Najnowsze

Najnowsze

Udany test tarczy

- Armia amerykańska z powodzeniem przechwyciła w piątek cel w ramach testowania systemu tarczy antyrakietowej - poinformował rzecznik Pentagonu Bryan Whitman. Próbę przeprowadzono nad Pacyfikiem. Już wzbudziła ona krytykę przeciwników systemu.

Tusk powie dziś "yes, yes, yes"?

Czy Nicolas Sarkozy wyjdzie naprzeciwko polskim oczekiwaniom w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego? Donalda Tuska, który dziś w Gdańsku spotka się z prezydentem Francji, dobre przeczucie nie opuszcza. - Mam powody sądzić, że zrobię w sobotę "yes, yes, yes" - mówił w środę Tusk. - Nasz propozycja jest do przyjęcia, jesteśmy optymistami - dodaje tuż przed spotkaniem szef jego gabinetu Sławomir Nowak.

MSZ obali mur berliński?

Polski rząd planuje wielką ofensywę PR-owską, która ma obalić "mit muru berlińskiego" i przekonać opinię publiczną na Zachodzie, że to Polacy, a nie Niemcy, obalili komunizm - pisze "Dziennik".

Święto Rodziny Radia Maryja

Z okazji 17 rocznicy powstania Radia Maryja "Nasz Dziennik" rozmawia z założycielem i dyrektorem Radia ojcem Tadeuszem Rydzykiem CSsR.

O włos Kopernika

Biegli chcieliby zbadać rękopis Mikołaja Kopernika przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej. Chodzi o sprawdzenie, czy zachowały ię ślady (np. włosy) mogące pomóc w potwierdzeniu, że fragmenty szkieletu znalezione we Fromborku to szczątki wybitnego astronoma - pisze "Dziennik Polski".

ONZ chce sprawdzić, czy Jugendamty stoją ponad prawem

Jugendamty to instytucja "niebędąca przedmiotem jakiegokolwiek efektywnego nadzoru, często przekraczająca swe kompetencje, nie będąc za to karana" - napisano w podsumowaniu Biura Wysokiego Komisarza ONZ w sprawie przestrzegania praw człowieka w Niemczech, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Były prezes PZU usłyszy zarzuty?

Cezary Stypułkowski, prezes PZU w latach 2003 - 2006, dziś dyrektor w banku inwestycyjnym JP Morgan, ma stawić się niebawem w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie - pisze "Rzeczpospolita".

Kto zarobił na zakonie

Elżbietanki, które w czerwcu otrzymały od Komisji Majątkowej 47 hektarów w warszawskiej dzielnicy Białołęka jako rekompensatę za grunty utracone w Poznaniu w czasach PRL, sprzedały w lipcu ziemię w Białołęce za 30,7 mln zł - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Rekin podziemia" zarobił 200 mln na zakonnicach

240 milionów złotych - na tyle władze dzielnicy Białołęka wyceniły 47-hektarową działkę, która jako rekompensata za utracone grunty w czasach PRL, trafiła w ręce elżbietanek. Zakonnice nie próżnowały i już dwa miesiące po przekazania ziemi sprzedały ją za... 30 milionów. Kto okazał się szczęśliwym kupcem? - Stanisław M., którego policja od lat uważa za rekina podziemia - pisze "Gazeta Wyborcza".

Śmieciowa fiesta

Rycykling Fiesta w Poznaniu. Podczas Światowej Konferencji Klimatycznej Stary Rynek opanowała wielobarwna orkiestra. Zagrać mógł w niej każdy, a instrumentami były kubły, śmietniki, stare drukarki, czy faksy. A wszystko po to, aby uświadomić ludziom, że recykling to przyszłość.

Chcesz zobaczyć program sprzed 60 lat? Nie ma problemu

Zgodnie z nowym projektem ustawy medialnej, o który PO stoczy zapewne kolejną sejmową wojnę, powołane ma zostać Archiwum Misji Publicznej. Co to takiego i co w praktyce oznacza to dla widza? - Że jeśli tylko będzie miał ochotę, to na swój komputer ściągnie sobie archiwalne filmy i seriale telewizyjne, dokumenty, programy informacyjne, a także audycje radiowe nawet sprzed 60 lat - pisze "Polska".

"Zostawiam sukcesorowi lepszą sytuację na Bliskim Wschodzie"

- Mimo frustracji i rozczarowań Bliski Wschód w roku 2008 oferuje więcej swobody i nadziei niż w roku 2001 - uważa George W. Bush. Ustępujący prezydent USA jest przekonany, że zostawia swemu następcy lepszą sytuację, niż tą, którą sam zastał.

Knutowi stuknęły dwa lata

Znalezienia partnerki, większego mieszkania i... pełnego wiadra ryb. Mieszkańcy Berlina złożyli życzenia urodzinowe swojemu ulubieńcowi - Knutowi. Gwiazda berlińskiego zoo kończy dwa lata, ale mogą to być jego ostatnie chwile w stolicy Niemiec.

Francja pomoże nam wybudować elektrownię atomową

Elektrownia atomowa w Polsce będzie na pewno. Oficjalnie tę decyzję rząd ogłosi w styczniu przyszłego roku - dowiedział się dziennik "Polska". Energia z atomu ma popłynąć w Polsce w 2021 roku. Wszystko wskazuje na to, że nowoczesny reaktor kupimy we Francji, która przoduje w tej technologii na świecie.

Kuba liczy na Obamę

Czy nowy prezydent USA odmieni stosunki Stanów z Kubą? Liczy na to minister spraw zagranicznych Felipe Perez Roque, który zaapelował w piątek do prezydenta-elekta, aby dotrzymał obietnic złagodzenia restrykcji dotyczących wizyt członków rodzin i przekazów pieniężnych.

"Wałęsa nie zmienił się, ma ciągle tę samą siłę i wąsy"

W Gdańsku trwają obchody 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. W piątkowy wieczór byłemu prezydentowi nagrody gratulowali szef francuskiego MSZ - Bernard Kouchner oraz Władysław Bartoszewski, który pokreślił, że Lech Wałęsa jest jednym z najwybitniejszych Polaków. - Nie wiadomo z kogo jeszcze będziemy dumni, ale na pewno nie z ludzi nienawistnych krętaczy, obłudników, fałszerzy, ale z wielkich i takim na pewno jest Lech Wałęsa - mówił Bartoszewski.

"To triumf orwellowskiego świata"

- Prezydium Sejmu nie miało prawa wypowiadać się w tej sprawie - tak Jarosław Kaczyński skomentował piątkowe oświadczenie, w którym Prezydium - bez wicemarszałka Krzysztofa Putry - potępiło atak polityczny prezesa PiS na Stefana Niesiołowskiego.

"Ci ludzie splugawią język żeby uzyskać sławę"

Piątek, 5 grudnia Walka na życiorysy trwa w najlepsze. W obronie Stefana Niesiołowskiego staje Prezydium Sejmu, które potępia Jarosława Kaczyńskiego, a szef klubu PiS oświadczenie nazywa "żenującym". Jak walkę parlamentarzystów "kwitami" z przeszłości ocenia były poseł, dziś publicysta, Jan Rokita? - Ludzie, którzy tak plugawią język polityki to dzieci Andrzeja Leppera. Dziękuję Najświętszej Maryi, że nie muszę w tym już uczestniczyć - mówił w "Magazynie 24 godziny".

Porwała córkę dla nagrody

Porwała swoją córkę, by dostać 50 tys. funtów nagrody. Teraz prawdopodobnie czeka ją wiele lat więzienia. W czwartek sąd w Leeds uznał Karen Matthews i jej wspólnika za winnych uprowadzenia dziecka, 9-letniej Shannon.

"Ci ludzie splugawią język żeby uzyskać sławę"

Walka na życiorysy trwa w najlepsze. W obronie Stefana Niesiołowskiego staje Prezydium Sejmu, które potępia Jarosława Kaczyńskiego, a szef klubu PiS oświadczenie nazywa "żenującym". Jak walkę parlamentarzystów "kwitami" z przeszłości ocenia były poseł, dziś publicysta, Jan Rokita? - Ludzie, którzy tak plugawią język polityki to dzieci Andrzeja Leppera. Dziękuję Najświętszej Maryi, że nie muszę w tym już uczestniczyć - mówił w "Magazynie 24 godziny".

Płacą za błędy ZUS

Blisko milion kobiet, płaci za błąd ZUS-u. Zakład nieprawidłowo naliczył im składki za okres urlopu macierzyńskiego. I choć urzędnicy przyznali się do błędu, to umorzyć "zaległości" nie chcą. Poszkodowane doświadczeniami wymieniają się na specjalnym forum, a pytanie, które tam najczęściej się powtarza, to: Dlaczego mamy płacić?

Frasyniuk: nie podawać ręki Kaczyńskiemu

- Kaczyński strzelił sobie w oba kolana. Wpędził się sam w jednostkę chorobową. To chory człowiek – tak Władysław Frasyniuk w "Faktach po Faktach" ocenił atak prezesa PiS na Stefana Niesiołowskiego. Jednocześnie Frasyniuk chłodno przyjął oświadczenie prezydium Sejmu w obronie Niesiołowskiego.

"Robię prezydentowi prezent i przestaję atakować"

Koniec ataków Janusza Palikota na prezydenta! Ba pewno? Jeśli wierzyć samemu napastnikowi, to tak. - Nie mam siły psychicznej i moralnej, by dokładać Lechowi Kaczyńskiemu. W związku z Bożym Narodzeniem przez najbliższe kilka miesięcy nie będę go atakował - oświadczył poseł PO w programie "Piaskiem po oczach". Kto teraz znajdzie się "na tapecie"? Brat prezydenta...

AMERYKA W KRYZYSIE

Kryzys w Europie, kryzys na giełdzie, kryzys na rynkach finansowych. I dalej; Kryzys ciągnie w dół amerykańską gospodarkę, w USA dramat!!! Można by jeszcze tak wymieniać i wymieniać. Ale zostawmy te wielkie finanse specjalistom i analitykom. Pytanie jak ten kryzys odczuwa przeciętny mieszkaniec Ameryki?

Świadek wskazuje na polskich posłów

- To byli oni – mówi portalowi tvn24.pl bezpośredni świadek cypryjskich wydarzeń, które miały rozgrywać się z udziałem pijanych posłów PiS: Karola Karskiego i Łukasza Zbonikowskiego. Polscy parlamentarzyści oskarżani są przez hotel o to, że po pijanemu zniszczyli wózki golfowe. Hotel domaga się od polityków 10 tysięcy euro odszkodowania. Ci jednak wszystkiemu zaprzeczają.

Żarówki odchodzą do lamusa

Żegnajcie żarówki, witajcie świetlówki! Unia Europejska wycofa z rynku tradycyjne żarówki, niezmienione od prawie 100 lat. Dlaczego? Bo zużywają na wytworzenie światła zaledwie 5 proc. energii, a reszta zamienia się w niewykorzystane ciepło. To kolejny przyjazny środowisku naturalnemu pomysł Unii Europejskiej.

W Newark deportują Polaków

W listopadzie doszło do 13 przypadków deportacji obywateli polskich, którzy przylecieli na lotnisko w Newark koło Nowego Jorku. W większości były to starsze kobiety. Twierdzą, że amerykańskie służby graniczne obchodziły się z nimi brutalnie - alarmuje Nowy Dziennik Polish Daily News - polskojęzyczna gazeta wydawana w Nowym Jorku.

Rosja kończy z czerwonymi gwiazdami

Miażdżącą większością głosów (389 do 2) Duma Państwowa przesądziła o losie czerwonych gwiazd na skrzydłach rosyjskich samolotów wojskowych. W najbliższym czasie zostaną przemalowana na trójkolorowe: biało-czerwono-niebieskie.

Dalajlama uważa się za marksistę

- Jeśli chodzi o teorię gospodarki społecznej, uważam się za marksistę - powiedział XIV Dalajlama na konferencji "Solidarność dla przyszłośći". W Gdańsku spotkali się nobliści m.in. Lech Wałęsa i duchowy przywódca Tybetańczyków.