Najnowsze

Najnowsze

Prokuratorzy wojskowi i cywilni chcą raportu

Wojskowa Prokuratura Okręgowa zwróciła się o przekazanie jej raportu końcowego komisji Jerzego Millera - dowiedział się portal tvn24.pl. Prokuratorzy nie chcą komentować jego zawartości, zwłaszcza w kontekście nieprawidłowości w 36. specpułku, które wytykają autorzy dokumentu. Tezy raportu chcą porównać ze swoimi ustaleniami także prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej na Pradze, którzy badają odpowiedzialność cywilów w wątku organizacyjnym prezydenckiego lotu.

"Rezygnuję, by nikt nie mówił, że nie mam odwagi"

- Postanowiłem złożyć rezygnację, bo uważam, że tak trzeba, że powinno się tak uczynić. Zdecydowałem się na to teraz, bo nikt nie będzie mógł powiedzieć, że w tak trudnej sytuacji zabrakło mi odwagi - tak o swojej dymisji mówił na konferencji prasowej minister obrony Bogdan Klich.

MAK: polski raport zbieżny z naszym, ale...

Polska wersja katastrofy pod Smoleńskiem w dużej mierze jest zbieżna z raportem Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego. Niektóre wnioski na razie są niezrozumiałe - oświadczył przewodniczący Komisji Technicznej MAK Aleksiej Morozow. Wcześniej przedstawiciel MAKu zapewniał, że komentarza nie będzie, choć jeszcze rano zapowiedź komentarza padła.

Prezentacja rządowego raportu - relacja minuta po minucie

- Jak dobrze rozumiem, piloci byli za głupi na to, by sprawdzić właściwy wysokościomierz. Nie uwierzyłam w to - tak Magdalena Merta, żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej wiceministra kultury Tomasza Merty, podsumowała efekty prac komisji Jerzego Millera. Po prezentacji raportu członkowie komisji spotkali się z rodzinami ofiar. Według ich ustaleń rosyjscy kontrolerzy podawali błędne komendy załodze, ale też dowódca nie wiedział, że na Smoleńsku automatyczne odejście nie zadziała. Nikt nie naciskał na pilotów, że muszą wylądować. Bardzo krytycznie komisja oceniła przygotowanie załogi do lotu i warunki panujące w 36 specpułku. Relacja na żywo w tvn24.pl.

"Nie odpowiada za katastrofę", ale przestaje szefować MON

- Wczoraj rezygnację na moje ręce złożył szef MON Bogdan Klich. Dziś ją przyjąłem - oświadczył szef rządu Donald Tusk. Klicha zastąpi sekretarz stanu w MSWiA, Tomasz Siemoniak. Pytany, czy po tak "miażdżącym" raporcie komisji Jerzego Millera sam poda się do dymisji, wykluczył to. Nie chciał też wskazać odpowiedzialnych za katastrofę.

Dwa wypadki, 19 górników nie żyje

Metan był przyczyną eksplozji w nocy z czwartku na piątek w kopalni w Suchodilsku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Zginęło 17 osób. Do drugiego wypadku doszło w kopalni w Makiejewce, w obwodzie donieckim. Na górników spadła wieża szybu - zginęły dwie osoby.

Kaczyński: Tusk nie ma honoru ani odwagi

- Premier Donald Tusk nie miał i nie ma odwagi wziąć na siebie odpowiedzialności za katastrofę. Zabrakło mu honoru, by bronić gen. Błasika i polskich oficerów, nie reagował na pomówienia ze strony MAK - powiedział na krótkiej konferencji prasowej Jarosław Kaczyński, odnosząc się do raportu komisji Jerzego Millera.

Skok na hipermarket. Złodzieje zrobili podkop

Do nietypowego włamania doszło w nocy w Bolesławcu (woj. dolnośląskie). Złodzieje, aby dostać się do wnętrza hipermarketu wykopali w ziemi tunel. Okradli kilka znajdujących się w pasażu handlowym sklepów. O włamaniu poinformował redakcję Kontaktu 24 Reporter 24 Michal_Pietrzak.

Kim jest następca Klicha?

Premier Donald Tusk zapowiedział, że zaproponuje na nowego szefa MON dotychczasowego wiceszefa MSWiA, Tomasza Siemoniaka. Wcześniej poinformował, że przyjął złożoną w czwartek na jego ręce dymisję szefa MON Bogdana Klicha.

Raport: Piloci reagowali zbyt późno i niewłaściwie

Piloci airbusa Air France zareagowali zbyt późno i nie zastosowali właściwych procedur w momencie, gdy podczas lotu pojawiły się problemy - ujawniło w piątek oficjalnie francuskie Biuro Badań i Analiz (BEA). Wcześniej na temat treści trzeciego już raportu ws. katastrofy z czerwca 2009 r. pojawiły się przecieki we francuskich mediach. Wszyscy pasażerowie i załoga lotu z Rio de Janeiro do Paryża - łącznie 228 osób - zginęli.

Przestępcy chcą głowy Breivika. Wyznaczyli nagrodę

Norweskie środowiska przestępcze wyznaczyły nagrodę za głowę Andersa Behringa Breivika, który w ubiegły piątek w zamachu w Oslo i na wyspie Utoya zabił 76 osób. W więzieniu, gdzie przebywa od wtorku, "panuje nastrój linczu" - pisze dziennik "Verdens Gang".

"Rozwianych wiele wątpliwości" czy "raport dla frajerów"?

- Chwilami zastanawiałam się, czy minister Miller w ogóle znajdzie frajerów, którzy uwierzą w raport - powiedziała po prezentacji zespołu Millera Magdalena Merta. - Wierzymy tej komisji. Rozwiała wiele wątpliwości - stwierdziła natomiast Bogusława Boyen, siostra Leszka Deptuły.

Pippa nie zagra w porno. Będzie film dokumentalny

Wszystko o pupie Pippy Middleton, ekspresowej sławie, miłościach i ewentualnym związku z księciem Harrym – opowie poświęcony siostrze księżnej Cambridge film dokumentalny. "Crazy About Pippa", który skupia się na najbardziej pożądanej pannie Wielkiej Brytanii, powstał dla amerykańskiej sieci kablowej TLC. Premiera 9 sierpnia.

Komisja kontra dziennikarze. "Jak tak można?"

Głosami ostrego sprzeciwu i oburzenia ze strony dziennikarzy zakończyła się konferencja komisji Jerzego Millera. Poszło o jej przerwanie. Szef MSWiA uznał bowiem, że rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej nie mogą czekać na spotkanie z komisją i trzeba zakończyć zadawanie pytań przez media. A tych było wiele. Dziennikarze dociekali m.in. czy w 36. pułku fałszowano niektóre statystyki, czy będą wnioski do prokuratury, czy można mówić o pośrednich naciskach na załogę TU-154.

"NYT": Za wybuchami w Gruzji może stać rosyjski major

Oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego może stać za serią eksplozji, do których doszło w ubiegłym roku w Gruzji, w tym za wybuchem w pobliżu amerykańskiej ambasady - podaje "New York Times", powołując się na poufny raport przedstawicieli wywiadu USA.

Klich "nie ma żadnej swobody manewru"

Opozycja mówi jednym głosem: minister obrony Bogdan Klich po raporcie komisji szefa MSWiA Jerzego Millera powinien podać się do dymisji. Koalicja odpowiada: takie decyzje należą do szefa rządu.

Komisja: Nie było żadnych kłótni gen. Błasika z kimkolwiek

Przed wylotem do Smoleńska 10 kwietnia doszło do dwóch, bardzo krótkich rozmów gen. Andrzeja Błasika z kpt. Arkadiuszem Protasiukiem. Żadna z nich nie miała charakteru kłótni – ustalili w swoim raporcie członkowie komisji Jerzego Millera. Z dokumentu wynika, że Dowódca Sił Powietrznych przed wylotem do Rosji rozmawiał też z zastępcą 36. Specpułku. Ta rozmowa również była spokojna.

Mieszkańcy Kaliningradu do Gdańska bez wiz?

Komisja Europejska ogłosiła propozycję objęcia całego obwodu kaliningradzkiego, części Pomorza oraz Warmii i Mazur przepisami ruchu przygranicznego UE. Gdy propozycja wejdzie w życie, mieszkańcy Kaliningradu będą mogli bez wiz odwiedzić np. Gdańsk. - Aby uniknąć izolacji Kaliningradu od jego bezpośrednich sąsiadów, należy ułatwić podróżowanie jego mieszkańcom - argumentuje KE w piśmie z 27 lipca.

Po zderzeniu przewrócił się na torowisko

Po porannym zderzeniu dwóch aut w ścisłym centrum Warszawy na 15 minut zostało zablokowane torowisko tramwajowe - jeden z samochodów przewrócił się na nie. Zdarzenie sfilmował internauta tvnwarszawa.pl.

PiS: to nie jest raport, to kłamstwa Millera

- To opracowanie, które nie jest raportem, to wersja rządu Donalda Tuska raportu pani Anodiny. Miała Polaków zaboleć i tak się stało - to pierwsza reakcja PiS na prezentację zespołu Jerzego Millera. Według Antoniego Macierewicza, minister Miller podczas prezentacji kłamał, a sam dokument pełen jest fałszerstw i świadomych zatajeń.

"Surowy i uczciwy" - rosyjskie media oceniają raport

Polski raport dotyczący katastrofy smoleńskiej jest "surowy i uczciwy" - stwierdził portal newsru.com. Z kolei gazeta.ru podkreśla w tytule, że "Polska obwiniła rosyjskich kontrolerów o to, że wydawali nieprawidłowe polecenia pilotom Tu-154M". Rosyjskie media szeroko komentują publikację polskiego raportu.

"Dziwię się, że komisja zrobiła tyle błędów"

- Można się dopatrzyć wielu błędów. Dziwię się, że tak szanowna komisja je zrobiła - tak płk Stefan Gruszczyk podsumował raport komisji Jerzego Millera. A były akredytowany przy MAK Edmund Klich uważa, że bez zmian systemowych "będziemy czekać na kolejna katastrofę". Uważa również, że lotnisko w Smoleńsku powinno być 10 kwietnia 2011 roku zamknięte.

Zachodnie media: Polska wini załogę, ale i Rosjan

- Raport polskiej komisji badającej przyczyny katastrofy samolotu Tu-154M stwierdza, że Rosja ponosi częściową winę za ubiegłoroczną katastrofę lotniczą, w której zginął prezydent Lech Kaczyński - pisze BBC. "New York Times" tytułuje relację po konferencji komisji Jerzego Millera: "Polska za katastrofę wini załogę i kontrolerów". O sprawie piszą też zachodnie agencje.

UE i NATO raportu nie komentują

Unijne instytucje odmówiły komentowania wyników raportu Millera ws. katastrofy smoleńskiej. Z kolei NATO podkreśliło, że za wyszkolenie pilotów 36. specjalnego pułku lotnictwa odpowiada strona polska.

Żeby katastrofa się nie powtórzyła - 45 zaleceń

Od premiera polskiego rządu, poprzez MSZ, MON, wojsko, skończywszy na Federacji Rosyjskiej - w raporcie komisji Jerzego Millera na sześciu stronach znalazło się 45 zaleceń skierowanych aż do 15 różnych instytucji. Ich wprowadzenie zdaniem członków komisji pozwoli uniknąć wypadków takich, jak katastrofa pod Smoleńskiem. Najwięcej zaleceń skierowanych zostało do Dowódcy Sił Powietrznych.

Jak grzyby po deszczu. Obfity początek sezonu

Długotrwałe ulewy i nieśmiałe słońce sprzyjają pojawieniu w lasach (i nie tylko) dużej ilości grzybów. Jak co roku w lipcu grzybiarze zaczynają sezon i ruszają na poszukiwania najdorodniejszych okazów. W serwisie Kontaktu 24 kolejni Reporterzy 24 umieszczają zdjęcia znalezionych przez siebie "grzybowych trofeów". Trzeba jednak pamiętać, że grzyby potrafią być śmiertelnie niebezpieczne, a znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa może nas uchronić przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią.

Te psy-klony świecą i mają pomóc leczyć Parkinsona

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Seulu sklonowali psa. Zwierzę tzw. drugiej generacji ma pomóc w opracowaniu leków dla ludzi chorych na Alzheimera i Parkinsona. Nie wiadomo jednak, jak koreańscy uczeni chcą to zrobić.