Czym różni się zaliczka od zadatku? Co lepiej zabezpiecza interesy obu stron biorących udział w transakcji? W którym przypadku przepadają nam pieniądze, a w którym nie? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Zadatek - co to jest?
Zadatek to dodatkowe zastrzeżenie, które ma zabezpieczyć obie strony umowy. Innymi słowy jest to swego rodzaju "kara" za niewykonanie umowy. Czyli strona, która dała zadatek i nie wykona swojego zobowiązania - traci przekazane pieniądze. Natomiast ta strona, która otrzymała zadatek i nie wywiązała się z umowy - ma go zwrócić w dwukrotnej wysokości.
Zadatek a zaliczka - różnice
Często przy zakupie mieszkania zawierana jest umowa przedwstępnej - a by zabezpieczyć transakcje stosowana jest zaliczka lub zadatek. Chodzi o kwotę, którą kupujący wypłaca sprzedającemu jako część przyszłego zobowiązania. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, to zaliczki jak i zadatek są częścią ostatecznej kwoty, którą zapłacić kupujący. Różnice pojawiają się jednak, gdy do transakcji nie dochodzi.
Zaliczka uważana jest za bardziej ryzykowne zabezpieczenia, zwłaszcza dla nabywcy. Jeśli sprzedający otrzyma lepszą ofertę, to może odstąpić od umowy przedwstępnej bez żadnych konsekwencji prawnych. Jedyne co musi zrobić zrobić, to zwrócić wcześniej wpłaconą zaliczkę.
W związku z tym zadatek skuteczniej skłania obie strony umowy do wypełnienia jej zapisów. Zerwanie umowy nie opłaca się. Termin zwrotu zadatku zwykle jest równoznaczny z chwilą zerwania umowy.
Zadatek - wyjątki
W trzech sytuacjach sprzedający może zwrócić zadatek w tej samej wysokości. Ma to miejsce, gdy:
- za zerwanie umowy nie jest odpowiedzialna żadna ze stron,
- odpowiedzialne są po równo obie strony,
- nastąpiło rozwiązanie umowy na podstawie wyroku sądowego.
Wielkość zadatku
Często zadatek jest płacony w momencie rezerwacji kwatery lub hotelu. W założeniu ma on chronić usługodawcę. Może się jednak zdarzyć, że umowa nie zostanie wykonana przez hotel - z powodu zdarzenia losowego lub remontu. Wtedy dający zadatek może zażądać (po odstąpieniu od umowy) sumy dwukrotnie wyższej od zadatku.
Wysokość zadatku strony mogą swobodnie ustalić podczas zawierania umowy. Przypomnijmy, że zatrzymać zadatek albo żądać zwrotu podwójnej kwoty zadatku można, gdy jedna ze stron nie wykonała umowy - niewykonaniem umowy jest też świadczenie rzeczy niewłaściwej jakościowo.
Kiedy stosować zaliczkę lub zadatek?
Sprzedając samochód, nieruchomość czy inną cenną rzecz warto się zabezpieczyć. Jeśli chcemy mieć większą pewność, że transakcja dojdzie do skutku, to zdecydujemy się raczej na zadatek. Jeśli jednak strony darzą się wzajemnym zaufaniem, to może się okazać, że zaliczka będzie wystarczającym gwarantem wypełnienia umowy.
Może się okazać, że wysoki zadatek może być zbyt wysoki - gdy rzecz lub pieniądze są zbliżone do wartości umówionego świadczenia. Może to zostać uznane za obejście przepisów, a zadatek - nieważny.
Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock