałe były przykryte śpiworami i materacami - opisują funkcjonariusze, zdradzając kulisy morderstw w pustostanie przy Grzybowskiej.

Kulisy makabrycznej zbrodni w Warszawie, policjanci pokazali miejsce morderstw

Kulisy makabrycznej zbrodni w Warszawie, policjanci pokazali miejsce morderstw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pacjentka szpitala Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego źle się poczuła po zabiegu. Pomoc nadeszła dopiero, gdy zadzwoniła na numer alarmowy 112. Starsza kobieta zmarła. Kontrolę w szpitalu zapowiedział Rzecznik Praw Pacjenta.

Pacjentka potrzebowała pomocy, ale nikt nie zareagował. Wezwała do szpitala pogotowie

Pacjentka potrzebowała pomocy, ale nikt nie zareagował. Wezwała do szpitala pogotowie

Źródło:
Gazeta Wyborcza, Super Express