Najnowsze

Najnowsze

"Najbardziej krwawe zamieszki od 40 lat" w Iranie

Organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka Amnesty International (AI) poinformowała w opublikowanym w poniedziałek raporcie, że od połowy listopada w antyrządowych protestach w Iranie zginęły 304 osoby. Jak wskazuje Reuters, ostatnie zamieszki są najbardziej krwawymi od czasu rewolucji islamskiej w Iranie, która w 1979 roku wyniosła szyickich duchownych do władzy.

75 lat od "całkowicie desperackiego zagrania Hitlera"

- To był akt desperackiej wiary w to, że można jeszcze odwrócić losy wojny i uchronić Niemcy przed zemstą Armii Czerwonej - mówi o ofensywie hitlerowców w Ardenach, która rozpoczęła się 16 grudnia 1944 roku brytyjski historyk, profesor Anthony Beevor. W poniedziałek przypada 75. rocznica tamtej ofensywy.

Polska Kronika Faktowa 15.12.2019

Egzamin komisyjny w Sejmie, poselski nacisk na nacisk, rocznica wprowadzenia stanu wojennego oraz ojciec Tadeusz Rydzyk w roli obrońcy. Czyta oczywiście Tomasz Knapik.

#Pamięć Absolutna 15.12.2019

Dziennikarze nadal przemierzają setki newsów sprzed dokładnie 10 lat, czyli z połowy grudnia 2009 roku. Tym razem przypominają między innymi awantury, waśnie i spory w sejmowych komisjach śledczych.

Afera korupcyjna w polskiej piłce. "Fryzjer" skazany

Ponad sto zarzutów ciążyło na działaczu piłkarskim Ryszardzie F., pseudonim "Fryzjer". Wrocławski sąd uznał, że F. jest winny niemal wszystkich zarzucanych mu czynów. I wymierzył mu karę 4,5 roku więzienia. Przez 10 lat mężczyzna nie może też organizować i uczestniczyć w profesjonalnych zawodach sportowych.

Potężny smog w Teheranie. "Nie da się tego tolerować"

Z powodu wielkiego smogu w Iranie zamykane są szkoły, a władze w Teheranie wezwały osoby starsze i dzieci, by nie wychodziły z domów. W mieście trwa alert smogowy. Irańczycy za zanieczyszczenie powietrza obwiniają władze. - Nie da się tego tolerować - mówią mieszkańcy kraju. Według danych rządowych rocznie z powodu smogu w Iranie umiera 30 000 osób.

W nowym projekcie PiS "widać ewidentnie złą wolę albo chęć ukrycia czegoś"

To kolejny projekt rażąco niezgodny nie tylko z konstytucją, ale również z tymi wartościami, które wynikają z traktatów Unii Europejskiej - powiedział w TVN24 konstytucjonalista profesor Marek Chmaj, odnosząc się do projektu zmian w sądownictwie autorstwa PiS. - Jest tam tak dużo absurdalnych przepisów krępujących niezależność sądów i niezawisłość sędziów, że widać ewidentnie złą wolę albo chęć ukrycia czegoś - dodał.

"Przede mną długa i żmudna rehabilitacja". Tomasz Lis o swoim stanie zdrowia

"Czasem złowrogi podmuch niespodziewanie i dosłownie zwala nas z nóg i w kilka sekund demoluje nam życie. Coś takiego przytrafiło mi się we wtorek pod Olsztynem. W takich sytuacjach najważniejsze jest to jak na nie reagujemy. Przede mną długa i żmudna rehabilitacja" - przekazał w krótkim oświadczeniu dziennikarz Tomasz Lis. Odniósł się w ten sposób do pojawiających się od tygodnia informacji dotyczących jego stanu zdrowia.

"Załóżmy, że jest ślub". Sędzia tłumaczy, skąd wątpliwości w sprawie przepisów

- Sędzia ma się bać, że jak zastosuje prawo europejskie, zastosuje konstytucję, czy być może w ogóle jak wyda wyrok, który w jakiś sposób nie będzie podobał się władzy, to spotkają go represje - komentował proponowane przez PiS zmiany w sądownictwie sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek w poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Mówił też o tym, jak przepisy uchwalone przez większość rządową mogą wpłynąć na życie obywateli.

Doradca prezydenta "wolałby, żeby PiS dysponowało mniej kontrowersyjnymi postaciami" niż Piotrowicz

Czym innym jest ktoś, kto jest ciągle w sieci postkomunistycznej, a czymś innym ktoś, kto bardzo wcześnie związał się z obozem postulującym dekomunizację i lustrację - stwierdził Andrzej Zybertowicz. Argumentował w ten sposób powołanie do Trybunału Konstytucyjnego Stanisława Piotrowicza, prokuratora stanu wojennego. - Wolałbym, żeby PiS dysponowało mniej kontrowersyjnymi postaciami - przyznał jednak doradca prezydenta.

Autobus jedzie pod prąd i tak omija korek

Ponad kilometr jazdy pod prąd pozwoli autobusom ominąć poranny korek. Pierwszy w Polsce tak zwany kontrapas dla autobusów zaczął działać na ulicy Chwarznieńskiej w Gdyni. - Osoby, które jadą komunikacją miejską zaoszczędzą nawet 10 minut - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Pies przed windą pokonał rywali. Wybraliście najciekawsze wideo tygodnia w tvn24.pl

Pies, który nie zdążył wejść do windy za swoją właścicielką zdobył pierwsze miejsce i 60 procent wszystkich głosów. Dziecko, które po raz pierwszy usłyszało głos mamy zebrało 28 procent głosów i zajęło drugie miejsce. Pracownik sklepu, który uratował małe dziecko przed upadkiem, zajął trzecie miejsce w cotygodniowym głosowaniu czytelników portalu tvn24.pl.

Klepnął reporterkę relacjonującą bieg. Został aresztowany

Pod zarzutem dokonania napaści seksualnej w piątek aresztowano 43-letniego mężczyznę, który w czasie biegu w mieście Savannah w stanie Georgia klepnął w pośladek reporterkę lokalnej telewizji. "Napadłeś mnie, uprzedmiotowiłeś i skompromitowałeś" - napisała na Twitterze dziennikarka, pokazując wideo z zajścia.

"Byliśmy górnikami, a nie żołnierzami". 38 lat od pacyfikacji kopalni "Wujek"

38 lat temu, 16 grudnia 1981 roku, doszło do pacyfikacji strajku w Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" w Katowicach. Zginęło wówczas dziewięciu górników, a wielu zostało rannych. Główne uroczystości odbędą się w poniedziałek po południu w Katowicach. Mają się na nich pojawić bliscy zabitych i uczestnicy tamtych wydarzeń. W Katowicach ma się też pojawić premier Mateusz Morawiecki.

Zybertowicz: mam jeden żal do Ministerstwa Sprawiedliwości

Sędzia jest kompetentny w aspektach prawnych, natomiast jest naiwnym dzieckiem, kiedy chodzi o procesy polityczne. Wbrew pozorom sędziami nie jest tak trudno manipulować - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta. Komentował w ten sposób reakcję środowiska sędziowskiego na projekt zmian w sądownictwie autorstwa PiS. Przyznał też, że w związku z reformą sądownictwa ma "jeden żal do Ministerstwa Sprawiedliwości".

Egzekwowanie "swoich przepisów, za cenę życia i śmierci, jest klasyczne". Komentarze po zapowiedzi premiera

Żeby rzeczywiście poprawić bezpieczeństwo na drogach, trzeba wprowadzać radykalne zmiany, nie zawsze akceptowalne społecznie. A to dla polityków problem - ocenił Kuba Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy, komentując zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmian w przepisach dotyczących ruchu drogowego. Z kolei Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar podkreślił, że kierunek zmian jest dobry, ale "diabeł tkwi w szczegółach."

Hiszpańskie media wyliczają "ekologicznych hipokrytów"

W niedzielę zakończył się szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Przy tej okazji hiszpańskie media wytykają niektórym celebrytom, w tym kilku sławnym aktorom, że mimo ekologicznej retoryki, sami przyczyniają się do zatruwania środowiska naturalnego.