Najnowsze

Najnowsze

Samoobrona uchwala etaty

Według "Gazety Wyborczej", lubelskiemu KRUS przybyło czterech inspektorów i dwóch wicedyrektorów. Wszyscy z Samoobrony. Skąd się tam wzięli? Tak uchwaliła partia.

19 maja Parada Równości w Warszawie

19 maja ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości - zapowiedzieli przedstawiciele Fundacji Równości, organizatora Parady. Przemarsz będzie jednym z punktów obchodzonych w stolicy w dniach 12-20 maja Dni Równości.

Jakoś to nie było

Dno ma to do siebie, że kiedy wydaje nam się, że już je dotknęliśmy - zawsze może się okazać, że pod nim jest jeszcze jedno dno. To marynistyczne twierdzenie wyjątkowo często sprawdza się w polskich produkcjach telewizyjnych. Tu ocean bezmyślności kusi niezmierzoną głębią.

Polska złamała prawo zakazując Parady Równości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że polskie władze w 2005 roku dopuściły się dyskryminacji wobec mniejszości oraz złamały swobodę organizowania wieców i demonstracji. Tym samym naruszyły Europejską Konwencję Praw Człowieka, zakazując warszawskiej Parady Równości.

Istnieli też "agenci Kościoła" wśród komunistycznych władz

O istnieniu "tajnych współpracowników" Kościoła katolickiego w kręgach władzy PRL donosi kwietniowy "Biuletyn IPN", poświęcony walce PRL z Kościołem. Jedną z takich życzliwych Kościołowi osób był Stanisław Woźniak - w latach 50. szef wydziału ds. wyznań w Katowicach.

Milinkiewicz: Ta dyktatura musi upaść

Środa, 2 maja, 21:00 Według Aleksandra Milinkiewicza władza białoruska skutecznie blokuje udział społeczeństwa w przemianach. Osoby, które przyłączają się do opozycji są represjonowane, na przykład zwalnianie z pracy- mówił Milinkiewicz w Magazynie 24 Godziny. To skutecznie studzi zapał Białorusinów i wzbudza strach. Lider opozycji podkreśla jednak, że upadek dyktatury jest nieunikniony.

Barbara Blida nie zapowiadała swego samobójstwa

Środa, 2 maja, 21:00 Leszek Piotrowski zaprzeczył doniesieniom "Rzeczpospolitej" jakoby Henryk Blida miał zeznać, że jego żona popełni samobójstwo jeżeli funkcjonariusze ABW przyjdą do jej domu. Pełnomocnik potwierdził także informację, że nie ma dostępu do nowych dowodów. Piotrowski nie wykluczył, że złoży nowe pozwy w sprawie przeprowadzonej akcji ABW. Pozwy cywilne będą przeciw skarbowi państwa. Swoją decyzję uzgodni jednak najpierw z Henrykiem Blidą.

Idź. Pamiętaj co widziały twoje oczy.

No może to z Herberta, nieco przeinaczone, ale pamiętam te dwa zdania zanim usłyszałem o takim poecie. Od kowala. Był taki w miejscowości, w której wiodłem młodzieńczy żywot.  

Poettering o Geremku: poczekajmy na wyrok TK

- W sprawie mandatu eurodeputowanego prof. Bronisława Geremka trzeba poczekać na rozstrzygnięcie polskiego Trybunału Konstytucyjnego - powiedział dziś przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering po spotkaniu z marszałkiem Sejmu Ludwikiem Dornem. Prof. Geremek dalsze sprawowanie mandatu uzależniał właśnie od decyzji szefa PE.

W obronie demokracji

Jak widać majówka majówką, luz luzem, a 1 maja rodzi się nam nowa inna lewica, sięgająca po autorytety bliskie wielu Polakom i odwołująca się do haseł drogich nam wszystkim. Któż bowiem nie podpisze się pod apelem o przestrzeganie demokracji? Któż nie ceni ideałów Solidarności, nie popiera mądrości, która na przełomie lat 90tych doprowadziła nas do Okrągłego Stołu bez rozlewu krwi? Ugrupowanie, któremu lideruje Aleksander Kwaśniewski chce dziś przywrócić wiarę w państwo prawa, bo zdaniem jego założycieli nasze państwo niebezpiecznie dryfuje w stronę autokracji.

Śmiać się czy płakać

Pierwszy maja, Pałac Kultury i Nauki. Przed pałacem nieczynna budka telefoniczna, saturator, milicja. I łezka się w oku kręci. Ale nie dlatego, że milicja puściła gaz.

Pokuta

Długi weekend – czas wielkiego odpoczynku. Od pracy, od telefonów komórkowych, od miejskich korków, od kolejek w sklepach, od polityków. Wiem, wiem marzenia, ale czasem warto pomarzyć szczególnie, jeśli w przeciwieństwie do zapracowanych wybrańców narodu i rządowej administracji człowiek musi przyjść do pracy.

CHRONOS, OJCIEC ZEUSA

Tyr, to dopiero było miasto! Coś w rodzaju supermocarstwa, które 1000 lat przed Chrystusem dominowało nad całym znanym wówczas światem, a więc nad tym, co później Grecy nazwą ekumenosem, czyli nad Morzem Śródziemnym i okolicami. Może kiedyś szerzej Państwu o tym królestwie opowiem, ale dzisiaj będzie o pięknych dziewczętach, pożądaniu i nietypowej miłości…

Oleksy nie kwapi się przed komisję bankową

Wykłady w Szkole Głównej Handlowej są dla byłego premiera Józefa Oleksego "osobistym powodem", do niestawienia się przed sejmową komisją śledczą do spraw banków - dowiedział się nieoficjalnie wprost.pl

Ile religii w państwie, czyli o tym jak Polak patrzy na Turcję oczami noblisty

Turcja jest świecka i taka pozostanie – skanduje tłum Turków na ulicach Stambułu. Setki tysięcy demonstrantów robią wrażenie, ale w głębi kraju coraz więcej kobiet nosi chusty i mimo urzędowego kultu twórcy laickiej republiki, Ataturka, coraz bardziej popularni są politycy, którzy ratunek przed korupcją i demoralizacją widzą właśnie w islamie.

Mieszkanie będzie można wziąć w leasing

Już wkrótce mieszkania mogą stać się bardziej dostępne. Ministerstwo Budownictwa chce wprowadzić nowatorskie rozwiązanie. Jeśli wejdzie ono w życie, mieszkania, podobnie jak samochody, będzie można wziąć w leasing - dowiedział się "Dziennik".

Samoobrona bierze PFRON

Minister pracy Anna Kalata odwołała w piątek szefa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Andrzeja Sochaja - podaje "Gazeta Wyborcza".

Tyrają w niemieckiej rzeźni

W ogromnej rzeźni firmy Toennies w Niemczech za 3,5 euro za godzinę haruje kilkuset Polaków. Wyłącznie nocami, od 18 do 6 rano. Siedem dni w tygodniu w przejmującym chłodzie. Nadzorują ich Polacy. O sprawie pisze "Gazeta Wyborcza".

Gdzie była agentka ABW, gdy padł strzał?

Henryk Blida nie ma wątpliwości, że jego żona popełniła samobójstwo. Jednak jego wersja przebiegu zdarzeń i wersja podawana przez funcjonariuszkę ABW różnią się. Prokuratorzy nie wiedzą jeszcze, komu dać wiarę. "Dziennik" dotarł do nowych szczegółów śledztwa.

W Juracie rozstrzygną się losy Gosiewskiego

Przemysław Gosiewski będzie wicepremierem po majowym weekendzie. Według "Dziennika", ostateczna decyzja ma zapaść podczas krótkiego wypoczynku Jarosława Kaczyńskiego w prezydenckim ośrodku w Juracie i po rozmowie z bratem, Lechem.

Kaczyński odznacza Herberta

Lech Kaczyński chce 3 maja nadać Order Orła Białego Zbigniewowi Herbertowi. "Będzie to pośmiertne odznaczenie i tym razem wdowa po poecie przyjedzie je odebrać" - mówi "Rzeczpospolitej" minister w Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka.

Giertych nie chce Gosiewskiego

Przemysław Gosiewski nie zostanie wicepremierem - mówi "Rzeczpospolitej" lider LPR Roman Giertych. Gosiewski miał zastąpić w rządzie Ludwika Dorna.

Prezes TP SA zapłaci za kłopoty klientów

Urząd Komunikacji Elektronicznej już kilkakrotnie nakładał kary na Telekomunikację Polską. Teraz chce, by miliony złotych wyłożyli członkowie zarządu firmy. Swoją decyzję ogłosi tuż po weekendzie majowym - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Chodźcie z nami

Dlaczego 1 maja należy iść na pochód - zapytała "Trybuna" przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jana Guza.

Kto zapłaci za szkolenie lekarzy?

"Gazeta Krakowska" informuje, lekarze i dentyści mają ustawowo nałożony obowiązek doskonalenia zawodowego. Aktualnie koszty uczestnictwa w szkoleniach pokrywają z własnej kieszeni. Walczą o dofinansowanie z budżetu państwa, zbierają więc podpisy pod projektem obywatelskiej ustawy.

ks. Boniecki: umowa z ITI gwarantuje zachowanie tożsamości pisma

Zawarta z ITI umowa (...) gwarantuje zachowanie tożsamości i charakteru pisma, a jednocześnie otwiera przed nim nowe możliwości realizowania projektów, o których ze względów finansowych mogliśmy jedynie marzyć - czytamy w skierowanym do czytelników komentarzu redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" ks. Adama Bonieckiego.

Przetargi mają być szybsze

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych zmienia próg podstawowy, od którego trzeba stosować jej przepisy, z obecnych 6 tys. euro na 14 tys. euro - informuje "Gazeta Prawna".