Polska

Platforma będzie się skupiać

Polska

Aktualizacja:
Fakty TVNGrupa refleksyjna

W klasztorze Benedyktynów w podkrakowskim Tyńcu Platforma zorganizowała "dni skupienia" dla parlamentarzystów. Zapowiedziało się ok. 100 posłów, senatorów i europosłów.

Dyspensa dla posłanek PO

Krakowski poseł PO Ireneusz Raś wyjawił, że w spotkaniu uczestniczą m.in. szef klubu Platformy Zbigniew Chlebowski, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk i europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

W piątek politycy PO zwiedzali zabytkowe opactwo, będą uczestniczyć w nieszporach i wysłuchali lekcji znanego kaznodziei o. Leona Knabita. Kolacją ugościł ich przeor klasztoru o. Bernard Sawicki. Parlamentarzyści spędzą noc w Domu Gościnnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w krakowskich Przegorzanach. Na sobotę zaplanowano mszę św. z konferencją o. Knabita oraz spotkanie z przedstawicielami Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) poświęcone renowacji opactwa w Tyńcu. Na koniec wizyty zaplanowano wizytę w XVII-wiecznym eremie Kamedułów na Bielanach. Zakon ten kieruje się surową regułą, która nakazuje braciom odcięcie się od świata i pozostanie poza murami. Do klasztoru wchodzić mogą jedynie mężczyźni, a kobiety - tylko w wyznaczone dni, 12 razy w roku. Parlamentarzystki PO otrzymały dyspensę i w sobotę będą mogły zwiedzić klasztor.

Chwila na refleksję

- To ma być dla nas czas wyciszenia i skupienia, szczególnie w czasie Wielkiego Postu. Dlatego prosimy też dziennikarzy, aby dali nam chwilę oddechu - zaznaczył poseł Raś. "Dni skupienia" Platformy odbywają się już trzeci rok z rzędu. Poprzednie zorganizowano w krakowskich Łagiewnikach oraz zakopiańskiej "Księżówce".

PO na "dniach skupienia"TVN24

O politycznych rekolekcjach rozmawiali także goście w "Magazynie 24 Godziny". - O religijnym zaangażowaniu polityków nie mówię publicznie – powiedział w "Magazynie 24 Godziny" Ludwik Dorn. – Tam, gdzie w grę wchodzi pan Bóg, to milczę, nie chcę być nietaktowny - wyjaśnił były marszałek Sejmu. O tym, że rekolekcje powinny się i odbywać bez pompy mówił natomiast Ryszard Bugaj. - Co to za dni skupienia w świetle kamer. Zamiast rekolekcji mamy kolejne wydarzenie polityczne - pytał.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości