Najnowsze

Najnowsze

Nagroda Wałęsy dla Abdullaha

Pierwsza Nagrodę Lecha Wałęsy trafi do króla Arabii Saudyjskiej. Nagroda budzi kontrowersje. - Nie brałem udziału w posiedzeniu kapituły, ale po fakcie nie zgłosiłem protestu. Stało się i nie można tego kwestionować - mówi jednak dla "Gazety Wyborczej" Władysław Bartoszewski, który zasiada w kapitule nagrody.

Chińczycy: nie kupujcie francuskich produktów

Na forach internetowych aż kipi od złości chińskich nacjonalistów. Protestując przeciwko planowanemu spotkaniu francuskiego prezydenta z Dalajlamą w ten weekend w Gdańsku, nawołują do bojkotowania francuskich produktów.

Patriarcha Moskwy nie żyje

Aleksy II, zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej od ponad 18 lat, zmarł w piątek rano. Nieznane są przyczyny śmierci duchownego.

Kopacz: Mnie trudniej zabić niż kota

- Mnie trudniej zabić niż kota, a zmęczenie raczej mnie mobilizuje, niż działa destrukcyjnie - tak minister zdrowia skomentowała w Radiu Zet medialne doniesienia nt. swojej rzekomej dymisji z rządu. Ewa Kopacz zdementowała też informacje, że miałaby zrezygnować ze stanowiska, by kandydować do Europarlamentu. - Na razie to się wybrałam do rządu - ucina minister.

Marszałek Komorowski zostaje

Bronisław Komorowski zachował stanowisko marszałka Sejmu. Wynik głosowania nad wnioskiem o jego odwołanie był z góry przesądzony. Ale PiS osiągnął swoje. Podczas debaty w tej sprawie padły mocne oskarżenia.

Cesarz Japonii wraca do zdrowia

Kilkanaście godzin po wylocie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Japonii, cesarz Akihito poczuł się lepiej. Właśnie z powodu zdrowotnych problemów monarchy nie doszło do jego spotkania z polskim prezydentem.

Garaż pełen bimbru

Stołeczni policjanci zlikwidowali w Emowie w okolicy Otwocka nielegalną wytwórnię alkoholu. Właścicielka posesji, na której produkowano podrobiony alkohol twierdzi, że wszystkiemu winna jest Białorusinka, która wynajmuje od niej garaż.

Polscy dyplomaci dostaną gadżet Obamy

W MSZ rewolucja informatyczna. Zamiast faksów i kurierów nasi dyplomaci będą korzystać z urządzeń BlackBerry - informuje "Rzeczpospolita". Czy nowoczesny gadżet zapewnia jednak bezpieczeństwo informacji?

Pakistańczycy ujawnili polską tajną misję

Jego misja miała być tajna, ale przestała być, gdy wspomnieli o niej Pakistańczycy. Zenon Kuchciak, zwany infantylnie przez media polskim Jamesem Bondem, jest specjalnym wysłannikiem prezydenta do Pakistanu. Ma doprowadzić do uwolnienia porwanego polskiego inżyniera.

Pitera: to CBA ujawniło tajemnicę

Raport Pitery już jawny, ale tu wynikł kolejny problem - kto ujawnił poufne dane funkcjonariuszy? Szef CBA oskarża o to autorkę dokumentu. Natomiast Julia Pitera uważa, że winę za to ponosi nie ona, a CBA. Minister nie wyklucza, że sama złoży w tej sprawie doniesienie do prokuratury - informuje "Dziennik".

Ścigani sprawcy napadu na bank

Krakowska policja nadal szuka dwóch mężczyzn, którzy w czwartek po południu napadli na jeden z tamtejszych banków. Sterroryzowali kasjerkę przedmiotem przypominającym broń, po czym uciekli.

Urzędnik na dwóch posadach

Zaufany współpracownik minister zdrowia Ewy Kopacz otrzymuje pensję z dwóch państwowych instytucji: resortu zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ministerstwo przyznało mu także służbowe mieszkanie - donosi "Rzeczpospolita".

Incydent na lotnisku w Delhi

Międzynarodowe lotnisko Indiry Gandhi w Delhi działa w piątek nad ranem (czasu lokalnego) normalnie, mimo wcześniejszych doniesień mediów, że doszło tu do strzelaniny. Podróżni usłyszeli "ostre dżwięki". Natychmiast wybuchł zamęt i przerażenie. Zaraz potem, powołując się na strony internetowe BBC, agencja Reuters poinformowała o zabiciu przez indyjskie siły specjalne sześciu uzbrojonych osób. Zaprzeczyła temu indyjska telewizja NDTV oraz policja, mówiąc o "drobnym incydencie". Korespondent IAR w indiach Krzysztof Renik mówi jednak na antenie TVN24, że padły dwie serie strzałów przed wejściem na lotnisko.

Komornicy znów nachodzą szpitale

Dyrektorzy szpitali obawiają się, że komornicy znów zagrożą finansom ich placówek. Z ustawy o komornikach zniknął bowiem zapis pozwalający dłużnikom o występowanie do sądu z wnioskiem o zmniejszenie kosztów komorniczej egzekucji, pisze "Gazeta Wyborcza".

Jak MSZ staje się mobilny

Urzędnicy MSZ w ciągu trzech miesięcy zostaną wyposażeni w komputery i bezprzewodowe urządzenie BlackBerry. Ten nowoczesny gadżet w niektórych krajach budzi wątpliwości, czy informacje w nim zapisane są bezpieczne - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Marcinkiewicz z Warszawy do europarlamentu?

Liderzy PO zastanawiają się, czy na pierwszym miejscu warszawskiej listy PO do Parlamentu Europejskiego nie umieścić byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza - informuje "Gazeta Wyborcza".

Marcinkiewicz warszawską twarzą PO?

Wybory do europarlamentu odbędą się w połowie przyszłego roku, ale giełda nazwisk kandydatów już działa w najlepsze. Najgorętszym na niej "towarem" może być Kazimierz Marcinkiewicz. Jak wynika z nieoficjalnych informacji zdobytych przez "Gazetę Wyborczą", część ważnych polityków Platformy Obywatelskiej widziałaby go na szczycie stołecznej listy.

Po pieniądze w kamasze

Gdzie w czasie kryzysu finansowego można liczyć na wyższe zarobki niż wcześniej? W wojsku! Ministerstwo Obrony kusi podwyżkami, i różnymi dodatkami. Szeregowiec zarabiać będzie nie mniej niż 2,5 tys. zł i nie będzie nic wydawać na mieszkanie - donosi "Dziennik".

Zalegalizuj swoją samowolę

Właściciele samowoli budowlanych będą mieli możliwość ich zalegalizowania. 6 grudnia wchodzi bowiem w życie nowelizacja prawa budowlanego, która to umożliwia - przypomina "Gazeta Prawna".

Inicjatywa Steinbach ma zielone światło

Niemiecki parlament Bundestag przyjął ustawę otwierającą drogę dla utworzenia w Berlinie placówki poświęconej powojennym wysiedleniom Niemców z dawnych wschodnich terenów III Rzeszy. Przewiduje ona ustanowienie pod auspicjami Niemieckiego Muzeum Historycznego niesamodzielnej fundacji powierniczej "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", roboczo zwanej wcześniej "Widocznym Znakiem". Do rady fundacji wejść chce pomysłodawczyni Erika Steinbach.

Kałasze nadal podbijają świat

Rosja jest nadal światowym mocarstwem. Przynajmniej jeśli chodzi o produkcje broni. W porównaniu z 2007 rokiem, eksport rosyjskiej broni ma wzrosnąć o kolejne 12,5 proc. do ponad ośmiu miliardów dolarów - powiedział wicedyrektor rządowej i instytucji ds. współpracy wojskowo-technicznej z zagranicą (FSWTS) Wiaczesław Dzirkaln.

Mikołaj to słodki świety

Przede wszystkim słodycze i zabawki otrzymają dzieci na dzień Świętego Mikołaja - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Tradycję "mikołajek" obchodzi jednak tylko 5 proc. Polaków.

Rodzice - do szkoły!

Rodzice powinni mieć coraz większy wpływ na warunki nauczania w szkole. Rada rodziców mogłaby m.in. opiniować koncepcje opieki nad dziećmi po lekcjach - mówi w wywiadzie dla "Gazeta Prawnej" minister edukacji Katarzyna Hall.

Kropka nad i 04.12

Czwartek, 4 grudnia - Nie jesteśmy formalnymi sojusznikami, ale jesteśmy krajami zaprzyjaźnionymi i życzymy Gruzji dobrze. Mamy współpracę wojskową, nawet promujemy gruzińskie wina. Nie chcemy jednak zachowywać się tak jak Gruzja i nie chcemy skończyć tak jak ona - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w "Kropce nad i" TVN24.

Utalentowani docenili jego talent

Choć 17-letni Marcin Pawłowski z Bydgoszczy muzykę tworzy dopiero od dwóch lat, jego twórczość usłyszało już kilka milionów Polaków. Młody artysta stworzył podkłady muzyczne do występów duetu "Melkart Ball", który wygrał pierwszą edycję programu "Mam Talent".

Sikorski: nie jesteśmy sojusznikami Gruzji

- Nie jesteśmy formalnymi sojusznikami, ale jesteśmy krajami zaprzyjaźnionymi i życzymy Gruzji dobrze. Mamy współpracę wojskową, nawet promujemy gruzińskie wina. Nie chcemy jednak zachowywać się tak jak Gruzja i nie chcemy skończyć tak jak ona - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w "Kropce nad i" TVN24.

Putin o wieszaniu "za jaja": dlaczego za jedno?

- Dlaczego za jedno? - zapytał retorycznie rosyjski premier Władimir Putin, kiedy zapytano go, czy prawdziwe są informacje, że chciał powiesić Micheila Saakaszwilego "za jedno miejsce", w odwecie za gruzińskie działania w Osetii Południowej.

Wałęsa będzie rozrabiał

W Brukseli odbyło się w czwartek pierwsze spotkanie grupy refleksji w sprawie przyszłości Unii Europejskiej. Uczestniczący w nim Lech Wałęsa zapowiedział, że jako "stary rewolucjonista" będzie zadawał prowokacyjne pytania i "jeśli go nie wyrzucą, to trochę porozrabia".

Czuma: Niesiołowski nie sypał

W protokołach przesłuchań Stefana Niesiołowskiego nie dostrzegłem, by kogoś sypnął - zapewnił w "Faktach po faktach" Andrzej Czuma (PO), komentując wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o wicemarszałku Sejmu. Prezes PiS stwierdził, że Niesiołowski "pękł" i "sypał" przesłuchiwany przez SB w latach 70. Niesiołowski nazwał te oskarżenia podłością.