Najnowsze

Najnowsze

Albo rząd, albo brak seksu

Zakaz seksu, dopóki negocjatorzy nie dojdą do porozumienia i nie stworzą koalicyjnego rządu – taką propozycję rozwiązania politycznego pata w Belgii przedstawiła senator Marleen Temmerman. Kraj nie ma stabilnego rządu od ośmiu miesięcy.

Laptop zbrojony prętami

Sześć 12-centymetrowych metalowych prętów wewnątrz laptopa przykuło uwagę strażników granicznych na lotnisku w Łodzi. Właściciel komputera, 24-latek z Podlasia, próbował przemycić je do Anglii. Okazało się, że to... elementy śrubokręta, przy pomocy którego chciał zarabiać w Londynie. Wpadka kosztowała go 500 zł - i utratę narzędzi.

Polski kapitan żyje, trzech podwładnych zginęło

Trzech członków załogi porwanego przez somalijskich piratów frachtowca Beluga Nomination zginęło podczas nieudanej próby odbicia jednostki przed blisko dwoma tygodniami. Polski kapitan przeżył - wynika z informacji przekazanych przez armatora. Tymczasem kolejny porwany przez piratów statek, tym razem włoski tankowiec Savina Caylyn, zmierza w stronę Somalii.

Od kamienia do przestępstwa

Rzucił kamieniem w policyjny radiowóz, stawiał czynny opór, szarpał za mundury i znieważył funkcjonariuszy wulgarnymi słowami - takie zarzuty jeszcze dziś usłyszy 27-letni Sławomir P. Zaczęło się od pijackiego wygłupu, a skończyło przestępstwem zagrożonym karą nawet pięciu lat więzienia.

Osądzić Silvio za bunga bunga. Natychmiast!

Mediolańscy prokuratorzy chcą jak najszybciej postawić premiera Silvio Berlusconiego przed sądem. W środę mają złożyć formalne zapytanie w związku ze śledztwem dotyczącym relacji polityka z nieletnimi dziewczynami.

Polska policja też szuka 6-letnich bliźniaczek

Polska policja włączyła się w poszukiwanie 6-letnich bliźniaczek, które w ubiegłym tygodniu zostały uprowadzone przez ojca ze Szwajcarii. Mężczyzna w piątek popełnił samobójstwo.

Prawnicy próbują zakazać filmu o Amandzie

Prawnikom amerykańskiej studentki Amandy Knox, która we Włoszech została uznana winną morderstwa swojej współlokatorki, nie podoba się pomysł realizacji filmu o ich klientce. Formalnie wystąpili do kanału telewizyjnego Lifetime, by zaprzestał on prac nad obrazem.

Janina Ochojska

Janina Ochojska – polska działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. Laureatka nagród krajowych i zagranicznych między innymi: Order Ecce Homo, kawaler Legii Honorowej, tytuł Kobieta Europy (1994), nagroda im. Jana Karskiego (USA), Order Uśmiechu, nagroda Fundacji im. Romerów (Kanada), nagroda Pax Christi International Peace Award, Medal św. Jerzego przyznany przez Tygodnik Powszechny, Atsushi Nakata Memorial (Japonia). W 2004 r. w ankiecie tygodnika Polityka znalazła się na 7. miejscu w rankingu najbardziej wpływowych kobiet w Polsce. 13 listopada 2009 za zasługi dla wspierania obrazu Polski w świecie poprzez wytrwałą budowę jej wrażliwego, humanitarnego oblicza minister Radosław Sikorski nadał jej Odznakę Honorową "Bene Merito". W 2010 została laureatką Nagrody Lecha Wałęsy. W 2000 r. ukazała się książka wywiad-rzeka: "Niebo to inni".

Straszył bombami na Okęciu - wpadł

Prawie po dwóch latach poszukiwań policjanci zatrzymali 22-letniego mężczyznę, który kilkakrotnie informował o podłożeniu bomby na warszawskim lotnisku Okęcie. Mężczyźnie grozi do trzech lat więzienia.

Michał Kleiber

Michał Kleiber - naukowiec, specjalista z zakresu mechaniki i informatyki, były minister nauki, od 2007 prezes Polskiej Akademii Nauk, były doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. kontaktów z nauką. Ukończył studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Wydziale Matematyki, Mechaniki i Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. Obronił następnie doktorat i habilitację. W 1989 otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. Od lat związany z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, w latach 1995–2006 pełnił funkcję dyrektora tej jednostki. Jest autorem blisko 250 publikacji naukowych i siedmiu książek poświęconych zastosowaniom nowoczesnych metod komputerowych w badaniach naukowych, technice i medycynie. W latach 1976–1981 pracował na niemieckich uniwersytetach w Stuttgarcie, Hanowerze i Darmstadt. Od 1983 do 1984 był profesorem wizytującym na Uniwersytecie Kalifornijskim, a od 19 października 2001 do 31 października 2005 był ministrem nauki i szkolnictwa wyższego (od 2 maja 2004 ministrem nauki i informatyzacji) oraz (do czasu likwidacji) przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych w rządach Leszka Millera oraz Marka Belki. W latach 2003–2005 zajmował stanowisko przewodniczącego rządowego Komitetu ds. Umów Offsetowych. Od 19 stycznia 2006 sprawował funkcję doradcy społecznego prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. kontaktów z nauką. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, od 1 stycznia 2007 zajmuje stanowisko prezesa PAN. Wybrany członkiem Austriackiej Akademii Nauk (2002), Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk (2006), Academia Europaea (2009), Europejskiej Rady Badań (2006), Komitetu Sterującego Rady Zarządzającej Europejskiej Fundacji Nauki w Strasburgu (2007), Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) (2009).

Paweł Łuków

Paweł Łuków – profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Wydziału Filozofii i Socjologii. Autor wielu publikacji z zakresu etyki i filozofii medycyny.

Oskarżony o zbrodnie został bez obrońcy

Prawnik oskarżonego o zbrodnie wojenne byłego prezydenta Liberii Charlesa Taylora, wyszedł na znak protestu z sali sądowej w holenderskim Leidschendam. Tutaj przed specjalnym trybunałem ONZ ds. Sierra Leone toczy się proces Taylora.

Wbijali metal w kolana, wpadli za drugim razem

15-kilometrowy pościg na przełaj przez góry z psem tropiącym został zwieńczony sukcesem. Policja zatrzymała trzech mężczyzn, którzy napadli na pracownika salonu gier. Napastnicy torturowali mężczyznę, wbijając mu w kolana metalowe przedmioty.

Niemcy przygarną Mubaraka?

Egipt ma plan i harmonogram pokojowego przekazania władzy, oświadczył wiceprezydent Egiptu Omar Suleiman. Polityk spotkał się we wtorek z prezydentem Hosnim Mubarakiem. Egipskiego przywódcę po ewentualnej rezygnacji - jak wynika z najnowszego artykułu tygodnika "Der Spiegel" - chętnie przygarnęłaby spora grupa niemieckich polityków.

CASA spadała pionowo przez 1,5 minuty

Wojskowy samolot transportowy CASA C-295 M czeskich sił zbrojnych przez ok. 1,5 min. spadał pionowo z wysokości trzech tys. metrów. Maszyna została opanowana przez pilotów ok. 1,5 tys. metrów niżej. O wszystkim pisze we wtorek dziennik "Mlada Fronda Dnes".

Wiatr zerwał prom. "Cumy pękały jak nitki"

Wichury, jakie przeszły przez Pomorze, wyrządziły szkody nie tylko na lądzie. W stoczni remontowej w Gdańsku silny wiatr zarwał prom. "Cumy pękały jak nitki" - napisał do nas jeden z pracowników stoczni, a na dowód przesłał zdjęcia.

"Przepraszam, że pana okradam..."

To był chyba najmilszy napad, jakiego do tej pory dokonano. Pewien mężczyzna obrabował niewielki sklep w Seattle, lecz za swoje zachowanie bardzo grzecznie przeprosił.

SLD: PO sonduje ws. szybszych wyborów

Możliwe są przyspieszone wybory, bo PO spadają sondaże - uważa szef SLD Grzegorz Napieralski. Jego zdaniem Platforma Obywatelska od dłuższego czasu sonduje w tej sprawie Sojusz.

Były "nieścisłości" ws. Iraku

Były sekretarz obrony USA Donald Rumsfeld przyznał w swoich wspomnieniach, że popełnił błąd, twierdząc, iż Saddam Hussajn miał broń masowego rażenia. Posiadanie takiej broni miało uzasadniać rozpoczęcie ataku na Irak.

Rozmowy o sankcjach "w interesie demokracji"

Birmańska opozycja chce rozmawiać z Zachodem na temat zmiany sankcji nałożonych na kraj. Kary - apeluje partia Aung San Suu Kyi - miały zostać zmodyfikowane "w interesie demokracji, praw człowieka i zdrowego środowiska gospodarczego".

Jak oni ryczą! Wojski by pozazdrościł

- Natenczas Wojski chwycił na taśmie przypięty swój róg bawoli, długi, cętkowany, kręty jak wąż boa - pisał Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu". W Dortmundzie miłośnicy łowiectwa chwycili cokolwiek na czym mogli zaryczeć i poudawać jelenia w okresie godowym. Wszystko w ramach 13. Mistrzostw Niemiec w tej "dyscyplinie".

Muzeum kontra Kościół

O zwrot 18 średniowiecznych dzieł sztuki państwo polskie pozwie Kościół, a ściślej Muzeum Narodowe w Warszawie Bazylikę Mariacką w Gdańsku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Waszyngton nie chce pozbyć się Mubaraka

Stany Zjednoczone zmieniają ton ws. Egiptu. Waszyngton nie poprze natychmiastowej dymisji prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Powód? Jak uzasadniają amerykańscy przedstawiciele, jego szybkie odejście mogłoby opóźnić demokratyczne zmiany dokonujące się w tym kraju.

Zabójczy robot oblatany

"Wielki krok w przyszłość" - tak pierwszy lot bezzałogowego samolotu bojowego X-47B opisuje jego przyszły właściciel, US Navy. To jedyny na świecie bezzałogowy odrzutowiec przenoszący broń i zdolny robić to wszystko co robią nowoczesne myśliwce, tylko bez pilota na pokładzie.

Węgry uginają się pod naciskiem UE

Węgry zapowiedziały zmianę ustawy medialnej krytykowanej za zapisy mogące prowadzić do ograniczenia wolności prasy - podała Komisja Europejska. KE uważa niektóre z zapisów kontrowersyjnej ustawy za sprzeczne z prawem UE. Projekt poprawek ma być gotowy do czwartku.