Najnowsze

Najnowsze

Polska straci miliony euro?

Ogromne pieniądze z Brukseli, za które mają powstawać np. porządne drogi, mogą przejść nam koło nosa, ostrzega "Polska". Samorządy w całym kraju mają duży kłopot, bo do prywatnych firm uciekają im specjaliści przygotowujący wnioski o fundusze unijne.

Broń w każdym domu?

Zwolennicy posiadania przez obywateli broni palnej domagają się liberalizacji przepisów dotyczących wydawania na nią pozwoleń, pisze "Polska". Podkreślają, że chodzi im tylko o możliwość używania jej w obronie rodziny i domu, przeciwko napastnikom, bez prawa noszenia w miejscach publicznych. Szukają poparcia wśród polityków. A ci – z PO – nie mówią "nie".

Analfabeci XXI wieku

W Polsce żyje kilkadziesiąt tysięcy analfabetów, a prawie połowa naszych rodaków nie rozumie tego, co czyta, twierdzi "Metro".

Swora ponownie zwiąże energię?

Urząd państwowy nie może podejmować decyzji o ogólnogospodarczym znaczeniu, nie przedstawiając jej skutków, tak jak było z decyzją o uwolnieniu cen energii. Tak powiedział "Gazecie Prawnej" nowy prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Mariusz Swora, którego powołanie było ostatnią decyzją gospodarczą odchodzącego premiera.

Zmiany w MSZ

Nowym dyrektorem generalnym MSZ zostanie zdymisjonowany wcześniej wiceminister Rafał Wiśniewski. Minister Radosław Sikorski ma też śmiałe plany reformy służby dyplomatycznej i polskich placówek za granicą, pisze "Rzeczpospolita".

Prokuratorzy chcieli zatrzymać wiceszefa ABW

Brak zgody na zatrzymanie wiceszefa ABW Grzegorza Ocieczka, podejrzanego o ujawnienie tajemnicy państwowej było powodem głośnego październikowego "buntu prokuratorów". Na zatrzymanie nie chciała się zgodzić szefowa warszawskiej Prokuratury Okręgowej Elżbieta Janicka - podaje "Rzeczpospolita".

Polacy wierzą w Tuska

75 proc. uczestników najnowszego sondażu "Rzeczpospolitej" uważa, że gabinet Donalda Tuska będzie rządem dobrym, a jeszcze więcej - 78 proc. że przetrwa całą czteroletnią kadencję.

Wilno czy Watykan? Tusk leci w pierwszą podróż

Wilno to według "Dziennika" cel pierwszej zagranicznej podróży Donalda Tuska. Premier zamierza wybrać się tam na początku grudnia. Ale w grę wchodzi jeszcze Watykan, za którym optuje doradca premiera prof. Władysław Bartoszewski.

"Afera starachowicka" bis?

Jaki był powód październikowego buntu warszawskich prokuratorów? Według "Rzeczpospolitej", stołeczni śledczy chcieli zatrzymania wiceszefa ABW Grzegorza Ocieczka, podejrzanego o ujawnienie tajemnicy państwowej, ale sprzeciwiała się temu ich przełożona.

Siwiec: PiS jest jak szajka

Politycy PO, PSL oraz LiD są przekonani, że zawieszenie byłych wiceprezesów PiS - a w szczególności Ludwika Dorna - jest dowodem bardzo poważnego rozłamu PiS. W Magazynie 24 Godziny, argumenty politycznych przeciwników odpierał Zbigniew Romaszewski.

Pierwsze zmiany Sikorskiego w MSZ

– Mam śmiałe plany reformy służby dyplomatycznej i naszych placówek za granicą – zapowiada Radosław Sikorski. Wrócą dyplomaci odwołani przez jego poprzedniczkę Annę Fotygę - pisze "Rzeczpospolita".

Stadion żegnają: Zaorski, Królak i... Wietnamczycy

- Podczas zbyt długich przerw w meczach kibicom pozostawał jedynie bimber w piersiówkach - wspominał czasy świetności Stadionu X-lecia Janusz Zaorski podczas Finisażu Stadionu X-lecia. Imprezy, która według organizatorów ma być serialem miejskim przypominającym warszawiakom, jak ważnym miejscem w historii ich miasta jest obecny Jarmark Europa.

Faszystowskie saluty w Madrycie

Faszystowskie pozdrowienia, płomienne mowy i setki demonstrantów – prawicowi zwolennicy reżimu Francisco Franco demonstrowali w Madrycie w 32. rocznicę śmierci generalissimusa. Kilka ulic dalej w nocy z policją walczyli antyfaszyści.

Iran szuka drugiej Szwajcarii

Prezydent Mahmud Ahmadinedżad, rozważa przeniesienie nielegalnego, irańskiego programu atomowego "do kraju neutralnego, takiego jak Szwajcaria", aby uniknąć oskarżeń dotyczących jego ewentualnego militarnego charakteru, które wysuwają UE, Stany Zjednoczone i Izrael.

Płoną złoża gazu w Arabii Saudyjskiej

Co najmniej 28 osób zginęło w wielkim pożarze, jaki wybuchł w sobotę w nocy w saudyjskiej instalacji gazowej - podał w Rijadzie narodowy koncern naftowy Aramco. Wśród zabitych jest pięciu pracowników tego narodowego koncernu Arabii Saudyjskiej.

10 tysięcy ofiar mógł pochłonąć cyklon w Bangladeszu

W ciągu trzech dni, odkąd do wybrzeży Bangladeszu dotarł cyklon Sidr, zginęło już ponad 3 tysięce ludzi - poinformowała w niedzielę lokalna, prywatna stacja telewizyjna ATN Bangla. Oficjalne źródła mówią o 2200 ofiarach, zaś Czerwony Półksiężyc ostrzega, że ofiar może być nawet 10 tysięcy.

Kaczyński: jeszcze będę premierem

- Bóg raczy wiedzieć, ale wierzę, że tak. Jeszcze będę premierem – ocenia w rozmowie z "Wprost" Jarosław Kaczyński. Na razie zamierza "trochę odsapnąć i rozszerzać front IV RP".

PO chce większych uprawnień dla speckomisji

Szerszy dostęp do akt i możliwość wezwania pracowników służb specjalnych bez zgody ich przełożonych - to zapowiadane przez PO nowe uprawnienia komisji ds. służb specjalnych. PiS rozważy te propozycje - jeśli projekt zabezpieczy pozycję szefów służb.

Zalewski: podejmiemy decyzje jak zobaczymy zarzuty

- Nie otrzymaliśmy pisma Jarosława Kaczyńskiego o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i zawieszeniu naszego członkostwa w partii. Wszelkie decyzje podejmiemy dopiero po zapoznaniu się z zarzutami - mówi były wiceprezes PiS Paweł Zalewski.

Hiszpania: antyfaszyści pobili się z policją

Przyszli wspominać zabitego przez neonazistów kolegę - skończyło się na bijatyce. Madryt przeżył kolejny dzień starć - tym razem antyfaszystów z policją. Rannych zostało kilkanaście osób, a 7 zostało zatrzymanych. Ostatnie tygodnie w Hiszpanii to ostre walki - uliczne i medialne - między skrajną lewicą a prawicą.

"Platforma chciała przecież szefa CBA z opozycji"

- Jeśli Platformie marzyło się zrównoważenie: rząd z jednej partii, a szef CBA z drugiej, to to marzenie właśnie się spełniło - mówił poseł PiS Paweł Poncyljusz. PiS niepokoi się rozważaniami PO nad odwołaniem Mariusza Kamińskiego.

Msza za Mieszka I

W poznańskiej katedrze odprawiona została msza w intencji pierwszych władców Polski. To w tej światyni, w jednej z kaplic spoczywają Mieszko I i Bolesław Chrobry.

Setki wielorybów zginą

Mimo międzynarodowych umów, apeli i protestów obrońców zwierząt z japońskiego portu Shimonoseki ruszyła największa od 1960 roku wyprawa na wieloryby. Choć kaszaloty to gatunek zagrożony wyginięciem, Japończycy wysoko cenią sobie ich mięso.

Kamiński: PiS nie pęka

- Prawo i Sprawiedliwość nie pęka i to w żadnym wymiarze - zapewnia w programie "Kawa na ławę" prezydencki minister Michał Kamiński, pytany o wewnętrzne problemy partii z jej byłymi wiceprezesami Ludwikiem Dornem, Pawłem Zalewskim i Kazimierzem Ujazdowskim.

Schetyna: Wyjaśnimy sprawę transportu akt WSI

Sprawa transportu akt WSI do pomieszczeń Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie gruntownie wyjaśniona i to w najbliższych dniach - zdeklarował minister spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna w "Poranku" TVN24.

Bp Stefanek: nie współpracowałem

Biskup łomżyński Stanisław Stefanek zapewnia swoich diecezjan, że nigdy nie współpracował z PRL-owską Służbą Bezpieczeństwa. We wszystkich kościołach diecezji odczytywany jest dzisiaj list hierarchy.

Ile osób zabił Peter Tobin?

W ostatnich tygodniach w dawnym domu Petera Tobina, skazanego na dożywocie za zamordowanie 23-letniej Polki, znaleziono kolejne dwa ciała. Media spekulują jednak, że morderca może być sprawcą śmierci nawet 15 ofiar.