Najnowsze

Najnowsze

Verheugen: Buzek powinien być szefem PE

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen powiedział, że byłby szczęśliwy z objęcia funkcji przewodniczącego Parlamentu Europejskiego przez Jerzego Buzka. Niemiec mówił też m.in. o sukcesie unijnego rozszerzenia i czeskiej prezydencji w Europie.

PO bierze się za IPN. "Nie będzie ideologicznym mieczem"

Zmiana ustawy o IPN to walka o jego odpolitycznienie, czy próba odcięcia społeczeństwa od wiedzy? PO zapowiada, że zmieni ustawę by Instytut "nie był ideologicznym mieczem", a PiS - ustami swojego prezesa - krzyczy, ze Platforma kontynuuje zamach na wolność słowa. Sprawa jest już przesądzona - projekt nowelizacji trafi do marszałka w najbliższych tygodniach.

Tusk: prezydent znał stanowisko rządu

- Trzeba mieć dość dużo śmiałości, aby twierdzić, że nie wiadomo było, że wspieramy aspiracje ministra Sikorskiego, jeśli chodzi o funkcję sekretarza generalnego NATO - mówi premier Donald Tusk. Premier w ten sposób skomentował konflikt na linii rząd-prezydent co do stanowiska strony polskiej w sprawie wyboru nowego przewodniczącego Sojuszu.

Premier o kontroli na UJ: błąd, nadgorliwość

Barbara Kudrycka odwołała kontrolę na Uniwersytecie Jagiellońskim, bo zażądał tego premier. - Czasem na zło chcemy zareagować nadgorliwością i wtedy niektórzy urzędnicy błądzą. To był błąd - tak o decyzji minister nauki, która jeszcze w czwartek chciała kontrolować wydział historii UJ, mówił w sobotę Donald Tusk. - To dobra wiadomość - komentuje Jarosław Kaczyński. Ale nie dla Kudryckiej. PiS oczekuje jej odwołania.

FBI: to nie talibowie dokonali tej masakry

13 osób zabił uzbrojony desperat w trzyminutowej strzelaninie w centrum dla imigrantów w amerykańskim Binghamton. FBI wykluczyło możliwość, że za zamachami stoi szef talibskich terrorystów Baituallah Mehsud, który wcześniej wziął odpowiedzialność za atak.

90 kiboli w rękach policji

Zakończyła się kilkugodzinna obława na pseudokibiców, którzy zorganizowali tzw. ustawkę ok. 70 km od Krakowa. Policja zatrzymała 90 osób.

Obama przyjedzie do Polski

Amerykański prezydent Barack Obama przez kilka dni gości w Europie, jednak do Polski nie zawita. Na razie. Jak zapewnił w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, nad Wisłę przyjedzie na pewno. Nie wiadomo tylko kiedy.

Instrukcja, czyli dwa zdania rzucone wśród dowcipów

Dwa zdania rzucone przez ministra Sikorskiego wśród dowcipów - tak według prezydenta miała wyglądać "rządowa instrukcja" na szczyt NATO. Próba obarczenia go odpowiedzialnością za niepodporządkowanie się stanowisku rządu, to - zdaniem Lecha Kaczyńskiego - absurd, bo takiego stanowiska rząd po prostu nie miał. - Stanowisko było - mówią tymczasem zgodnie ministrowie Sikorski i Klich. - Zdawałem sobie sprawę, że będzie próba obciążenia mnie. Cokolwiek bym zrobił - podsumowuje prezydent.

Strasburg w ogniu

Protestujący przeciwko szczytowi NATO spalili dawny budynek kontroli granicznej i podpalili hotel Ibis w Strasburgu. Płonie też kilka innych budynków w tym francuskim mieście. Według nieoficjalnych danych, w trwających od rana zamieszkach rannych zostało około 50 osób. Wcześniej przeciwnicy Sojuszu próbowali przełamać kordon policji chroniący miejsce obrad polityków.

Zakulisowe potyczki w NATO

Kiedy w jednym miejscu i w jednym czasie spotykają się najwięksi światowi przywódcy, można oczekiwać, że nie obejdzie się małych kontrowersji. Tak też jest i teraz - kiedy trwa oficjalne spotkanie NATO a w Czechach szykuje się szczyt Unii Europejskiej. Przykład? Ot, choćby Silvio Berlusconi, który spóźnił się na uroczystości Sojuszu, bo... rozmawiał przez komórkę. Czy Barack Obama, który odmówił spotkania prezydentowi i premierowi Czech.

Duńczyk Rasmussen został nowym szefem NATO

Jeszcze przed kilkoma godzinami wydawało się, że na szczycie NATO w Strasburgu nie będzie rozstrzygnięcia w sprawie nowego szefa organizacji. Tymczasem nowy sekretarz generalny został wybrany. Zaskoczenia nie ma - to faworyt państw członkowskich, premier Danii Anders Fogh Rasmussen.

Sikorski gratuluje Rasmussenowi. I ironizuje?

Radosław Sikorski, wymieniany jako jeden z kandydatów w wyścigu do fotela szefa NATO, pogratulował wygranej premierowi Danii Andersowi Fogh Rasmussenowi. Szef polskiego MSZ swoje gratulacje poparł jednak oryginalnym argumentem. Wierzy, że premier Danii będzie walczył z Talibami równie skutecznie, co z ocieplaniem klimatu.

Co umie Tusk? "Obsesyjnie walczyć z Kaczyńskimi"

- Donald Tusk robi to, co umie. A umie tylko atakować - tak Jarosław Kaczyński skomentował słowa premiera, który poinformował, że na szczycie NATO prezydent poparł Andersa Fogh Rasmussena na nowego szefa Sojuszu nie konsultując tego z rządem. - Prezydent to jest człowiek wyjątkowo uczciwy, natomiast co do uczciwości jego partnerów mam radykalnie daleko idące wątpliwości - dodał.

Pogrzeb gwiazdy Big Brothera

Jade Goody, której śmierć mogły oglądać miliony telewidzów, została pochowana w sobotę w Essex w Wielkiej Brytanii. Ceremonię transmitowały największe media.

"Wyślij film. Będziesz sławny"

- Nadchodzi era filmów komórkowych. To jest dzisiaj trendy w wielu miejscach na świecie. Dlatego chcieliśmy stworzyć w Krakowie festiwal gdzie taka twórczość może zostać pokazana szerszej publiczności - powiedział w "Poranku" dyrektor programowy TVN Edward Miszczak. W Krakowie niebawem rusza druga edycja festiwalu Off Plus Camera.

Tureckie twarde "nie" dla Rasmussena

Turcja twardo obstaje przy swoim w sprawie nowego szefa NATO. - Ankara nie poprze w sobotę kandydatury Andersa Fogha Rasmussena na przewodniczącego generalnego Sojuszu - agencja Reutera przywołuje słowa wysokiego rangą tureckiego polityka.

"Nie jesteśmy mocarstwem, które stać na takie błędy"

Prezydent poparł jednak kandydaturę duńskiego premiera Andersa Fogh Rasmussena na sekretarza generalnego NATO. - Nie stać nas na takie błędy. Nie jesteśmy mocarstwem - komentował na gorąco premier Donald Tusk. - Nie otrzymaliśmy żadnych wytycznych, nie mogliśmy się dodzwonić do nikogo z rządu - bronił się szef BBN Aleksander Szczygło.

Porwani Polacy czują się dobrze

Cała załoga, w tym pięciu Polaków, którzy znajdują się na pokładzie porwanego przez somalijskich piratów norweskiego statku "Bow Asir", czuje się dobrze. Takie informacje przekazał w komunikacie armator chemikaliowca, któremu udało się po raz kolejny nawiązać kontakt ze statkiem.

Szczytu NATO dzień drugi Kaczyński w pierwszym rzędzie

Prezydent Lech Kaczyński w pierwszym rzędzie, ramię w ramię z Barackiem Obamą i Angelą Merkel - od przemarszu przywódców państw członkowskich NATO przez Most Europy na Renie rozpoczął się drugi dzień jubileuszowego szczytu NATO. Przejście przez mostek łączący niemieckie miasto Kehl z sąsiednim Strasburgiem to symbol powrotu Francji do struktur wojskowych NATO.

Kopacz chce do Brukseli

O pierwsze miejsce na liście PO na Mazowszu w wyborach do Parlamentu Europejskiego zabiega minister zdrowia Ewa Kopacz. I wszystko wskazuje, że się jej uda - pisze "Dziennik".

Zatrzęsła się ziemia w Indonezji

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w sobotę indonezyjską prowincję Celebes Północny. Lokalne władze twierdzą, że nie ma zagrożenia falą tsunami, która zwykle powstaje po takim trzęsieniu.

Brawurowa akcja helikoptera

Niezwykłe zdjęcia z akcji ratunkowej otrzymaliśmy na platformę Kontakt TVN24. Na przesłanym przez internautę Grzegorza filmie widać jak ratownicy TOPR, by udzielić pomocy narciarzowi, wylądowali helikopterem w bardzo trudnym miejscu na Kasprowym Wierchu.

Co robi IPN?

Tylko jedna książka pracownika IPN Pawła Zyzaka o Lechu Wałęsie, a tyle zamieszania. Choć nie była firmowana przez Instytut, odbiła mu się czkawką. Tymczasem IPN wydaje rocznie nawet ponad 150 książek, a z jego zasobów chce korzystać nawet 6 tys. naukowców. Czym na co dzień zajmuje się Instytut Pamięci Narodowej?

Droga krzyżowa artystyczna

Ludzie patrzą z okien, jak oni palą ogniska, biczują kukłę w białej płachcie, recytują współczesne teksty poetów. Obok jadą skutery i maszerują ludzie w mundurach. - Każdego dnia krzyżujemy Chrystusa. To chcemy pokazać - mówią organizatorzy niecodziennego widowiska.

Kogo NATO chce na szefa

Młody, zdolny, ambitny. Premier Danii Anders Fogh Rasmussen polityką zajął się bardzo wcześnie, od razu odnosił sukcesy. W walce o stanowisko szefa NATO miał poparcie najważniejszych graczy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Człowiek z Guantanamo w Polsce

Rhuhal Ahmed spędził ponad dwa lata w Guantanamo, osławionym amerykańskim więzieniu na Kubie dla podejrzanych o terroryzm. Dziś wraz ze swoim obecnym pracodawcą - organizacją Amnesty International - jeździ po świecie i opowiada o tym jak tam trafił i co go w Guantanamo spotkało. Swoimi wspomnieniami podzielił się również z portalem tvn24.pl.

Brał komórki "do sprawdzenia"

25-letni złodziej kradł nastolatkom telefony komórkowe. - Pokaż mi swój telefon, mojemu bratu ktoś ukradł podobny – tak mówił, a potem tłumaczył, że "idzie sprawdzić", czy to właśnie nie skradziony telefon. Już nie wracał.

Zyzak: UOP kradł akta Wałęsy

Kolejna odsłona historii Lecha Wałęsy, według Pawła Zyzaka. Tym razem chodzi o tezę autora kontrowersyjnej książki, że w latach 90. UOP przejmował dokumenty dotyczące młodości przywódcy "Solidarności". – To bzdury – komentuje dla "Rzeczpospolitej" były szef urzędu Andrzej Milczanowski.

Strasburg się zbroi

Nawet ponad 30 tys. uczestników może wziąć udział w sobotniej manifestacji przeciwników NATO w Strasburgu - informuje IAR. Francuskie władze podjęły specjalne środki bezpieczeństwa, a miasto przypomina warowną twierdzę. W piątek policja użyła przeciw protestującym armatek wodnych i gazu łzawiącego. W stronę funkcjonariuszy posypały się kamienie i petardy.