Najnowsze

Najnowsze

Al-Kaida pokazała porwanych cudzoziemców

Al-Kaida Islamskiego Maghrebu opublikowała we wtorek na swojej stronie internetowej zdjęcia pięciu cudzoziemców uprowadzonych pod koniec listopada w Mali, w Afryce Zachodniej. Jak poinformował Reuters, na zdjęciach zakładnicy otoczeni są przez zamaskowanych mężczyzn trzymających karabiny.

Byli PiSowcy zbudują partię

Łączenie sił na polskiej prawicy trwa. Na przełomie stycznia i lutego ze sceny politycznej zniknie nazwa Solidarna Polska. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", powstać ma nowe ugrupowanie, utworzone przez byłych działaczy PiS związanych ze Zbigniewem Ziobrą oraz Prawicę Rzeczypospolitej, kierowaną przez Marka Jurka, byłego marszałka Sejmu.

Psychodeliczny gekon jednym z 208 nowych gatunków

Psychodeliczny gekon i małpa przypominająca grzywą uczesanie Elvisa Presleya znalazły się pośród 208 nowych gatunków zwierząt i roślin odkrytych w ubiegłym roku w dorzeczu Mekongu w Azji Południowo-wschodniej - ogłosili w poniedziałek przedstawiciele WWF.

Unijny komisarz odwiedził Tymoszenko w więzieniu

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele odwiedził przebywającą w areszcie skazaną na siedem lat więzienia byłą premier Ukrainy Julię Tymoszenko - podała we wtorek ukraińska stacja telewizyjna 1 plus 1. Także we wtorek w Kijowie Sąd Apelacyjny przystąpi do rozpatrzenia odwołania od wyroku Tymoszenko.

ONZ: W Syrii zabito ponad pięć tysięcy osób

Ponad pięć tysięcy osób zginęło, a 14 tysięcy aresztowano podczas powstania przeciwko władzom w Syrii - poinformowała Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay. Według niej do ościennych krajów uciekło ponad 12 tys. osób.

Pogrzeb Villas 19 grudnia

Pogrzeb Violetty Villas odbędzie się 19 grudnia w Warszawie. Artystka zostanie pochowana na Powązkach.

Tam Lady GaGa zaplanowała karierę

Koncert Jingle Ball w Nowym Jorku jest coroczną tradycją w Stanach Zjednoczonych. Sięga czasów, kiedy Lady GaGa była małą dziewczynką i słuchając innych artystów powiedziała swojej mamie, że chce zostać piosenkarką. W tym roku także nie zabrakło gwiazd, wystąpili m. in. Kelly Clarkson, David Guetta czy LMFAO.

NIK: System e-administracji padł

Z 28 projektów informatyzacji polskiej administracji sprawnie działa tylko 5 - wynika z kontroli NIK. W nieskoordynowanych projektach utopiono setki milionów złotych. Teraz trzeba wydać kolejne 6 mld zł, by zadziałało to, co miało już funkcjonować - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Z polisą bez kolejki do lekarzy?

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje pakiet projektów ustaw, wśród nich są przepisy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Mają one ułatwić chorym dostęp do usług medycznych, a szpitalom dać dodatkowy zastrzyk finansowy - donosi "Rzeczpospolita".

Z dziwnych poligonów na ulice miast. Godzina "G"

Gdy rano 13 grudnia 1981 roku Polacy obudzili się i zobaczyli na ulicach swoich miast czołgi, przecierali oczy ze zdumienia. O planowanej akcji wiedziało jedynie najwyższe dowództwo wojska. Oficerowie niższych szczebli jedynie domyślali się, że "coś" nadchodzi. – Latem 81 roku ćwiczyliśmy coś niezwykłego, mianowicie "działanie w kierunku wschodnim" - wspomina gen. Bolesław Balcerowicz, ówczesny szef sztabu jednej z dywizji. – Myślący oficer wiedział, że coś się szykuje – dodaje.

Ukryła 1,5 kg kokainy we włosach

Młoda kobieta, obywatelka RPA została aresztowana w stolicy Tajlandii - Bangkoku - po tym, gdy w jej włosach znaleziono 1,5 kilograma kokainy.

PiS maszeruje, Wałęsa konferuje, Legnica chce "Zrozumieć H."

We wtorek, w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tamtych wydarzeń. W stolicy odbędzie się też Marsz Niepodległości i Solidarności, którego inicjatorem jest PiS. Szef ugrupowania Jarosław Kaczyński zapowiedział, że przesłaniem marszu będzie pamięć o stanie wojennym, ale także - jak mówił - PiS będzie przestrzegał przed współczesnymi zagrożeniami dla niepodległości Polski.

"Ci, którzy mają władzę, mówią jaka była historia"

Jak bardzo zakłamana była PRL-owska rzeczywistość bardzo dobrze widać w podręcznikach historii z tamtego czasu. Wszystko czego uczono w szkole musiało być zgodne z linią partii i oficjalną propagandą. W znacznej mierze zależało od nauczyciela, jak on te akcenty poprzesuwa, żeby było trochę mniej propagandy, a trochę więcej historii.

Radni nie chcą w Warszawie „kasyna od Sobiesiaka”

Warszawscy radni nie chcą pozwolić spółce, za którą według ich ustaleń stoi główny bohater afery hazardowej Ryszard Sobiesiak, na otwarcie kasyna w centrum miasta. Dziś samorządowcy z komisji bezpieczeństwa mają opiniować wniosek w sprawie jego lokalizacji w hotelu InterContinental. - Kluczowa była dla nas informacja o tym, że może być to spółka powiązana z głównym bohaterem afery hazardowej. Nie stać nas na kolejne zarzuty, że sprzyjamy hazardowi – mówi w rozmowie z nami radny PO, która ma większość w komisji.

"Jak ruszyli to nie było zmiłuj"

Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej czyli ZOMO istniały przez 32 lata (w latach 1957-1989). Znienawidzone przez ludność PRL, okryte zostały czarną legendą za sprawą kolejnych pacyfikacji walczącej opozycji. Ten najkrwawszy rozdział w historii ZOMO powstał w czasie stanu wojennego, gdy 17 grudnia 1981 roku w czasie starć w kopalni Wujek zginęło 9 górników.

"Z obu stron widać było mur nie do przejścia"

Jaki był prawdziwy powód wprowadzenia stanu wojennego w Polsce? - To była obawa przed rozlewem krwi - stwierdził w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 Stanisław Ciosek, były ambasador w ZSRR i Rosji. - Może fatalizm przez mnie przemawia, ale generał Jaruzelski pisał w swojej książce, że była szansa na porozumienie, jeśli "Solidarność" by ustąpiła. A ja uważam, że takich możliwości nie było. To była nieubłagana konfrontacja. A chodziło o to, by była kontrolowana, a nie krwawa na ulicach - przekonywał.

Pół roku w PRL-u. Na własne życzenie

Od czasów stanu wojennego wyrosło już w Polsce pokolenie ludzi, którzy niewiele albo nic nie pamiętają z PRL-u. Dla nich kartki, puste sklepowe półki, czarno białe telewizory i gigantyczne kolejki po kawę to tylko wspomnienia rodziców. Są jednak tacy, którzy dobrowolnie postanowili sprawdzić jak się wtedy żyło.

"Dostałeś wystarczająco dużo naszej krwi"

Syria walczy i choć od pierwszego wystąpienia przeciwko prezydentowi minęło już 9 miesięcy, a na ulicach wciąż giną ludzie, to Baszar el Asad ustępować nie zamierza. Świat - już nie tylko zachodni, ale i arabski wzywa go do ustąpienia i grozi sankcjami. Ale na tym, jak na razie się kończy. Prawdziwa walka toczy się na ulicach syryjskich miast.

Pożar w Piekarach. 2 osoby nie żyją

Dwie osoby nie żyją, a jedna została odwieziona do szpitala po tym jak w jednej z kamienic w Piekarach Śląskich wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali wszystkich mieszkańców. Przyczyny powstania pożaru na razie nie są znane.

Napadli na policjanta. Usłyszeli zarzuty

Prokuratura w Giżycku postawiła pięciu mężczyznom zarzuty w związku z napaścią na policjanta. Funkcjonariusz stanął w obronie młodych ludzi, którzy zostali zaatakowani. Został raniony nożem.

Kanada wychodzi z Kioto

Kilkadziesiąt godzin po zakończeniu konferencji klimatycznej w Durbanie Kanada ogłosiła wystąpienie z protokołu z Kioto. - Korzystamy ze swego prawa i formalnie wychodzimy z Kioto - oświadczył w poniedziałek minister ochrony środowiska tego kraju Peter Kent.

Próbowali uciec z więzienia. Wzięli zakładników

Podczas nieudanej próby ucieczki z więzienia w pobliżu Aten, grupa przestępców wzięła trzech strażników jako zakładników. Władzom udało się jednak opanować sytuację. - Wszyscy zakładnicy są już wolni, a więźniowie powrócili do cel - poinformował w poniedziałek wieczorem wiceminister sprawiedliwości Jeorjos Petalotis.

Przed domem Jaruzelskiego. "Patriotyzm to nie faszyzm"

"Patriotyzm to nie faszyzm" i "Pamiętamy" z takimi hasłami na transparentach przyszli późnym wieczorem przed dom generała Wojciecha Jaruzelskiego na warszawskim Mokotowie przeciwnicy decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego przed 30 laty. Zebrało się - jak donosi reporter portalu tvnwarszawa.pl - kilkaset do tysiąca osób. Przed godz. 1 w nocy zaczęli się rozchodzić.

Świeca w oknie Komorowskich

- Zapaliliśmy świecę z myślą o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za polską wolność - powiedział późnym wieczorem prezydent Bronisław Komorowski, który chwilę wcześniej wraz z żoną Anną zapalił w oknie Belwederu symboliczne światełko.

"Rozmowa Rymanowskiego" 12.12

Poniedziałek, 12.12 Jaki był prawdziwy powód wprowadzenia stanu wojennego w Polsce? - Zrobiono to w obawie przed rozlewem krwi - stwierdził w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 Stanisław Ciosek, były ambasador w ZSRR i Rosji. - Może fatalizm przez mnie przemawia, ale generał Jaruzelski pisał w swojej książce, że była szansa na porozumienie, jeśli "Solidarność" by ustąpiła. A ja uważam, że takich możliwości nie było. To była nieubłagana konfrontacja. A chodziło o to, by była kontrolowana a nie krwawa na ulicach - przekonywał

"Kropka nad i" 12.12

Poniedziałek, 12.12 - W ogóle nie rozumiem pana Kaczyńskiego. Ta opcja, z Kaczyńskim na czele, wykorzysta każdą sytuację. Jestem absolutnie przeciwna jakimkolwiek demonstracjom w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - oświadczyła w "Kropce nad i" Danuta Wałęsa. Żona byłego prezydenta stwierdziła, że marsz, jaki 13 grudnia organizuje PiS to tylko chęć "zaistnienia".

"Niestety półgłówków jest wielu"

Do walki o to, by władza w Polsce wróciła do ludzi uczciwych, "którzy myślą kategoriami dobra publicznego" wzywał na poniedziałkowym spotkaniu z mieszkańcami Kielc prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak mówił, taką władzę może tworzyć jedynie zjednoczona prawica.

"Nasza silna obecność na Bliskim Wschodzie będzie trwać"

- Stany Zjednoczone nigdy się nie zawahają w obronie swoich sojuszników, partnerów i interesów - oświadczył Barack Obama w przemówieniu z okazji wizyty premiera Iraku Nuriego al-Malikiego. Prezydent zapewnił, że mimo wycofania wojsk amerykańskich z Iraku USA pozostaną mocno zaangażowane na Bliskim Wschodzie, także militarnie.

"Nie rozumiem Kaczyńskiego. Wykorzysta każdą sytuację"

- W ogóle nie rozumiem pana Kaczyńskiego. Ta opcja, z Kaczyńskim na czele, wykorzysta każdą sytuację. Jestem absolutnie przeciwna jakimkolwiek demonstracjom w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - oświadczyła w "Kropce nad i" Danuta Wałęsa. Żona byłego prezydenta stwierdziła, że marsz, jaki 13 grudnia organizuje PiS to tylko chęć "zaistnienia".

Biały Dom chwali rosyjską opozycję

Biały Dom z uznaniem odniósł się do weekendowych manifestacji w Moskwie i innych miastach Rosji. Amerykanie widzą pozytywny znak w tym, że władze zgodziły się na protesty i powstrzymały się od ich rozbijania, a demonstranci zachowywali się pokojowo.