PKW przyjęła sprawozdania finansowe największych komitetów wyborczych. Niektóre miały uchybienia. Jednak nie na tyle poważne, by którejś z partii groziła utrata budżetowych subwencji.
Krzysztof Lorentz, który odpowiada w Komisji za kwestie sprawozdań finansowych nie chciał powiedzieć, o jakie konkretnie uchybienia chodziło i których komitetów one dotyczyły.
Dodał jedynie, że wiele sprawozdań, w których PKW wskazywała na uchybienia, miało błędy rachunkowe i braki w dokumentach.
Najczęstszymi błędami były jednak nieprawidłowości w prowadzeniu stron internetowych komitetów wyborczych.
Sprawdzani z opóźnieniem
Do poniedziałku PKW zbadała m.in. sprawozdania finansowe komitetów wyborczych, których kandydaci uzyskali mandaty poselskie i senatorskie w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.
- Obowiązek złożenia sprawozdań miały 104 komitety wyborcze, które brały udział w ubiegłorocznej kampanii wyborczej do parlamentu. Do PKW zostało złożonych 94 sprawozdań, 11 odrzucono, a pozostało jeszcze 6, które będą rozpatrywane w przyszłym tygodniu - powiedział Lorentz.
I zaznaczył, że opóźnienie wynika przede wszystkim z trudności w kontakcie z niektórymi komitetami wyborczymi, gdy PKW zwraca się z prośbą o wyjaśnienia w przypadku złożenia niekompletnych dokumentów.
- Niestety niektóre komitety albo w ogóle nie odpowiadają albo odpowiadają z dużym opóźnieniem. Pomimo, iż są wzywane wielokrotnie, to nie zawsze udaje się uzyskać niezbędne informacje, co skutkuje niezbadaniem sprawozdań na czas - powiedział Lorentz. Dodał, że choć termin na zbadanie sprawozdań finansowych już upłynął, to PKW musi dokończyć tę procedurę i upublicznić informację, jak wyglądały finanse komitetów wyborczych.
Muszą się rozliczyć
Wszystkie komitety wyborcze biorące udział w ubiegłorocznej kampanii parlamentarnej były zobligowane do przedłożenia sprawozdania finansowego do 9 stycznia 2012 r.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym Państwowa Komisja Wyborcza ma sześć miesięcy na zbadanie sprawozdań i decyzję przyjąć - wskazując uchybienia czy odrzucić.
W razie odrzucenia sprawozdania finansowego przysługująca partii politycznej lub komitetowi wyborczemu dotacja zostaje pomniejszona o kwotę stanowiącą trzykrotność kwoty pozyskanej lub wydanej z naruszeniem przepisów.
Podczas kampanii do parlamentu w 2011 r. najwięcej - 30 mln 119 tys. zł - na kampanię wyborczą wydało Prawo i Sprawiedliwość. Na kolejnych miejscach uplasowały się: PO - 29 mln 274 tys. zł; SLD - 24 mln 163 tys. zł; PSL - 12 mln 699 tys. zł; Ruch Palikota - 1 mln 748 tys. zł.
Autor: MAC/k / Źródło: PAP