Polacy w całym kraju biorą udział w obchodach drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Poza Warszawą uroczystości organizowane są przede wszystkim w miejscowościach, skąd pochodziły ofiary, które zginęły pod Smoleńskiem.
W Krakowie sprzed pomnika Adama Mickiewicza pod Krzyż Katyński przeszedł rano marsz pamięci. W godzinie katastrofy czyli o 8.41 jego uczestnicy uczcili ofiary minutą ciszy i modlitwą.
Marta Kaczyńska, córka tragicznie zmarłej prezydenckiej pary złożyła kwiaty na sarkofagu Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. Przy grobie, z okazji drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej, obecni byli także parlamentarzyści PiS. CZYTAJ WIĘCEJ
O godz. 17.30 w Katedrze na Wawelu zostanie odprawiona msza św. w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar katastrofy.
W Warszawie uroczystości odbywały się m.in. na warszawskich Powązkach, przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu, a także na warszawskim Wilanowie - tam pochowany został Jerzy Szmajdziński.
Wicemarszałka Sejmu i ministra obrony narodowej wspominała rodzina i bliscy współpracownicy, m.in. Ryszard Kalisz i Jerzy Miller.
Śląsk uczcił zmarłych
Na Śląsku w Katowicach, skąd pochodziła Krystyna Bochenek, złożono kwiaty i wieńce na jej grobie. - Dziękuję za obecność, za pamięć o Krystynie. Ludzie tak długo żyją, jak długo o nich pamiętamy. Dziękuję władzom województwa, władzom miasta, Kościołowi, policji - wszystkim, którzy dzisiaj tu przybyli. Przybyli prawdziwi przyjaciele - mówił Andrzej Bochenek, mąż tragicznie zmarłej parlamentarzystki.
Krótka uroczystość - w której uczestniczyło ok. 30 osób - rozpoczęła się tam ok. godz. 8.20. Po modlitwie nad miejscem spoczynku Krystyny Bochenek, w godzinę katastrofy, o 8.41, zgromadzeni przy dźwiękach dzwonów katowickich kościołów oddali cześć zmarłym w katastrofie.
To nie jedyne wtorkowe uroczystości pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej w woj. śląskim. Na popołudnie w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla odbędzie się msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej - pod przewodnictwem i z homilią metropolity katowickiego abp. Wiktora Skorca.
W Łodzi przejdzie marsz
W woj. łódzkim w Spale uroczystości związane z rocznicą rozpoczęły się na miejscowym cmentarzu, gdzie został pochowany dowódca Wojsk Lądowych RP, generał Tadeusz Buk - jedna z ofiar tragedii sprzed dwóch lat.
Na grobie generała złożono m.in. wieńce od Ministra Obrony Narodowej i dowódcy Wojsk Lądowych, a także władz samorządowych i policji. Były również kwiaty od 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego (Łódzkie) i 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania (Lubuskie). Generał Buk był w przeszłości dowódcą obu tych jednostek.
W samej Łodzi we wtorek rano na Starym Cmentarzu wojewoda łódzka Jolanta Chełmińska w imieniu prezydenta RP i premiera złożyła wieńce na grobie b. prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Joanny Agackiej-Indeckiej. - To była bardzo ważna postać, osoba, która nie tylko znała doskonale przedmiot prawa, ale potrafiła to znakomicie wykorzystać, pamiętając o ludziach, a nie tylko o przepisach. To był wspaniały, ciepły człowiek, młoda kobieta, matka, żona, córka, przyjaciółka. Wszyscy ją opłakujemy - mówiła.
Wieczorem główną ulicą Łodzi - Piotrkowską - przejdzie marsz w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej, organizowany m.in. przez PiS. Obchody rozpocznie msza święta w kościele Zesłania Ducha Świętego na placu Wolności. Ich uczestnicy przemaszerują Piotrkowską do pasażu Schillera, gdzie będzie odczytany apel i zostaną zapalone znicze w hołdzie ofiarom katastrofy.
Uroczystości w Kaliszu
Z kolei w Kaliszu uczczono pamięć Gabrieli Zych - jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy, władze miasta i członkowie Rodziny Katyńskiej. - Będąc przy grobie i składając kwiaty, myślimy o wszystkich, którzy zginęli w tej ogromnej katastrofie - mówił prezydent Janusz Pęcherz.
96 zniczy w Licheniu
Rocznica katastrofy upamiętniana jest także w Licheniu (woj. wielkopolskie). W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej rozbrzmiał tam głos największego dzwonu w Polsce - Maryi Bogurodzicy.
- Równolegle z biciem dzwonu w bazylice mniejszej zapalono 96 zniczy upamiętniających ofiary katastrofy. W intencji ofiar katastrofy wierni i księża odmówią różaniec - poinformował Robert Adamczyk z sanktuaryjnego biura prasowego.
Dodał, że znicze będą się palić przez cały dzień. Wieczorem zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar, a po jej zakończeniu, wierni przejdą ul. Klasztorną. Jesienią 2011 r. posadzono tam 96 dębów, symbolizujących ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.
W Łomży wystawa o Przemysławie Gosiewskim
W Łomży w Muzeum Północno-Mazowieckim otworzono wystawę poświęconą Przemysławowi Gosiewskiemu z PiS. Można na niej zobaczyć pamiątki dokumentujące działalność społeczną i polityczną polityka PiS, który dwa lata temu zginął w katastrofie smoleńskiej.
- To zdjęcia, dokumenty z jego pracy parlamentarnej i społecznej, fotografie z prywatnego archiwum, podziękowania, które dostawał od wielu osób, samorządów, instytucji, ale też osobiste przedmioty, które znaleziono na miejscu katastrofy smoleńskiej - powiedział Leszek Taborski z łomżyńskiego muzeum, które udostępniło salę na wystawę.
Eksponaty zostały przeniesione do Łomży z izby pamięci Przemysława Gosiewskiego, którą na terenie swojej prywatnej posesji w Kołakach Kościelnych (Podlaskie) jesienią 2010 r. zorganizowali jego rodzice Jan i Jadwiga Gosiewscy.
W otwarciu wystawy w Łomży wzięły m.in. udział Jadwiga Gosiewska, żona zmarłego Beata Gosiewska z dziećmi oraz parlamentarzyści PiS, łomżyńscy samorządowcy.
Pamiątki po Przemysławie Gosiewskim będzie można w Łomży oglądać przez miesiąc. Jadwiga Gosiewska poinformowała, że potem zostaną przeniesione na teren sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie-Głodowie koło Skarżyska Kamiennej, gdzie powstanie muzeum dedykowane jej synowi.
Również w Białymstoku, pamięć ofiar katastrofy uczcił wojewoda podlaski Maciej Żywno i przedstawiciele służb mundurowych. Kwiaty zostały złożone przy pomniku upamiętniającym ofiary, zlokalizowanym przy kościele św. Rocha. Potem wojewoda złożył też kwiaty na grobach trojga osób zmarłych w katastrofie, pochowanych w Białymstoku i Supraślu: wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry, stewardessy Justyny Moniuszko oraz arcybiskupa Mirona, zwierzchnika prawosławnego ordynariatu WP.
Olsztyn - punkt 8.41
W Olsztynie kilkadziesiąt osób zebrało się przed Pomnikiem Wolności Ojczyzny, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Wieczorem odbędzie się nabożeństwo w intencji ofiar i Marsz Pamięci.
Rocznicowe obchody w Olsztynie rozpoczęły się o godz. 8.41, gdy w hołdzie ofiarom katastrofy włączono na minutę syreny alarmowe w całym mieście. Jednocześnie na Rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przedstawiciele władz miasta zapalili 96 zniczy ułożonych w kształt biało-czerwonej flagi.
Główne olsztyńskie uroczystości odbyły się w południe na pl. Solidarności, gdzie zebrało się kilkadziesiąt osób, które zapaliły znicze i złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny. Zebrani odśpiewali hymn i odmówili modlitwę za zmarłych w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.
Wystawa w Radomiu
W Radomiu zaprezentowano plenerową wystawę poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Wystawa ukazuje go jako polityka, parlamentarzystę i prezydenta. Prezentuje także związane z nim wydarzenia, m.in. nadanie honorowego obywatelstwa Radomia.
Wystawa prezentowana jest przed gmachem urzędu miejskiego, gdzie we wtorek pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy złożono kwiaty i zapalono znicze.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, parlamentarzyści, delegacje organizacji kombatanckich, policji, straży pożarnej, harcerze.
W obchodach uczestniczyli też bliscy kpt. Artura Ziętka - pochodzącego z Radomia nawigatora Tupolewa. - Takie uroczystości świadczą o tym, że nasz ból dzielą z nami inne osoby. Jest to dla nas małym ukojeniem w bólu, który będzie w nas obecny do końca życia - powiedziała matka kpt. Ziętka.
Radomscy radni podjęli uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa Lechowi Kaczyńskiemu w kwietniu 2011 roku, w przeddzień pierwszej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem.
Park Pamięci pod Płockiem
Park Pamięci w Trzepowie koło Płocka został poświęcony przez biskupa płockiego Piotra Liberę w październiku 2011 r. Znajduje się tam 96 dębów i kamieni upamiętniających wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Parkiem Pamięci i zasadzonymi tam dębami opiekują się osoby prywatne, które same podjęły takie zobowiązanie.
Dorota Skrzypek, wdowa po prezesie NBP Sławomirze Skrzypku, powiedziała, że Park Pamięci w Trzepowie to dla niej szczególne miejsce, będące "wyrazem ludzkiej dobroci, bezinteresowności i prawdziwej miłości".
- Wiem, że to dar serca. To inicjatywa ludzi, którzy chcieli upamiętnić naszych bliskich, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. To wielka wartość, absolutnie wyjątkowa. Przyjechałam tutaj by za to podziękować - podkreśliła Skrzypek.
Podczas mszy św. odprawionej w Parku Pamięci odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. - Przeminą spory, nie wyjaśnią się pewnie wszystkie zagadki, ale pamięć o tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, pamięć o tym, co było w ich życiu najważniejsze, nie zginie - powiedział w kazaniu ks. prałat prof. Ireneusz Mroczkowski, wykładowca płockiego Seminarium Duchownego.
Znicze w Sopocie
Pod domem pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich w Sopocie od rana palą się znicze. Zebrani ludzie odmawiają także modlitwy za ofiary katastrofy i składają pod budynkiem kwiaty. Po południu została również odczytana lista wszystkich, 96 nazwisk tych, którzy zginęli dwa lata temu pod Smoleńskiem.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot. PAP/Bartłomiej Zborowski