Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia stada danieli pasących się przy drodze w województwie śląskim.
- Byliśmy z mężem w drodze od córki. Spotkaliśmy je na trasie między Międzyrzeczem a Gilowicami - opowiadała autorka zdjęć pani Barbara. Szczególną uwagę Reporterki24 przykuł biały osobnik. - Był śliczny. Takie miłe zaskoczenie, to na pewno na szczęście - dodała.
Na trasie między Międzyrzeczem a Gilowicami (Śląskie)
Niezwykłe umaszczenie
W rozmowie z tvnmeteo.pl przedstawiciele Nadleśnictwa Rybnik wyjaśnili, że biały osobnik nie jest albinosem. To po prostu zwierzę o umaszczeniu leucystycznym. Leucystyczne daniele mają w futrze mniejszą ilość pigmentu niż ich ciemniejsi kuzyni, jednak ich oczy mają ciemną barwę - u albinosów byłyby one czerwone.
Jasna barwa futra występuje rzadziej niż szarobrązowa szata, którą możemy zaobserwować u innych osobników z górnośląskiego stada. Czasami możemy zaobserwować także daniele o szacie melanistycznej, czyli ciemniejszej niż zazwyczaj - takie osobniki mogą wyglądać na prawie czarne.
Autorka/Autor: ast
Źródło: Kontakt24, parkilodzkie.pl
Źródło zdjęcia głównego: Basia/Kontakt24