Najnowsze

Najnowsze

Janusz Jankowiak

Janusz Jankowiak - ekonomista, publicysta, współpracownik prasy drugiego obiegu w okresie PRL. Ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, był doktorantem w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, a także stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej i Komisji Europejskiej. W latach 80. związany z wydawnictwami podziemnymi. W różnych okresach wchodził w skład redakcji "Wezwania", "21" i "Krytyki". Jego artykuły poświęcone ekonomii drukowały także m.in. "Przegląd Wiadomości Agencyjnych" i lubelski "Miesięcznik”. W latach 90. współpracował z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Od 1995 do 1997 pełnił funkcję redaktora naczelnego "Gazety Bankowej". Jest współzałożycielem Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Biznesu. Od 2000 do 2006 pozostawał związany z przedsiębiorstwami sektora bankowego, został głównym ekonomistą w Westdeutsche Landesbanku, a w 2001 objął tożsame stanowisko w BRE Banku. Pełnił funkcję doradcy wicepremiera Jerzego Hausnera i premiera Donalda Tuska. Został przewodniczącym rady nadzorczej domu maklerskiego i współpracownikiem instytutów ekonomicznych.

Sejm na finiszu, bez tłumaczeń Rostowskiego, ale z naciskami

Komu się znudził, odetchnie. Komu go mało, zatęskni. Dziś rozpoczyna się ostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu. Dwudniowe obrady będą dla posłów pracowite. Zapoznają się z raportem końcowym z prac komisji śledczej ds. nacisków, zajmą się też kilkoma obywatelskimi projektami zmian, w tym w ustawie o systemie oświaty. Nie będzie za to - jak poinformował marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna - informacji ministra finansów o strefie euro, czego domagał się SLD.

Anna Gornostaj

Anna Gornostaj - aktorka teatralna i filmowa. W 1982 ukończyła PWST w Warszawie. 12 kwietnia tego samego roku zadebiutowała w teatrze. Aktorka spełniła swoje marzenia otwierając swój teatr – najpierw Towarzystwo Teatrum, a później Teatr Capitol, przy którym znajduje się także klub muzyczny.

Ludwik Sobolewski

Ludwik Sobolewski - prawnik, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1989). Odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Panthéon-Assass-Paris II. W 1995 na podstawie pracy Prawne aspekty unii Polski z Litwą na przełomie XV i XVI wieku uzyskał na UJ stopień doktora nauk prawnych. Ukończył aplikację sędziowską, w 1994 uzyskał uprawnienia radcy prawnego. Pracował na WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego (do 1995), w latach 1992–1993 był urzędnikiem w Urzędzie Rady Ministrów (w tym szefa URM). W 1994 został doradcą zarządu GPW, następnie w tym samym roku wiceprezesem zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Od 1997 do 2002 wykładał na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Był wiceprezesem zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. W 2006 wygrał konkurs na prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (zastąpił Wiesława Rozłuckiego). W 2010 ponownie w wyniku konkursu powołany na drugą kadencję. Obejmował też funkcje członka rad nadzorczych różnych przedsiębiorstw i organizacji finansowych. W 2007 powołany w skład rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Trzy płcie w paszporcie. W Australii

Australijczycy będą mieli do wyboru aż trzy opcje przy podawaniu swojej płci we wnioskach o wydanie paszportu. Obok dwóch tradycyjnych, pojawi się płeć "nieokreślona". To wynik wejścia w życie nowych przepisów antydyskryminacyjnych.

Jerzy Szwed

Jerzy Szwed - fizyk, profesor i nauczyciel akademicki, od 2009 do 2010 wiceminister nauki. Ukończył w 1973 studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1976 uzyskał stopień naukowy doktora, habilitował się w 1982. W 1992 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk fizycznych. Specjalizuje się w fizyce teoretycznej. Zawodowo związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Był dyrektorem Instytutu Informatyki UJ. W latach 2002–2003 pełnił funkcję dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, a od 2005 był dziekanem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Wykładał na uczelniach zagranicznych (jako profesor wizytujący), przez kilka lat przebywał na stażach naukowych m.in. we Francji i Niemczech. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji i artykułów naukowych.

Wyrok śmierci dla 4 Ujgurów

Sądy w prowincji Sinkiang, na zachodzie Chin, skazały na karę śmierci czterech Ujgurów za udział w lipcowych zamieszkach, w których zginęły 32 osoby - poinformował w czwartek Reuters, powołując się na stronę internetową władz prowincji.

Ze śrubokrętem i aparatem. Senatorowie skończyli pracę

Odkręcanie tabliczek z senackich ław i robienie pamiątkowych zdjęć - takie obrazki można było zaobserwować na ostatnim posiedzeniu Senatu w tej kadencji. - Jakaś taka nutka melancholii i zadumy nas ogarnia - przyznał minister sprawiedliwości i jednocześnie senator Krzysztof Kwiatkowski.

W kryzysie rodzi się mniej dzieci

W pierwszym półroczu tego roku, po raz pierwszy od 6 lat odnotowaliśmy ujemny przyrost naturalny. Liczba urodzeń znów jest niższa niż zgonów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane GUS.

Jak lekkoduch został premierem. Ambasada USA o Tusku

Bardzo długo miał reputację politycznego lekkoducha, bez doświadczenia w ciężkiej administracyjnej pracy. To przyczyniło się do jego porażki w 2005 roku. Ale szybko się uczył - zdominował PO, a potem zaskoczył Kaczyńskiego agresywną postawą podczas debaty. Dzięki temu wygrał i dostał misję tworzenia rządu. Tak ambasada USA w Warszawie opisuje Donalda Tuska, w depeszy z listopada 2007 roku.

PiS zmniejsza dystans do PO

Miesiąc przed wyborami na PO chce głosować 44 proc. Polaków, na PiS - 32 proc. Według sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej", w Sejmie znalazłoby się jeszcze tylko SLD z poparciem 11 proc.

"Wszystkich was uniewinnię". Premier, prostytutki, szantaż

Na światło dzienne wychodzą dalsze, bardzo kłopotliwe dla premiera Włoch Silvio Berlusconiego, szczegóły jego szantażowania w związku ze skandalem obyczajowym. Według prokuratury miał on płacić za nieujawnianie informacji dotyczących jego domniemanych spotkań z prostytutkami. Włoskie media ujawniły znajdujący się w aktach śledztwa zapis podsłuchanej rozmowy szefa rządu z przebywającym za granicą wspólnikiem szantażystów Valterem Lavitolą.

Mistrzowie drugiego planu

Jedni mają sztab ludzi, inni liczą na ograniczoną liczbę doradców. Politycznych suflerów łączy jedno - wszyscy pociągają za sznurki w trwającej właśnie kampanii wyborczej. Reporterzy "Czarno na białym" sprawdzili, kto na nią wpływa.

"Przechodzisz, ale bądź profeszjonal"

Były kształtne piersi, ciasto i dmuchany basenik. Na casting do Katowic, gdzie kręcono drugi odcinek II edycji Top Model dziewczyny przyjechały z różnymi sposobami, aby przekonać jury. Tradycyjnie udało się niewielu.

Rząd ma pewniaków i robi przymiarki

Jeszcze przed wyborami mamy poznać nazwiska ludzi, z którymi premier się pożegna. Za rządową burtą ma się znaleźć kilka nazwisk. Są też kandydaci na następną kadencję. Plan zmian może pokrzyżować wyborcza porażka PO.

7 latka ponad rok mieszkała w ciemności

Najnowszy film Agnieszki Holland "W ciemności" o Żydach i Polakach ze Lwowa chroniących się w kanałach przed Niemcami jest polskim kandydatem do Oscara. Wszędzie, gdzie go wyświetlano, zyskiwał entuzjastyczne recenzje. - To najciekawszy film o Holokauście - przekonuje jego producent Juliusz Machulski.

Pokazała pazurki. Mają trzy metry

Amerykanka właścicielką najdłuższych paznokci świata. To nie lada wyczyn, bo mają ponad trzy metry długości. Nazywająca siebie "Księżną" Chris Waltont oczywiście trafiła do księgi Rekordów Guinessa.

Zderzenie pociągu i autobusu. Uciekali oknami

Do 11 wzrosła liczba ofiar środowego zderzenia pociągu i autobusu w Buenos Aires. W argentyńskich mediach wyemitowano drugi film z dramatu. Widać na nim, jak ludzie w szoku wyskakują oknami z wagonu pociągu.

"Grecja pozostanie w strefie euro"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy wyrazili w środę przekonanie, że przyszłość Grecji jest w strefie euro.

Korwin-Mikke: Rządzą nami gang i złodzieje

- Ja śpię spokojnie - mówił w TVN24 Janusz Korwin-Mikke, którego partia Nowa Prawica złożyła do Sądu Najwyższego protest wyborczy, gdyż Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji części list ugrupowania. Gość "Rozmowy Rymanowskiego" w TVN24 mówił też, co by zrobił z "bandą czworga", która rządzi Polską oraz czemu warto popierać prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę.

Setki razy gwałcili córki. Staną przed sądem

Wstrząsające przypadki kazirodztwa ujawniono w Bawarii w Niemczech. Jak podała w środę agencja dpa, w Memmingen przed sądem stanie 46-letni mężczyzna, który przez wiele lat gwałcił swoje dwie córki. Z kolei w Willmersbach ojciec spłodził z córką troje dzieci.

Tragiczny wypadek na "8". Nie żyje 18-latka

Tragiczny wypadek na drodze krajowej nr 8 niedaleko Nadarzyna. W zderzeniu fiata z tirem zginęła 18-letnia dziewczyna, która kierowała samochodem osobowym. Pasażer trafił do szpitala. trasa jest zablokowana.

"Doskonały kontakt"? Marcinkiewicz: człowiek o otwartym umyśle

- Człowiek o otwartym umyśle, który stara się łapać świat - tak Kazimierz Marcinkiewicz charakteryzuje osobę, o której można by powiedzieć "doskonały kontakt", czyli... siebie. Były premier żartem odpowiedział pytany, dlaczego w 2005 roku amerykańska ambasada w depeszy ujawnionej przez Wikileaks nazwała go w ten sposób.

"PiS się nie zmieniło, choć mówi cool i jazzy"

PiS walczy o niezdecydowany elektorat. To widać w kampanii PiS-u, które mówi, że trzeba być cool i jazzy. To język, który jest kompletnie nieprawdziwy i niezrozumiały - stwierdził w "Kropce nad i" marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Przestrzegł przed głosowaniem na PiS, bo jak przypomniał na listach tej partii są ludzie związani z Radiem Maryja i to oni znajdą się w Sejmie.

"Rozmowa Rymanowskiego" 14.09

Środa, 14.09 - Ja śpię spokojnie - mówił w TVN24 Janusz Korwin-Mikke, którego partia Nowa Prawica złożyła do Sądu Najwyższego protest wyborczy, gdyż Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji części list ugrupowania. Gość "Rozmowy Rymanowskiego" w TVN24 mówił też, co by zrobił z "bandą czworga", która rządzi Polską oraz czemu warto popierać prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę.

Zamieszki w Rzymie. Race, petardy, farba

Świece dymne, petardy i farba na ulicach Rzymu. W stolicy Italii przed siedzibą Izby Deputowanych doszło do zamieszek przed oczekiwanym głosowaniem nad programem oszczędności rządu Silvio Berlusconiego.

Marcinkiewicz: PiS może wygrać te wybory

Prawo i Sprawiedliwość może wygrać najbliższe wybory - ocenił gość "Faktów po Faktach" Kazimierz Marcinkiewicz. I uzasadniał: - Jarosław Kaczyński jest autentyczny w tym, co mówi, jest taki jaki jest, nie udaje innego. Siłą PiS jest właśnie ta autentyczność. A Donald Tusk? - U Donalda Tuska nie widzę takiego "poweru" zwycięstwa, który miał 4 lata temu - powiedział w TVN24 były premier.